Προς το περιεχόμενο

Tactus: Φυσικά πλήκτρα πάνω σε οθόνες αφής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παραδοσιακά πληκτρολόγια δε νομίζω να τ αφήσαμε επειδή δε βόλευαν αλλά επειδή θέλαμε μεγαλύτερες οθόνες. Άρα δεν βλέπω μια τέτοια κίνηση σαν πισωγύρισμα. Αν κι αμφιβάλω λίγο για το αν θα πιάσει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάμε για πισωγύρισμα κλπ.

στη πληκτρολόγηση και γενικα στο χειρισμό

μιας μικρής συσκευής φυσικά ειναι θετικό να προσθέτεις και τη δυνατότητα

να χρησιμοποιείς και αλλη μια αισθηση,της αφής,εκτός της όρασης.

Προσθέτει ακρίβεια-ταχύτητα χειρισμού γιατι ο εγκέφαλος παίρνει ερεθίσματα

απο 2 πλέον πηγές.

Για παράδειγμα,δεν είναι το ίδιο ειναι να παίζεις κιθάρα με το βάλεις ένα app

πχ στο ipad και να παίζεις "εικονική" κιθάρα.

Μερικά πράγματα χρειάζονται και την αίσθηση της αφής, μη τα ισοπεδώνουμε όλα στο

όνομα της τεχνολογικής εξελιξης.

Δεν είναι όλα μια οθόνη και μεις ο χειριστής ενός δείκτη(στη ουσία) κ ούτε θα ήθελα να γίνει ποτέ αυτό.

 

Πολύ όμορφο νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδοσιακά πληκτρολόγια δε νομίζω να τ αφήσαμε επειδή δε βόλευαν αλλά επειδή θέλαμε μεγαλύτερες οθόνες. Άρα δεν βλέπω μια τέτοια κίνηση σαν πισωγύρισμα. Αν κι αμφιβάλω λίγο για το αν θα πιάσει τελικά.

 

Μα τι δουλειά έχουν τα παραδοσιακά πληκτρολόγια με τις οθόνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί με τις οθόνες αφής, η οθόνη πήρε το χώρο που κρατάγαμε για τα πληκτρολόγια. Επίσης, το ότι χρησιμοποιείται εδώ η συγκεκριμένη τεχνολογία για πληκτρολόγια πάνω στη οθόνη δε σημαίνει πως δε θα μπορούσε να φέρει στις 3 διαστάσεις κι άλλα μέρη ενός προγράμματος, είτε αυτό είναι δυνατό τώρα είτε σε μεταγενέστερη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό αλλά μην ξεχνάτε ότι:

 

1ο: για να αλλάζει η μορφή της επιφάνειας και να σχηματίζονται τα ανάγλυφα πλήκτρα χρειάζεται και ενέργεια (και μάλιστα πιστεύω αρκετή). Ποιός θέλει να λιγοστεψει η αυτονομία του κινητου του κατά 25%πχ για να έχει καλύτερη αίσθηση στην πληκτρολόγηση;

 

2ο: οι κατασκευαστές αντικατέστησαν και τα 3-4 hardware πλήκτρα που είχαν τα κινητά κάτω απο την οθόνη, με πλήκτρα αφής. Γιατί; Δεν ήξεραν ότι τα hardware πλήκτρα είχαν καλύτερη αίσθηση; Το ήξεραν αλλά προφανώς ήθελαν να μειώσουν το κόστος. Αρα το κόστος είναι σημαντικότερο απο την καλύτερη αίσθηση του πλήκτρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι δουλειά έχουν τα παραδοσιακά πληκτρολόγια με τις οθόνες;

Αυτό:

Γιατί με τις οθόνες αφής, η οθόνη πήρε το χώρο που κρατάγαμε για τα πληκτρολόγια.[...]

Δε μπορείς να χεις μια οθόνη ικανού μεγέθους για σχετικά άνετο πχ web-browsing και να χεις και ένα (πλήρες ή μη) πληκτρολόγιο από κάτω. Κι όλα αυτά σε μέγεθος κινητού ~3" (που χαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν φαντάζομαι) και με λογικό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο μελλον ρε παιδια? Εσεις δεν το ξεπερασατε ακομα το σοκ των οθονων αφης??? Απατη θα παει η τεχνολογια σε 10 χρονια που οι νεοι δεν θα ξερουν καν τι παει να πει πληκτρο.... Και οσο για το τυφλο συστημα που αναφερετε, εγω γραφω σχεδον στα τυφλα με το Swype (αν και οχι με την ιδια ακριβεια). Και μαλιστα σε λιγο θα υπαρχουν και αλλες μορφες-τροποι εισαγωγης κειμενου..

 

Η τεχνολογια για εμενα θα ειχε ελαχιστον ενδιαφερον εαν τουλαχιστον τα πληκτρα αναδυονταν σε οποιοδηποτε σημειο της οθονης και οχι σε προκαθορισμενα... Αυτο που κανει ειναι τελειως αντιθετο της λογικης των λειτουργικων συστηματων που υπαρχουν... Ασε που μπορει να χαλει και την εμπειρια του τελειως ομαλου scrolling, sliding κτλ.

 

 

 

Πέρα από τη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα που ανέφερες όμως, το εγχείρημα μοιάζει με πισωγύρισμα. Δηλαδή σκεφτείτε: έχουμε τα κλασικά κινητά με τα κανονικά πλήκτρα. Μετά βγαίνουν τα κινητά που δεν έχουν παρά μια οθόνη αφής που κάνει την πληκτρολόγηση πιο "virtual". Και τώρα προσπαθούμε να κάνουμε τις οθόνες αφής να μοιάζουν με τα παλιά πληκτρολόγια απ' τα οποία μόλις "απαλλαγήκαμε"! Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο της κατάστασης;

Είναι σαν να λέμε πχ ότι τα παλιά αυτοκίνητα δεν είχαν υδραυλικό τιμόνι και κάναμε μπράτσα για να στρίψουμε. Μετά βγαίνουν αυτά με το υδραυλικό τιμόνι και μας έκαναν τη ζωή πιο εύκολη. Και ξαφνικά βγαίνουν κάποιοι και λένε "θα βγάλουμε αμάξι με υδραυλικό τιμόνι που όμως θα έχει την αίσθηση του παλιού/μη υδραυλικού!" :blink:

 

Μα... το σύστημα θα είναι dynamic (τουλάχιστον μεβάση τους ισχυρισμούς της εταιρειάς)! Δεν θα σχηματίζει απλά ένα πληκτρολόγιο! Θα σχηματίζει φυσική επιφάνεια ΔΥΝΑΜΙΚΑ! Και φυσικά, αν δεν τη θέλεις... δεν τη χρησιμοποιείς!!!

Δεν είναι "αφαίρεση υδραυλικής υποστήριξης τιμονιού", λάθος παράδειγμα...

 

Ξεκολλάτε το κεφάλι σας ρε παιδιά, μια ζωή αντιδραστικοί σε κάθε τι νέο είμαστε ρε poostie μου...

 

 

Αυτή η τεχνολογία είναι απίθανο να εφαρμοστεί στα κινητά.

Γιατί:

Για να αναδύονται τα πλήκτρα θα πρέπει η εξωτερική επιφάνεια να έχει ελαστικότητα.

Ακριβός το αντίθετο από την σκληρότητα που επιδιώκεται (Gorilla Glass).

Δηλαδή θα γραντζουνιέται εύκολα (ενώ δεν θα μπορούν να τοποθετηθούν και προστατευτικές μεμβράνες).

 

 

Εντυπωσιακό αλλά μην ξεχνάτε ότι:

 

1ο: για να αλλάζει η μορφή της επιφάνειας και να σχηματίζονται τα ανάγλυφα πλήκτρα χρειάζεται και ενέργεια (και μάλιστα πιστεύω αρκετή). Ποιός θέλει να λιγοστεψει η αυτονομία του κινητου του κατά 25%πχ για να έχει καλύτερη αίσθηση στην πληκτρολόγηση;

 

2ο: οι κατασκευαστές αντικατέστησαν και τα 3-4 hardware πλήκτρα που είχαν τα κινητά κάτω απο την οθόνη, με πλήκτρα αφής. Γιατί; Δεν ήξεραν ότι τα hardware πλήκτρα είχαν καλύτερη αίσθηση; Το ήξεραν αλλά προφανώς ήθελαν να μειώσουν το κόστος. Αρα το κόστος είναι σημαντικότερο απο την καλύτερη αίσθηση του πλήκτρου.

 

Εγώ έχω να πω ότι αν ο κόσμος σκεφτόταν σαν τους ελληναράδες, θα είμασταν ακόμα το πολύ με κανένα 3210...

Ξεκολλάτε λέμε!!! Το θέμα είναι η ιδέα! Όλα τα άλλα φτιάχνονται!!

 

Είναι τρομερή ιδέα κατά τη γνώμη μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα, έχεις απόλυτο δίκιο και δεν το είχα παρατηρήσει.. Μετά το λύκειο αγόρασα και το πρώτο touch, άρα όχι πια θρανία. Νέο δεδομένο λοιπόν, με το 3210 είχαμε καλύτερες εποχές από αυτή των σημερινών μαθητών με ένα Samsung Galaxy S. :P

 

Είχατε κινητά στο σχολείο;; Πωπω, μεγάλος που είμαι.. :confused:

 

Είναι σαν να λέμε πχ ότι τα παλιά αυτοκίνητα δεν είχαν υδραυλικό τιμόνι και κάναμε μπράτσα για να στρίψουμε. Μετά βγαίνουν αυτά με το υδραυλικό τιμόνι και μας έκαναν τη ζωή πιο εύκολη. Και ξαφνικά βγαίνουν κάποιοι και λένε "θα βγάλουμε αμάξι με υδραυλικό τιμόνι που όμως θα έχει την αίσθηση του παλιού/μη υδραυλικού!" :blink:

 

Λέμε με Force Feedback.. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως όχι. Από την άλλη,κάποιος με προβλήματα όρασης γιατί να προχωρούσε σε αγορά οθόνης αφής που θα είχε την τεχνολογία της Tactus, αντί να προτιμήσει το συμβατικό "χειροπιαστό" πληκτρολόγιο εξ αρχής; Εκεί φαντάζομαι σίγουρα θα υπάρχει πληκτρολόγιο με σύστημα εισαγωγής Braille.

 

Πέρα από τη συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα που ανέφερες όμως, το εγχείρημα μοιάζει με πισωγύρισμα. Δηλαδή σκεφτείτε: έχουμε τα κλασικά κινητά με τα κανονικά πλήκτρα. Μετά βγαίνουν τα κινητά που δεν έχουν παρά μια οθόνη αφής που κάνει την πληκτρολόγηση πιο "virtual". Και τώρα προσπαθούμε να κάνουμε τις οθόνες αφής να μοιάζουν με τα παλιά πληκτρολόγια απ' τα οποία μόλις "απαλλαγήκαμε"! Μόνο εγώ βλέπω το οξύμωρο της κατάστασης;

Είναι σαν να λέμε πχ ότι τα παλιά αυτοκίνητα δεν είχαν υδραυλικό τιμόνι και κάναμε μπράτσα για να στρίψουμε. Μετά βγαίνουν αυτά με το υδραυλικό τιμόνι και μας έκαναν τη ζωή πιο εύκολη. Και ξαφνικά βγαίνουν κάποιοι και λένε "θα βγάλουμε αμάξι με υδραυλικό τιμόνι που όμως θα έχει την αίσθηση του παλιού/μη υδραυλικού!" :blink:

 

φίλε μου πιστεύω πως θα υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια φορα λέω έτσι και είχε στόμα το αυτοκίνητο μου θα με έβριζε έτσι όπως το βιάζω αλλα μάλλον δεν είναι μακριά... εδώ σε λίγο θα περνάει ακμή το κινητό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορείς να χεις μια οθόνη ικανού μεγέθους για σχετικά άνετο πχ web-browsing και να χεις και ένα (πλήρες ή μη) πληκτρολόγιο από κάτω. Κι όλα αυτά σε μέγεθος κινητού ~3" (που χαν όταν πρωτοπαρουσιάστηκαν φαντάζομαι) και με λογικό κόστος.

Παράξενο, μια χαρά δούλευε και δουλεύει στα κινητά αφής με συρόμενο πληκτρολόγιο...

 

καμια φορα λέω έτσι και είχε στόμα το αυτοκίνητο μου θα με έβριζε έτσι όπως το βιάζω αλλα μάλλον δεν είναι μακριά... εδώ σε λίγο θα περνάει ακμή το κινητό μου :P

lol ναι, επίσης θα παίζει τίποτα hardcorίλες σε μέταλ ή ραπ/χιπ-χόπ στη διαπασών, θα σε βρίζει εσένα και τη κοινωνία και όταν θα θες να το χρησιμοποιήσεις θα κάνει τα δικά του από αντίδραση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...