Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τι καντήλια έπεσαν στο official forum πριν τα σβήσουν οι moderators δεν περιγράφονται. Έτυχε να κοιτάω την ώρα που έγινε η ανακοίνωση και πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου. Κάτι έχει συμβεί με την εταιρεία, τα στελέχη της και γενικότερα τον τρόπο επικοινωνίας της δεν εξηγείται αλλιώς. Βγάζει ένα patch (1.23) κλείνεται στο καβούκι της αφήνοντας πάλι το hype να ανεβαίνει για κάποιο επερχόμενο "τεράστιο" patch και ανακοινώνει σήμερα ότι σαν βασικά χαρακτηριστικά θα έχει αυτά τα τρία; απίστευτα πράγματα. Αν σε λίγες μέρες δεν βγάλει ένα patch list σοβαρό δεν ξέρω αλλά θα αγγίξει τα όρια κοροϊδίας. Ακόμα και ο τρόπος ανακοίνωσης που μπορεί να είναι χαριτωμένος για κάποιους, εξαγρίωσε πολλούς με σχόλια του στυλ δουλέψτε, βγάλτε ένα κανονικό patch list, σοβαρευτείτε, μέχρι εδώ η κοροϊδία. 

Δεν λέω ότι συμφωνώ με όλο αυτό που γίνεται άλλωστε ένα παιχνίδι είναι απλά δεν είναι πλέον η εταιρεία που "αγαπησα" και έβγαλε τρία παιχνίδια που θα θυμάμαι για πάντα.

Το χρονοδιάγραμμα που είχε βγάλει το αφεντικό τι έγινε; 

Εγώ εξαρχής ήμουν απαισιόδοξος γιατί νομίζω όλη η ουσία, το κλειδί που λέμε της υπόθεσης ήταν στο βίντεο της απολογίας όταν είπε ότι στο PC το αποτέλεσμα ήταν κάτι για το οποίο ήταν πολύ περήφανοι. Κάπου εδώ εκτός απροόπτου μπήκε το καρφί στο φέρετρο. Το παιχνίδι αυτό δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αυτό για το οποίο προορίζονταν και καλό θα είναι να πάμε όλοι παρακάτω (gamers και CDPR). 

Κρίμα 😢

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα και εγώ να διαβάσω patch notes ...δε κατάλαβα τίποτα .. μας δουλεύουν μου φαίνεται . 

Προφανώς και δεν είδα τα video ούτε θα δω το stream ούτε ένα δευτερόλεπτο στο hype τους. Και που ξεπεταξα στα γρήγορα γρήγορα τα κείμενα τους πολύ είναι .

 

Αυτοί είναι ικανοί να δουλέψουν περισσότερο για να βγάλουν ένα καλό stream και να κάνουν hype παρά για το ιδιο το patch

Επεξ/σία από nickk0kkav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickk0kkav είπε

Μπήκα και εγώ να διαβάσω patch notes ...δε κατάλαβα τίποτα .. μας δουλεύουν μου φαίνεται . 

Προφανώς και δεν είδα τα video ούτε θα δω το stream ούτε ένα δευτερόλεπτο στο hype τους. Και που ξεπεταξα στα γρήγορα γρήγορα τα κείμενα τους πολύ είναι .

 

Αυτοί είναι ικανοί να δουλέψουν περισσότερο για να βγάλουν ένα καλό stream και να κάνουν hype παρά για το ιδιο το patch

Μετά το φιάσκο της κυκλοφορίας και αυτό που ακολούθησε δείχνουν ή να μην ενδιαφέρονται (γιατί κάναν γερή μπάζα) ή να μην έχουν καταλάβει ότι με stream, stories, tweets και γενικά με μαλαγανιές δεν κοροϊδεύεις ξανά τον κόσμο. 

Ειλικρινά και εγώ αν και έχω πολύ καλή γνώση της Αγγλικής διάβασα δύο τρεις φορές την χαζό χαρούμενη patch list για να βγάλω άκρη. 

Αντί να στρωθούν στην δουλειά και να αλλάξουν το κλίμα όπως είχαν υποσχεθεί και ελπίζαμε - πιστεύαμε, έχουν την χειρότερη υποστήριξη σε AAA τίτλο που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Τραγικοί και τείνουν να γίνουν το ίδιο "μισητοί" με EA, UBISOFT, ACTIVISION κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakinen είπε

Αντί να στρωθούν στην δουλειά και να αλλάξουν το κλίμα όπως είχαν υποσχεθεί και ελπίζαμε - πιστεύαμε, έχουν την χειρότερη υποστήριξη σε AAA τίτλο που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Τραγικοί και τείνουν να γίνουν το ίδιο "μισητοί" με EA, UBISOFT, ACTIVISION κτλ. 

Ειλικρινά είναι απίστευτο ότι είναι η ίδια εταιρία που έβγαλε το Witcher. Διάβαζα τα comment από το εορταστικό video που βγάλαν για τα δέκα χρονια και είναι να απορείς. Χαλαρά παίζει να μην έχει μείνει σχεδόν κανένας από τους original devs. Δυστυχώς η CDPR είναι μάλλον νεκρή.

Τώρα με το remaster του Witcher θα το σώσουν λίγο, αλλα προσωπικά πιστεύω χειρότερη ζημια θα τους κάνει που θα θυμίσουν στον κόσμο τι εταιρία ήταν πριν λίγα χρονια.

Εντωμεταξύ ακόμα δεν το έχω ακουμπήσει το CP77 και κάτι μου ότι δεν θα το ακουμπήσω για χρονια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω το έχω παρατήσει περιμένοντας το ''μεγάλο update'' αλλά λίγο που έχω παίξει δεν με έβαλε μέσα όπως το W3 σε καμία περίπτωση. Ίσως αργότερα να γίνεται πολύ καλύτερο αλλά ας περιμένω μπας και στρώσουν λίγο το AI έστω γιατί είναι εμετός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ειλικρινά είναι απίστευτο ότι είναι η ίδια εταιρία που έβγαλε το Witcher. Διάβαζα τα comment από το εορταστικό video που βγάλαν για τα δέκα χρονια και είναι να απορείς. Χαλαρά παίζει να μην έχει μείνει σχεδόν κανένας από τους original devs. Δυστυχώς η CDPR είναι μάλλον νεκρή.

Τώρα με το remaster του Witcher θα το σώσουν λίγο, αλλα προσωπικά πιστεύω χειρότερη ζημια θα τους κάνει που θα θυμίσουν στον κόσμο τι εταιρία ήταν πριν λίγα χρονια.

Εντωμεταξύ ακόμα δεν το έχω ακουμπήσει το CP77 και κάτι μου ότι δεν θα το ακουμπήσω για χρονια.

Δεν βγάζω άκρη πλέον. Όπως έγραψα παραπάνω είτε έχουν δέσει τον γάιδαρο και πιστεύουν ότι με το remaster του W3 η καλύτερα με την ανακοίνωση της ανάπτυξης του W4 σε ένα δύο χρόνια θα σώσουν την κατάσταση είτε έχουν χάσει την μπάλα, έχουν μεγάλα προβλήματα σε όλους τους τομείς και βλέπουν απλά τον τοίχο να έρχεται πάνω τους. 

Όλες οι στρατηγικές τους απέτυχαν. Στην αρχή κάθε μέρα μπλα μπλα θα αυτό θα εκείνο και ήρθε το φιάσκο. Στην συνέχεια κόβουν - ελαττώνουν επικοινωνία λέει ο κόσμος θα δουλεύουν σκληρά να γυρίσουν το παιχνίδι και το αποτέλεσμα μισός και πάνω χρόνος με "αστεία" patch και εξαγρίωση ακόμα και των φαν της εταιρείας. 

Το έχω γράψει ξανά δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βρουν μπάτζετ και χορηγία για ένα "τεράστιο" πρότζεκτ όπως το W4 χωρίς να έχουν "βοήθεια" "ξεπούλημα" από κάποιον γίγαντα του χώρου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakinen είπε

Μετά το φιάσκο της κυκλοφορίας και αυτό που ακολούθησε δείχνουν ή να μην ενδιαφέρονται (γιατί κάναν γερή μπάζα) ή να μην έχουν καταλάβει ότι με stream, stories, tweets και γενικά με μαλαγανιές δεν κοροϊδεύεις ξανά τον κόσμο. 

Ειλικρινά και εγώ αν και έχω πολύ καλή γνώση της Αγγλικής διάβασα δύο τρεις φορές την χαζό χαρούμενη patch list για να βγάλω άκρη. 

Αντί να στρωθούν στην δουλειά και να αλλάξουν το κλίμα όπως είχαν υποσχεθεί και ελπίζαμε - πιστεύαμε, έχουν την χειρότερη υποστήριξη σε AAA τίτλο που θυμάμαι εδώ και πολλά χρόνια. Τραγικοί και τείνουν να γίνουν το ίδιο "μισητοί" με EA, UBISOFT, ACTIVISION κτλ. 

Οι μαλαγανιες έπιασαν ήδη μια φορά ! 

Κοίτα ήμουν από την αρχή από αυτούς που πέρασαν καλά με το παιχνίδι και το διασκέδασα ΑΝ ΚΑΙ ξεκάθαρα είναι πολύ ξεπερασμένο σε πολλούς τομείς gameplaywise 10ετια και βάλε . Μη λέω κ λίγο . Έχμ σκέφτομαι περιστατικά και λίγο λέω . Τραγικό σε πολλά σημεία . Σαν διάλογοι κτλ είναι πολύ δυνατό 

Φαινόταν από την αρχή ότι δε στρώνει με patch γιατί απλά οι άνθρωποι δεν ξέρουν να φτιάξουν 1rd person shooter, ούτε open world πόλη , άμα ήξεραν όλα θα ήταν διαφορετικά . Οπότε τι περίμενα να κάνουν ? Ποσότητα αντί για ποιότητα , όπως και τη 1η φορά . Προτιμούσα η πόλη να είναι το 1/3 και σούπερ αλλά δε το είχαν .

 

Ε περίμενα λοιπόν με δεδομένο ότι δεν το έχουν να "δωροδοκήσουν " το κόσμο με ένα σωρό gigs / αποστολές και ανούσιες όμως και διαμαντακια όπως είχε και το αρχικό παιχνίδι 

 

 

Μάντεψε ? Δεν έκαναν ούτε αυτό απλά παράτησαν το παιχνίδι . Δε ξέρω τι bugs μάζεψαν σε ps4/xbox και δε με νοιάζει .Ας μη το έβγαζαν καθόλου . Δηλαδή περιμένουν κ τον pc gamer με αξιοπρέπη pc που γενικά το παιχνίδι δούλευε να πει "α δε πειράζει τα παιδιά έφτιαχναν το last gen" εμείς λεφτά δε δώσαμε ???

Τα video και τα stream ειναι για να τσιμπάνε τα παιδάκια , πλησιάζω τα 38 την έχω πατήσει πολλές φορές στο παρελθόν για να τσιμπάω με videakia είτε πριν είτε μετά τη κυκλοφορία του παιχνιδιού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω ασχοληθεί μέχρι ενός σημείου με το παιχνίδι. Σαν διαλόγους και quests είναι πολύ καλό καμία σχέση με Ubisoft games κτλ. Βέβαια δεν το βάζω με την καμία σε σύγκριση με τριλογία Witcher (ναι είμαι από εκείνους που θεωρώ ότι το Witcher 1 είχε ίσως το καλύτερο main story). 

Στην αρχή πίστεψα ότι μπορεί με patch να διορθωθεί σε κάποιο βαθμό. Όσο έπαιζα όμως διαπίστωσα ότι έχει δομικά τεράστια προβλήματα σε όλους τους τομείς που είναι σχεδόν αδύνατο να υπάρξει σωτηρία. Είναι παιχνίδι που πάσχει παντού ακόμα και σε τομείς που είναι καλό έχει θέματα πχ story καλό αλλά μικρό, γραφικά που με super pc είναι καλά όμως με pc που χρησιμοποιεί το 90% των χρηστών είναι απλά οκ ίσως και μέτριο. Νερό και physics χειρότερα από παιχνίδια 15 ετών (και δεν είμαι υπερβολικός), AI για να γελάς, NPC για να κλαις. Έβλεπα σε "σοβαρά" κανάλια του YouTube graphics guides που έλεγαν μην χαμηλώνετε με την καμία το crowd density γιατί χαλάει το immersion. Τι λες ρε μάστορα σοβαρά απλά να βλέπω 40-50 NPC  σε μία πλατεία που δεν έχουν κανένα διάλογο ουσίας, που περνάν από μέσα μου, σκάνε αυτοκίνητα επάνω τους ή περνά ο ίδιος NPC μπροστά σε πεντάδες. Από που να το πιάσει κάποιος σεντόνια θα γράφει. 

Τέλος μέχρι και τώρα έγραψαν τους PC users στα αρχ@@@ τους και ασχολήθηκαν με μπρίκια κονσόλες δεκαετίας με αποτέλεσμα τι; αντί για 22 fps να βγάλουν 28; και να ξαναμπεί στο store; όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω αυτή η εταιρεία έβγαλε τα Witcher; 

Το μέλλον θα δείξει αλλά μάλλον δεν θα είναι ευοίωνο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τόσους μήνες για zoom out στο χάρτη, reset τα skills και το άλλο που δεν κατάλαβα τι είναι; Σοβαρά; Φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα "fixes" αλλά για να μην τα ανέφεραν στο announcement παίζει να είναι ακόμη πιο ασήμαντα.

Το παιχνίδι ξεκάθαρα έπρεπε να βγει μόνο για next gen και PC και για να μην κλαίνε όσοι έδωσαν 4 κατοστάρικα πριν 7 χρόνια για κονσόλα και περιμένουν να παίζει τα πάντα ακόμη και τώρα ας το έβγαζαν το 2022 που θα βγουν όλα τα next gen. Αλλά ήθελε και ο πέτσινος παιχνίδι κράχτη για το RT των Ampere οι οποίες εν τέλη είχαν και έχουν ακόμη την τραγική διαθεσιμότητα και τιμές που ξέρουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...