Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας παίξει κοντά στις 80 ώρες, το έχω παρατήσει εδώ και περίπου 3 βδομάδες περιμένοντας οτι με το 1.1 θα δούμε κάτι καλύτερο, μια βελτίωση στις επιδόσεις, μια προσθήκη στο game, κάτι.

Πραγματικά απογοήτευση το update ακόμα και σε σχέση με τα πρώτα updates που κυκλοφόρησαν.

Καλό, χρυσό, αλλά πραγματικά κι ας έχω παίξει τόσο θεωρώ οτι του λείπουν άπειρα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, optimus prime είπε

Αλλη φαση..

Εχουμε να δουμε  mods στο μελλον που θα πεφτουν σαγονια..

 

Ευπρόσδεκτα θα ήταν και κάποια performance mods γιατί η CDPR δεν φαίνεται να ασχολείται καθόλου. Ένα πρόχειρο mod που μου έρχεται στο μυαλό είναι dynamic DLSS κάθε φορά που χάνεις Χ καρέ στόχο σε κάτι περίεργα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπάω την σιωπή μου, μετά από κάνα μήνα, έχοντας να πω μόνο αυτό μετά το νέο patch, ΑΗΔΙΑ!

Και ένα βίντεο μου γιατί θα μας βγάλετε τρελοί κάποιοι.

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από 75 ώρες ας γράψω την άποψη μου για το παιχνίδι:

-Δεν μου αρέσουν τα γραφικά του. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε όλοι RTX κάρτες. Χωρίς RTX τα βρίσκω επιεικώς μέτρια.

-Δεν μου αρέσει ο ήχος του. Ελάχιστα μουσικά κομμάτια βρήκα αξιοπρεπή.

- Δεν μου αρέσει το "ύφος" του. Οι διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους, απλά πήγαινα στο επόμενο σημείο του χάρτη και αλληλεπιδρούσα με το objective. Γενικά όπως λέει και ο λαός πολύ "ψευτομαγκιά, κλανιά και εξάτμιση" το game. Καμία σχέση με το πολύ πιο σοβαρό Deus Ex

-Άπειρα bugs. Εδώ δεν θα επεκταθώ, απλά θα πω ότι κατά λάθος χτύπησα ένα πεζό με το αυτοκίνητο μου και όχι μόνο δεν πέθανε αλλά ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από μπροστά μου.

-Κακό optimization. Μετά το patch 1.1, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα καθώς μέσα σε κάποιο bar τα καρέ έπεσαν στα 45 χωρίς λόγο. Ούτε έξω στο δρόμο, ούτε στη πόλη, ούτε πουθενά. Και οι άνθρωποι μέσα στο bar ήταν λίγοι.

-Με εκνευρίζει που σε πολλές αποστολές σου μιλάει ο Johnny. Εντάξει οκ, είναι μέρος του σεναρίου αλλά όχι όλη την ώρα να σου σπάει τα νεύρα. Εγώ το βρήκα ενοχλητικό.

-Ψεύτικα διλλήματα στους διαλόγους. Είτε υπάρχει εκείνη η μπάρα που τελειώνει ο χρόνος, είτε έχεις άλλες επιλογές, ότι και να επιλέξεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Φυσικά, η ύπαρξη των lifepaths είναι διακοσμητική και δεν έχει κανένα αντίκτυπο στο παιχνίδι.  

-Γενικά το παιχνίδι είναι προχειροφτιαγμένο. Και εδώ θα δώσω ένα παράδειγμα:

Spoiler

στην αρχή του παιχνιδιού όταν πας να πάρεις εκείνο το ρομποτάκι από τους Maelstromers, έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον αρχηγό τους. Επέλεξα να μην εμπλακώ σε μάχη και λίγο αργότερα έκανε έφοδο η Militech σκοτώνοντας τον. Στη συνέχεια συμμαχείς με τη συμμορία και ξεφεύγεις. Μετά από αρκετή ώρα σε άλλο quest συνάντησα τη νέα αρχηγό τους η οποία μου είπε "εσύ είσαι που σκότωσες τον τάδε(αρχηγό)" πράγμα που δεν ισχύει διότι τον είχε σκοτώσει η Militech!! Τέτοια προχειρότητα δεν έχω ξαναδεί! Όμως ίσως κάτι να μην κατάλαβα καλά από την ιστορία οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι επιφανειακό. Όλο "φρου-φρού και αρώματα" αλλά από ουσία τίποτα. Φυσικά οι λάτρεις των σούπερ γραφικών θα το λατρέψουν καθώς η RTX κάρτα τους θα δείξει τα "δόντια" της. Όπως είχε πει και ο @pirmen56 οι πιο πολλοί το βλέπουν σαν ένα benchmark.

Όπως πολύ σωστά είπε και ένα παιδί εδώ, το Cyberpunk 2077 καταπιάνεται με πολλούς τομείς και τελικά καταλήγει να είναι μέτριο σε όλους. Από μένα ένα 5/10.

Λίγο πριν το τέλος έφαγε uninstall. Ίσως στο μέλλον το τερματίσω, όταν θα έχουν διορθωθεί τα πιο πολλά bugs έτσι για το γαμώτο. Προς το παρόν παίζω Fallout 4 και New Vegas που μου είναι πολύ πιο ευχάριστα...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

- Δεν μου αρέσει το "ύφος" του. Οι διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους, απλά πήγαινα στο επόμενο σημείο του χάρτη και αλληλεπιδρούσα με το objective. Γενικά όπως λέει και ο λαός πολύ "ψευτομαγκιά, κλανιά και εξάτμιση" το game. Καμία σχέση με το πολύ πιο σοβαρό Deus Ex

αυτό με το ύφος είναι όντως πολύ πολύ ενοχλητικό και για μένα. πχ. I will send you the "deets" - σε συνδυασμό με κάποια μουσικά κομμάτια συγκεκριμένου ύφους, είναι εμετός σκέτος. gonk, choom και κάτι άλλες τέτοια ωραία, πάτος. θα το ήθελα πιο "σοβαρό". πρέπει να τσιμπήσουν τα πιτσιρίκια μάλλον όμως. 

όσο για τα γραφικά, ε, αν δεν έχεις και αυτό σε συνδυασμό με το στόρι, δεν έμεινε και τίποτα να σ'αρέσει όντως :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μετά από 75 ώρες ας γράψω την άποψη μου για το παιχνίδι:

-Δεν μου αρέσουν τα γραφικά του. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε όλοι RTX κάρτες. Χωρίς RTX τα βρίσκω επιεικώς μέτρια.

-Δεν μου αρέσει ο ήχος του. Ελάχιστα μουσικά κομμάτια βρήκα αξιοπρεπή.

- Δεν μου αρέσει το "ύφος" του. Οι διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους, απλά πήγαινα στο επόμενο σημείο του χάρτη και αλληλεπιδρούσα με το objective. Γενικά όπως λέει και ο λαός πολύ "ψευτομαγκιά, κλανιά και εξάτμιση" το game. Καμία σχέση με το πολύ πιο σοβαρό Deus Ex

-Άπειρα bugs. Εδώ δεν θα επεκταθώ, απλά θα πω ότι κατά λάθος χτύπησα ένα πεζό με το αυτοκίνητο μου και όχι μόνο δεν πέθανε αλλά ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από μπροστά μου.

-Κακό optimization. Μετά το patch 1.1, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα καθώς μέσα σε κάποιο bar τα καρέ έπεσαν στα 45 χωρίς λόγο. Ούτε έξω στο δρόμο, ούτε στη πόλη, ούτε πουθενά. Και οι άνθρωποι μέσα στο bar ήταν λίγοι.

-Με εκνευρίζει που σε πολλές αποστολές σου μιλάει ο Johnny. Εντάξει οκ, είναι μέρος του σεναρίου αλλά όχι όλη την ώρα να σου σπάει τα νεύρα. Εγώ το βρήκα ενοχλητικό.

-Ψεύτικα διλλήματα στους διαλόγους. Είτε υπάρχει εκείνη η μπάρα που τελειώνει ο χρόνος, είτε έχεις άλλες επιλογές, ότι και να επιλέξεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Φυσικά, η ύπαρξη των lifepaths είναι διακοσμητική και δεν έχει κανένα αντίκτυπο στο παιχνίδι.  

-Γενικά το παιχνίδι είναι προχειροφτιαγμένο. Και εδώ θα δώσω ένα παράδειγμα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

στην αρχή του παιχνιδιού όταν πας να πάρεις εκείνο το ρομποτάκι από τους Maelstromers, έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον αρχηγό τους. Επέλεξα να μην εμπλακώ σε μάχη και λίγο αργότερα έκανε έφοδο η Militech σκοτώνοντας τον. Στη συνέχεια συμμαχείς με τη συμμορία και ξεφεύγεις. Μετά από αρκετή ώρα σε άλλο quest συνάντησα τη νέα αρχηγό τους η οποία μου είπε "εσύ είσαι που σκότωσες τον τάδε(αρχηγό)" πράγμα που δεν ισχύει διότι τον είχε σκοτώσει η Militech!! Τέτοια προχειρότητα δεν έχω ξαναδεί! Όμως ίσως κάτι να μην κατάλαβα καλά από την ιστορία οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι επιφανειακό. Όλο "φρου-φρού και αρώματα" αλλά από ουσία τίποτα. Φυσικά οι λάτρεις των σούπερ γραφικών θα το λατρέψουν καθώς η RTX κάρτα τους θα δείξει τα "δόντια" της. Όπως είχε πει και ο @pirmen56 οι πιο πολλοί το βλέπουν σαν ένα benchmark.

Όπως πολύ σωστά είπε και ένα παιδί εδώ, το Cyberpunk 2077 καταπιάνεται με πολλούς τομείς και τελικά καταλήγει να είναι μέτριο σε όλους. Από μένα ένα 5/10.

Λίγο πριν το τέλος έφαγε uninstall. Ίσως στο μέλλον το τερματίσω, όταν θα έχουν διορθωθεί τα πιο πολλά bugs έτσι για το γαμώτο. Προς το παρόν παίζω Fallout 4 και New Vegas που μου είναι πολύ πιο ευχάριστα...

Ο καθενας μετις γνωμες του..

- Soundrack το θεωρω απο τα καλυτερα σε παιχνιδι ( και μεσα στο παιχνιδι και απο το radio που προσφερει )

Περα απο τα bugs , την αστυνομια και την ΑΙ δεν θεωρω οτι υστερει πουθενα αλλου το παιχνιδι και επισης σε αυτο που αναφερεις " διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους" δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα του παιχνιδιου.......Τι περιμενες να εχει οταν το στορυ ειναι σε μια μεγαλουπολη στην Αμερικη του μελλοντος...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

δεν έμεινε και τίποτα να σ'αρέσει όντως :D

Το οποιο δημιουργει την απορια γιατι καποιος 

α)να παιξει 75 ωρες ενα παιχνιδι στο οποιο δεν του αρεσει τιποτα και μαλιστα δεν το τερματιζει καν(παρολο που η διαρκεια τερματισμου του παιχνιδιου ειναι στις 20-25ωρες)

β)γιατι να βαλει 5/10 και οχι 1/10 σε ενα παιχνιδι που δεν του αρεσει τιποτα. Για να βαλεις σε ενα παιχνιδι 5/10,σημαινει οτι εχει και καποια καλα πραγματα ετσι δεν ειναι?

 

 

9 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ο καθενας μετις γνωμες του..

- Soundrack το θεωρω απο τα καλυτερα σε παιχνιδι ( και μεσα στο παιχνιδι και απο το radio που προσφερει )

Μα και το κομματι του ηχου,δεν το καθοριζουν μονο τα κομματια του παιχνιδιου. Αυτα αφορουν την μουσικη.

Στο κομματι του ηχου υποτιθεται ειναι και οι ηχοι των οπλων,οι φωνες των ηθοποιων/οχηματων και παει λεγοντας.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το οποιο δημιουργει την απορια γιατι καποιος 

α)να παιξει 75 ωρες ενα παιχνιδι στο οποιο δεν του αρεσει τιποτα και μαλιστα δεν το τερματιζει καν(παρολο που η διαρκεια τερματισμου του παιχνιδιου ειναι στις 20-25ωρες)

β)γιατι να βαλει 5/10 και οχι 1/10 σε ενα παιχνιδι που δεν του αρεσει τιποτα. Για να βαλεις σε ενα παιχνιδι 5/10,σημαινει οτι εχει και καποια καλα πραγματα ετσι δεν ειναι?

 

 

Σε αρκετά διαφωνώ με τον φίλο που έκανα quote παραπάνω, αλλά νομίζω τα έχουμε συζητήσει ήδη αρκετές φορές. Ξέρουμε όλοι με τι μοιάζουν οι γνώμες :D είπε τη δική του με τα επιχειρήματά του ωραία και καλά. Πάμε παρακάτω λέω εγώ αντί να λέμε τα ίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα εσυ δεν απαξιωνες τον Sterling γιατι δεν ολοκληρωνε τα παιχνιδια που κριτικαρε, ενω ο ιδιος εχει δηλωσει οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να τελειωσει κατι το οποιο δεν του αρεσει εξαρχης, και τωρα απορεις γιατι το παιδι απο πανω εκατσε να παιξει  τοσες ωρες παρολο που δεν του αρεσε; 🤔

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Μετά από 75 ώρες ας γράψω την άποψη μου για το παιχνίδι:

-Δεν μου αρέσουν τα γραφικά του. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε όλοι RTX κάρτες. Χωρίς RTX τα βρίσκω επιεικώς μέτρια.

-Δεν μου αρέσει ο ήχος του. Ελάχιστα μουσικά κομμάτια βρήκα αξιοπρεπή.

- Δεν μου αρέσει το "ύφος" του. Οι διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους, απλά πήγαινα στο επόμενο σημείο του χάρτη και αλληλεπιδρούσα με το objective. Γενικά όπως λέει και ο λαός πολύ "ψευτομαγκιά, κλανιά και εξάτμιση" το game. Καμία σχέση με το πολύ πιο σοβαρό Deus Ex

-Άπειρα bugs. Εδώ δεν θα επεκταθώ, απλά θα πω ότι κατά λάθος χτύπησα ένα πεζό με το αυτοκίνητο μου και όχι μόνο δεν πέθανε αλλά ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από μπροστά μου.

-Κακό optimization. Μετά το patch 1.1, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα καθώς μέσα σε κάποιο bar τα καρέ έπεσαν στα 45 χωρίς λόγο. Ούτε έξω στο δρόμο, ούτε στη πόλη, ούτε πουθενά. Και οι άνθρωποι μέσα στο bar ήταν λίγοι.

-Με εκνευρίζει που σε πολλές αποστολές σου μιλάει ο Johnny. Εντάξει οκ, είναι μέρος του σεναρίου αλλά όχι όλη την ώρα να σου σπάει τα νεύρα. Εγώ το βρήκα ενοχλητικό.

-Ψεύτικα διλλήματα στους διαλόγους. Είτε υπάρχει εκείνη η μπάρα που τελειώνει ο χρόνος, είτε έχεις άλλες επιλογές, ότι και να επιλέξεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Φυσικά, η ύπαρξη των lifepaths είναι διακοσμητική και δεν έχει κανένα αντίκτυπο στο παιχνίδι.  

-Γενικά το παιχνίδι είναι προχειροφτιαγμένο. Και εδώ θα δώσω ένα παράδειγμα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στην αρχή του παιχνιδιού όταν πας να πάρεις εκείνο το ρομποτάκι από τους Maelstromers, έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον αρχηγό τους. Επέλεξα να μην εμπλακώ σε μάχη και λίγο αργότερα έκανε έφοδο η Militech σκοτώνοντας τον. Στη συνέχεια συμμαχείς με τη συμμορία και ξεφεύγεις. Μετά από αρκετή ώρα σε άλλο quest συνάντησα τη νέα αρχηγό τους η οποία μου είπε "εσύ είσαι που σκότωσες τον τάδε(αρχηγό)" πράγμα που δεν ισχύει διότι τον είχε σκοτώσει η Militech!! Τέτοια προχειρότητα δεν έχω ξαναδεί! Όμως ίσως κάτι να μην κατάλαβα καλά από την ιστορία οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι επιφανειακό. Όλο "φρου-φρού και αρώματα" αλλά από ουσία τίποτα. Φυσικά οι λάτρεις των σούπερ γραφικών θα το λατρέψουν καθώς η RTX κάρτα τους θα δείξει τα "δόντια" της. Όπως είχε πει και ο @pirmen56 οι πιο πολλοί το βλέπουν σαν ένα benchmark.

Όπως πολύ σωστά είπε και ένα παιδί εδώ, το Cyberpunk 2077 καταπιάνεται με πολλούς τομείς και τελικά καταλήγει να είναι μέτριο σε όλους. Από μένα ένα 5/10.

Λίγο πριν το τέλος έφαγε uninstall. Ίσως στο μέλλον το τερματίσω, όταν θα έχουν διορθωθεί τα πιο πολλά bugs έτσι για το γαμώτο. Προς το παρόν παίζω Fallout 4 και New Vegas που μου είναι πολύ πιο ευχάριστα...

Πρόσεχε τι γράφεις. Το παιχνίδι είναι φανταστικό και δεν επιτρέπονται αρνητικά σχόλια. 😂

Spoiler

 

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ. Η εταιρία κατάφερε να δημιουργήσει ένα τεράστιο hype, για ένα μετριότατο game. Μέχρι και το soundtrack στο radio που το έφτιαξαν καλλιτέχνες από την αρχή, είναι μάπα.

Εγώ μετά από 8 ώρες, κόλλησα σε μία αποστολή που με σκοτώνουν συνέχεια και το παράτησα. Έχω 1 μήνα να το ανοίξω και θα κάνω πολλούς ακόμα, μέχρι να βγει αξιοπρεπές patch.

Μόνο τα γραφικά έχουν ενδιαφέρον, αν και στο δικό μου σύστημα δεν τρέχει smooth, γιατί με το ζόρι πιάνει 30 fps (Ryzen-5 2600, 16GB RAM, RX 570). Μέχρι και το MS Simulator 20 καλύτερα παίζει.

 

 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνίδι θέλει πάαααααραααααα πολλή δουλειά ακόμα.... όχι ένα, ούτε δυο μεγάλα patch, στην έκδοση 1.5 θα αρχίσει να σέβεται τον εαυτό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Ο καθενας μετις γνωμες του..

- Soundrack το θεωρω απο τα καλυτερα σε παιχνιδι ( και μεσα στο παιχνιδι και απο το radio που προσφερει )

Περα απο τα bugs , την αστυνομια και την ΑΙ δεν θεωρω οτι υστερει πουθενα αλλου το παιχνιδι και επισης σε αυτο που αναφερεις " διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους" δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα του παιχνιδιου.......Τι περιμενες να εχει οταν το στορυ ειναι σε μια μεγαλουπολη στην Αμερικη του μελλοντος...

 

Καλά και το Deus Ex διαδραματίζεται στην Αμερική του μέλλοντος αλλά η φρασεολογία που χρησιμοποιεί είναι πολύ πιο αξιοπρεπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...