Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε καλα δε θα επιμεινω κιολας , αλλα ουτε εγω φταιω που οταν υπεγραψα 2ετες συμβολαιο δουλευαν και οι δυο μου οι γονεις και τωρα ο ενας απολυθηκε και ο αλλος δεν εχει δουλεια γιατι ειναι ελευθερος επαγγελματιας

Δεν θα επιμεινεις κιολας αλλα η υποσημειωση στο τοπικ λεει "Ζητειται δικηγορος για εξωδικο" :rolleyes:

 

Κατα τ'αλλα οπως σου ειπαν. Αυτη μπορει να χεζει τα 500ευρα και να σου κανει καπριτσιο επειδη την αφησες απληρωτη, αλλα υπαρχει περιπτωση πχ εκεινα τα 120 ευρω που δεν της πληρωσες να τα ειχε περισσοτερη αναγκη απο σενα. Οποτε οπως ειπωθηκε παραπανω, καλα ειναι να κρινουμε λαμβανοντας υποψιν και την θεση του αλλου. Και δεν ειναι θεμα μετρηματος αυτο, ειναι θεμα αξιοπρεπειας και στοιχειωδους λογικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα επιμεινεις κιολας αλλα η υποσημειωση στο τοπικ λεει "Ζητειται δικηγορος για εξωδικο" :rolleyes:

 

Κατα τ'αλλα οπως σου ειπαν. Αυτη μπορει να χεζει τα 500ευρα και να σου κανει καπριτσιο επειδη την αφησες απληρωτη, αλλα υπαρχει περιπτωση πχ εκεινα τα 120 ευρω που δεν της πληρωσες να τα ειχε περισσοτερη αναγκη απο σενα. Οποτε οπως ειπωθηκε παραπανω, καλα ειναι να κρινουμε λαμβανοντας υποψιν και την θεση του αλλου. Και δεν ειναι θεμα μετρηματος αυτο, ειναι θεμα αξιοπρεπειας και στοιχειωδους λογικης.

δεν ειμαι εγω ο TS :P εγω απλα ρωτησα για τη δικια μου κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δική μου την περίπτωση πάντως έληξε το συμβόλαιο. Τι με νοιάζει εμένα που δεν κοίταξε να το ανανεώσει.

Φίλε, καλό θα ήταν πριν γράψεις ή αρχίζεις να λες ό,τι σου κατέβει να το ψιλοψάχνεις λιγάκι. Δεν είναι και τόσο δύσκολο, το google όλοι το ξέρουμε. Και 2 σελίδες πριν κάποιος συμφορουμίτης μας έδωσε και link που ούτε καν μπήκες στον κόπο ν'ανοίξεις.

 

Όπως δεν νοιάζει εσένα που δεν κοίταξε να το ανανεώσει, δεν νοιάζει και αυτήν που δεν κοίταξες είτε να το σπάσεις είτε να το ανανεώσεις. Μετά την λήξη του συμβολαίου, αυτό ανανεώνεται επ'αορίστου χρόνου αν κάποιο από τα μέλη (ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης) δεν αποφασίσει να το λήξει.

 

 

Εδώ το link πάλι

http://www.pomida.gr/misthoseis/symvoyles-enoikiaston.html

μπας και φιλοτιμηθείς αυτήν την φορά.

 

Και όχι, δεν δικαιούσαι επιστροφή της εγγύησής σου γιατί δεν ήσουν σωστός στις υποχρεώσεις σου. Της άφησες φέσι και για μήνες σου πλήρωνε την θέρμανση και ζεσταινόσουν τζάμπα. Δεν θα πάρεις μία.

 

Και αμάν πια, για 180 ευρώ...τι να πω κι εγώ που έχω εγγύηση 1600 ευρώ, τρία ενοίκια, εκεί να δεις πως πονάει και πώς πληρώνεις όλες τις υποχρεώσεις σου πριν φύγεις, ξέροντας ότι παίζονται τόσα λεφτά. Μάθαμε τώρα στην Ελλάδα και μας κακοφαίνεται να δίνουμε 200 και 300 ευρώ εγγυήσεις....Ας είχες και εσύ 1600 ευρώ εγγύηση, να δω αν θα της άφηνες φέσι της γυναίκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ας είχες και εσύ 1600 ευρώ εγγύηση, να δω αν θα της άφηνες φέσι της γυναίκας.

 

πριν γραψετε ομως μια τιμη σκεφτειται λιγο και την αναλογια μισθου/ενικοιου.

αλλο το να εχεις να πληρωσεις 1600ευρο εγγυηση μαι 1000 ευρο μισθο και αλλο με 500ευρο μισθο.

οποτε το επιχειρημα σου δεν στεκει και πολυ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν γραψετε ομως μια τιμη σκεφτειται λιγο και την αναλογια μισθου/ενικοιου.

αλλο το να εχεις να πληρωσεις 1600ευρο εγγυηση μαι 1000 ευρο μισθο και αλλο με 500ευρο μισθο.

οποτε το επιχειρημα σου δεν στεκει και πολυ! :)

Και εσύ να σκέφτεσαι ακόμα καλύτερα πριν ποστάρεις. Ή μάλλον να το ψάχνεις καλύτερα.

Εγώ προσωπικά μιλάω για ένα στούντιο στο οποίο κατοικώ. Αν ήθελα 2άρι στην περιοχή που βρίσκομαι (κοντά στο πανεπιστήμιο) έπρεπε να πληρώσω για ενοίκιο πάνω από 1000 ευρώ. Βάλε επί 3 μήνες η εγγύηση, 3000 ευρώ εγγύηση.

 

Οπότε, τι σου φαίνεται πιο συμφέρον, όσο αφορά τις εγγυήσεις;

Να παίρνεις 500 μισθό και να δίνεις εγγύηση 300 ευρώ, γιατί στην Ελλάδα έναν μήνα ζητάν εγγύηση,

ή να παίρνεις μισθό 1000 και να δίνεις εγγύηση 3000;

 

Στην πρώτη περίπτωση δίνεις τα 3/5 του μισθού σου για εγγύηση, στην δεύτερη θέλεις 3 μισθούς για να την συμπληρώσεις.

Και όσον αφορά τη δική μου περίπτωση, χρειάζομαι πάνω από 1,5 μισθό για την εγγύησή μου εδώ, ενώ στην Ελλάδα θα νοίκιαζα ένα στούντιο με 200 ευρώ το πολύ, θα έδινα 1 μήνα εγγύηση και θα μου έμεναν και 300 στο χέρι.

 

Μην το ψάχνεις καθόλου, χαμένος από χέρι είσαι, στην Ευρώπη τα ενοίκια είναι κατά πολύ ακριβότερα σε σχέση με την Ελλάδα, και παίζουν 3 μήνες εγγύηση, στην καλύτερη των περιπτώσεων να βρεις δύο. Χώρια άλλα κουφά που ζητάνε που αν το'χει η μοίρα σου θ'αγανακτήσεις να βρεις σπίτι με τα όποια τρελά θα σου ζητήσει ο ιδιοκτήτης πριν στο νοικιάσει. Δεν μας έφταναν όλα τ'άλλα, ήρθε και καπάκι η οικονομική κατάσταση της Ελλαδας και μας κοιτάνε καχύποπτα και δεν μας νοικιάζουν σπίτια, εκτός και αν τους δείξουμε συμβόλαιο αορίστου χρόνου με μισθό πάνω από 1800. Χειρότεροι από τους Μαροκινούς σιγά θα καταντήσουμε στην υπόληψη. Πάλι καλά που έχω κάποια χρόνια στη χώρα και εγώ μπορώ να δίνω συστατικές από προηγούμενους ιδιοκτήτες που έμεινα που πιστοποιούν ότι ήμουν πάντα συνεπής στις υποχρεώσεις μου.

 

Και να το πω και αλλιώς μπας και το καταλάβεις, ο TS αν είχε πληρωμένες τις υποχρεώσεις του και του έπαιζε μαμουνιά η ιδιοκτήτρια θα έχανε μισό μισθό (300 ευρώ και μπορεί και λιγότερα αν έχει μεγαλύτερο μισθό) και τον υπόλοιπο μισό του μισθό θα τον έβαζε για να νοικιάσει καινούργιο σπίτι, σύνολο χρειάζεται 1 μισθό. Αν εμένα μου παίξει μαμουνιά ο ιδιοκτήτης όταν θελήσω να φύγω θα χάσω μισθό πάνω από 1μιση μήνα, και θα χρειαστώ άλλον 1μιση μισθό για να νοικιάσω καινούργιο, σύνολο 3 μισθούς. Και αν έμενα σε κανονικό σπίτι, θα έχανα πάνω από 3 μισθούς και θα χρειαζόμουν άλλους 3 για να νοικιάσω καινούργιο, σύνολο ΕΞΙ ΜΙΣΘΟΥΣ. Οπότε ναι, δεν πρόκειται ν'αφήσω απλήρωτες υποχρεώσεις όταν ξέρω ότι παίζονται τόσα λεφτά. Ας χρειαζόταν και ο TS 6 μισθούς (600 ευρώ μισθό σου βάζω επί 6, σύνολο 3.600) να δεις αν θα τα πλήρωνε τα 120 ευρώ της θέρμανσης το χειμώνα και αν θα ήταν συνεπής στις υποχρεώσεις του.

Hai capito?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν αναφερθηκα καν στον TS! εννοειται οτι πρεπει να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου για να εχεις μετα δικαιωμα να μιλας! αν συζηταμε για τα αυτονοητα τι να πω?

 

και ξαναλεω ασχετα το αν πρεπει να δωσεις ενα δυο τρια ή δεκα νοικια μπροστα πρεπει να βλεπεις την αναλογια με το μισθο. γιατι εκει που εισαι (οπου και να εισαι και χαιρομαι που εφτιαξες τη ζωη σου εκτος Ελλαδας και δεν το λεω ειρωνικα) μπορει στην αρχη της μισθωσης του σπιτιου να μπαινεις μεσα αλλα μακροχρονια εισαι σε καλυτερη μοιρα.

γιατι ενω εκει που ο ελληνας μετα θα δινει ενα ενοικιο και θα του περισεουν 200ευρο για τον υπολοιπο μηνα

εσενα θα σου περισευουν 500. και αν σκεφτεις οτι η ζωη εδω ειναι πιο ακριβη απο το εξωτερικο(οχι σε ολες τις χωρες αλλα στις περισσοτερες) εχεις πολυ μεγαλυτερη ανεση.

τελος παντων οπως και να εχει δεν πρεπει να κρινεις το εδω με το εκει. οπου και να ειναι αυτο. γιατι ειναι αλλοι μισθοι, αλλες τιμες, αλλοι νομοι και το κυριοτερο αλλη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ! :)

 

ΥΓ: το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο. Δεν εισαι αλαθητη και ουτε καλυτερη απο ολους εδω μεσα! Απλα αν υποστηριξεις οτι δεν ισχυει αυτο κοιτα να αλλαξεις το τροπο που γραφεις γιατι αυτο βγαζεις προς τα εξω και η ομιλια μεσω φορουμ μπορει ευκολα να παρεξηγηθει.

Προσωπικα δεν δινω σημασια γιατι δεν σε ξερω και δεν ασχολουμαι και με τετοια θεματα. Απλα για σενα το λεω! Και στο λεω χωρις να θελω να σε μειωσω ή να το παιξω καλυτερος απο σενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αναφερθηκα καν στον TS! εννοειται οτι πρεπει να εισαι συνεπης στις υποχρεωσεις σου για να εχεις μετα δικαιωμα να μιλας! αν συζηταμε για τα αυτονοητα τι να πω?

 

και ξαναλεω ασχετα το αν πρεπει να δωσεις ενα δυο τρια ή δεκα νοικια μπροστα πρεπει να βλεπεις την αναλογια με το μισθο. γιατι εκει που εισαι (οπου και να εισαι και χαιρομαι που εφτιαξες τη ζωη σου εκτος Ελλαδας και δεν το λεω ειρωνικα) μπορει στην αρχη της μισθωσης του σπιτιου να μπαινεις μεσα αλλα μακροχρονια εισαι σε καλυτερη μοιρα.

γιατι ενω εκει που ο ελληνας μετα θα δινει ενα ενοικιο και θα του περισεουν 200ευρο για τον υπολοιπο μηνα

εσενα θα σου περισευουν 500. και αν σκεφτεις οτι η ζωη εδω ειναι πιο ακριβη απο το εξωτερικο(οχι σε ολες τις χωρες αλλα στις περισσοτερες) εχεις πολυ μεγαλυτερη ανεση.

τελος παντων οπως και να εχει δεν πρεπει να κρινεις το εδω με το εκει. οπου και να ειναι αυτο. γιατι ειναι αλλοι μισθοι, αλλες τιμες, αλλοι νομοι και το κυριοτερο αλλη ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ! :)

 

ΥΓ: το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο. Δεν εισαι αλαθητη και ουτε καλυτερη απο ολους εδω μεσα! Απλα αν υποστηριξεις οτι δεν ισχυει αυτο κοιτα να αλλαξεις το τροπο που γραφεις γιατι αυτο βγαζεις προς τα εξω και η ομιλια μεσω φορουμ μπορει ευκολα να παρεξηγηθει.

Προσωπικα δεν δινω σημασια γιατι δεν σε ξερω και δεν ασχολουμαι και με τετοια θεματα. Απλα για σενα το λεω! Και στο λεω χωρις να θελω να σε μειωσω ή να το παιξω καλυτερος απο σενα :)

 

Φίλε, δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις. Αλλά για διάβασε το προηγούμενό σου post. Εσύ είσαι αυτός που κάνει quote την φράση μου "Ας είχες και εσύ 1600 ευρώ εγγύηση, να δω αν θα της άφηνες φέσι της γυναίκας." και μου λες ότι πρέπει να σκέφτομαι την αναλογία μισθού-ενοικίου πριν ποστάρω. Σου εξηγώ ακριβώς πώς έχουν τα πράγματα, και για ένα κανονικό σπίτι που στην Ελλάδα θα πλήρωνα 300 ευρώ εδώ χρειάζομαι πάνω από 1000, που στην Ελλάδα θα χρειαζόμουν 300 ευρώ εγγύηση και εδώ χρειάζομαι πάνω από 3.000 και με λες υπεροπτικό. Αν σου φάνηκε πως είμαι υπεροπτικός, εσύ με προκάλεσες να γίνω.

 

Και τώρα μου λες ότι στην πορεία του χρόνου είναι περισσότερο συμφέρουσα η κατάσταση.

Για να το δούμε και από αυτήν την άποψη.

Από την ώρα που ήρθα για δουλειά, έχω 42% παρακράτηση μισθού. Στην Ελλάδα έπαιρνα 1000 ευρώ τελευταίος μου μισθός όταν έφυγα, και οι κρατήσεις μου ήταν 150 ευρώ, δηλαδή 15%.

Παρόλο που νοικιάζω, πληρώνω κάθε χρόνο φόρο στα 100 ευρώ σαν κάτοικος Βρυξελλών. Στην Ελλάδα δεν πλήρωνα κανέναν φόρο σαν κάτοικος Αθήνας.

Πληρώνω για τα σκουπίδια, και είμαι υποχρεωμένος να τα κατεβάζω ΜΟΝΟ κάθε Δευτέρα και Παρασκευή, αν τα κατεβάσω άλλη μέρα θα φάω πρόστιμο. Τις υπόλοιπες μέρες είμαι αναγκασμένος να υπομένω την μπόχα μέσα στο σπίτι, μιας και είναι μικρό και δεν έχω άπλα χώρου, ούτε μπαλκόνι. Στην Ελλάδα τα κατέβαζα όποτε μού έκανε κέφι.

Λόγω κακής συνεννόησης, όταν έφυγα από προηγούμενο σπίτι έμεινε απλήρωτο ένα ποσό 85 ευρώ στο ίντερνετ που είχα. Με βρήκαν μετά από ένα χρόνο, με τους τόκους είχε πάει στα 150 ευρώ. Ατύχησα και εκείνες τις μέρες ήμουν Ελλάδα, και γυρίζοντας βρίσκω το ειδοποιητήριο να εξοφλήσω μέχρι μία ημερομηνία, που είχε περάσει, αλλιώς θα πήγαινε σε κλητήρα το θέμα. Πάω και το πληρώνω, με τα μαμισιάτικα τους φόρους, και μετά από 2 μέρες έρχεται ο κλητήρας στο σπίτι με την αστυνομία να το ανοίξει να κάνουν κατάσχεση για τα 150 που χρωστούσα. Εξηγώ και δείχνω αποδείξεις ότι το πλήρωσα την προηγούμενη, και μου λέει, παρόλ'αυτά, επειδή ήρθα σπίτι σου, θα πληρώσεις και άλλα έξτρα, για την επίσκεψη που μού έκανε και τον έβαλα σε κόπο. Άντε άλλα 35 ευρώ επιπλέον.

Και άλλα πολλά, αλλά ας το δούμε τι γίνεται μακροχρόνια.

 

Στην Ελλάδα θα είχα μισθό 600 ευρώ, θα πλήρωνα το πολύ 150 στο νοίκι γκαρσονιέρας και θα μου περίσσευαν 450 στο χέρι. Από αυτά βγάλε ένα 60άρι το μήνα για τηλέφωνο, ίντερνετ και ρεύμα, μένουν 390. Βγάλε και ένα 40άρι το μήνα μέσο όρο για θέρμανση και κοινόχρηστα, μένουν 350.

Εδώ δίνω 660 για το στούντιο, (530 το ενοίκιο και τα υπόλοιπα για ρεύμα, κοινόχρηστα, νερό και θέρμανση) συν άλλα 40 το μήνα για ίντερνετ, τηλέφωνο και τηλεόραση. Σύνολο 700, και μού μένουν 300 στο χέρι. Σούπερ μάρκετ βγαίνει στα ίδια με Ελλάδα πάνω κάτω. Άλλα πιο ακριβά, άλλα πιο φθηνά. Το ίδιο και ντύσιμο. Για δες που συμφέρει περισσότερο και μετά μίλα.

 

Θα μου πεις γιατί μένω τότε, αφού συμφέρει καλύτερα (για μένα τουλάχιστον) στην Ελλάδα, μια που εκεί δεν θα πλήρωνα ενοίκιο αλλά θα έμενα σε δικό μου τριάρι.

1ον γιατί σπουδάζω εδώ.

2ον γιατί εδώ το 8ωρο είναι 8ωρο με το διάλειμμα στην ώρα του.

3ον γιατί παίρνοντας το πτυχίο που θέλω ανοίγουν άλλοι ορίζοντες και καλύτερες δουλειές, ακόμα και σε άλλες χώρες που δεν θα έχουν τη φορολογία του Βέλγιου.

4ον γιατί αυτήν τη στιγμή η κατάσταση όλο και χειροτερεύει κάτω, και κανείς δεν μου εγγυάται ότι αν κατέβω θα τα παίρνω τα ρημάδια τα 600 στην ώρα τους και ότι θα είναι τόσα, και όχι 500 ή 400 ή κι εγώ δεν ξέρω πόσα.

 

Και πάλι επιμένω, ότι δεν μπορείς να μου μιλάς για μακροχρόνια και ότι είναι πιο συμφέρον στην Ευρώπη παρά Ελλάδα, γιατί όπως και να το δεις, σε περίπτωση μαμουνιάς, πάλι χρειάζομαι 6 μισθούς, δουλειά 6 μηνών για να νοικιάσω σπίτι εδώ, ενώ στην Ελλάδα χρειάζομαι 1 μήνα δουλειάς. Ακόμα και να το έχω κάνει το κουμάντο μου και να τα έχω αυτά τα λεφτά στην τράπεζα, αν είμαι βλάκας και* μου παίξει μαμουνιά ο ιδιοκτήτης και δεν μου επιστρέψει τα 3 χιλιάρικα της εγγύησης, εγώ πρέπει να βγάλω άλλα 3 χιλιάρικα από τον τραπεζικό μου λογαριασμό για να πληρώσω το επόμενο σπίτι. Στην Ελλάδα θα χρειαζόμουν μισό μισθό. Δεν μπορεί να μου λες ότι μακροχρόνια είναι καλύτερα, όπως και να το δεις άλλο να δουλεύεις τζαμπατζιλίκι μισό μήνα και άλλο 3 μήνες.

 

Έλεος δηλαδή.

 

 

EDIT

!*λέω αν είμαι βλάκας, για να διευκρινίσω τι γίνεται εδώ.

Τα λεφτά της εγγύησης μπαίνουν σε τραπεζικό λογαριασμό στο όνομα του ενοικιαστή, όχι του ιδιοκτήτη. Ο λογαριασμός τοκάρεται κανονικά σύμφωνα με τους τόκους που δίνει η τράπεζα. Ο λογαριασμός δεν μπορεί να ανοιχτεί και ούτε να πειραχτεί από κανέναν, ούτε από τον ιδιοκτήτη ούτε από τον ενοικιαστή. Μετά το πέρας του συμβολαίου, αφού έχουν συμφωνήσει οι δύο πλευρές, παίρνει την υπογραφή του ιδιοκτήτη ο ενοικιαστής και πάει και ανοίγει τον λογαριασμό στην τράπεζα και παίρνει τα λεφτά του. Μπορεί να γίνει και το αντίθετο, να υπογράψει ο ενοικιαστής και να πάει να πάρει τα λεφτά ο ιδιοκτήτης. Ανσλόγως την συνεννόηση μεταξύ τους. Συνήθως τα λεφτά της εγγύησης τα παίρνεις πάντα μετά τον Οκτώβρη, ανεξάρτητα από το πότε άφησες το σπίτι, γιατί τον Οκτώβρη βγαίνουν τα εκκαθαριστικά από τις καταναλώσεις ρεύματος, θέρμανσης και νερού (δίνεις ένα συμβολικό ποσό το μήνα, και τον Οκτώβρη είτε πληρώνεις παραπάνω είτε σου γίνεται επιστροφή). Αν είναι λογικές και οι δύο πλευρές, μπορεί να συμφωνήσουν πχ να μην πληρωθεί το τελευταίο ενοίκιο, ή δίνεις καλή θέληση στον ιδιοκτήτη ότι όταν έρθουν τα εκκαθαριστικά δεν θα σου παίξει μαμουνιά και του ανοίγεις το λογαριασμό. Είτε πάτε στην τράπεζα οι δυο σας και κάποια από την εγγύηση επιστρέφεται στον ιδιοκτήτη και κάποια στον ενοικιαστή, αναλόγως την συμφωνία που κάνετε.

 

Όταν νοικιάζεις σπίτι, μέσα στο συμβόλαιο ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ αναφέρεις τα ΠΑΝΤΑ σχετικά με την κατάσταση του σπιτιού. Το καλύτερο είναι να πάρεις επαγγελματία, δεν μπορεί μετά σε καμία περίπτωση να σου παίξει μαμουνιά ο ιδιοκτήτης. Τον πληρώνεις 150 ευρώ εσύ και άλλα τόσα ο ιδιοκτήτης. Για να γλιτώσουν αυτά τα 300, πολλοί τα γράφουν μόνοι τους, εκεί είναι το θέμα αν δεν προσέξεις μπορεί να σου παίξει μαμουνιά ο ιδιοκτήτης. Πχ, να μην έχεις προσέξει μία ζημιά στο σπίτι (έχει λέρα ο τοίχος σ΄ένα σημείο και σου λέει ότι εσύ το έκανες ενώ έτσι το βρήκες, ένα απλό παράδειγμα) και να σου φάει κάποια λεφτά από την εγγύηση.

 

Όταν υπάρχει πρόβλημα, το θέμα πάει στον δήμο και στον αρμόδιο tribunal που υπάρχει εκεί. Προσπαθεί να λύσει την διαφορά αυτός μεταξύ των δύο. Αν δεν γίνει τίποτα, πχ ο ενοικιαστής σηκωθεί και φύγει, τα λεφτά μετά από ένα χρονικό διάστημα, νομίζω 2 χρόνων, ανοίγει ο τραπεζικός λογαριασμός προς όφελος του ιδιοκτήτη και τα παίρνει αυτός. Αλλιώς πάει δικαστικά το θέμα, και πάλι πάνω κάτω σε δύο χρόνια θα διευλευκαλυνθεί η υπόθεση και θα ανοίξει ο λογαριασμός και είτε θα τον πάρει μία από τις δύο πλευρές, είτε θα μοιραστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλέξαμε τα θέματα νομίζω ε :)

 

Πάντως τα 600€ δε φτάνουν ούτε για ζήτω αν ζεις μόνος σου. Βασικά αν δεν τσοντάρει και κανείς άλλος / αν δεν είχες απόθεμα στην άκρη, δε ζεις μόνος σου μ αυτά τα χρήματα χωρίς να χρωστάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχει καιρο που εφυγες μαλλον. τωρα ο μισθος ειναι ο μισος απο οτι επαιρνες εσυ και τα ενοικια διπλασια. μην μου πεις στην αθηνα ειχες βρει γκαρσονιερα με 150ευρο! παρτε το χαμπαρι(και δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα) οτι η ελλαδα ολη δεν ειναι η Αθηνα. Ελα κερκυρα και δες τα ενοικια. για να βρεις εστω και μια τρυπα με 200ευρο (δεν μιλαω για την ποιοτητα) πρεπει να εχει γινει θαυμα. και εννοειται πως κοιτας σε βαθος χρονου γιατι σπιτι δεν αλλαζεις καθε ενα μηνα εγω σαν φοιτητης ενα σπιτι νοικιασα και εκατσα 4 χρονια και μου ηταν αρκετο.

αυτο για την εγγυηση και τον τραπεζικο λογαριασμο πρωτη φορα το ακουω. τα δινεις στον ιδιοκτητη και εκτος του οτι αναγραφεται στο συμβολαιο το ποσο σου δινει κ αποδειξει που γραφει οτι ειναι η εγγυηση.

 

ΥΓ: για το υπεροπτικο υφος δεν αναφερθηκα για το συγκεκριμενο ποστ αλλα για ολα οσα δικα σου ποστ εχω διαβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καιρο που εφυγες μαλλον. τωρα ο μισθος ειναι ο μισος απο οτι επαιρνες εσυ και τα ενοικια διπλασια. μην μου πεις στην αθηνα ειχες βρει γκαρσονιερα με 150ευρο! παρτε το χαμπαρι(και δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα) οτι η ελλαδα ολη δεν ειναι η Αθηνα. Ελα κερκυρα και δες τα ενοικια. για να βρεις εστω και μια τρυπα με 200ευρο (δεν μιλαω για την ποιοτητα) πρεπει να εχει γινει θαυμα. και εννοειται πως κοιτας σε βαθος χρονου γιατι σπιτι δεν αλλαζεις καθε ενα μηνα εγω σαν φοιτητης ενα σπιτι νοικιασα και εκατσα 4 χρονια και μου ηταν αρκετο.

αυτο για την εγγυηση και τον τραπεζικο λογαριασμο πρωτη φορα το ακουω. τα δινεις στον ιδιοκτητη και εκτος του οτι αναγραφεται στο συμβολαιο το ποσο σου δινει κ αποδειξει που γραφει οτι ειναι η εγγυηση.

 

ΥΓ: για το υπεροπτικο υφος δεν αναφερθηκα για το συγκεκριμενο ποστ αλλα για ολα οσα δικα σου ποστ εχω διαβασει.

Για τον μισθό γνωρίζω πολύ καλά τι συμβαίνει τα 2 τελευταία χρόνια. O TS δήλωσε ότι το συμβόλαιό του είχε λήξει, οπότε είχε τουλάχιστον 2 χρόνια που είχε νοικιασμένο το σπίτι. Για Κέρκυρα δεν ξέρω τι συμβαίνει, ξέρω από φίλους συγγενείς και γνωστούς ότι τα σπίτια δεν νοικιάζονται και αναγκάζονται να ρίχνουν τα ενοίκια. Πριν μερικούς μήνες φίλος νοίκιασε το σπίτι του στην Αθήνα. Όταν πέθανε ο πατέρας του το είχε νοικιάσει 500 ευρώ, έφυγε ο νοικιάρης και για μήνες δεν έβρισκε άλλον και αναγκάστηκε να ρίξει την τιμή στα 350 για να το δώσει. Στη Θεσσαλονίκη που κατάγεται η πρώην μου, πριν 10 χρόνια νοίκιαζε το σπίτι της 400 ευρώ και τώρα ο νοικιάρης της πληρώνει 290. Όταν έμενα στην Αθήνα, 150 πλήρωνα σε γκαρσονιέρα, αν ήθελα πολυτέλειες κοντά σε πανεπιστήμια και φοιτητόκοσμο λογικό ήταν να ξεφύγει η τιμή. Φυσικά και έχουν πέσει οι μισθοί στην Ελλάδα, όλοι το ξέρουμε αυτό, αλλά το ίδιο ζόρι τραβάνε και οι ιδιοκτήτες που έχουν αναγκαστεί να ρίξουν τις τιμές γιατί δεν βρίσκουν ενοικιαστές, χώρια τα παλαβά που ζητάνε (α δεν έχει αέριο το σπίτι; Αν θες να στο νοικιάσω, είτε θα μου βάλεις είτε θα μου το δώσεις 50-100 λιγότερα. Άντε να βρει ο ιδιοκτήτης μετά 3 χιλιάρικα να περάσει το αέριο, και πότε θα τα κάνει απόσβεση αυτά τα λεφτά).

 

Και ακόμα και αν δεν αλλάξω σπίτι και μείνω σ'αυτό που μένω 5 χρόνια, όταν θα φύγω πάλι δεν θα χρειάζομαι πάνω από 3 μισθούς για καινούργιο σπίτι; Που σημαίνει 3 μήνες δουλειάς στο τζάμπα; Ειλικρικά τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις αυτό; Άλλο να χρειάζομαι να δουλεύω μισό μήνα και να μην τρώω ΤΙΠΟΤΑ για να καλύψω αυτά τα λεφτά για να μπορέσω να νοικιάσω σπίτι, και άλλο να πρέπει 3 μήνες να μείνω ΝΗΣΤΙΚΟΣ. Ακόμη και αν λόγω μισθών εδώ τα έχω στην άκρη, πέρασαν κάποια χρόνια για να μπορέσω να τα μαζέψω και θα περάσουν και κάποια ακόμα για να μπορέσω να τα ξαναβάλω στην άκρη. Ειλικρινά δεν θα το ξαναπώ άλλη φορά, αν νομίζεις ότι (πάντα όσον αφορά τις εγγυήσεις) συμφέρει περισσότερο να δίνεις 3.000 εγγύηση από ότι να δίνεις 300 ευρώ, ε τι να πω, ή εγώ είμαι θεοπάλαβος ή εσύ έχεις κάποια πρόβλημα. Ένα από τα δύο συμβαίνει.

 

Το τι συμβαίνει στην Ελλάδα το ξέρω πάρα πολύ καλά, έχω νοικιάσει και ξέρω. Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν μπορεί να το απαιτήσεις και να το κάνεις και στην Ελλάδα βέβαια. Απλά δεν υπάρχει νόμος να σε καλύπτει και να σε αναγκάζει να το κάνεις εκεί, και αν το ζητήσεις να γίνει έτσι από τον ιδιοκτήτη θα σε κοιτάζει λες και κατέβηκαν εξωγήινοι και του την έπεσαν. Στην Ελλάδα υπάρχει η νοοτροπία του δίνω τα λεφτά μου στο χέρι του άλλου, κάτι που είναι τελείως λάθος φυσικά και γι'αυτόν τον λόγο γίνονται πολλές παραξηγήσεις στο τέλος. Το σύστημα που εφαρμόζουν εδώ, που η εγγύηση μπαίνει σε κλειστό λογαριασμό στο όνομα του ενοικιαστή και ανοίγει μόνο με τις υπογραφές ΚΑΙ των δύο, ή με την δικαστική παρέμβαση, είναι κατά πολύ πιο δίκαιο και για τις 2 πλευρές. Χώρια που δεν πηγαίνουν λεφτά στην τσέπη του ιδιοκτήτη και δεν θα του λείψουν καθόλου όταν θα πρέπει να τα επιστρέψει (που όταν έρχεται αυτή η ώρα ο άτιμος τα θεωρεί δικά του και κάνει ό,τι μπορεί για να τα φάει από τον ενοικιαστή πολλές φορές).

 

ΥΓ

Για το υπεροπτικό μου στυλάκι, το καλύτερο θα ήταν να μου απαντήσεις σε ποστάρισμα που το θεωρείς υπεροπτικό και όχι σε κάποιο άσχετο γιατί απλά το θυμήθηκες. Και ακόμα καλύτερα θα ήταν να το κάνεις με προσωπικό μήνυμα, και όχι αβέρτα να λες κάποιον υπερόπτη δημόσια, ιδίως όταν το μήνυμα που κάνεις quote δεν είναι υπεροπτικό. Συμβουλή, για την επόμενη φορά. Όταν θέλεις να πεις κάτι στον άλλον καλοπροαίρετα, δεν τον προσβάλλεις δημόσια, το κάνεις στα κρυφά. Αλλιώς μόνο καλοπροαίρετη δεν είναι η κριτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι ομως αν εισαι σωστος οπως πρεπει θα παρεις τα 3.000 πισω οποτε δεν θα πρεπει να ξαναδουλευεις 3μηνες τσαμπα γιατι θα εχεις τα λεφτα!

 

Το quote το εκανα για να σου απαντησω και σου ξανα ειπα οτι για το υπεροπτικο υφος μιλουσα γενικοτερα για το πως μιλας μεσα στο φορουμ και οχι σε ενα ποστ συγκεκριμενο.

Για να σε προσεβαλε αυτο που σου ειπα μαλλον ισχυει. Δες μερικα ποστ σου που παραθετω και δες πως μιλας για ατομα που δεν ξερεις. Οποτε το ΥΓ σου το εχεις ακυρωσει απο μονη σου προ πολλου.!

 

Σήμερα το'χει η μέρα, είτε σε ελληνικό είτε σε αγγλόφωνο είτε σε γαλλόφωνο forum μπω, όλο μαμακίες διαβάζω.

Ω ρε τι κάνει η τσίμπλα στο μάτι...τι κοτσάνες μπορεί να γράψει κάποιος όταν ποστάρει πριν καν πιει τον καφέ του...

σόρι αλλά πολύ αμφιβάλλω για την εξυπνάδα σου και για το iq σου.

 

Τελος αποφασισε το ρολο σου μεσα στο φορουμ. Αντρας ή γυναικα.? Στο ποστ αυτο λες για πρωην (για γυναικα) και οταν αναφερεσαι στον εαυτο σου μιλας σαν να εισαι αντρας ( θεοπαλαβος). αλλα σε αλλα ποστ εισαι γυναικα. Δες και δυο ποστ σου που εισαι γυναικα γιατι σε αυτο το θεμα εισαι αντρας..

Και γιατί είμαι τόσο σίγουρη

Γι'αυτό που είμαι όμως σίγουρη

 

αν θες τιποτα αλλο σε πμ γιατι χαλασαμε το τοπικ.

end off!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ομως αν εισαι σωστος οπως πρεπει θα παρεις τα 3.000 πισω οποτε δεν θα πρεπει να ξαναδουλευεις 3μηνες τσαμπα γιατι θα εχεις τα λεφτα!

Και στην Ελλάδα αν είσαι σωστός θα τα πάρεις πίσω. Και μου φαίνεται τα ποσταρίσματα δεν τα διαβάζεις, έτσι; Αυτό που έγραψα ότι πολλές φορές την εγγύηση την παίρνεις μετά τον Οκτώβρη ανεξάρτητα πότε αφήνεις το σπίτι, το προσπέρασες, έτσι; Το δεύτερό μου σπίτι εδώ που το άφησα Φλεβάρη, την εγγύηση την πήρα πίσω Οκτώβρη. Για να νοικιάσω το επόμενο έπρεπε να στάξω άλλα λεφτά.

Άλλο να πρέπει να βρεις 300 και άλλο να πρέπει να βρεις 3.000 (έστω και αν θα τα πάρεις πίσω κάποια στιγμή). Πάλι δεν το καταλαβαίνεις; Μάλλον δεν είμαι εγώ θεοπάλαβος..

 

Το quote το εκανα για να σου απαντησω και σου ξανα ειπα οτι για το υπεροπτικο υφος μιλουσα γενικοτερα για το πως μιλας μεσα στο φορουμ και οχι σε ενα ποστ συγκεκριμενο.

Για να σε προσεβαλε αυτο που σου ειπα μαλλον ισχυει. Δες μερικα ποστ σου που παραθετω και δες πως μιλας για ατομα που δεν ξερεις. Οποτε το ΥΓ σου το εχεις ακυρωσει απο μονη σου προ πολλου.!

Με προσέβαλε το ότι με είπες υπερόπτη. Τη στιγμή που εγώ δεν σου έδωσα κανέναν χαρακτηρισμό, κακώς βέβαια το έχω μετανιώσει. Και όσον αφορά το quote, όταν μπαίνω και διαβάζω "όσοι σπουδάζουν εξωτερικό να κάθονται εκεί να δουλεύουν" τι θέλεις ν'απαντήσω; Και πολύ ευγενικός ήμουν.

 

 

Τελος αποφασισε το ρολο σου μεσα στο φορουμ. Αντρας ή γυναικα.? Στο ποστ αυτο λες για πρωην (για γυναικα) και οταν αναφερεσαι στον εαυτο σου μιλας σαν να εισαι αντρας ( θεοπαλαβος). αλλα σε αλλα ποστ εισαι γυναικα. Δες και δυο ποστ σου που εισαι γυναικα γιατι σε αυτο το θεμα εισαι αντρας..

Άντρας είμαι, έχεις κάποιο πρόβλημα και θέλεις εξηγήσεις; Μου την πέφτεις μήπως;

Ο λογαριασμός έχει δημιουργηθεί κάποια χρόνια πριν από φίλη. Το φόρουμ το διάβαζα αλλά δεν συμμετείχα. Όταν κάποια στιγμή η φίλη ήρθε σπίτι, δοκίμασε να συνδεθεί να δει αν υπάρχει ακόμα και έμεινε στην μνήμη ο κωδικός της. Μετά από λίγες μέρες σταμάτησε να ποστάρει, την ρώτησα γιατί και είπε ότι βαριέται και δεν θέλει. Και της είπα θα χρησιμοποιώ εγώ το λογαριασμό της από εδώ και πέρα, μην φτιάχνω καινούργιο. Έχεις κάποιο πρόβλημα; Ικανοποιήθηκες;

 

Και στο κάτω κάτω μπορεί και να την κουνάω την αχλαδιά και να είμαι και bi, και όποτε αισθάνομαι αρσενικό να χρησιμοποιώ καταλήξεις σε -ος, ενώ όταν βγαίνει το θηλυκό από μέσα μου να είμαι γατούλα, ξανά έχεις πρόβλημα;

Ό,τι να'ναι....και τα Pm μαζί σου να μου λείπουν, αρκετά χρόνο ξόδεψα μαζί σου...εδώ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι καλύτερα να δίνεις εγγυήσεις 300 ευρώ από το να δίνεις εγγυήσεις 3.000, τι να λέμε τώρα και τι να συζητήσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως και να χει στην αρχη μπορει να εισαι 3000 μειον μετα ομως θα εισαι 3000 συν. μια για αλλη ειναι. και αν ξερεις οτι θα αλλαξεις σπιτι κανεις τα κουμαντα και κανονιζεις τα οικονομικα!

 

Με προσέβαλε το ότι με είπες υπερόπτη. Τη στιγμή που εγώ δεν σου έδωσα κανέναν χαρακτηρισμό, κακώς βέβαια το έχω μετανιώσει. Και όσον αφορά το quote, όταν μπαίνω και διαβάζω "όσοι σπουδάζουν εξωτερικό να κάθονται εκεί να δουλεύουν" τι θέλεις ν'απαντήσω; Και πολύ ευγενικός ήμουν.

 

που ακριβως το διαβασες αυτο? (απο εμενα τουλαχιστον) γιατι αν ειδες εγραψα μπραβο σου που καταφερες και εφτιαξες τη ζωη σου εκτος ελλαδας. και μονο αυτο. αρα εσυ εχεις θεμα με το να διαβαζεις τα ποστ.

Και επιτελους καταλαβε οτι δεν ειπα οτι εισαι αλλα οτι αυτο βγαζεις προς τα εξω. Δεν ειναι η πρωτη φορα που γινετε παρεξηγηση σε φορουμ γιατι ειναι γραπτος ο λογος.

 

οσο για το φυλο , πριν 10μερες απαντουσες σαν γυναικα !Απλα ρωταω για να ξερω πως να σου μιλαω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...