Προς το περιεχόμενο

Spartacus: War of the Damned


Cossutius.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο την αρχη αρχη ομως, δηλαδη πλεον ξεκιναμε με το Gods of Arena, αφου πλεον δεν μας πειραζει το spoiler της αρχης και τελους...

Οσοι εχουν καθαθλιψη ας δουνε κατευθειαν τον Cossutius και τις σκηνες δρασης του... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος Cossutius και πρασινα αλογα... Εχει τοσους ενδιαφεροντες χαρακτηρες και κολλησατε σ'αυτον? 

Θα το ξαναπω, μακραν η καλυτερη σειρα σε ολα! Θα μας λειψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και εγώ τον τελευταίο κύκλο, έχοντας παρακολουθήσει τα προηγούμενα χρόνια τους προηγούμενους.

 

 

Ο περσινός κύκλος δεν μου άρεσε καθόλου. Ο καινούριος Σπάρτακος μου είχε φανει χωρίς χαρακτήρα και νεύρο και δεν μπορούσε να καλύψει το κενό του Andy. Σε αυτόν τον κύκλο ξεκίνησε πιο προετοιμασμένος και όσο προχωρούσε μου άρεσε περισσότερο και έμπαινε στο πετσί του χαρακτήρα.

 
Και μερικά σχόλια για τον φετινό κύκλο:

 

 

Το φινάλε ήταν επικό, γεμάτο ανατροπές και έκλεισε πιστεύω με τον καλύτερο τρόπο την ιστορία. Στενοχωρήθηκα με τον ατιμωτικό θάνατο στον σταυρό του Γάνικου, και με την Σάξα. Η κακομούτσουνη η Ναέβια ήταν κάτι που δεν μου άρεσε απο πέρισυ, οπότε δεν με άγγιξε ο θάνατός της. Ο Σπάρτακος πραγματικά ένα με τον ρόλο, άγριος, τρομακτικός! Επίσης ο Αγκρον εξελίχθηκε σε έναν από τους καλύτερους χαρακτήρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η καλύτερη σειρά που έχω δει.

 

Πιστεύω ότι η επιτυχία της στηρίχτηκε όχι μόνο στους πολυ καλούς ηθοποιούς,απόδειξη ότι δεθήκαμε με όλους σχεδόν,αλλά και στο ότι ήταν η κλασική συνταγή Γολιάθ εναντίον Δαυίδ,καλό εναντίον κακού,άδικο εναντίον δικαίου.

Και μεις οι Έλληνες,όπως και να το κάνουμε συγκινούμαστε πολύ από τέτοια...

Δε νομίζω ότι μία νέα ιστορία ,πχ του Γάννικου ,θα είχε την ίδια επιτυχία.

 

Πάντως ο Καίσαρας,είναι από τους ρόλους που θα μου μείνουν στη μνήμη καιρό.Πολύ καλός ηθοποιός ο τύπος.

 

ΥΓ.Ξεκίνησα να δω Rome και σταμάτησα στο επεισόδιο 2... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω την βαράω με λύσσα στο τοίχο για Σπάρτακο αλλά η σχέση του με το Rome είναι σχέση τύπου Predator και Godfather: εξίσου καυλερά αλλά σχεδόν παντελώς άσχετα μεταξύ τους -το σχεδόν το αναφέρω κάνοντας σαφή παραλληλισμό με τις εξωπραγματικές ερμηνείες ζωής που φέρουν και οι δύο ταινίες από τους τεράστιους πρωταγωνιστές τους και τα γενικότερα κολοσσιαία ηθικά διλλήματα/αποφάσεις ζωής που τους τίθονται-

 

\m/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγινε μια προσπάθεια να "Rοmισει" το Spartakus, ειδικά με τον Βατιάτο και τις συνωμοσίες, πολιτική κτλ κτλ που ασκουσε, αλλά μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eχωντας δει ολες τις υπολοιπες σεζον......αξιωθηκα επιτελους (και λογο ενος τραυματισμου στο ποδι που με κρατησε στο κρεββατι)να ολοκληρωσω το ταξιδι μου στον επικο κοσμο του Σπαρτακου.

Δεν εχω να πω κατι καινουργιο....δεν θα ανακαλυψω καμια Αμερικη....εχουν ολα ειπωθει στις 19 σελιδες του νηματος

ιδιαιτερη και μοναδικη σειρα...με ορισμενα αξιοπεριεργα  'πλεονεκτηματα΄στην φαρετρα της

 

1)Ενα πιασαρικο θεμα που δεν συναντας συχνα σε σειρες .....(μονομαχοι και αγιος ο Θεος)

2)Σεξ και βια

3)Gay friendly

4)Δολοπλοκιες και πολιτικη

5)Επικουρα

6)Ιδιαιτερα προσεγμενη διανομη ρολων

7)Σφιχτο και οχι δαιδαλωδες σεναριο.....

 

Οι ερμηνειες αλλα και η σκηνοθετικη διαχειριση τους,ηταν εξισου υποδειγματικες και η χρηση των οπτικων εφε (αν και στην τελευταια σεζον ισως παραγινε καπως) λειτουργουσε επικουρικα και καθολου ενοχλητικα στο ματι.

Μεγαλα της κατορθωματα...

Το γεγονος οτι παρολα τα παραπανω σε καμια στιγμη δεν ενοιωσες να γινεται cult , γελοια και 'φτηνη' η σειρα

Το γεγονος οτι μπορουσε να σε κανει να δεθεις με διαφορους χαρακτηρες και να σε προκαλεσει να τους παρακολουθησεις

Το γεγονος οτι 'εδειξε' τον δρομο που πρεπει να ακουλουθησουν οι παραγωγες στο USA. (Mπορουν να γινουν επιβλητικα πραγματα χωρις να απαιτουνται τα τρελλα λεφτα)

Τον τραγικο θανατο του πρωτου ηθοποιου που ενσαρκωσε τον Σπαρτακο πραγμα που συνετελεσε και αυτο στο μυθο της (αυτο ΦΥΣΙΚΑ δεν ειναι κατορθωμα αλλα επαιξε τον ρολο του...ειδικα εαν παρακολουθησει κανεις ξενα φορουμ)

Νομιζω οτι η χρονικη της διαρκεια ηταν ιδανικη και ηρθε και 'εκατσε' γλυκα μεσα μου....αν την παραξηλωναν ισως εκοβε η μαγιονεζα.........

 

Σιγουρα must see...και παντα θα την κραταμε με ομορφες σκεψεις μεσα μας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xτες το τελειωσα ,πολυ καλη σεζον με διαφορα καλυτερη απο την δευτερη .Γενικα  δυνατη σειρα  ειχε σεξ,βια  ,και μπινελικια  στο ειδος της απο τις καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...