Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαθος.

Ο τοπικ σταρτερ απτη στιγμη που εχει απληρωτη υποχρεωση δικαιοδοτει την ιδιοκτητρια να παρακρατησει την εγγυηση χωρις περαιτερω διαπραγματευσεις εκ του πονηρου, τυπου "τωρα που ειναι να παρω την εγγυηση πισω, αντι να μου δωσεις 300 ευρω πισω δωσε μου τα 180 και ειμαστε ενταξει".

Δεν ησουν συνεπης στις υποχρεωσεις σου κυριος? Θα παρεις εγγυηση πισω...ΝΟΤ. Εξαλλου αυτο ειναι και το νοημα της εγγυησης. Να γλυτωνει τον ιδιοκτητη απτα φεσια του ενοικιαστη. Και εν προκειμενω υπαρχει φεσι.

 

Αυτο με τις ντομάτες μου έφτιαξε το κέφι. Να σαι καλα αδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ασχετο αλλά τα κοινοχρηστα ονομαστικά έρχονται σωστά?Η στο ονομα του ιδιοκτήτη?

Εμένα πάντα ονομαστικά. Αυτό σημαίνει πως δε μπορει να μη τα πληρωσει.

Αυτον θα κυνηγανε όχι τον ιδιοκτήτη.

Επίσης τα κοινόχρηστα τα βγάζουν συνήθως εταιρίες.

Προφανως το το ενοικιο με τα κοινόχρηστα δεν εχουν σχέση.

 

Προτείνω να πληρώσει ότι χρεωστούμενα έχει, να πάρεις την απόδειξη απ τα κοινόχρητα οτι πληρωσε και συγχρόνως να απαιτήσει την προκαταβολή.

 

Το να δικαιοδοτισεις τον ιδιοκτητη για να πληρωσει αυτος τα κοινόχρηστα, αν ειναι στο ονομά σου, ειναι τραγικό λάθος.

 

Είναι σαν κάτι περιπτωσεις που αφηνεις λεφτά στον ιδιοκτητη να σου πληρωσει το ρεύμα όταν φεύγεις και αυτός μετά κάνει τον χαζό. Οτι δε τα πήρε ποτέ.

Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους νομίζω.

 

Επειδή εχω αλλάξει 2-3 σπιτια και σα φοιτητής, φρόντιζα να μην αφήνω τίποτε απλήρωτο. Εγγύηση δοκίμασαν να μου κρατήσουν 2 φορές αλλά αντιλήφθηκαν οτι δε τους έπαιρνε διότι δεν θα άφηνα για τον επόμενο μηνα, άνθρωπο να δει το σπίτι. Δε θα το ελευθέρωνα δηλαδη και ας μην έμενα μέσα. Μη ξεχνάς πως όσο έχεις πληρωμένο ένα διαμέρισμα δε μπορει κανεις να σε διωξει (οκ εκτος αν υπάρχει σοβαρότατος λόγος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε παίζει και το "¨δεν έχω λεφτά να σου επιστρέψω την εγγύηση".

 

Μου θυμίζει την ιδιοκτήτρια του σπιτιού που έμενα παλαιότερα' date=' που απαιτούσε να μου κρατήσει 2 ενοίκια, επειδή λέει το ενοίκιο που της πλήρωνα ήταν πολύ χαμηλό!!!!! Το χειρότερο είναι πως πριν φύγω της έβαψα εγώ το σπίτι.

Με ανάγκασε όχι μόνο να κρατήσω 2 μήνες παραπάνω το σπίτι, αλλά έκανα και το καλύτερο πάρτι της ζωής μου, στο φρεσκοβαμμένο σπίτι B) :mrgreen: :mrgreen:

 

Παρεπιπτόντος σαφως οι ιδιοκτήτες έχουν τεραστια προβλήματα πλέον, εξού και ο λόγος που ωφείλουν να συμπεριφέρονται σωστά στους ενοικιαστές όπως και το αντιστροφο. Οταν μονο ο ένας ειναι καλός, υπάρχει πρόβλημα.[/quote']

 

Οι ιδιοκτήτες το μόνο για το οποίο ενδιαφέρονται είναι να μπαίνει το νοίκι στην ώρα του. Τα θέματα συμπεριφοράς τα έχουν συνήθως οι ενοικιαστές. Ας αφήσουμε λοιπόν τα περί κακού και καλού γιατί έχω παρά πολλά παραδείγματα, πολλά περισσότερα από το ένα δικό σου, ενώ εκκρεμούν εκατοντάδες υποθέσεις για ενοίκια που δεν πληρώνονται, κοινόχρηστα, καθυστερήσεις, της εκδιδόμενης γίνεται.

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δικηγόρο δεν το θέλω για εξώδικο. Τον θέλω για συμβουλές!

 

Απο την στιγμη που νομικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιατι δεν αξιζει το κοστος τοτε τι συμβουλες να σου δωσει ο δολιος? Ακου αυτα που σου λενε εδω και σχηματισε μια γνωμη.

 

Η δικη μου ειναι πως κακος δεν πληρωσες το πετρελαιο αλλα για αυτο υπαρχει η εγγυηση.

Αρα 300-120=180, τοσα πρεπει να σου δωσει πισω αν δεν αφησες αλλες υποχρεωσεις. Τωρα το ερωτημα ειναι τοσο καιρο σου εκοβε αποδειξεις ολο το ποσο? Τα δηλωνε στην εφορια? Γιατι αμα δεν ηταν και αυτη σωστη τοτε μπορεις να μπλοφαρεις λιγο μπας και παρεις τα 180Ε που δεν ειναι και μικρο ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένα μιλάει απ τι δική του πλευρά. Κάποιος που έχει ζησει και ως ενοικιαστής και ως ιδιοκτήτης έχει δει περισσότερα,

 

Οι ιδιοκτήτες όντως μονο τα λεφτά θέλουν και να μη τους πολυπρίζουν με ζημιές κτλ κτλ.

 

Δυστηχως ομως οταν αγοράζεις ένα σπιτι και μέσα μένει κάποιος που στο πληρωνει έχεις αρκετές υποχρεωσεις. Μια απο αυτές ειναι πως όταν ο άλλος σου αφήνει το σπιτι κουκλα, του δινεις τη προκαταβολή πίσω. Αν χρωστάει κάτι, συννενοήσε μαζί του κάνεις αυτό που ειπε ο Midi Miliz ξέρω οτι, ότι ναναι..

 

Το να του λες οτι δεν έχεις τα λεφτά ειναι απλά χαζομάρα.

 

Οι ενοικιαστές απ την άλλη οφείλουν να πληρωνουν τους λογαριασμους τους, να μην αφηνουν φέσια και να ειναι συνεπείς γενικότερα.

 

Δεν έχουμε εταιρεία κοινόχρηστων τα βγάζουν μόνοι τους.

Τότε ζήτα της το υπόλοιπο της προκαταβολής και την απόδειξη των τελευταίων κοινοχρήστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δικηγόρο δεν το θέλω για εξώδικο. Τον θέλω για συμβουλές!

Τότε γιατί στον τίτλο λες ότι θέλεις δικηγόρο για εξώδικο;

 

Τέλος πάντων. Εκτός και αν έχεις πέσει σε τελείως παλαβή/ό σπιτονοικοκυρά/η, δεν νομίζω να είναι τόσο ζήτουλας πια. Από τη μια λες ότι όλη η πολυκατοικία είναι δική της, από την άλλη μας λες ότι σου είπε πως δεν έχει λεφτά για να πάει διακοπές.

 

Ρεύμα είπες είναι στο όνομά σου. Νερό πλήρωσες; Τηλέφωνο υπήρχε, και αν ναι, σε ποιανού το όνομα; Το σπίτι το πήρες φρεσκοβαμμένο; Πώς είναι τώρα; Ζημιές μέσα; Και όταν λέω ζημιές, ακόμα και καρφάκι, κάρφωσες τίποτα στον τοίχο που δεν ήταν καρφωμένο πριν; Τα υδραυλικά σε τι κατάσταση τα αφήνεις; Και τέλος, την εγγύηση δεν σου την επιστρέφει γιατί δεν πληρώνεις τα 180; Και εγώ στη θέση της θα ήμουν δύσπιστος, για τον λόγο ότι θα ήθελα να μπω μέσα με το κλειδί μου να ελέγξω το σπίτι, φοβούμενος μήπως κάνεις καμιά τελευταία ζημιά φεύγοντας. Για ποιον λόγο δεν θέλεις να πληρώσεις δικά σου χρωστούμενα και θέλεις να τα πληρώσει άλλος για εσένα;

 

Πλήρωσε τις υποχρεώσεις σου όλες, και αν τότε δεν μπορείτε να τα βρείτε, πας σε δικηγόρο. Το να πας τώρα, τα ίδια θα σου πει, να πληρώσεις πρώτα όλα τα χρωστούμενά σου και μετά να δείτε τι μπορεί να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Τα υδραυλικά σε τι κατάσταση τα αφήνεις; [...]

Λεπτομέρεια αλλά δε νομίζω να πληρώνεται απ τον νοικάρη η φθορά των υδραυλικών, θεωρείται φυσιολογική φθορά. ΟΚ εκτός αν έχει πάρει κανα σφυρί και κοπανούσε βρύσες/σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομέρεια αλλά δε νομίζω να πληρώνεται απ τον νοικάρη η φθορά των υδραυλικών, θεωρείται φυσιολογική φθορά. ΟΚ εκτός αν έχει πάρει κανα σφυρί και κοπανούσε βρύσες/σωλήνες.

Κάτι τέτοιο εννοώ, ή πχ να έχει χαλάσει τελείως το καζανάκι, να έχει αφαιρέσει βρύση, τέτοια πράγματα. Ακόμα και ηλεκτρολογικά, να έχει βγάλει μπρίζα από τον τοίχο πχ, να έχει ξηλώσει καλώδιο και να το έχει αφήσει στο πάτωμα, κτλ.

 

ΔΕΗ στο Όνομα μου. Cyta στο Όνομα μου. Νερό πληρωμένο. Σπίτι κούκλα το είδε και μονη της.

Και ποιο το πρόβλημά σου να πληρώσεις τα κοινόχρηστα τότε; Ή πες της να σου δώσει το υπόλοιπο από τα 300, εσύ γιατί τα ζητάς όλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως υπάρχουν και περιπτώσεις κακής χρήσης που οδηγούν σε μια... φαινομενικά «φυσιολογική φθορά». Π.χ. σε ένα σπίτι που νοικιάζαμε εμείς είχαμε αλλάξει το σπιράλ του μπάνιου πριν μπει νέος ένοικος με καινούριο. Και μάλιστα ήταν GROHE, όπως και το προηγούμενο (που χάλασε μετά από... 11 χρόνια), όπως και όλα τα υδραυλικά στο σπίτι. Μάρτιο μπήκε ο άλλος, τον Μάιο χάλασε.

 

Μετά από ελαφρύ μπινελίκωμα παραδέχτηκε ότι αυτός το διάλυσε (και το πλήρωσε φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγγυήσεις δε δίνουν εύκολα πίσω.

εγώ όσες φορές έμενα σε νοικιασμένο, έχω αλλάξει 2-3 σπίτια, πάντα τους έλεγα "τον επόμενο μήνα φεύγω δε σε πληρώνω και κράτα την εγγύηση".

εννοείται δε είχα αφήσει ποτέ απλήρωτους λογαριασμούς ή ζημιές στο σπίτι.

 

θυμάμαι όμως απο φίλους όταν είμασταν φοιτητές πως πολλοί είχα πρόβλημα με αυτό το θέμα.

το κορυφαίο:

φίλος ετοιμάζεται να φύγει από το σπίτι και ζητάει την εγγύηση πίσω.

εντωμεταξύ χρωστούσε κάτι, δε θυμάμαι τι ίσως ΔΕΗ ή νερό, όπως ακριβώς και ο ts.

του λέει ο φίλος μου οκ κράτα αυτά που σου χρωστάω και επέστρεψε μου τα υπόλοιπα. το σπίτι ήταν οκ.

και του απαντά: όχι, πλήρωσε αυτά που χρωστάς και θα σου δώσω μετά την εγγύηση.

 

δε θυμάμαι τι είχε γίνει τότε.

 

οπότε παιδιά όταν είναι να φύγετε ειδοποιείτε νωρίτερα και τους λέτε να κρατήσουν την εγγύηση και ότι δε τους πληρώνετε το μήνα.

ποτέ δεν είχα πρόβλημα με αυτό το σύστημα. βέβαια ίσως φταίει ότι ήμουν πάντα συνεπής και έπεφτα σε νορμαλ άτομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα πληρωνεις τις υποχρεωσεις σου και μετα πας με τις αποδειξεις και παιρνεις πισω την εγγυηση. Αλλιως αρχιζουν τα παρατραγουδα. Συμψηφισμος δεν γινεται.

Επισης αλλο να σπασω ενα τζαμι και να πρεπει να το αντικαταστησω και αλλο να τρυπησει το 10 ετων καζανακι η ο θερμοσιφωνας. Αυτα τα πληρωνει ο ιδιοκτητης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συμβολαιο για δυο χρονια, αν φυγω στον 1 χρονο, με δεσμευει τιποτα? θα παρω πισω 1 εγγυηση που εχω δωσει?

Aν θελει να στη δωσει πισω, θα στη δωσει.

Αν οχι, ειναι καθ'ολα νομιμος να μη στη δωσει γιατι εσυ σπας συμβολαιο. Και δικαιουται να το επικαλεστει.

 

Παρεπιπτοντως, εκ νομου, καθε συμβολαιο εχει ισχυ 3 χρονια, ακομα κι αν αναγραφει μικροτερη χρονικη περιοδο οπως στην περιπτωση σου.

 

Σχετικα με αυτα που αναγραφονται στις προηγουμενες σελιδες να ξαναπω το εξης:

Οταν δεν εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου δε πας να ζητησεις εγγυηση πισω.

Πολυ περισσοτερο, δεν πας να πεις του ιδιοκτητη "κοιτα ψηλε σου εχω απληρωτα πετρελαια απο την εποχη του 1821, αλλα τωρα που ειναι να πληρωθω εγω απο σενα, βαλε τα πετρελαια μεσα και πληρωσε μου τη διαφορα και ειμαστε ενταξει". Αυτο ειναι κουτοπονηρια.

 

Πρωτον, πουθενα δεν προβλεπεται, αρα υποθετω οτι οσοι το προτεινετε το λετε με δεδομενη την καλη καρδια κι απτις 2 πλευρες.

Δευτερον για ποια καλη καρδια μιλαμε οταν ο αλλος του αφηνε απληρωτα πετρελαια? Καταλαβαινετε οτι ο ιδιοκτητης πληρωνε απτην τσεπη του τα πετρελαια του τοπικ σταρτερ για να δουλευει το καλοριφερ του ολο το χειμωνα ? Απο αυτον τον ανθρωπο θα ζητησει λεφτα ο ανθρωπος που δεν ηταν ενταξει στις υποχρεωσεις του ελεω "καλης καρδιας"? Ουτε καν.

 

Και κατι τελευταιο. Οταν καταπατωνται οροι του συμβολαιου, τοτε ΔΕΝ διδεται εγγυηση πισω. Δεν προβλεπει οτι γινεται διακανονισμος των οφειλων των 2 πλευρων. Δεν πληρωσες κυριε το πετρελαιο στην ωρα του? Εχασες ολη την εγγυηση. Δεν πληρωσες κοινοχρηστα ενος μηνα (20 ευρω ας πουμε) και τα πληρωσα εγω κυριε? Παλι δεν παιρνει εγγυηση πισω. Δεν κοιταμε το ποσο, κοιταμε οτι δεν εισαι συνεπης ως προς τους ορους. Οταν δεν πληρωνε, φανταζομαι δεν τον πολυεκοφτε το ποσο, ετσι δεν ειναι?

Γιαυτο το λογο υπαρχουν οι εγγυησεις λοιπον.

 

Εν τελει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ το "σου χρωσταω τοσα, μου χρωστας τοσα, ελα να τα βρουμε στη μεση". Διοτι πολυ απλα η πλευρα του ιδιοκτητη δεν χρωσταει ουτε μισο ευρω απο την εγγυηση. Παρακρατειται νομιμοτατα. Κι αν τα λεω λαθος ας με διορθωσει ενας νομικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...