Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

η game of the year εκδοση θα ειναι η σωστη v 1.0 του παιχνιδιου,υπομονη μεχρι τοτε.

για να βγει GOTY έκδοση δε πρέπει να είναι και το παιχνίδι; ή να το έχει κερδίσει;

ρωτώ, γιατί δε ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

για να βγει GOTY έκδοση δε πρέπει να είναι και το παιχνίδι; ή να το έχει κερδίσει;

ρωτώ, γιατί δε ξέρω

Αυτο θα επρεπε να ειναι κανονικα τουλαχιστον οπως βγαζει νοημα, αλλα αν δεν κανω τραγικο λαθος εχει αλλαξει εντελως το νοημα και εννοουν αν δεν απατωμαι οποιοδηποτε base game με ολο το extra content και dlcs εχουν βγει και στην τελικη του εκδοση με ολα τα updates/patches.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω πρεπει να αναφερθουν τα προβληματα και σιγουρα το cb2077 ειχε και εχει αρκετα αλλα βλεπουμε πολλους τιτλους σε αυτη τη κλιμακα με αυτη την παραγωγη..? Η Rockstar θα βγαλει παλι remaster to gta δεν ξερω και εγω ποσα χρονια το πουλαει και το cb2077 οπως και να το κανουμε εχει φοβερη τεχνολογια. Εγω θα επιβραβευσω την cdproject ακομα και με τα προβληματα του γιατι τολμησε και ρισκαρε και εβγαλε εναν τιτλο που αφοσιωνεσαι κατι σπανιο με ολα αυτα τα open world με τα αναριθμητα ερωτηματικα και τις ασυνδετες αποστολες και ιστοριες που βγαινουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ήθελε παραπάνω χρόνο και να βγει μόνο για next gen του χρόνου ή ακόμη και το 2023. Αλλά αν έχεις τον πέτσινο πάνω απ' το κεφάλι σου, αυτά γίνονται. Δεν πιστεύω ότι οι devs δεν είναι ικανοί, ότι δηλαδή δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις και σπουδές. Η ομάδα που ασχολείται με την ανάπτυξη ενός game πάντα έχει όραμα, είναι άτομα που τους αρέσει αυτό που κάνουν. Μόνο το brainstorming να βάλεις βγαίνουν ένα σωρό ιδέες. Αλλά οι publishers πάντα τα καταστρέφουν όλα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Δεν νομίζω ότι υπερεκτιμησαν τίποτα, απλά έταξαν κάτι που δεν ήταν ρεαλιστικό από την αρχή . 

Και για λόγους πωλησεων επέλεξαν τη ποσοτητα από τη ποιότητα. 

Ας πουμε εγώ θα προτιμούσα η πολη να ήταν το 1/3 με περισσοτερη ουσία, αλλά αυτά δε φέρνουν πωλησεις κ hype 

Εξαπάτησαν συνειδητά καταναλωτές και πολωνικό κράτος. Δεν δυσκολεύτηκαν πουθενά.

Όταν βλέπεις να το διαφημίζουν ως "βαρύ" RPG, εξίσου polished με τα RDR/GTA, με ένα σωρό άλλα features(τονίζοντας 20 φορές τη μέρα ότι είναι οι δημιουργοί των Witcher) και τελικά να μην υπάρχει π.χ. ούτε στοιχειώδες AI στα αυτοκίνητα, παράλληλα με απαγόρευση προβολής footage από reviewers για τις κονσόλες μιλάμε για καραμπινάτη επιχειρηματική απάτη. Με στόχο τα preorders, εκμεταλλευόμενοι τη φήμη του Witcher 3 και τα λεφτά από την Nvidia. Πούλησαν ένα κέλυφος.

Λογική βαλκάνιου επιχειρηματία και e-shop που δείχνει φαινομενικά αξιόπιστο μέχρι την κατάλληλη στιγμή που θα αρπάξει τα λεφτά όλων των ανοικτών παραγγελιών και θα εξαφανιστεί.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειδικά τα lifepaths είναι μεγάλο fail. Εγώ μόλις το άκουσα ψήθηκα πολύ γιατί λέω θα έχει και αρκετό replay-ability. Αλλά τελικά είναι απλά επιλογές διαλόγων οι οποίες πολλές φορές δεν ταιριάζουν και απόλυτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Ειδικά τα lifepaths είναι μεγάλο fail. Εγώ μόλις το άκουσα ψήθηκα πολύ γιατί λέω θα έχει και αρκετό replay-ability. Αλλά τελικά είναι απλά επιλογές διαλόγων οι οποίες πολλές φορές δεν ταιριάζουν και απόλυτα..

Κάτι απλό. Για να βάλεις AI στα αυτοκίνητα, πράγμα εντελώς τετριμμένο τη σήμερον ημέρα, πρέπει να πληρώσεις Χ επιπλέον ανθρωποώρες. Όπως και για κάθε μηχανισμό που έχει ένα open world.

Αν διαφημίζεις το παιχνίδι σου ως κάτι που έχει μπάτζετ 250εκ € και προσελκύει την ανάλογη πελατεία, ενώ τελικά έχεις πραγματικό μπάτζετ 40εκ € για ένα γραμμικό game σε ένα μεγάλο map, τότε είσαι απλά απατεώνας. Δεν δικαιολογούνται τέτοιες ελλείψεις. Όσο καλό και να είναι το παιχνίδι σου στο δεύτερο genre.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά ήθελε παραπάνω χρόνο και να βγει μόνο για next gen του χρόνου ή ακόμη και το 2023. Αλλά αν έχεις τον πέτσινο πάνω απ' το κεφάλι σου, αυτά γίνονται. Δεν πιστεύω ότι οι devs δεν είναι ικανοί, ότι δηλαδή δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις και σπουδές. Η ομάδα που ασχολείται με την ανάπτυξη ενός game πάντα έχει όραμα, είναι άτομα που τους αρέσει αυτό που κάνουν. Μόνο το brainstorming να βάλεις βγαίνουν ένα σωρό ιδέες. Αλλά οι publishers πάντα τα καταστρέφουν όλα..

Αυτο και επισης οι μετοχοι που μπορει να πιεζαν ασφυκτικα πιστευω.

Για τα υπολοιπα επειδη συνηθως αποφευγω τις βαρυγδουπες δηλωσεις (δεν ειμαι της κωλοτουμπας),oυτε προγραμματιστης τετοιου επιπεδου να γνωριζω απο πρωτο χερι λεπτομερειες σε βαθος για το τι ειναι ευκολο και τι οχι (ειδικα αν χτιζεται εξ αρχης και δεν υπαρχει εστω μια engine ή η τεχνογνωσια στο ειδος) πιστευω ο χρονος ειναι αλαθητος γνωστης. Εαν εν τελει η CDPR εκανε αρπαχτη θελοντας να αυτοκτονησει επιχειρηματικα, αντι να χτισει ενα ονομα που σε βαθος χρονου θα της δωσει πολλα περισσοτερα χρηματα θα φανει σε επερχομενους τιτλους οταν και αν αυτοι διατεθουν στο μελλον. 

Προσωπικα το επαιξα το παιχνιδι το χαρηκα και θα το ξαναπαιξω σιγουρα ξανα στο μελλον μολις παρει ολα τα updates. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε αν και πότε θα κυκλοφορήσουν DLC; Κάτι μου λέει ότι το χρονοδιάγραμμα που είχαν δώσει στη δημοσιότητα πήγε περίπατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όλα τα είχε η Μαριορή ο φερετζές τα DLCs της έλειπε :P Αλλάχου Ακμπάρ το χρονοδιάγραμμα κανείς δεν ξέρει πότε θα βγουν. Προσωπικά μόλις πάρω σοβαρή κάρτα με RT θα το παίξω κανονικά (τώρα κάνω κάνα side quest που και που)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γνωρίζουμε αν και πότε θα κυκλοφορήσουν DLC; Κάτι μου λέει ότι το χρονοδιάγραμμα που είχαν δώσει στη δημοσιότητα πήγε περίπατο...

Ίσως μου ξεφευγει κατι αλλά για dlc δεν είχαν δώσει ποτε ημερομηνία. Νομίζω ένα σκέτο 2021 . 

 

Προσωπικά πιστευω οτι θα έρθουν μαζί με την έκδοση PS5 / Xbox series αλλά δεν έχω ιδέα ποτε είναι αυτό 

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τίποτα πασαλειματα πιστεύω θα κάνουν και στις next gen. Ας το παίξουμε όπως είναι και το 2022 νέα κάρτα για τα πραγματικά next gen (avatar και stalker 2 περιμένω πολύ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πήγαν πολλά πράγματα στραβά πάντως σχετικά με το management του ως project. Μη ξεχνάμε πόσες φορές αναβλήθηκε η κυκλοφορία του - και πάλι είχαμε αυτά που είχαμε. Προφανώς πιέσανε πολύ να βγει όταν βγήκε, δεν τους έπαιρνε άλλο κιόλας με τόσο hype που έχτιζαν. Αυτό οδήγησε βέβαια και στα ψέμματα και την παραπλάνηση, που ποτέ δεν παραδέχτηκαν φυσικά (*** είναι;) και συνέχισαν και με τα night city wire να ανεβάζουν το hype μέχρι τελευταία στιγμή. Εκεί μάλλον οι πάνω πάνω της cdpr πήγαν all in για τη μεγάλη μπάζα αφού η κατάσταση δε σωζόταν.

Το παιχνίδι ακόμα κι έτσι το ευχαριστήθηκα προσωπικά, αλλά έχω μια πικρή γεύση από τη cdpr γενικά που δύσκολα θα φύγει νομίζω.

 

Καλό μάθημα για τα hype trains πάντως.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Ίσως μου ξεφευγει κατι αλλά για dlc δεν είχαν δώσει ποτε ημερομηνία. Νομίζω ένα σκέτο 2021 . 

 

Προσωπικά πιστευω οτι θα έρθουν μαζί με την έκδοση PS5 / Xbox series αλλά δεν έχω ιδέα ποτε είναι αυτό 

960x0.jpg?fit=scale

Το τελευταιο roadmap ειναι αυτο.

Βαλε και το 1.23 που βγηκε..μετα μαλλον ερχεται το Free DLC* 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...