Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

 

Καλά και το Deus Ex διαδραματίζεται στην Αμερική του μέλλοντος αλλά η φρασεολογία που χρησιμοποιεί είναι πολύ πιο αξιοπρεπής.

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο για την ορολογία του παιχνιδιου , ουτε για τη συγκριση με deus ex. 

Αν παρεις corpo μια χαρά κυριλέ μιλάς κ τουλάχιστον ισάξια σε σχέση με το υφος του deus ex. Προφανώς δεν υπάρχει παντα αυτή η επιλογή αλλά είναι αρκετά συχνοί αυτοί οι διάλογοι για να καθορίζουν το υφος όλου του παιχνιδιου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

oσο αφορα την αργκο, φανταζομαι ειναι βγαλμενη κατευθειαν απο το tabletop, υπαρχει και section νομιζω στο site του παιχνιδιου με ολη την ορολογια.

μπορει να ξενιζει, αλλα ειναι μερος του world building, ολες οι cyberpun πολεις διαθετουν κατι παρομοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Must see video (δε πρόσεξα να έχει ξαναμπεί).

Μιλάει για το αρχιτεκτονικό κομμάτι της Night City.

Δυστυχώς είδα τα γραφικά στο τέρμα και σκέφτομαι μήπως τελικά το παρατήσω για 6μήνες-1χρόνο μετά, όταν θα λυθούν τα προβλήματα ώστε να δω ΑΝ καταφέρω να το ξαναπιάσω με καλύτερη κάρτα γραφικών να το απολαύσω όπως του αρμόζει...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Δυστυχώς είδα τα γραφικά στο τέρμα και σκέφτομαι μήπως τελικά το παρατήσω για 6μήνες-1χρόνο μετά, όταν θα λυθούν τα προβλήματα ώστε να δω ΑΝ καταφέρω να το ξαναπιάσω με καλύτερη κάρτα γραφικών να το απολαύσω όπως του αρμόζει...

Nμζ ειναι η πιο σοφη λυση αυτη γιατι πραγματικα τα βιντεο δεν μπορουν να αποδωσουν το επιπεδο των γραφικων και την ατμοσφαιρα στο παιχνιδι.

Εγω οταν το ξεκινησα εμεινα με το στομα ανοιχτο..

Δεν εχω ξαναδει τετοιο θεαμα στα 25 χρονια που παιζω παιχνιδια..

Ο τυπακος στο βιντεο ειναι οντως αρχιτεκτονας και ζει στην Σιγκαπουρη,κανει βιντεο με θεματα Star Citizen κυριως..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KilliK είπε

καλα εσυ δεν απαξιωνες τον Sterling γιατι δεν ολοκληρωνε τα παιχνιδια που κριτικαρε, ενω ο ιδιος εχει δηλωσει οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να τελειωσει κατι το οποιο δεν του αρεσει εξαρχης, και τωρα απορεις γιατι το παιδι απο πανω εκατσε να παιξει  τοσες ωρες παρολο που δεν του αρεσε; 🤔

Spoiler

 

Μονο που ο συγκεκριμενος youtuber(πλεον)στον οποιο αναφερεσαι ηταν κανονικος reviewer προηγουμενως(και αρα πληρωνεται για αυτο που κανει),και ξερεις τα παιχνιδια δεν τα αγοραζε,του τα εστελναν οι εταιρειες δωρεαν για να τα κανει review. Εξου και γιατι το γυρισε σε youtube,για να εχει μεγαλυτερη ελευθερια. 

Εχει μια ''μικρη''διαφορα η μια περιπτωση με την αλλη :rolleyes:

Και ξαναδιαβασε τι εγραψα καλυτερα γιατι για αλλη μια φορα λαθος συμπερασμα εβγαλες.

 

 

Δεν απορησα γιατι επαιξε τοσες ωρες παρολο που το παιχνιδι δεν του αρεσε.

Απορησα γιατι επαιξε τοσες ωρες(αφου δεν του αρεσε απολυτως τιποτα οπως λεει) αλλα εστω δεν τερματισε καν το παιχνιδι,παρολο που για να το ολοκληρωσει χρειαζονται πολυ λιγοτερες ωρες(με την προυποθεση οτι το εχει αγορασει το παιχνιδι παντα).

Εγω πχ σε σχεδον 80ωρες ειχα δει ολα τα τελη και ειχα κανει 100% το παιχνιδι.....

Τελος και για την βαθμολογια πως προεκυψε απορησα,αλλα βλεπω κλασσικα το προσπερασες.

Εσυ που βλεπω οτι εισαι υπερ των αρνητικων σχολιων για το παιχνιδι,το εχεις παιξει ή απλα κανεις lurk στο θεμα για να διαβασεις σχολια που κραζουν το παιχνιδι?

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Μετά από 75 ώρες ας γράψω την άποψη μου για το παιχνίδι:

-Δεν μου αρέσουν τα γραφικά του. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε όλοι RTX κάρτες. Χωρίς RTX τα βρίσκω επιεικώς μέτρια.

-Δεν μου αρέσει ο ήχος του. Ελάχιστα μουσικά κομμάτια βρήκα αξιοπρεπή.

- Δεν μου αρέσει το "ύφος" του. Οι διάλογοι είναι γεμάτοι με λέξεις της αμερικανικής αργκό και στα πιο πολλά quest δεν καταλάβαινα καν το σενάριο τους, απλά πήγαινα στο επόμενο σημείο του χάρτη και αλληλεπιδρούσα με το objective. Γενικά όπως λέει και ο λαός πολύ "ψευτομαγκιά, κλανιά και εξάτμιση" το game. Καμία σχέση με το πολύ πιο σοβαρό Deus Ex

-Άπειρα bugs. Εδώ δεν θα επεκταθώ, απλά θα πω ότι κατά λάθος χτύπησα ένα πεζό με το αυτοκίνητο μου και όχι μόνο δεν πέθανε αλλά ως δια μαγείας εξαφανίστηκε από μπροστά μου.

-Κακό optimization. Μετά το patch 1.1, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα καθώς μέσα σε κάποιο bar τα καρέ έπεσαν στα 45 χωρίς λόγο. Ούτε έξω στο δρόμο, ούτε στη πόλη, ούτε πουθενά. Και οι άνθρωποι μέσα στο bar ήταν λίγοι.

-Με εκνευρίζει που σε πολλές αποστολές σου μιλάει ο Johnny. Εντάξει οκ, είναι μέρος του σεναρίου αλλά όχι όλη την ώρα να σου σπάει τα νεύρα. Εγώ το βρήκα ενοχλητικό.

-Ψεύτικα διλλήματα στους διαλόγους. Είτε υπάρχει εκείνη η μπάρα που τελειώνει ο χρόνος, είτε έχεις άλλες επιλογές, ότι και να επιλέξεις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Φυσικά, η ύπαρξη των lifepaths είναι διακοσμητική και δεν έχει κανένα αντίκτυπο στο παιχνίδι.  

-Γενικά το παιχνίδι είναι προχειροφτιαγμένο. Και εδώ θα δώσω ένα παράδειγμα:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

στην αρχή του παιχνιδιού όταν πας να πάρεις εκείνο το ρομποτάκι από τους Maelstromers, έρχεσαι σε αντιπαράθεση με τον αρχηγό τους. Επέλεξα να μην εμπλακώ σε μάχη και λίγο αργότερα έκανε έφοδο η Militech σκοτώνοντας τον. Στη συνέχεια συμμαχείς με τη συμμορία και ξεφεύγεις. Μετά από αρκετή ώρα σε άλλο quest συνάντησα τη νέα αρχηγό τους η οποία μου είπε "εσύ είσαι που σκότωσες τον τάδε(αρχηγό)" πράγμα που δεν ισχύει διότι τον είχε σκοτώσει η Militech!! Τέτοια προχειρότητα δεν έχω ξαναδεί! Όμως ίσως κάτι να μην κατάλαβα καλά από την ιστορία οπότε μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι επιφανειακό. Όλο "φρου-φρού και αρώματα" αλλά από ουσία τίποτα. Φυσικά οι λάτρεις των σούπερ γραφικών θα το λατρέψουν καθώς η RTX κάρτα τους θα δείξει τα "δόντια" της. Όπως είχε πει και ο @pirmen56 οι πιο πολλοί το βλέπουν σαν ένα benchmark.

Όπως πολύ σωστά είπε και ένα παιδί εδώ, το Cyberpunk 2077 καταπιάνεται με πολλούς τομείς και τελικά καταλήγει να είναι μέτριο σε όλους. Από μένα ένα 5/10.

Λίγο πριν το τέλος έφαγε uninstall. Ίσως στο μέλλον το τερματίσω, όταν θα έχουν διορθωθεί τα πιο πολλά bugs έτσι για το γαμώτο. Προς το παρόν παίζω Fallout 4 και New Vegas που μου είναι πολύ πιο ευχάριστα...

Έχω αλλάξει γνώμη από τότε(είμαι ACT 2 και "καθαρίζω" το χάρτη ακόμα), αλλά και πάλι το βλέπω σαν ένα game του 8.5/10 στην καλύτερη μετά από όλα τα updates. Όχι για τα glitches που πολλοί εξακολουθείτε λανθασμένα να αποκαλείται bugs.

Bug είναι όταν π.χ. ο χαρακτήρας σου κολλάει σε σημείο του χάρτη ανάμεσα σε αντικείμενα και δεν μπορεί να απεγκλωβιστεί με τίποτα οπότε κάνεις reload checkpoint. Bug είναι όταν πέφτεις από μικρό ύψος και σκοτώνεσαι γιατί υπάρχει πρόβλημα με την game logic/physics του παιχνιδιού. Όχι ας πούμε όταν περνάς μέσα από αντικείμενα σαν να μην υπάρχουν. Το bug είναι game breaking. Το glitch επηρεάζει μόνο την οπτική/ακουστική εμπειρία.

Το μεγάλο πρόβλημα του CP 2077, ενδεικτικό ότι δεν δουλεύτηκε αρκετά, είναι το προχειρότατο μενού(ενδεικτικά δεν βλέπεις πόσες σφαίρες συμπλώνεις με crafting για το κάθε όπλο, η ένδειξη disassemble για ορισμένα consumables χάνεται τυχαία, δεν μπορείς μαζικά να κάνεις scrap τα υγρά consumables κ.α.) και τα μη ισορροπημένα gameplay elements. Γίνεσαι γρήγορα overpowered με τις διάφορες γκατζετιές και την αφθονία χειροβομβίδων και medkits. Θα μπορούσαν λόγω χάρη να βάλουν όριο στο πόσα grenades μπορείς να χρησιμοποιείς εντός μάχης, μπλοκάροντας το crafting μέχρι το τέλος της. Επίσης, το gunplay θυμίζει περισσότερο το arcade στυλ του borderlands παρά ποιοτικό tactical shooter. Ενώ τα όπλα έχουν μέτρια αίσθηση κυρίως σε ήχο. Θετικό πάντως βρίσκω το dodging που κάνει τις μάχες με τους psychos και το melee combat πιο ενδιαφέροντα. Όπως και τα perks που τα περισσότερα έχουν λογική.

Όποιος έχει παίξει, όπως πολύ σωστά λες, τα Fallout New Vegas και 4 αμέσως θα αναγνωρίσει τις προχειρότητες που λέω, ακόμα και στο gunplay. Ακόμα και στον ήχο των όπλων με τα κατάλληλα ακουστικά/ηχεία. Τουλάχιστον διαπρέπει σε ambient ήχους και αίσθηση surround.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Έχω αλλάξει γνώμη από τότε(είμαι ACT 2 και "καθαρίζω" το χάρτη ακόμα), αλλά και πάλι το βλέπω σαν ένα game του 8.5/10 στην καλύτερη μετά από όλα τα updates. Όχι για τα glitches που πολλοί εξακολουθείτε λανθασμένα να αποκαλείται bugs.

Bug είναι όταν π.χ. ο χαρακτήρας σου κολλάει σε σημείο του χάρτη ανάμεσα σε αντικείμενα και δεν μπορεί να απεγκλωβιστεί με τίποτα οπότε κάνεις reload checkpoint. Bug είναι όταν πέφτεις από μικρό ύψος και σκοτώνεσαι γιατί υπάρχει πρόβλημα με την game logic/physics του παιχνιδιού. Όχι ας πούμε όταν περνάς μέσα από αντικείμενα σαν να μην υπάρχουν. Το bug είναι game breaking. Το glitch επηρεάζει μόνο την οπτική/ακουστική εμπειρία.

Το μεγάλο πρόβλημα του CP 2077, ενδεικτικό ότι δεν δουλεύτηκε αρκετά, είναι το προχειρότατο μενού(ενδεικτικά δεν βλέπεις πόσες σφαίρες συμπλώνεις με crafting για το κάθε όπλο, η ένδειξη disassemble για ορισμένα consumables χάνεται τυχαία, δεν μπορείς μαζικά να κάνεις scrap τα υγρά consumables κ.α.) και τα μη ισορροπημένα gameplay elements. Γίνεσαι γρήγορα overpowered με τις διάφορες γκατζετιές και την αφθονία χειροβομβίδων και medkits. Θα μπορούσαν λόγω χάρη να βάλουν όριο στο πόσα grenades μπορείς να χρησιμοποιείς εντός μάχης, μπλοκάροντας το crafting μέχρι το τέλος της. Επίσης, το gunplay θυμίζει περισσότερο το arcade στυλ του borderlands παρά ποιοτικό tactical shooter. Ενώ τα όπλα έχουν μέτρια αίσθηση κυρίως σε ήχο. Θετικό πάντως βρίσκω το dodging που κάνει τις μάχες με τους psychos και το melee combat πιο ενδιαφέροντα. Όπως και τα perks που τα περισσότερα έχουν λογική.

Όποιος έχει παίξει, όπως πολύ σωστά λες, τα Fallout New Vegas και 4 αμέσως θα αναγνωρίσει τις προχειρότητες που λέω, ακόμα και στο gunplay. Ακόμα και στον ήχο των όπλων με τα κατάλληλα ακουστικά/ηχεία. Τουλάχιστον διαπρέπει σε ambient ήχους και αίσθηση surround.

Θεωρείς ότι το new Vegas και το fallout 4 έχουν καλυτερο gunplay και καλύτερο ήχο στα όπλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Θεωρείς ότι το new Vegas και το fallout 4 έχουν καλυτερο gunplay και καλύτερο ήχο στα όπλα; 

Το New Vegas έχει ένα θέμα με το χειρισμό όπου ο χαρακτήρας σου προχωράει λίγο μόλις αφήσεις τα πλήκτρο. Βγάζει αίσθηση πατιναρίσματος όπως σε κάποια πολύ παλιά fps(π.χ. half life 2), αλλά συνηθίζεται. Στο Fallout 4 δεν υπάρχει αυτό και η γενικότερη αίσθηση χειρισμού και κίνησης του ήρωα παραπέμπει σε ρεαλιστικό-tactical first person shooter. Ειδικά στο survival mode που επιβραβεύει τα headshots. Το CP θυμίζει περισσότερο borderlands και λίγο από doom θα έλεγα. Αυτά είναι και θέμα γούστου. 

Τα gunshots και τα rifles επίσης είναι πιο ρεαλιστικά. Ακούς κρότο, ωστικό κύμα και ομαλό σβήσιμο του πρώτου αν παίζεις με καλά ακουστικά σε λίγο μεγάλη ένταση. Εδώ είναι πιο θαμπός και απόμακρος ο ήχος σαν να παίζει ηχογράφηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 ώρες πριν, CCCR είπε

 

Έχει ξαναμπεί ήδη, πριν αρκετές σελίδες.

Σε κάτι πιο πρόφατο όμως που πρέπει να προσέξετε:

PSA: Cyberpunk 1.1 patch introduces save-killing Down on the Street bug

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GhostRiderLSOV είπε

Έχει ξαναμπεί ήδη, πριν αρκετές σελίδες.

Σε κάτι πιο πρόφατο όμως που πρέπει να προσέξετε:

PSA: Cyberpunk 1.1 patch introduces save-killing Down on the Street bug

Ωραίο link (αν είσαι κυνηγός).😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Έχει ξαναμπεί ήδη, πριν αρκετές σελίδες.

Σε κάτι πιο πρόφατο όμως που πρέπει να προσέξετε:

PSA: Cyberpunk 1.1 patch introduces save-killing Down on the Street bug

https://support.cdprojektred.com/en/cyberpunk/pc/gameplay/issue/1895/quest-down-on-the-street-takemura-holocall

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...