Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας πρόσφατα άλλαξα σπίτι. Αύριο λήγει το μισθωτήριο απο το διαμέρισμα που έμενα και η ιδιοκτήτρια δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου. Τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο λογο επικαλειται για να μην στην επιστρεψει?

 

Επιλογες εχεις πολλες με βασικοτερη να κατσικωθεις ενα μηνακι ακομα στο σπιτι χωρις να της πληρωσεις μια.

edit: Τωρα προσεξα οτι εφυγες ηδη απτο σπιτι. Αρα εδω εχεις φαουλ που δεν τα κανονισες αυτα πρωτου φυγεις.

Τωρα δυσκολευει το θεμα ωστε να μη βγεις ζημιωμενος, παρολα αυτα το αρχικο ερωτημα ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η εγγύηση κρατείται μέχρι να "εκπληρωθούν οι όροι της μίσθωσης", κοινώς μέχρι να εξοφληθούν όλα τα πιθανά φέσια του ενοικιαστή (ζημιές ή λογαριασμοί που έρχονται μετά την λήξη της μίσθωσης). Μήπως για αυτό σου το κρατάει;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα χρέος 120 ευρω σε πετρέλαιο που δεν είχα πληρώσει. Η εγγύηση είναι 300 ευρώ. Η πολυκατοικία δεν έχει κανονισμό ούτε καταστατικό. Νομίζω ότι τα κοινόχρηστα δεν είναι λόγος να μου κρατάει το ενοίκιο αν και η πολυκατοικία και τα οχτώ διαμερίσματα ανήκουν σε αυτή και τη μάνα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η εγγύηση κρατείται μέχρι να "εκπληρωθούν οι όροι της μίσθωσης", κοινώς μέχρι να εξοφληθούν όλα τα πιθανά φέσια του ενοικιαστή (ζημιές ή λογαριασμοί που έρχονται μετά την λήξη της μίσθωσης). Μήπως για αυτό σου το κρατάει;.

Αυτό ίσως. Εφόσον έχεις κόψει νερό/τηλέφωνο/ΔΕΗ, θα πρέπει να πάρεις ότι μείνει απ τα 180€ μετά τους τελευταίους λογαριασμούς που θα ρθουν. Δεν ξέρω σε ποιο νόμο/κανονισμό/ξέρω γω τι βασίζεται αυτό αλλά τουλάχιστον εγώ αυτό θα περίμενα.

Επίσης όταν νοίκιαζα έπαιζε πολύ η συμφωνία ότι αν πάρεις φρεσκοβαμμένο σπίτι, έτσι θα το επιστρέψεις, αν δεν είναι φρεσκοβαμμένο, δεν έχεις κάποια υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα χρέος 120 ευρω σε πετρέλαιο που δεν είχα πληρώσει. Η εγγύηση είναι 300 ευρώ. Η πολυκατοικία δεν έχει κανονισμό ούτε καταστατικό. Νομίζω ότι τα κοινόχρηστα δεν είναι λόγος να μου κρατάει το ενοίκιο αν και η πολυκατοικία και τα οχτώ διαμερίσματα ανήκουν σε αυτή και τη μάνα της

 

Το ότι έχει αρκετά χρήματα δεν σε απαλλάσει από το να πληρώσεις τα χρέη σου, και δεν χρειάζεται καταστατικό για αυτό. Προφανώς, βέβαια, αν σου κρατάει 300 για χρέος 120 είναι παράλογο, αλλά ίσως περιμένει και άλλους λογαριασμούς που αναμένονται αφού φύγεις. Σε κάθε περίπτωση, κάνε ένα review του συμβολαίου που υπέγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπτωση οφθαλμον αντι οφθαλμου.

 

Δεν πληρωσες πετρελαιο, δεν σου δινει εγγυηση πισω. Προφανως φυλαει και πισινη γιατι ξερει οτι στους επομενους λογαριασμους θα παρει το τριτο το μακρυτερο αν επιστρεψει εγγυηση...Φανταζομαι εντωμεταξυ οτι για να της εχεις και απληρωτο πετρελαιο οι σχεσεις σας δεν ειναι δα και οι ιδανικοτερες, ωστε να ειναι σε φαση να σου δωσει πισω εγγυηση.

 

Το εξωδικο και τον δικηγορο δεν καταλαβαινω τι τα θες...Αν δεις τους ορους του συμβολαιου και της εγγυησης ευκολα θα καταλαβεις οτι νομιμοποιειται να σου κρατησει ολο το ποσο της εγγυησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ είναι στο Όνομα μου και το νερό είναι οκτώ ευρω το τετράμηνο και τον λογαριασμό του νερού τον πλήρωσα στις 27 Μαΐου. Cyta στο Όνομα μου. Φέσια απο ενοίκια δεν υπάρχουν. Την πλήρωνα κανονικά. Ούτε ζημιές ούτε τίποτα. Το είδε εχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...