Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πήρα μια RTX 3070 ti σε αλλαγή της RTX 2070, δοκίμασα να βάλω RT Ultra με DLSS Quality αλλά average πάει 65-50 και σε κάποια σημεία πέφτει στα 40. Ξέρει κανείς αν η απόδοση αυτή είναι νορμάλ για την κάρτα ή τρώει bottleneck από τον i7 8700k; Σε κάποια benchmarks είδα average 70 fps.

Zotac RTX 3070 Ti Trinity

i7 8700k nonOC

16GB RAM

Επεξ/σία από donmanios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, donmanios είπε

Πρόσφατα πήρα μια RTX 3070 ti σε αλλαγή της RTX 2070, δοκίμασα να βάλω RT Ultra με DLSS Quality αλλά average πάει 65-50 και σε κάποια σημεία πέφτει στα 40. Ξέρει κανείς αν η απόδοση αυτή είναι νορμάλ για την κάρτα ή τρώει bottleneck από τον i7 8700k; Σε κάποια benchmarks είδα average 70 fps.

Zotac RTX 3070 Ti Trinity

i7 8700k nonOC

16GB RAM

Βλέπεις το GPU usage από το msi afterburner. Αν είναι κάτω από το 97% σε κόβει ο 8700K.

Στα πλέον πολυσύχναστα μέρη του χάρτη είναι λογικό ένας ακλοκάριστος 8700K με αργές RAM να πέφτει αρκετά κάτω από τα 60 ή και τα 50 καρέ(σε οδήγηση). Πάντα για RT ultra/psycho μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Βλέπεις το GPU usage από το msi afterburner. Αν είναι κάτω από το 97% σε κόβει ο 8700K.

Στα πλέον πολυσύχναστα μέρη του χάρτη είναι λογικό ένας ακλοκάριστος 8700K με αργές RAM να πέφτει αρκετά κάτω από τα 60 ή και τα 50 καρέ(σε οδήγηση). Πάντα για RT ultra/psycho μιλάμε.

Ευχαριστώ για την απάντηση.Όντως χρησιμοποιεί μόνο το 80% της κάρτας στα σημεία που πέφτει, αλλά και ο επεξεργαστής είναι μόνο στα 80%. Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να αξιοποιεί καλύτερα την cpu;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, donmanios είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.Όντως χρησιμοποιεί μόνο το 80% της κάρτας στα σημεία που πέφτει, αλλά και ο επεξεργαστής είναι μόνο στα 80%. Μήπως υπάρχει κάποιο κόλπο να αξιοποιεί καλύτερα την cpu;

Άρα σε κόβει ο 8700K.

Το γεγονός ότι και το CPU κάθεται στο 80% δεν σημαίνει ότι μπορεί να αξιοποιηθεί περισσότερο. Το usage σε CPU με Hyperthreading είναι παραπλανητικό. Εκτός αυτού το game έχει κάποια βαριά threads που κρατάνε πίσω όλα τα υπόλοιπα, αν το CPU έχει κάπως χαμηλό STP(π.χ. αν είναι ακλοκάριστο).

Κλόκαρε το CPU και τη RAM όσο μπορείς. Με όριο τάσης 1,35 για το CPU under load και 1,38-1,4 για τη RAM.

Με RAM στα 3466 ο 10900K(4,9 Ghz) οριακά κρατάει τα 60fps στα πολύ βαριά σημεία(με γρήγορη οδήγηση). Έχω δει μέχρι και 74% usage. Σχεδόν μαξάρει 8/16 επεξεργαστή. Οπότε μη σε ανησυχεί που έχεις τέτοια νούμερα. Είμαι σίγουρος ότι στο 98% του game θα είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στα σημεία που είναι τα quests το 60άρι πιάνεται σχετικά εύκολα. Το κέντρο της πόλης είναι το πιο βαρύ μέρος και σε cpu και σε gpu αλλά δεν πειράζει να χάνεις το 60άρι αφού δεν κάνεις και κάτι σημαντικό έτσι και αλλιώς, απλώς περπατάς. Αρκεί να είσαι μέσα στο freesync range για να μην έχει judder..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Άρα σε κόβει ο 8700K.

Το γεγονός ότι και το CPU κάθεται στο 80% δεν σημαίνει ότι μπορεί να αξιοποιηθεί περισσότερο. Το usage σε CPU με Hyperthreading είναι παραπλανητικό. Εκτός αυτού το game έχει κάποια βαριά threads που κρατάνε πίσω όλα τα υπόλοιπα, αν το CPU έχει κάπως χαμηλό STP(π.χ. αν είναι ακλοκάριστο).

Κλόκαρε το CPU και τη RAM όσο μπορείς. Με όριο τάσης 1,35 για το CPU under load και 1,38-1,4 για τη RAM.

Με RAM στα 3466 ο 10900K(4,9 Ghz) οριακά κρατάει τα 60fps στα πολύ βαριά σημεία(με γρήγορη οδήγηση). Έχω δει μέχρι και 74% usage. Σχεδόν μαξάρει 8/16 επεξεργαστή. Οπότε μη σε ανησυχεί που έχεις τέτοια νούμερα. Είμαι σίγουρος ότι στο 98% του game θα είσαι ΟΚ.

 

Εμένα ο i7-8700 φτάνει μέχρι και 95% χρήση, μάλλον τα νούμερα που λέει το παλικάρι είναι λάθος. Επίσης τι ασχολείστε με το συγκεκριμένο παιχνίδι;; Έκανα τεστ με όλα τα γραφικά στα Low σε 1080p ανάλυση και μέσα σε κάτι bar τα καρέ πέφτουν  στα 45-50 με κάρτα γραφικών GTX 1660 Ti και 16 GB RAM 3066 MHz. 

Ο κώδικας του παιχνιδιού (όχι το ίδιο το παιχνίδι) είναι από τα μεγαλύτερα σκουπίδια σε απόδοση που έχω δει εδώ και χρόνια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έκανα τεστ με όλα τα γραφικά στα Low σε 1080p ανάλυση και μέσα σε κάτι bar τα καρέ πέφτουν  στα 45-50 με κάρτα γραφικών GTX 1660 Ti και 16 GB RAM 3066 MHz.

Όταν γίνεται αυτό τι gpu usage έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όταν γίνεται αυτό τι gpu usage έχεις;

 

Υψηλή, πάντα είναι στο 95-100% νομίζω. Όπως και η GPU RAM φτάνει στο 95% πληρότητα. Και όλα αυτά για να έχω σκατά γραφικά (χωρίς RT εννοείται) γεμάτα κόκκους και με ανύπαρκτες σκιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι πράγματι χωρίς RT είναι αδικαιολόγητα υψηλά οι απαιτήσεις. Ή λόγω χρονοδιαγράμματος δεν έδωσαν καθόλου σημασία στα non-RT γραφικά ή απλά το έκαναν επίτηδες για να φανούν ακόμη πιο ανώτερα τα RT. Συνολικά το CP77 χωρίς RT παίζει να έχει τα χειρότερα γραφικά από όλα τα ΑΑΑ games των τελευταίων ετών. Κακά τα ψέμματα, ουσιαστικά χρειάζεσαι RTX 3000 κάρτα για να το παίξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ναι πράγματι χωρίς RT είναι αδικαιολόγητα υψηλά οι απαιτήσεις. Ή λόγω χρονοδιαγράμματος δεν έδωσαν καθόλου σημασία στα non-RT γραφικά ή απλά το έκαναν επίτηδες για να φανούν ακόμη πιο ανώτερα τα RT. Συνολικά το CP77 χωρίς RT παίζει να έχει τα χειρότερα γραφικά από όλα τα ΑΑΑ games των τελευταίων ετών. Κακά τα ψέμματα, ουσιαστικά χρειάζεσαι RTX 3000 κάρτα για να το παίξεις..

με την 2060?δεν ειρωνευομαι εχω σκοπο να την παρω γιατι η σειρα 3ΧΧΧ ειναι απλησιαστη για μενα οικονομικα...την 1650 εχω τωρα...

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Ναι πράγματι χωρίς RT είναι αδικαιολόγητα υψηλά οι απαιτήσεις. Ή λόγω χρονοδιαγράμματος δεν έδωσαν καθόλου σημασία στα non-RT γραφικά ή απλά το έκαναν επίτηδες για να φανούν ακόμη πιο ανώτερα τα RT. Συνολικά το CP77 χωρίς RT παίζει να έχει τα χειρότερα γραφικά από όλα τα ΑΑΑ games των τελευταίων ετών. Κακά τα ψέμματα, ουσιαστικά χρειάζεσαι RTX 3000 κάρτα για να το παίξεις..

Έκαναν ένα πρόχειρο optimization για να μην έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με 10700K(και πάνω) σε 3090 με 1080p native ανάλυση(4K+DLSS performance). Δηλαδή 1440p+ ανάλυση στο μάτι. Αφού το performance είναι πιο κοντά στο 1440p. Σημειωέτον ότι με psycho settings πέφτει "σφαγή" ακόμα και έτσι.

Σαν να μην φτάνουν όλα αυτά πρόσφατα δήλωσαν ότι τρέχει ικανοποιητικά. Άρα δεν πρέπει να περιμένουμε κάτι ιδιαίτερο σε επιδόσεις από μελλοντικά updates. Πόσο πιο ωμά να το πουν ότι πλασάρουν hw και δεν νοιάζονται για τον πελάτη;

Τέσπα, παίζοντας το αραιά έφτασα μετά από ~70 ώρες κοντά στο να τελειώσω τα side-missions του χάρτη(τέρμα δυσκολία). Δεν είναι και πολύ μικρό σε διάρκεια αν το πας ποδαράτο χαζεύοντας εδώ και εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

με την 2060?δεν ειρωνευομαι εχω σκοπο να την παρω γιατι η σειρα 3ΧΧΧ ειναι απλησιαστη για μενα οικονομικα...την 1650 εχω τωρα...

Με την 2060 με τα settings του DF, RT Reflections και RT Medium, medium textures και DLSS (με το 2.2.10 dll) Balanced την παλεύεις. Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο οπτικά αλλά χωρίς RT είναι χειρότερο ακόμη και σε native ανάλυση με όλο αυτό το graining. Είμαι συνέχεια εντός free sync range

8 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Έκαναν ένα πρόχειρο optimization για να μην έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με 10700K(και πάνω) σε 3090 με 1080p native ανάλυση(4K+DLSS performance). Δηλαδή 1440p+ ανάλυση στο μάτι. Αφού το performance είναι πιο κοντά στο 1440p. Σημειωέτον ότι με psycho settings πέφτει "σφαγή" ακόμα και έτσι.

Σαν να μην φτάνουν όλα αυτά πρόσφατα δήλωσαν ότι τρέχει ικανοποιητικά. Άρα δεν πρέπει να περιμένουμε κάτι ιδιαίτερο σε επιδόσεις από μελλοντικά updates. Πόσο πιο ωμά να το πουν ότι πλασάρουν hw και δεν νοιάζονται για τον πελάτη;

Τέσπα, παίζοντας το αραιά έφτασα μετά από ~70 ώρες κοντά στο να τελειώσω τα side-missions του χάρτη(τέρμα δυσκολία). Δεν είναι και πολύ μικρό σε διάρκεια αν το πας ποδαράτο χαζεύοντας εδώ και εκεί.

ναι θέλει δυνατό cpu. Με τον 5600X και μνήμες στα 3800 b-dies timings, είμαι σχεδόν πάντα gpu bound (99% usage). Σε κάποια πολύ συγκεκριμένα σημεία στο κέντρο πέφτει λίγο το gpu αλλά και πάλι είναι 90%+, ποτέ παρακάτω. Φαντάζομαι όσοι έχουν zen2 και κάτω ή παλιότερο intel χωρίς HT θα πέφτει ξύλο..

Από τη μία ο covid, από την άλλη η πίεση πέτσινου και μετόχων να βγει το game, πάει έγινε μπο@@ρδέλο, δεν συμμαζεύεται τώρα. Το καλό είναι ότι δεν έχει stability issues οπότε αν έχεις καλό σύστημα παίζεις μια χαρά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετοιμαζεται patch της ταξεως των 32 gb περιπου το οποιο τωρα ειναι σε φαση Q&A τεστ.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

Ετοιμαζεται patch της ταξεως των 32 gb περιπου το οποιο τωρα ειναι σε φαση Q&A τεστ.

Βάλε link γιατί έχουν διαψεύσει τις φήμες των τελευταίων ημερών περί 1.3 μέσα στο μήνα και DLC. 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...