Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλαψιαρηδες ενοικιαστες.καταστρεφουνε ξενες περιουσιες και μετα μπαινουνε στο ιντερνετ και κλαιγονται ψαχνοντας πως θα παρουνε και χρηματα.......

Νοικιασα την γκαρσονιερα για 6 μηνες,συμβολαιο.1 μηνας εγγυση.

στους 5 μηνες μου λεει οτι θα χρειαστει να κατσει αλλο ενα μηνα.Οποτε "σιωπηρα" εισπρατω αλλο ενα ενοικιο.

Στην βδομαδα λεει οτι σταζει το αιρκοντισιον........

Διπιστωνω περαν οτι το δουλευε 12ωρα το 12αρι αιρκοντισιον σε γκαρσονιερα 34τμ(προβλημα του,δεη στο ονομα του)στους 18 βαθμους και φουλ fan.....Φερνω μαστορα να το κοιταξει "του λεω αν ζητησει πανω απο 20 ευρω θα συμετεχεις στα υπολοιπα"

"δεν παιζει κατι τετοιο" απαντησε ο μαγκας ενοικιαστης.....

Τελος παντων ο μαστορας(φιλος μου,ο ιδιος εγκατεστησε το αιρκοντισιον 2 χρονια πριν και δουλευει ρολοι) λεει πως υπαρχει προβλημα  αλυτο......

Λεω του μαγκα πιτσιρικα "ακου μαγκακο,φτιαξε το αιρκοντισιον,η αγορασε αλλο.Αλλιως κραταω τα χρηματα του εξτρα μηνα που ΘΑ καθοσουνα,και φευγεις στην ημερομηνια που γραφει το συμβολαιο.

Φερνει ενα παπαρο-μαστορα ο οποιος λεει "το εφτιαξα,να πεταξει το διπλωμα ο δικος σου",και στο 5λεπτο ποταμι τα νερα απο το αιρκοντισιον.........

Οποτε το τελεσιγραφο μενει ως εχει.........Και ενω του ειπα να ΜΗΝ το ανοιγει,αυτος κανονικα το χρησιμοποιει με προφανη σκοπο να το καταστρεψει ολοσχερως.

Στο συμβολαιο αναγραφονται ολες οι συκευες του σπτιου(εχει τα παντα μεσα)και οτι ειναι πληρως λειτουργικα κατα την υπογραφη του συμβολαιου.(τα τσεκαρα ολα μπροστα του για πολυ ωρα,οπως κανω παντα)

Υ.Γ. Απο μεριας μου του εκοψα 10 ευρω τον μηνα απο το αρχικο ποσο που ζηταγα,του παρεχω γκαραζ για την μηχανη του.............

 

 

Οπως λοιπον καταλαβες, εισαι σε ολα (μα σε ολα) λαθος. Και εισαι τυχερος που δεν πετυχες σε καποιον που να ξερει, να σε τρεχει οχι μονο για το ac αλλα και για τη χρονικη διαρκεια του συμβολαιου.

Αληθεια, θα τον βαλεις να πληρωσει και το θερμοσιφωνα επειδη τον αναβει καθε μερα, να αλλαξει και το καζανακι επειδη το παταει συνεχεια, και εν τελει και τις πορτες γιατι ο μλκς ολη μερα τις ανοιγοκλεινει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα ρε φιλε μπηκες σαν το νεκροθαφτη και ξεθαψες 2 χρονων θεμα και λες και οτι λες και με τον τροπο που το λες χωρις να εχεις λογο να το λες? Δηλαδη που να σου φερνε 10 μαντραχαλους να συζουνε, να στιβουν τσιγαρα στους τοιχους  και μετα να στους κανουν και γκραφιτι και στη φευγα να σου πεταξουν και μια μολοτωφ ετσι για μπουγιο.

Σου χαλασε το ac απο φυσιολογικη χρηση και του εχεις τοσο μενος. Δε ντρεπομαστε λεω εγω. Να ειχες λογο σοβαρο μαζι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλα ρε φιλε μπηκες σαν το νεκροθαφτη και ξεθαψες 2 χρονων θεμα και λες και οτι λες και με τον τροπο που το λες χωρις να εχεις λογο να το λες?

 

Μα δεν καταλαβαίνεις κι εσύ, κάπου ήθελε να τα πει ο άνθρωπος.

 

Το insomnia ήταν από πάντα φθηνότερο από τον ψυχίατρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα χρέος 120 ευρω σε πετρέλαιο που δεν είχα πληρώσει. Η εγγύηση είναι 300 ευρώ. Η πολυκατοικία δεν έχει κανονισμό ούτε καταστατικό. Νομίζω ότι τα κοινόχρηστα δεν είναι λόγος να μου κρατάει το ενοίκιο αν και η πολυκατοικία και τα οχτώ διαμερίσματα ανήκουν σε αυτή και τη μάνα της

 

Εντάξει τα είπες όλα σε αυτό το post. 8 διαμερίσματα όλα δικά της. Ε το πιθανότερο χωρίς να είμαι και σίγουρος γιατί δεν την ξέρω τη γυναίκα είναι να ακολουθεί την συμπεριφορά πολλών εισοδηματιών που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους , βγάζουν από τα ενοίκια και φυσικά κάνουν ότι μπορούν για να μην ζημιώνονται. Μπορεί να σφάλω βέβαια κιόλας

 

Edit : 2 χρόνια θέμα , τώρα το είδα...Το πιθανότερο να την πλάκωσε στο ξύλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λοιπον καταλαβες, εισαι σε ολα (μα σε ολα) λαθος. Και εισαι τυχερος που δεν πετυχες σε καποιον που να ξερει, να σε τρεχει οχι μονο για το ac αλλα και για τη χρονικη διαρκεια του συμβολαιου.

Αληθεια, θα τον βαλεις να πληρωσει και το θερμοσιφωνα επειδη τον αναβει καθε μερα, να αλλαξει και το καζανακι επειδη το παταει συνεχεια, και εν τελει και τις πορτες γιατι ο μλκς ολη μερα τις ανοιγοκλεινει...

 

Mαλλον πεσαμε σε κλασικη περιπτωση ψαρομενου φοιτητη που τον εκμεταλλευεται ο ιδιοκτητης, και εγω το πρωτο σπιτι που ειχα βρει ειχα πιαστει πολυ μαλακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα. 

Του έδωσα εγγύηση 400 ευρώ.Του πλήρωσα ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ και το σπίτι το άφησα καλύτερο από οταβ μου το έδωσε. Δεν μου δινει την εγγύηση πίσω όμως γτ πιστεύει ότι του εκαψα το ψυγείο, ενώ εγώ είχα φέρει ένα μικρό από το προηγούμενο σπίτι και χρησιμοποιουσα Μόνο το δικό μου.Μου είπε άσε τις μαλακιες, όταν σου έδωσα το σπίτι δουλεύε και τώρα είναι καμένη η μπριζα μου λέει και κάτι τέτοια. Επίσης εγγύηση μου απάντησε εγγύηση δεν περνεις και βρες τρόπο να μου πάρεις άλλο.

Υ.ΓΓ η προηγούμενη που έμενε μέσα είχε κάψει φουρνακι, θερμοσίφωνα, χαλάσει το τραπεζάκι και προφανώς και το ψυγείο γτ όταν το άνοιξα να δω αν δουλεύει μύριζε μούχλα και δεν τόλμησα καν να το λειτούργησω. 

Τι πρέπει να κάνω στο συμβόλαιο λέει ότι όταν φύγω πρέπει πάρω πίσω την εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, amaliakey είπε

Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα. 

Του έδωσα εγγύηση 400 ευρώ.Του πλήρωσα ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ και το σπίτι το άφησα καλύτερο από οταβ μου το έδωσε. Δεν μου δινει την εγγύηση πίσω όμως γτ πιστεύει ότι του εκαψα το ψυγείο, ενώ εγώ είχα φέρει ένα μικρό από το προηγούμενο σπίτι και χρησιμοποιουσα Μόνο το δικό μου.Μου είπε άσε τις μαλακιες, όταν σου έδωσα το σπίτι δουλεύε και τώρα είναι καμένη η μπριζα μου λέει και κάτι τέτοια. Επίσης εγγύηση μου απάντησε εγγύηση δεν περνεις και βρες τρόπο να μου πάρεις άλλο.

Υ.ΓΓ η προηγούμενη που έμενε μέσα είχε κάψει φουρνακι, θερμοσίφωνα, χαλάσει το τραπεζάκι και προφανώς και το ψυγείο γτ όταν το άνοιξα να δω αν δουλεύει μύριζε μούχλα και δεν τόλμησα καν να το λειτούργησω. 

Τι πρέπει να κάνω στο συμβόλαιο λέει ότι όταν φύγω πρέπει πάρω πίσω την εγγύηση. 

Οταν είδες το σπίτι αυτά του τα είπες?; Ν έμεινες σε ένα σπίτι και 3 χρόνια (η όσο έμεινες μέσα τέλος πάντων) δεν έκανες καν το κόπο να αναφέρεις ότι ξες ναι μεν είχες ψυγείο αλλά δεν λειτουργεί καλά κάνει ο ιδιοκτήτης και υποθέτει ότι το χάλασες και συ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, amaliakey είπε

Καλησπέρα έχω το ίδιο πρόβλημα. 

Του έδωσα εγγύηση 400 ευρώ.Του πλήρωσα ΔΕΗ, ΝΕΡΟ, ΚΟΙΝΌΧΡΗΣΤΑ και το σπίτι το άφησα καλύτερο από οταβ μου το έδωσε. Δεν μου δινει την εγγύηση πίσω όμως γτ πιστεύει ότι του εκαψα το ψυγείο, ενώ εγώ είχα φέρει ένα μικρό από το προηγούμενο σπίτι και χρησιμοποιουσα Μόνο το δικό μου.Μου είπε άσε τις μαλακιες, όταν σου έδωσα το σπίτι δουλεύε και τώρα είναι καμένη η μπριζα μου λέει και κάτι τέτοια. Επίσης εγγύηση μου απάντησε εγγύηση δεν περνεις και βρες τρόπο να μου πάρεις άλλο.

Υ.ΓΓ η προηγούμενη που έμενε μέσα είχε κάψει φουρνακι, θερμοσίφωνα, χαλάσει το τραπεζάκι και προφανώς και το ψυγείο γτ όταν το άνοιξα να δω αν δουλεύει μύριζε μούχλα και δεν τόλμησα καν να το λειτούργησω. 

Τι πρέπει να κάνω στο συμβόλαιο λέει ότι όταν φύγω πρέπει πάρω πίσω την εγγύηση. 

Τα απαιτείς δικαστικά.

Εναλλακτικά δεν του πληρώνεις το τελευταίο ενοίκιο ή μένεις μέσα ένα μήνα παραπάνω ώστε να συμψηφιστεί έτσι η εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα απαιτείς δικαστικά.

Εναλλακτικά δεν του πληρώνεις το τελευταίο ενοίκιο ή μένεις μέσα ένα μήνα παραπάνω ώστε να συμψηφιστεί έτσι η εγγύηση.

Για να λέει "...και το σπίτι το άφησα καλύτερο από οταβ μου το έδωσε...", μάλλον έχει ήδη πληρώσει τα πάντα και έχει ήδη φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Για να λέει "...και το σπίτι το άφησα καλύτερο από οταβ μου το έδωσε...", μάλλον έχει ήδη πληρώσει τα πάντα και έχει ήδη φύγει.

Αν είναι έτσι, τότε να το έχει υπόψιν για την επόμενη φορά που θα ξενοικιάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή λίγο με τις εγγυήσεις γιατί κι εγώ την πάτησα και ακόμα αναμένω να τα πάρω. Όταν τσεπώνουν ένα ενοίκιο αέρα είναι καλά, το κακό είναι ότι κάποιοι τα θεωρούν δικά τους οπότε όταν είναι να βάλουν το χέρι στην τσέπη και να τα δώσουν πίσω αρχίζουν τα μα και τα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...