Προς το περιεχόμενο

Tactus: Φυσικά πλήκτρα πάνω σε οθόνες αφής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα... το σύστημα θα είναι dynamic (τουλάχιστον μεβάση τους ισχυρισμούς της εταιρειάς)! Δεν θα σχηματίζει απλά ένα πληκτρολόγιο! Θα σχηματίζει φυσική επιφάνεια ΔΥΝΑΜΙΚΑ! Και φυσικά, αν δεν τη θέλεις... δεν τη χρησιμοποιείς!!!

Δεν είναι "αφαίρεση υδραυλικής υποστήριξης τιμονιού", λάθος παράδειγμα...

 

Ξεκολλάτε το κεφάλι σας ρε παιδιά, μια ζωή αντιδραστικοί σε κάθε τι νέο είμαστε ρε poostie μου...

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ έχω να πω ότι αν ο κόσμος σκεφτόταν σαν τους ελληναράδες, θα είμασταν ακόμα το πολύ με κανένα 3210...

Ξεκολλάτε λέμε!!! Το θέμα είναι η ιδέα! Όλα τα άλλα φτιάχνονται!!

 

Είναι τρομερή ιδέα κατά τη γνώμη μου!

 

Να κοιτάμε και τη χρηστικότητα του πράγματος όμως, έτσι; Όχι επειδή απλά είναι καινούργιο σκίζουμε το βρακί μας! Κατά τη γνώμη μερικών δεν είναι σπουδαίο, κατά άλλους είναι...Απλά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχετε συγγενείς/φίλους/γνωστούς που έχουν προβλήματα όρασης, η τεχνολογία αυτή είναι προπομπός οθονών με υποστήριξη του συστήματος Braille.

 

Τι νόημα έχει να έχει οθόνη αφής, ή καλύτερα η οθόνη καν για κάποιον με προβλήματα όρασης. Ένα κινητό με κλασσικό πληκτρολόγιο και χωρίς καθόλου οθόνη είναι αρκετό. Γιατί πρέπει να φαίνεται κάτι κάτω από τα πλήκτρα όταν δεν μπορεί να το δει ο χρήστης ???

 

Δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάμε και τη χρηστικότητα του πράγματος όμως, έτσι; Όχι επειδή απλά είναι καινούργιο σκίζουμε το βρακί μας! Κατά τη γνώμη μερικών δεν είναι σπουδαίο, κατά άλλους είναι...Απλά αυτό.

 

Ούτε βρακί, ούτε καλσόν! ;)

Ακριβώς όμως επειδή ΔΕΝ έχει βγει, δεν μπορεί κανείς να ισχυστεί μη-χρηστικότητα... Μιζέρια το λέω εγώ!

Άστο να βγει, δες το και κρίνε το. Και αν δεν σου αρέσει... δεν το παίρνεις! ;)

 

Αρκεί μια σύντομη βολτίτσα στα ελληναράδικα φόρουμ του 2007, μετρά την παρουσίαση του πρώτου iPhone. Θα καταλάβεις τι θέλω να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νόημα έχει να έχει οθόνη αφής, ή καλύτερα η οθόνη καν για κάποιον με προβλήματα όρασης. Ένα κινητό με κλασσικό πληκτρολόγιο και χωρίς καθόλου οθόνη είναι αρκετό. Γιατί πρέπει να φαίνεται κάτι κάτω από τα πλήκτρα όταν δεν μπορεί να το δει ο χρήστης ???

 

Δεν καταλαβαίνω.

 

 

τώρα σοβαρά με ρωτάς ή απλά τρολλάρεις;

 

έχεις δει ποτέ στη ζωή σου το σύστημα Braille;

 

Braille.png

 

αυτές οι κουκίδες που εσένα σου φαίνονται άχρηστες για έναν τυφλό είναι ένα από τα ελάχιστα μέσα για να ανοίξει τους ορίζοντές του, διαβάζοντας σε αυτή τη μορφή (με τις κουκίδες αυτές που έχει στη φωτό).

 

Μία και μόνο εφαρμογή: smartphone με ebooks και το Tactus σύστημα για τη μετατροπή του κειμένου σε σύστημα Braille. Αυτό μόνο είναι πάρα πολύ χρήσιμο για πολλούς ανθρώπους με προβλήματα όρασης, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, αυτό που εσύ θεωρείς αυτονόητο. Χιλιάδες βιβλία διαθέσιμα ανα πάσα στιγμή σε ένα άνετο και διακριτικό μέσο όπως είναι ένα κινητό, δε μπορείς να φανταστείς τι χαρά δίνουν σε ανθρώπους που στερούνται τη γνώση ή που ταλαιπωρούνται απίστευτα για να την αποκτήσουν.

 

Προφανώς η τεχνολογία επιτρέπει στο software να φουσκώνει όποια σημεία της οθόνης θέλει (περιφεριακή συσκευή με driver, api κτλ), το σύστημα braille είναι μια απο τις προφανείς προεκτάσεις του.

 

Υ.Γ. Οι επιστήμονες και οι μηχανικοί δεν έχουν τον μέσο κουράδα ελληνάρα στο μυαλό τους όταν σχεδιάζουν ένα νέο προϊόν/τεχνολογία, ξεκαβαλίστε λίγο το καλάμι ντίβες καταναλωτές του καναπέ που νομίζετε πως η γνώμη σας θα απορρίψει ολόκληρο project και την έρευνά του.

 

ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΜΟΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ.

 

EDIT:

 

@DrLo φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες πως δε φαίνεται απλά "...κάτι κάτω από τα πλήκτρα όταν δεν μπορεί να το δει ο χρήστης" αλλά τα ίδια πλήκτρα δίνουν feedback στον χρήστη μέσω της αφής, δε χρειάζεται να δείς κάτι μόνο να νοιώσεις ποια σημεία είναι φουσκωμένα (μαύρα) και ποια λιγότερο ή και καθόλου.

 

Το ότι δε ξέρεις/χρειάζεσαι το Braille μη σε ρίχνει στο να το υποτιμάς/απορρίπτεις επειδή δε το καταλαβαίνεις. είναι προαιρετική τεχνολογία, δε χρειάζεται εσύ συγκεκριμένα να καταλάβεις τι κάνει, θα το καταλάβει όμως το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, είτε λέγονται άνθρωποι με προβλήματα όρασης, είτε μου-αρέσουν-τα-touch-αλλά-η-αίσθηση-του-κουμπιού-είναι-καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η είδηση δεν στοχεύει στους τυφλούς αλλα σε ολους. Τα φυσικα πληκτρολόγια καταργήθηκαν κυρίως για να μεγάλωσε η οθόνη, αλλα και λογο κόστους όπως επίσης και λόγω design. Δεν το έχετε παρει χαμπάρι ότι έχουν επιβληθεί τα λεπτα κινητα; Το λεπτό μέγεθος δεν ειναι μοδα, προσφέρει θετικά, οπως design, καλυτερο πιάσιμο με το δεδομένο ότι η οθόνη θα ειναι μεγάλη, μπαίνει ευκολότερα σε τσεπη κλπ. Και με δεδομένο ότι και η μπαταριά μεγαλώνει χωρος για πληκτρολόγιό απλα δεν υφίσταται για τη mainstream κατηγορία.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα θέλαμε ολοι τα πλεονεκτήματά του φυσικού πληκτρολόγιου (χωρίς να χάσουμε αυτά που γραφω). Επίσης κανείς δεν έχει προσέξει ότι εδω μιλαμε για κάτι πολυ ποιο χρησιμο απο ένα φυσικό πληκτρολόγιό. Πατας στην οθόνη. Δεν ψάχνεις ένα πληκτρολόγιό εκτός οθόνης. Αυτό ειναι εντελώς αλλο σε σχεση με το κλασικο πληκτρολόγιό με άπειρα πλεονεκτήματά. Παντρευεις την αμεσότητα της οθόνης αφης, του να πατας ότι βλέπεις, με την αίσθηση του φυσικού πλήκτρου. Θα μπορεις να έχεις και τα μενου ως πλήκτρα, θα μπορούσαν να έχουν και σχεδιο φυσικού πλήκτρου κλπ. Οι δυνατότητές ειναι απίστευτες. Αρκεί φυσικα να μπορέσει κάποτε να περάσει στην παραγωγή γιατί δεν ξέρουμε τι προβλήματά έχει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω αγοράσει smartphone χωρίς hardware qwerty keyboard (ακόμα).. όσο αντέχει το samsung sgh i780 που έχω..

 

Σαν κι εμένα υπάρχουν μερικά δεκάδες εκατομμύρια χρήστες smartphones-blackberries κλπ. που θέλουν οπωσδήποτε hardware keyboard..

 

Η χρηστικότητα του full qwerty keyboard δεν συγκρίνεται με το virtual keyboard ..

Τι συζητάμε τώρα ;

Ειδικά αν κάποιος ψιλοδουλεύει τυφλό σύστημα.

 

Χωρίς τεχνολογίες τύπου blind type είναι απίστευτα πιο χρονοβόρα η πληκτρολόγηση στο περίπου πάνω σε μια οθόνη..

Ειδικά για όσους έχουμε και χοντρά δάχτυλα..

 

 

Εντυπωσιακή δουλειά η συγκεκριμένη, και είναι κάτι που πραγματικά θα εκτινάξει κι άλλο τις πωλήσεις smartphones (κόβοντας τις βέβαια από τα Business phones - blackberies)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω αγοράσει smartphone χωρίς hardware qwerty keyboard (ακόμα).. όσο αντέχει το samsung sgh i780 που έχω..

 

Σαν κι εμένα υπάρχουν μερικά δεκάδες εκατομμύρια χρήστες smartphones-blackberries κλπ. που θέλουν οπωσδήποτε hardware keyboard..

 

Η χρηστικότητα του full qwerty keyboard δεν συγκρίνεται με το virtual keyboard ..

Τι συζητάμε τώρα ;

Ειδικά αν κάποιος ψιλοδουλεύει τυφλό σύστημα.

 

Χωρίς τεχνολογίες τύπου blind type είναι απίστευτα πιο χρονοβόρα η πληκτρολόγηση στο περίπου πάνω σε μια οθόνη..

Ειδικά για όσους έχουμε και χοντρά δάχτυλα..

 

Εντυπωσιακή δουλειά η συγκεκριμένη' date=' και είναι κάτι που πραγματικά θα εκτινάξει κι άλλο τις πωλήσεις smartphones (κόβοντας τις βέβαια από τα Business phones - blackberies)..[/quote']

Εσείς τα μερικές 10δες εκατομμύρια θα εξακολουθησετε να αγοράζετε κινητα με φυσικό πληκτρολόγιό, και τα υπολοιπα 5 δισεκατομμύρια θα παίρνουν κινητα με οθόνες αφης και τεχνολογίες σαν την παραπάνω, δε βλέπω που ειναι το πρόβλημα...

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λέτε εσείς, είναι μαλ@κία ιδέα... εκτός αν βρεθεί κανένας "Στηβ Τζόμπς RELOADED" να σας το πασάρει μετά από λίγο καιρό, να τον προσκυνήσετε και να στηθείτε στην ουρά την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του ;)

 

Σιγά μωρέ, τι αξία έχει ένα φυσικό πληκτρολόγιο, για όντα που έχουν 10 δάχτυλα... και γενικά τα physical controls.

Σύντομα θα καταργήσουν και τα τιμόνια στα αυτοκίνητα και θα υπάρχει μια ωραία γυάλινη επιφάνεια μπροστά στο κάθισμα για να σέρνεις το δάχτυλο προς τα κει που θες να στρίψεις... με προσοχή όμως, για να μη κάνουμε γρατσουνιές και από μέσα στο αυτοκίνητο, φτάνουν όσες γίνονται απ' έξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα θα καταργήσουν και τα τιμόνια στα αυτοκίνητα και θα υπάρχει μια ωραία γυάλινη επιφάνεια μπροστά στο κάθισμα για να σέρνεις το δάχτυλο προς τα κει που θες να στρίψεις... με προσοχή όμως' date=' για να μη κάνουμε γρατσουνιές και από μέσα στο αυτοκίνητο, φτάνουν όσες γίνονται απ' έξω![/quote']

Τα έχουν καταργήσει ηδη. Η Νεβάδα έχει δωσει άδεια κυκλοφορίας στα αυτοκινητα της google χωρις τιμόνι - οδηγο. Με 200.000 χιλιόμετρα κανένα ατύχημα.

Σύντομα όπως γραφεις (ειρωνικά βεβαία..) θα γίνει ευρύτερο. Οπότε αμα δεν ξέρεις μην κοροϊδεύεις..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι σταντ κορέκτεντ, νάου!

Φίλε μου, δε νομίζω να πιστεύεις πως μόνο εσύ διαβάζεις τα νέα στη σελίδα της google και σε μερικές χιλιάδες ακόμη φόρουμ. Προφανώς το επόμενο αυτοκίνητό σου ΔΕΝ θα έχει τιμόνι, σωστά; Μια και στην Καλιφόρνια κάνουν ανακαλύψεις...

Τέλος πάντων, είναι απολύτως αποδεκτό και επιθυμητό να έχουμε αυτοκίνητο ΧΩΡΙΣ τιμόνι, αλλά να υπάρχει μια εξέλιξη που θα αυξήσει την χρηστικότητα των φορητών συσκευών μας ΔΕΝ μας αρέσει... δε γουστάρουμε βρε αδερφέ, θέλουμε να πληκτρολογούμε 5 λέξεις το λεπτό σε οθόνη αφής, τη μισή ώρα να διορθώνουμε τα λάθη. Ή τέλος πάντων να αγοράσουμε το επόμενο "μήλο" να κουβεντιάζουμε με το Siri... ή κάτι άλλο, αρκεί να έχουμε θέματα να διαφωνούμε στα φόρουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι σταντ κορέκτεντ' date=' νάου!

Φίλε μου, δε νομίζω να πιστεύεις πως μόνο εσύ διαβάζεις τα νέα στη σελίδα της google και σε μερικές χιλιάδες ακόμη φόρουμ. Προφανώς το επόμενο αυτοκίνητό σου ΔΕΝ θα έχει τιμόνι, σωστά; Μια και στην Καλιφόρνια κάνουν ανακαλύψεις...

Τέλος πάντων, είναι απολύτως αποδεκτό και επιθυμητό να έχουμε αυτοκίνητο ΧΩΡΙΣ τιμόνι, αλλά να υπάρχει μια εξέλιξη που θα αυξήσει την χρηστικότητα των φορητών συσκευών μας ΔΕΝ μας αρέσει... δε γουστάρουμε βρε αδερφέ, θέλουμε να πληκτρολογούμε 5 λέξεις το λεπτό σε οθόνη αφής, τη μισή ώρα να διορθώνουμε τα λάθη. Ή τέλος πάντων να αγοράσουμε το επόμενο "μήλο" να κουβεντιάζουμε με το Siri... ή κάτι άλλο, αρκεί να έχουμε θέματα να διαφωνούμε στα φόρουμ...[/quote']

Ποτε δεν ξερεις.. Αν αργήσω πολυ να αλλάξω το υπάρχων αυτοκινητο που εχω, βαλε και την οικονομική κριση, χμ... σε 20 χρονια δεν ειμαι και απολύτως σίγουρος ότι το επόμενό αυτοκινητο μου θα έχει τιμόνι.. :) Στο θεμα: Η παραπάνω είδηση δε σε εμποδίζει καθόλου να χρησιμοποιεις τη νεα ή τις κλασικές οθόνες αφης (οι οποίες προφανώς δε θα καταργηθούν ΑΝ ποτε βγουν στην κυκλοφορία οι παραπάνω) όπως και πρώτα. Απλα προσθέτει δυνατότητές οπότε δε δικαιολογηται γκρίνια απο κανέναν.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πάντως και στο mobile gaming μπορεί να φανεί χρήσιμο...Αναδυόμενο joypad κανείς; Τουλάχιστον σε iphone, iPad κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ χρήσιμο και μακάρι να ενσωματωθεί στις (μεθ)επόμενες γενιές.

 

Επίσης, προφανώς θα είναι προαιρετική η χρήση του στις συσκευές που θα το έχουν, οπότε για όσους δεν το θέλουν, ας μη το ενεργοποιήσουν. Και θεωρώ ότι όλοι μπορούν να καταλάβουν την διαφορά μεταξύ "αναδυόμενου" και "συρόμενου" πληκτρολόγιου... το πρώτο δεν απαιτεί επιπλέον χώρο ή πάχος στην συσκευή και εμφανίζεται όταν το χρειάζεσαι, ενώ το δεύτερο το "κουβαλάς" σαν extra πάχος. Εξάλλου οι άνθρωποι μιλάνε για ολόκληρη οθόνη που θα μπορεί να δημιουργεί επιφάνειες, όπως πλαίσια, σχήματα, ίσως και αντικείμενα.

 

Αν αυτό δεν είναι πρόοδος στις οθόνες, τότε δεν ξέρω τί είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...