Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, psof είπε

Μα γι αυτό συνεχίζω να το ποστάρω. Αν δεν το έχεις παίξεις πως έχεις άποψη; Έχω 100 ώρες στο RDR2 και άλλες 60 στο Cyberpunk. Απο βάση λεπτομέρειας κόσμου το Cyberpunk είναι απο άλλο πλανήτη. Απλά.

Το 90% του RDR2 είναι βουνά, χιονια, χορτάρι κι άμμος που τα έχουμε δει σε 10άδες άλλα παιχνίδια. Τα μόνα πολύπλοκα μέρη είναι η πόλη και 1-2 χωριά.

Μα δεν είπα ότι έχω τεκμηριωμένη άποψη πουθενά. Είπα βάση με ότι έχω διαβάσει/δει. Το RDR2 μπορεί να έχει πιο "απλό" map building (που και αυτό σχετικό είναι με το ποσο μεγάλο και διαφορετικό είναι το map), παρόλα αυτά η λεπτομέρεια στο σύνολο είναι αλλου. Το game έχει 2-3 ώρες διάρκεια easter eggs και secrets που παίζει ένας casual player να μην δει ποτε παραπάνω από ένα μικρό ποσοστό. Μιλάμε για άπειρες ώρες δουλειές, μονο για αυτά, που δεν είναι καν optional, αλλα πρέπει να είσαι τυχερός και να τα βρείς η να δεις guide. Anyways, όπως και είπα ανούσια η σύγκριση, συνέχισε να γουστάρεις και αδιαφόρησε για άλλες γνώμες. Εμενα το θέμα μου στην τελική είναι με την CDPR, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος σε ένα χρόνο το game θα είναι ότι καλύτερο στο είδος, όχι φυσικά ότι είχε και τρελό ανταγωνισμό (Bethesda, SE), but still. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως εγώ που δεν έχω παίξει το game κ ούτε είχα σκοπο να το παίξω  μέχρι να αναβαθμίσω καταλαβαίνω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση . Ούτε αριστούργημα είναι ούτε σκουπίδι . Το θέμα είναι να ορθοποδήσει η CDPR από όλο αυτό που έπεσε πάνω της  να στρωθεί στη δουλειά για να το φτιάξει όπως πρέπει για να το γουστάρουμε όσοι το πιάσουμε αργότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα, ένα παιχνίδι είναι καλό όταν... με το που ανοιγω το pc, να με τραβάει να
παίξω (το ίδιο και με τις σειρές)... και αυτό μου συμβαίνει με το Cyberpunk... (μέχρι
στιγμής τουλάχιστον) παρόλα τα μειονεκτήματα του.. αφου με τραβάει το gameplay,
τελείωσε.
Και εγώ είχα σκοπο να το παίξω κατα την άνοιξη, που θα κάνω αναβάθμιση στο PC...
αλλα τελικά δεν βλέπω να κρατιέμσαι... αλλα το πάω λαου-λαου... στο χαλαρό.
Έχει τα κακά του και τα στραβά του... αλλα η πόλη που έχουν φτιαξει τα άτομα... δεν
υπάρχει..

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, totalius είπε

Πάντως εγώ που δεν έχω παίξει το game κ ούτε είχα σκοπο να το παίξω  μέχρι να αναβαθμίσω καταλαβαίνω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση . Ούτε αριστούργημα είναι ούτε σκουπίδι . Το θέμα είναι να ορθοποδήσει η CDPR από όλο αυτό που έπεσε πάνω της  να στρωθεί στη δουλειά για να το φτιάξει όπως πρέπει για να το γουστάρουμε όσοι το πιάσουμε αργότερα .

το προβλημα ειναι οτι το παιχνιδι υποσχεθηκε πολλα, αλλα εκπληρωσε λιγα.  σαν συνολο δεν ειναι ασχημο παιχνιδι, περα απο τα bugs και το κακο optimization,  καταφερνει  να προσφερει διασκεδαση. αλλα δεν ειναι nextgen τιτλος, δεν ειναι καινοτομο, δεν παει μπροστα  το ειδος, οπως ειχαν αφησει να εννοηθει οταν το μαρκεταρανε. ειναι μια μιξη δοκιμασμενων design ιδεων, με μετρια ομως υλοποιηση η καθε μια ξεχωριστα. το hacking και stealth ειναι καλυτερο στο Deus Ex. το συστημα καταδιωξεων με την αστυνομια ανωτερο στο GTA5, ο κοσμος πιο ζωντανος στο RDR2, το gunplay πιο πορωτικο στο Doom. ακομη  και   τα life paths και το μεγεθος των side quests δειχνει να μην φτανουν την ποιοτητα του Witcher 3.

Δυστυχως επεσε πολυ hype και το τελικο προιον δεν το δικαιολογησε. Εξου και η απογοητευση και η γκρινια απο τους παικτες. Στην ουσια ειναι ιδια περιπτωση με No Man's Sky, αλλα εκεινο το παινχιδι καταφερε μετα απο πολυ post-release  δουλεια να γινει τελικα αυτο που ειχαν αρχικα διαφημισει. Λογικα το ιδιο θα συμβει και με το Cyberpunk, δεν  θα το αφησει ετσι η CDPR, αλλα η ζημια εχει ηδη γινει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, KilliK είπε

το προβλημα ειναι οτι το παιχνιδι υποσχεθηκε πολλα, αλλα εκπληρωσε λιγα.  σαν συνολο δεν ειναι ασχημο παιχνιδι, περα απο τα bugs και το κακο optimization,  καταφερνει  να προσφερει διασκεδαση. αλλα δεν ειναι nextgen τιτλος, δεν ειναι καινοτομο, δεν παει μπροστα  το ειδος, οπως ειχαν αφησει να εννοηθει οταν το μαρκεταρανε. ειναι μια μιξη δοκιμασμενων design ιδεων, με μετρια ομως υλοποιηση η καθε μια ξεχωριστα. το hacking και stealth ειναι καλυτερο στο Deus Ex. το συστημα καταδιωξεων με την αστυνομια ανωτερο στο GTA5, ο κοσμος πιο ζωντανος στο RDR2. ακομη  και   τα life paths και το μεγεθος των side quests δειχνει να μην φτανουν την ποιοτητα του Witcher 3.

Δυστυχως επεσε πολυ hype και το τελικο προιον δεν το δικαιολογησε. Εξου και η απογοητευση και η γκρινια απο τους παικτες. Στην ουσια ειναι ιδια περιπτωση με No Man's Sky, αλλα εκεινο το παινχιιδ καταφερε μετα απο πολυ post-release  δουλεια να γινει αυτο που ειχαν αρχικα διαφημισει. Λογικα το ιδιο θα συμβει και με το Cyberpunk, δεν  θα το αφησει ετσι η CDPR, αλλα η ζημια εχει ηδη γινει.

Στο τεχνικο τομεα ειναι next gen , απλα δεν μπορει να το δει πολυς κοσμος αυτο ακομα 

Επισης εχει το καλυτερο gun play απο οποιοδηποτε αλλο first person rpg τιτλο

Τα side quest εχοντας παιξει τα περισσοτερα πλεον μπορω να πω οτι ειναι ενα κλικ πιο πανω απο το witcher .Γενικα στο γραψιμο η cdpr παιζει μπαλα μονη της ετσι και αλλιως και ειναι σε αλλο επιπεδο . 

Παντως η σωστη συγκριση θα ηταν με fallout 4 σαν first person sanbox κατα πρωτων και rpg κατα δευτερων και το valhalla σαν third person rpg. Ε και τα δυο δεν πιανουν μια μπροστα του αρα οταν στο ειδος σου εισαι κορυφη δεν μπορεις να λες οτι δεν κανει τιποτα πολυ καλα. 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

 

Το τσουβαλιασμα για το τι αποψη εχει ή δεν εχει ο κοσμος γενικα για το cyberpunk συνεχιζεται.

Οπως και κοσμος που εχει βγαλει πορισμα για το τι ρολο βαραει το παιχνιδι χωρις να το εχει παιξει ο ιδιος.

Τα ''καλα'' του Internet....

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την αίσθηση ότι όσοι υπερασπίζονται το παιχνίδι (κι εγώ μέσα) το κάνουν με την κρυφή ελπίδα ότι με την οποιαδήποτε επιτυχία του 2077 (this ship has sailed sadly...) θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια με βάθος που τολμούν και παίρνουν ρίσκα. Ειδικά τώρα με τα ανόητα censorship και τις bubble/ safe space εμπειρίες για στόκους, ένα παιχνίδι σαν το 2077 είναι απαραίτητο και πρέπει (νομίζω) να υπάρχει. Ειδικά τώρα που ακυρώνεται το Deus EX για να φτιαχτεί το καραγκιόζ μπερντέ της Marvel. Ίσως η τόλμη και ο σταρχ....σμός του είναι ο λόγος που δέχεται τόσο beef.

ΥΓ. ΔΕΝ δικαιολογώ την CDPR για την κατάσταση του παιχνιδιού day 1 που ήταν/είναι απαράδεκτη. Αλλά...

DimitrC_2077_13.jpg

Επεξ/σία από gr8effect
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Στο τεχνικο τομεα ειναι next gen , απλα δεν μπορει να το δει πολυς κοσμος αυτο ακομα 

σε σχεση με τις παλιες κονσολες, ναι. αλλα στο PC δεν νομιζω οτι ειναι περισσοτερο εντυπωσιακο απο  οτι εχει βγει προσφατα οπως Doom Eternal και FS2020. σιγουρα ομως ειναι απο τις καλυτερες επιδειξεις της RT τεχνολογιας, πραγματικα δειχνει την διαφορα που μπορει να κανει στα γραφικα.

αλλα εγω  οταν μιλαω για nextgen, αναφερομαι παντα στο gameplay. οχι στα γραφικα. ο κοσμος νομιζε οτι θα επαιζε life simulator, αλλα εδω μεχρι και το character creation menu ηταν αναιμικο. δεν μπορεις να χαρακτηρισεις τετοιο παιχνιδι nextgen. τεχνικα ειναι crossgen, αφου οι developers κανανε το λαθος; να το φτιαξουν και για τις παλιες κονσολες.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gr8effect είπε

Έχω την αίσθηση ότι όσοι υπερασπίζονται το παιχνίδι (κι εγώ μέσα) το κάνουν με την κρυφή ελπίδα ότι με την οποιαδήποτε επιτυχία του 2077 (this ship has sailed sadly...) θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια με βάθος που τολμούν και παίρνουν ρίσκα.

Προσωπικα δεν υπαρασπιζομαι το παιχνιδι γιατι ακομα δεν το εχω τελειωσει για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

Απλα εχω κυριολεκτικα βαρεθει να βλεπω κοσμο να εκφερει ολοκληρωμενη αποψη χωρις να εχει παιξει ενα παιχνιδι(περαν των βαθμολογιων παντα).

Βγηκε το Χ παιχνιδι και ο Ψ youtuber ειπε οτι ειναι χαλι μαυρο?Ε τοτε το παιχνιδι ειναι χαλι μαυρο,δεν υπαρχει λογος να το παιξουμε.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το μονο valid σχολιο για εμενα ειναι η συγκριση με το hacking και του stealth του παιχνιδιου που ειναι αμεσα συγκρισιμο με το CB2077 και αυτο δεν ειναι αλλο απο το Deus Ex.. Oχι οσο και να αγαπω το Deus Ex ανωτερο σε αυτους τους τομεις δεν ειναι.. Play the godamn game ppl.. 

edit 

Καλα για το τι νομιζε ο κοσμος ας το αφησουμε. Ο κοσμος ισως πιστευε οτι θα κατεβει ο Μεσσιας ο ιδιος και θα παραδωσει το holy grail στους gamers.. Αυτα τα unrealistic expectations που πολλοι τα αποδιδουν στην εταιρεια αυτη καθεαυτη και οχι στο hype που εκανε ο μεσος ytuber που σημερα το κραζει επειδη δεν κανει αυτα που φανταστηκε οτι θα κανει και εν μερει το κανει γιατι ειναι η δουλεια του να το κανει απο αυτο ζει δεν μου λεει τιποτα..

To αρθρο απο τον ytber που ανεβασε ενας φιλος πριν το σεβομαι απεριοριστα και την αποψη του την ακουσα μεχρι τελευταιας στιγμης. Ο ανθρωπος ειναι σοβαρος, λεει τα πραγματα με το ονομα τους και προσεγγιζει το ζητημα αξιολογικα και οχι με την λογικη του λαικισμου οπως κανει η συντριπτικη πλειοψηφια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sprou είπε

Οριστε μια χαρα συζηταμε, θα μπει σε λιγο ο @xtrmsnpr και θα τα κανει όλα όπα..😛😛

Πάντα υπάρχει εκνευρισμός όταν δεν μπορείς να παίξεις ένα game όπως θες.

Τόσα λεφτά για VPN και τα σχετικά αν πήγαιναν σε hw η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη για τους περισσότερους steamers και δεν θα ασχολιόντουσαν όλη την ώρα με tilting για να βγάλουν glitches.

Αλήθεια, αυτές οι αποστολές με το σήμα της αστυνομίας που σου λέει να διερευνήσεις μια αναταραχή(ή κάτι τέτοιο) είναι άπειρες; Σαν το Radiant system του Skyrim;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Έχω την αίσθηση ότι όσοι υπερασπίζονται το παιχνίδι (κι εγώ μέσα) το κάνουν με την κρυφή ελπίδα ότι με την οποιαδήποτε επιτυχία του 2077 (this ship has sailed sadly...) θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια με βάθος που τολμούν και παίρνουν ρίσκα.

Όσοι κράζουν το παιχνίδι είναι στην πλειοψηφία τους τα κακομαθημένα console gamers τυπάκια που είχαν συνηθίσει να βάζουν το δισκάκι μέσα και να παίζουν. 

Εμείς οι PC gamers που έχουμε φάει σκατό από όλη τη σειρά Witcher έχουμε πάθει ανοσία.

Πίσω στο μακρινό 94, θυμάμαι να έχω αγοράσει το Top Gun και να προσπαθώ να το παίξω σε έναν  Olivetti 486 με 512 mb ram. Το μήνυμα ήταν "no math coprocessor found" γιατί η cpu δεν διέθετε μαθηματικό συνεπεξεργαστή και το παιχνίδι δεν φόρτωνε. Δεν το επέστρεψα, δεν ούρλιαξα για τα λεφτά μου στην εταιρεία, δεν βούτηξα τον καταστηματάρχη από τον γιακά ούτε κλάφτηκα στα διάφορα forum. Αποδέχτηκα το γεγονός ότι το τότε μηχάνημά μου δεν ήταν για αυτό το παιχνίδι, έκανα υπομονή και το έπαιξα έπειτα από χρόνια όταν κατάφερα να αγοράσω έναν pentium. 

Ηθικό δίδαγμα: Αν προσπαθείς να παίξεις last gen games σε κονσερβοκούτια 8ετίας αυτά παθαίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikos16717 είπε

Λοιπόν ( για όσους ενδιαφέρονται), αρχίκα, παραμονή κυκλοφορίας του παιχνιδιού το αγόρασα από gog με vpn και paypal

Πριν περίπου μια βδομάδα ζήτησα refund από την πλατφόρμα gog  για την αγορά του Cyberpunk λόγω του ότι δεν τρέχει στον υπολογιστή μου καλά, και μου κάνει τυχαία κλεισίματα.

Μετά από μια μέρες μου πρότειναν να μου κάνουν refund στο wallet της gog, κάτι τι οποίο αρνήθηκα μια και θα παρέμεναν δεσμευμένα εκεί τα χρήματά μου.

Και σήμερα μου έκαναν κανονικά επιστροφή χρημάτων.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.826e162e0fd548a3b16ce92309ebae29.pngimage.png.0654a9ae91f33b7c5938555e1ed7ac39.png

"ότι δεν τρέχει στον υπολογιστή μου καλά, και μου κάνει τυχαία κλεισίματα. " ???????????  γιατί σε μένα και σε πολλούς άλλους δεν παρουσιάζει "τυχαία κλεισίματα" ούτε και άλλα προβλήματα?????? εάν γράψω αυτό που σκέφτομαι θα "φάω" πάλι παρατήρηση ίσως και ban για παραβίαση του @#@#@ political correct

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, KilliK είπε

σε σχεση με τις παλιες κονσολες, ναι. αλλα στο PC δεν νομιζω οτι ειναι περισσοτερο εντυπωσιακο απο  οτι εχει βγει προσφατα οπως Doom Eternal και FS2020. σιγουρα ομως ειναι απο τις καλυτερες επιδειξεις της RT τεχνολογιας, πραγματικα δειχνει την διαφορα που μπορει να κανει στα γραφικα.

αλλα εγω  οταν μιλαω για nextgen, αναφερομαι παντα στο gameplay. οχι στα γραφικα. ο κοσμος νομιζε οτι θα επαιζε life simulator, αλλα εδω μεχρι και το character creation menu ηταν αναιμικο. δεν μπορεις να χαρακτηρισεις τετοιο παιχνιδι nextgen. τεχνικα ειναι crossgen, αφου οι developers κανανε το λαθος; να το φτιαξουν και για τις παλιες κονσολες.

Τα γραφικα που δεν συγκρινονται με κανενα αλλο παιχνιδι οπως και το μεγεθος και η λεπτομερεια της πολης . Σιγουρα το doom eternal δεν μπορει να μπει καν στην συγκριση 

 

O κοσμος μπορει να περιμενε να εξαφανίσει τον κορονοιο και να φερει παγκοσμια ειρηνη , δεν λεει κατι αυτο  . Δεν λεω οτι δεν φταιει και η cdpr βεβαια γιατι το marketing ειχε παει σε αλλο επιπεδο και παρουσιαζε ενα παιχνιδι που αν ακουγες τους developers ηξερες ακριβως που ηταν το focus τους. To cyberpunk ειναι το witcher στο μελλον με πολυ καλυτερο combat , και ενα κλικ καλυτερα quest (που ηταν ηδη κορυφη στο witcher ) . Οποιος ηξερε την εταιρια δεν περιμενε ποτε οτι θα παιξει ενα sanbox( ξαναλεω φταιει και το marketing σε αυτο ) 

54 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Έχω την αίσθηση ότι όσοι υπερασπίζονται το παιχνίδι (κι εγώ μέσα) το κάνουν με την κρυφή ελπίδα ότι με την οποιαδήποτε επιτυχία του 2077 (this ship has sailed sadly...) θα συνεχίσουν να βγαίνουν παιχνίδια με βάθος που τολμούν και παίρνουν ρίσκα. Ειδικά τώρα με τα ανόητα censorship και τις bubble/ safe space εμπειρίες για στόκους, ένα παιχνίδι σαν το 2077 είναι απαραίτητο και πρέπει (νομίζω) να υπάρχει. Ειδικά τώρα που ακυρώνεται το Deus EX για να φτιαχτεί το καραγκιόζ μπερντέ της Marvel. Ίσως η τόλμη και ο σταρχ....σμός του είναι ο λόγος που δέχεται τόσο beef.

ΥΓ. ΔΕΝ δικαιολογώ την CDPR για την κατάσταση του παιχνιδιού day 1 που ήταν/είναι απαράδεκτη. Αλλά...

DimitrC_2077_13.jpg

Πραγματικα με καποια θεματα που θιγει η δειχνει σοκαρει , ειναι η μονη εταιρια που εχει τα balls να το κανει πλεον και εχει ενοχλησει πολυ κοσμο , ειδικα στα media . 

Ειδικα ολο το side quest με αυτο 

Spoiler

photomode_20122020_222246.jpg.93a09a301fa818f49f3281dde8afe9bb.jpg

με ανατριχιασε 

οπως και αυτο

Spoiler

 με την live σταυρωση 

Εκει καταλαβα οτι ειναι απο τα πιο ωριμα παιχνιδια που εχω παιξει και ειναι ακριβως αυτο που ηθελα . Δυστυχως με ολη αυτην την κατακραυγη  βεβαια δεν ξερω αν θα συνεχισει αυτη την πορεια η εταιρια . 

Βεβαια με βαση τα νουμερα εχουν βγαλει το κοστος και του cyberpunk αλλα και του επομενου παιχνιδιου . Το steam spy αναφερει οτι εχει 10m με 20 m μονο στο steam . Ακομα και το μικροτερο νουμερο να παρεις αν βαλεις και ολες τις αλλες πλατφορμες μαζι μονο αποτυχια δεν μπορεις να το πεις. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...