Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Να σημειώσω και εγώ πως το μισθωτήριο είτε είναι για ένα είτε για 10 χρόνια, έχει νομική ισχύ 3 ετών.

Όχι, δεν είναι ακριβές αυτό.

Το μισθωτήριο έχει κατώτατο όριο τα τρία έτη - δεν υπάρχει όμως εκ του νόμου ανώτατο χρονικό όριο μίσθωσης για κατοικίες. Αν λοιπόν αναγράφεται διάρκεια μεγαλύτερη των τριών ετών, η διάρκεια αυτή ισχύει κανονικά. Δηλαδή, αν βάλω στο μισθωτήριο ως διάρκεια μίσθωσης 2 έτη, τότε η ισχύς του είναι τα τρία έτη. Εάν όμως βάλω πέντε έτη, τότε ισχύει κανονικά η πενταετία, αφού τα πέντε έτη είναι μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από την εκ του νόμου ελάχιστη διάρκειά της μίσθωσης.

 

Άλλωστε αυτό προκύπτει σαφώς από τη διάταξη της παρ. 1 του άρθρου 1 του νόμου 1703/1987: "Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστο για (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή και στο καινούριο διαμέρισμα που πήγα και έκανα διετές μία από τα ίδια :-(
Εσένα προστατεύει αυτή η διάταξη.ΔΕΝ σε υποχρεώνει ο νόμος να παραμείνεις ένα χρόνο μετά τη λήξη του διετούς συμβολαίου σου,ούτε πρόκειται να θεσμοθετηθεί "δίωξή σου" αν φύγεις μετά τη διετία.

Απλά αν θέλει να σε διώξει,θα μπορεί μόνο αν περάσουν τρία χρόνια κι όχι μετά τα δύο πρώτα του συμβολαίου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κι εγω μια ερωτηση..Δηλαδη αν νοικιασω ενα διαμερισμα και για καποιο λογο θελω να φυγω στον χρονο επανω.Γιατι δε με καλυπτει πλεον το σπιτι,γιατι δε μπορω να πληρωνω,οτιδηποτε τελοσπαντων. Αν υποθεσουμε οτι ειναι και λιγο στριμμενος ο ιδιοκτητης θα πρεπει να του πληρωσω τα υπολοιπα ενοικια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κι εγω μια ερωτηση..Δηλαδη αν νοικιασω ενα διαμερισμα και για καποιο λογο θελω να φυγω στον χρονο επανω.Γιατι δε με καλυπτει πλεον το σπιτι,γιατι δε μπορω να πληρωνω,οτιδηποτε τελοσπαντων. Αν υποθεσουμε οτι ειναι και λιγο στριμμενος ο ιδιοκτητης θα πρεπει να του πληρωσω τα υπολοιπα ενοικια??

Κανονικά ναι,αλλά παίζει νάναι πολύ τζώρας ο ιδιοκτήτης και να απαιτήσει την εφαρμογή αυτουνού του νόμου,ιδίως στους σημερινούς χαλεπούς καιρούς.

Μιλάς μαζί του,κανονίζεις τις εκκρεμότητές σου (λογαριασμοί),αν έχεις κάνει καμια μικροζημιά (καρφιά στους τοίχους,χρώματα κλπ) και ...τη κάνεις.Απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να κανω κι εγω μια ερωτηση..Δηλαδη αν νοικιασω ενα διαμερισμα και για καποιο λογο θελω να φυγω στον χρονο επανω.Γιατι δε με καλυπτει πλεον το σπιτι,γιατι δε μπορω να πληρωνω,οτιδηποτε τελοσπαντων. Αν υποθεσουμε οτι ειναι και λιγο στριμμενος ο ιδιοκτητης θα πρεπει να του πληρωσω τα υπολοιπα ενοικια??

 

 

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, αλλά:

 

1) Πρέπει να το κυνηγήσει δικαστικώς. Αυτό σημαίνει επιπλέον έξοδα στα οποία δεν συμφέρει να μπει κάποιος ιδιοκτήτης για ενοικίαση κατοικίας.

 

2) Θεωρώ απίθανο κάποιο δικαστήριο να δικαιώσει τον ιδιοκτήτη. Μία περίπτωση που ξέρω (επαγγελματική βέβαια, αλλά σχετικό είναι) απέδειξε στο δικαστήριο ότι δεν ήταν σε θέση να πληρώνει το ενοίκιο και δικαιώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο, αλλά:

 

1) Πρέπει να το κυνηγήσει δικαστικώς. Αυτό σημαίνει επιπλέον έξοδα στα οποία δεν συμφέρει να μπει κάποιος ιδιοκτήτης για ενοικίαση κατοικίας.

 

2) Θεωρώ απίθανο κάποιο δικαστήριο να δικαιώσει τον ιδιοκτήτη. Μία περίπτωση που ξέρω (επαγγελματική βέβαια, αλλά σχετικό είναι) απέδειξε στο δικαστήριο ότι δεν ήταν σε θέση να πληρώνει το ενοίκιο και δικαιώθηκε.

Στα επαγγελματικά είναι διαφορετικά. Εκεί, αποδεικνύει ο ενοικιαστής ότι η δουλειά δεν πήγαινε καλά και δεν μπορούσε να συνεχίσει και όλα μέλι γάλα. Εξάλλου αν η δουλειά πήγαινε καλά δεν θα το άφηνε. Συνήθως δεν αφήνει μόνο το ενοίκιο, αφήνει και την εργασία αυτή.

 

Στα σπίτια είναι διαφορετική η κατάσταση. Μέχρι τώρα, ο ιδιοκτήτης δεν είχε πρόβλημα να το ξανανοικιάσει και δεν ασχολιόταν. Με τη σημερινή κατάσταση όμως, αν σε πάει δικαστικά ο ιδιοκτήτης και πράγματι δεν μπορέσει να ξανανοικιάσει το σπίτι του και το αποδείξει αυτό, προβλέπω ότι υπάρχει περίπτωση ο ενοικιαστής να βγει χαμένος. Που φυσικά αν ο ενοικιαστής δεν έχει τίποτα στο όνομά του στα τέτοια του, αλλά αν έχει κάτι εκεί είναι το πρόβλημα....ή αν αργότερα κάποια στιγμή αποκτήσει.

 

Γενικά όταν θέλεις να φύγεις από σπίτι πριν την τριετία, ενημερώνεις τον ιδιοκτήτη λίγο καιρό πριν, βάζει αγγελία και ταυτόχρονα ψάχνεις κι εσύ. Και φεύγοντας εσύ μπαίνει ο επόμενος, οπότε είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις προβλήματα μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......
Νοικιασα την γκαρσονιερα για 6 μηνες,συμβολαιο.1 μηνας εγγυση.
στους 5 μηνες μου λεει οτι θα χρειαστει να κατσει αλλο ενα μηνα.Οποτε "σιωπηρα" εισπρατω αλλο ενα ενοικιο.
Στην βδομαδα λεει οτι σταζει το αιρκοντισιον........
Διπιστωνω περαν οτι το δουλευε 12ωρα το 12αρι αιρκοντισιον σε γκαρσονιερα 34τμ(προβλημα του,δεη στο ονομα του)στους 18 βαθμους και φουλ fan.....Φερνω μαστορα να το κοιταξει "του λεω αν ζητησει πανω απο 20 ευρω θα συμετεχεις στα υπολοιπα"
"δεν παιζει κατι τετοιο" απαντησε ο μαγκας ενοικιαστης.....
Τελος παντων ο μαστορας(φιλος μου,ο ιδιος εγκατεστησε το αιρκοντισιον 2 χρονια πριν και δουλευει ρολοι) λεει πως υπαρχει προβλημα  αλυτο......
Λεω του μαγκα πιτσιρικα "ακου μαγκακο,φτιαξε το αιρκοντισιον,η αγορασε αλλο.Αλλιως κραταω τα χρηματα του εξτρα μηνα που ΘΑ καθοσουνα,και φευγεις στην ημερομηνια που γραφει το συμβολαιο.
Φερνει ενα παπαρο-μαστορα ο οποιος λεει "το εφτιαξα,να πεταξει το διπλωμα ο δικος σου",και στο 5λεπτο ποταμι τα νερα απο το αιρκοντισιον.........
Οποτε το τελεσιγραφο μενει ως εχει.........Και ενω του ειπα να ΜΗΝ το ανοιγει,αυτος κανονικα το χρησιμοποιει με προφανη σκοπο να το καταστρεψει ολοσχερως.
Στο συμβολαιο αναγραφονται ολες οι συκευες του σπτιου(εχει τα παντα μεσα)και οτι ειναι πληρως λειτουργικα κατα την υπογραφη του συμβολαιου.(τα τσεκαρα ολα μπροστα του για πολυ ωρα,οπως κανω παντα)
Υ.Γ. Απο μεριας μου του εκοψα 10 ευρω τον μηνα απο το αρχικο ποσο που ζηταγα,του παρεχω γκαραζ για την μηχανη του.............
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......

 

 

Δεν διαφωνώ ότι μπορεί και να συμβαίνει αυτό, αλλά να μπαίνεις μετά και να λες αυτήν την ιστορία που είπες είναι τουλάχιστον γελοίο.

 

 

Άκου εκεί χάλασε το ερκοντίσιον επειδή το δούλευε πολύ και αν είναι πάνω από 20ρικο να το πληρώσει αυτός...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......

Νοικιασα την γκαρσονιερα για 6 μηνες,συμβολαιο.1 μηνας εγγυση.

στους 5 μηνες μου λεει οτι θα χρειαστει να κατσει αλλο ενα μηνα.Οποτε "σιωπηρα" εισπρατω αλλο ενα ενοικιο.

Στην βδομαδα λεει οτι σταζει το αιρκοντισιον........

Διπιστωνω περαν οτι το δουλευε 12ωρα το 12αρι αιρκοντισιον σε γκαρσονιερα 34τμ(προβλημα του,δεη στο ονομα του)στους 18 βαθμους και φουλ fan.....Φερνω μαστορα να το κοιταξει "του λεω αν ζητησει πανω απο 20 ευρω θα συμετεχεις στα υπολοιπα"

"δεν παιζει κατι τετοιο" απαντησε ο μαγκας ενοικιαστης.....

Τελος παντων ο μαστορας(φιλος μου,ο ιδιος εγκατεστησε το αιρκοντισιον 2 χρονια πριν και δουλευει ρολοι) λεει πως υπαρχει προβλημα  αλυτο......

Λεω του μαγκα πιτσιρικα "ακου μαγκακο,φτιαξε το αιρκοντισιον,η αγορασε αλλο.Αλλιως κραταω τα χρηματα του εξτρα μηνα που ΘΑ καθοσουνα,και φευγεις στην ημερομηνια που γραφει το συμβολαιο.

Φερνει ενα παπαρο-μαστορα ο οποιος λεει "το εφτιαξα,να πεταξει το διπλωμα ο δικος σου",και στο 5λεπτο ποταμι τα νερα απο το αιρκοντισιον.........

Οποτε το τελεσιγραφο μενει ως εχει.........Και ενω του ειπα να ΜΗΝ το ανοιγει,αυτος κανονικα το χρησιμοποιει με προφανη σκοπο να το καταστρεψει ολοσχερως.

Στο συμβολαιο αναγραφονται ολες οι συκευες του σπτιου(εχει τα παντα μεσα)και οτι ειναι πληρως λειτουργικα κατα την υπογραφη του συμβολαιου.(τα τσεκαρα ολα μπροστα του για πολυ ωρα,οπως κανω παντα)

Υ.Γ. Απο μεριας μου του εκοψα 10 ευρω τον μηνα απο το αρχικο ποσο που ζηταγα,του παρεχω γκαραζ για την μηχανη του.............

 

 

 

Αφου δεν στο εσπασε η δεν στο εκαψε κλπ κλπ αλλα χαλασε απο την χρηση το προβλημα ειναι δικο σου τι επειδη το αναβει 12 ωρες παει να πει οτι το χαλασε αυτος εγω το δικο μου μια εποχη το εσκιζα 11-12 ωρες την ημερα και μεχρι σημερα δεν εχει παθει τιποτα και το εχω 6 χρονια.

 

Επισης αν κανει πανω απο 20 το πληρωνεις εσυ ειναι εντελως μα εντελως ακυρο η πληρωνει αυτος τον μαστορα και στα κοβει απο το ενοικιο η βρισκεις εσυ και τα πληρωνεις ΟΛΑ απο την τσεπη σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Απο μεριας μου του εκοψα 10 ευρω τον μηνα απο το αρχικο ποσο που ζηταγα,του παρεχω γκαραζ για την μηχανη του.............

 

 

 

10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΥΡΩ!!!!  :confused:  :shock:  :blink:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......

 

Ξέρεις ε, άμα δε γουστάρεις μπορείς και να μην το νοικιάσεις. Τι κάθεσαι και μπλέκεις με κλαψιάρηδες μωρέ, άσ' το εκεί χάμω παρατημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν στο εσπασε η δεν στο εκαψε κλπ κλπ αλλα χαλασε απο την χρηση το προβλημα ειναι δικο σου τι επειδη το αναβει 12 ωρες παει να πει οτι το χαλασε αυτος εγω το δικο μου μια εποχη το εσκιζα 11-12 ωρες την ημερα και μεχρι σημερα δεν εχει παθει τιποτα και το εχω 6 χρονια.

 

Επισης αν κανει πανω απο 20 το πληρωνεις εσυ ειναι εντελως μα εντελως ακυρο η πληρωνει αυτος τον μαστορα και στα κοβει απο το ενοικιο η βρισκεις εσυ και τα πληρωνεις ΟΛΑ απο την τσεπη σου!

 

έτσι ακριβως οπως στα λεει ο Anorymous...

Δε χαλασε απο δική του υπαιταιότητα αλλα απο χρήση, τι θα πει 12 ώρες την ημέρα, τόσο γουσταρει να το αναψει ρολόι θα του εβαζες ή ειχες σχετικό όρο στο συμβόλαιο;

 

Αυτες ειναι φυσιολογικές φθορές που όταν νοικιάζεις εχεις λάβει υπόψη. Οχι μεχρι ενα εικοσαρικο στο φτιάχνω μετα αναλαμβάνεις τα επιπλέον εσυ, ισα ισα εγω για ΦΘΟΡΕΣ μέχρι ένα εικοσαρικο δεν ελεγα καν τιποτα στο ιδιοκτήτη μου τίποτα γιατι θεωρούσα ότι ειναι ΓΥΦΤΙΑ. Από όταν ομως ζήτησα μείωση ενοικίου (που το επαιρνε την 1η του μήνα έως τις 18:00 παντα) και δε μου την έκανε του κρατάω μεχρι και τα 1-2€ εξοδα ιδιοκτήτη απο τα κοινόχρηστα και στην πρώτη ευκαιρία που θα βρω καλύτερο σπίτι θα τον αποχαιρετήσω..

 

Οι εποχές αλλαξαν και πρέπει να το καταλάβουν και οι δύο μεριές αυτό αλλα κυρίως οι ιδιοκτήτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......

Νοικιασα την γκαρσονιερα για 6 μηνες,συμβολαιο.1 μηνας εγγυση.

στους 5 μηνες μου λεει οτι θα χρειαστει να κατσει αλλο ενα μηνα.Οποτε "σιωπηρα" εισπρατω αλλο ενα ενοικιο.

Στην βδομαδα λεει οτι σταζει το αιρκοντισιον........

Διπιστωνω περαν οτι το δουλευε 12ωρα το 12αρι αιρκοντισιον σε γκαρσονιερα 34τμ(προβλημα του,δεη στο ονομα του)στους 18 βαθμους και φουλ fan.....Φερνω μαστορα να το κοιταξει "του λεω αν ζητησει πανω απο 20 ευρω θα συμετεχεις στα υπολοιπα"

"δεν παιζει κατι τετοιο" απαντησε ο μαγκας ενοικιαστης.....

Τελος παντων ο μαστορας(φιλος μου,ο ιδιος εγκατεστησε το αιρκοντισιον 2 χρονια πριν και δουλευει ρολοι) λεει πως υπαρχει προβλημα  αλυτο......

Λεω του μαγκα πιτσιρικα "ακου μαγκακο,φτιαξε το αιρκοντισιον,η αγορασε αλλο.Αλλιως κραταω τα χρηματα του εξτρα μηνα που ΘΑ καθοσουνα,και φευγεις στην ημερομηνια που γραφει το συμβολαιο.

Φερνει ενα παπαρο-μαστορα ο οποιος λεει "το εφτιαξα,να πεταξει το διπλωμα ο δικος σου",και στο 5λεπτο ποταμι τα νερα απο το αιρκοντισιον.........

Οποτε το τελεσιγραφο μενει ως εχει.........Και ενω του ειπα να ΜΗΝ το ανοιγει,αυτος κανονικα το χρησιμοποιει με προφανη σκοπο να το καταστρεψει ολοσχερως.

Στο συμβολαιο αναγραφονται ολες οι συκευες του σπτιου(εχει τα παντα μεσα)και οτι ειναι πληρως λειτουργικα κατα την υπογραφη του συμβολαιου.(τα τσεκαρα ολα μπροστα του για πολυ ωρα,οπως κανω παντα)

Υ.Γ. Απο μεριας μου του εκοψα 10 ευρω τον μηνα απο το αρχικο ποσο που ζηταγα,του παρεχω γκαραζ για την μηχανη του.............

 

φανταζομαι ειχες αγορασει καποιο πανακριβο και υπερσυγχρονο ac για το σπιτι προφανως μαρκας funai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...