Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ με lan/wlan


gregstamellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα! εχω προβλημα με το lan/wlan!δεν συνδεεται στο internet ουτε με το καλωδιο ουτε με wifi! το modem δουλευει κανονικα ! μπηκα στο boot στο build in στο lan/wlan switching και ηταν disable ,το εκανα enable παλι τα ιδια! ειναι windows vista to pc αν παιζει ρολο! καμια ιδεα?? ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! εχω προβλημα με το lan/wlan!δεν συνδεεται στο internet ουτε με το καλωδιο ουτε με wifi! το modem δουλευει κανονικα ! μπηκα στο boot στο build in στο lan/wlan switching και ηταν disable ,το εκανα enable παλι τα ιδια! ειναι windows vista to pc αν παιζει ρολο! καμια ιδεα?? ευχαριστω εκ των προτερων!

 

 

ευχαριστουμε για την απαντηση! αλλα δοκιμασαμε και σε αλλο router και μας εκανε παλι τα ιδια! οποτε μαλλον το wifi του pc θα φταιει!

 

...και το καλώδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ουτε με το καλωδιο λειτουργει! τι λες να φταιει! ν κανουμε κανενα format?

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε για τσέκαρε μια και τις ιδιότητες του LAN.

 

 

 

1) Κάνεις δεξί click στην Τοπική Σύνδεση Δυκτίου (Local Area Connection) και μετά κάνε κλικ στις Ιδιότητες {Properties}

 

windows-7-network-card.jpg

 

 

2) Από το πινακάκι με τις ιδιότητες κάνεις απλό κλικ στο Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)

και ύστερα κάνεις κλικ στo Properties.

 

25e7e385-9327-4f7d-aab0-afa5aaf952ba_49.jpg

 

3) Ύστερα θα κοιτάξεις να είναι έτσι ακριβώς οι ιδιότητες του (TCP/IPv4) δλδ

να πάιρνει IP αυτόματα , σβήσε οποιόδηποτε νούμερο, εαν υπάρχει και πάτα ΟΚ.

 

TCP-IP-Properties.jpg

 

Αν οι παραπάνω ρυθμίσεις είναι ΟΚ και παρόλα αυτά έχεις πρόβλημα , κάνε απεγκατάσταση οποιοδήποτε anti-virus-firewall λογισμικό από τον υπολογιστή σου και δοκίμασε να συνδεθείς πάλι.

Επεξ/σία από hijack3rr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το εψαξα αλλα τιποτα! στις συνδεσεις δικτυου δεν μου βγαζει καμια συνδεση!

 

1. κανε επαναφορά του ρουτερ σε εργοστασιακές ρυθμίσεις

2. συνδέσου το με το καλώδιο πρώτα

3. Βρες ενα άλλο λαπτοπ και δες πως συμπεριφέρεται

 

 

Μετά απο αυτα θα μπορείς να βγάλεις ενα σωστό συμπέρασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφερε ενας φιλος μου ενα λαπτοπ και συνδεθηκε κανονικα! οποτε μαλλον το lan/wlan του pc εχει προβλημα ! το ιντερνετ ειναι κομπλε...κανενα φορματ θα δωσει λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφερε ενας φιλος μου ενα λαπτοπ και συνδεθηκε κανονικα! οποτε μαλλον το lan/wlan του pc εχει προβλημα ! το ιντερνετ ειναι κομπλε...κανενα φορματ θα δωσει λυση?

Τι φορματ? δεν λύνονται ετσι τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφερε ενας φιλος μου ενα λαπτοπ και συνδεθηκε κανονικα! οποτε μαλλον το lan/wlan του pc εχει προβλημα ! το ιντερνετ ειναι κομπλε...κανενα φορματ θα δωσει λυση?

 

Για να συνδέθηκε ο φίλος σου κανονικά , αυτό συμαίνει ότι το Router σου και οι ρυθμίσεις του είναι ΟΚ.

Άρα το πρόβλημα ωφείλεται στο laptop σου και κάτι μου λέει ότι έχει να κάνει με την κάρτα δικτύου ή τα drivers σου.

 

Τσέκαρε τα εξής:

 

1) Έλενξε αν ο προσαρμογέας δικτύου είναι ενεργοποιηένος, στα λάπτοπ υπάρχει ένα πλήκτρο που

ενεργοποιεί & απενεργοποιεί τον ασύρματο προσαρμογέα. - (κάρτα δικτύου σου.)

 

2) Αν είναι ενεργοποιημένος ο προσαρμογές και παρόλα αυτά στις συνδέσεις δικτύου δεν σου δείχνει καμία σύνδεση ,

έλενξε αν έχεις εγκατεστημένους τους LAN/WLAN drivers για την κάρτα δικτύου σου.

 

Αν δεν είναι τα παραπάνω τότε στην χειρότερη μπορεί να φταίει ο προσαρμογέας {κάρτα δικτύου σου} και να θέλει αλλαγή.

 

Για κάνε το εξής: και πες μου αν σου δείχνει τον προσαρμογέα σου στην διαχείρηση συσκευών.

 

1) Άνοιξε την διαχείρηση συσκευών και πάνε στον προσαρμογέα δικτύου και πες μου τι σου λέει {αν σου λέει δλδ)

 

πχ εικόνα

6c154a07-2148-4c1f-be31-f9ec7fb4ac97_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...