Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπαταρίας από eBay (για Galaxy S2)


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και διαπίστωσα την μικρή σχετικά μπαταρία του S2, σκέφτομαι να πάρω καμιά replacement από eBay. Ίσως σε συνδυασμό με κανένα wall charger να τα χρησιμοποιώ παράλληλα.

 

Έχει όντως κάποια φθηνά πράγματα, πρόσεξα όμως κάτι που δεν ξέρω αν έχει σημασία, για να είμαι σίγουρος όμως είπα καλύτερα να ρωτήσω πριν προβώ σε αγορά.

 

Βλέπω δίπλα σε κάποιες μπαταρίες να λέει πχ

2100mAh Li-ion Battery For Samsung T-Mobile Galaxy S II Hercules T989

2x 1980mah Battery + Wall Charger for Samsung Galaxy S II HD LTE SHV-E120S E120L

 

Νόμιζα πως είναι κάτι τυπικό, μέχρι που έπεσα σε έναν wall charger

http://www.ebay.com/itm/AC-Dock-Battery-Charger-for-Samsung-Galaxy-S-2-II-Skyrocket-SGH-I727-I727-AT-T-/170859682967?pt=PDA_Accessories&hash=item27c807dc97

που λέει κάτω κάτω στο description:

Compatibility:

Samsung Galaxy S 2 II Skyrocket SGH-I727 AT&T

Samsung Infuse 4G I997

Not for Samsung Galaxy S II SGH-i777 (AT&T)

Not for Samsung Galaxy S II Epic 4G Touch D710 (Sprint)

Not for Samsung Galaxy S II i9100 (International)

 

Άρα μήπως πρέπει να κοιτάω για κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Πέραν αυτού, μπορώ αλήθεια να εμπιστευτώ κάποια τέτοια noname (στην ουσία) μπαταρία; Και από λόγους ποιότητας (δεν ξέρω βέβαια ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί, να χαλάσει το κινητό; Να εκραγεί ίσως; :blink: Ή απλά στην χειρότερη θα ξεφορτίζεται πολύ εύκολα; ) και όσον αφορά το αν όντως ισχύουν τα mha που λέει..

Βλέπω πχ κάποιες φτηνές 2300mAh ή 2100mAh

http://www.ebay.com/itm/2100MAH-HIGH-CAPACITY-BATTERY-FOR-SAMSUNG-GALAXY-S-II-2-/250894107686?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item3a6a744426

http://www.ebay.com/itm/2100mAh-I9100-High-Power-Capacity-Battery-For-Samsung-Cell-phone-Galaxy-S2-NEW-/310347142863?pt=PDA_Accessories&hash=item48422196cf

, που με ψήνουν πολύ, αλλά διστάζω..

 

Έχει πάρει κανείς κάτι τέτοιο;

 

ΥΓ. Αλήθεια, υπάρχει τρόπος αφού πάρω μια μπαταρία να τσεκάρω/μετρήσω αν όντως έχει την capacity που γράφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, το κινητό το έχω μόλις 4-5 μέρες, οπότε όπως είναι φυσικό το'χω ψιλοτεντώσει. Δηλαδή η χρήση του αυτή την στιγμή είναι αρκετά βαριά, πολλές ώρες wi-fi ανοιχτό, η οθόνη επίσης μιας και το ψαχουλεύω συνέχεια, δοκιμάζω συνέχεια κάποιες εφαρμογές/παιχνίδια. Με αυτήν την χρήση, έχει τύχει να το φορτίσω το πρωί (11-12 η ώρα) και το απόγευμα πάλι να είμαι με 10% μπαταρία..

 

Σίγουρα όταν 'καταλαγιάσει' λίγο ο ενθουσιασμός (και ίσως όταν ψαχτώ λίγο παραπάνω και αφαιρέσω κάποιες stock εφαρμογές με κάποιο root πχ) η χρήση δεν θα είναι το ίδιο βαριά, αλλά σε κάθε περίπτωση νομίζω πως κάποια replacement battery θα μου φανεί χρήσιμη.. Ειδικά αφού θέλει αρκετή παραπάνω ώρα να φορτίσει σε σχέση με το παλιό μου "dumb-phone".

 

Πέραν αυτού, για κάποιο λόγο δεν νιώθω άνετα να το αφήνω όλο το βράδυ να φορτίζει. Ξέρω πως όταν φτάσει 100% σταματάει να φορτίζει (το καταλαβαίνω και γιατί εκεί που ήταν ζεστό όταν φόρτιζε μετά ήταν κρύο), αλλά έστω και έτσι μέσα στην νύχτα (παρόλο που έχω wi-fi κλειστό) αν πέσει έστω και 99% δεν αρχίζει πάλι να φορτίζει για λίγο μετρώντας το κι αυτό ως κύκλο φόρτισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα όσον αφορά την μπαταρία.

Από την άλλη είναι λογικό όταν ασχολείσαι συνεχώς με το κινητό να τελειώνει σε μερικές ώρες.

 

Αν μετά από 3-4 μήνες που θα έχεις χαλαρώσει και η χρήση σου θα ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα,

διαπιστώσεις πως δεν σε ικανοποιεί, τότε οκ, το συζητάμε.

 

Πάντως μην περιμένεις να δεις διαφορά με τις no name high capacity μπαταρίες.

Στην καλύτερη ένα 10% με ευλαβικές κυκλικές φορτίσεις κλπ.

Άσε που πριν βάλεις την μπαταρία στο κινητό θα πρέπει να σιγουρευτείς για το αν δίνει την ονομαστική της τάση,

μιας και υπάρχει περίπτωση να προκληθεί βλάβη στο κινητό(υπέρταση) ή να μην λειτουργεί σωστά(υπόταση).

 

Γενικότερα, είναι ζόρικο το θέμα με τις no name μπαταρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως πηρα αυτή απο εδω http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_520_110_33967&products_id=38975

Επειδή το εχω ψαξει, οι περισσότερες noname 2100 ειναι στην πραγματικότητα 1200!!! :)

Ότι και να πάρεις πανω απο 2000 mah το κινητό θα γίνει βαρελακι.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία που μου έχει δημιουργηθεί απο τη συζήτηση είναι αν πέρα απο τα λεφτά που δίνεις, οι no name μπαταρίες έχουν καποιο αλλο ρίσκο. Μπορει να κάνουν κάτι κακό στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα όσον αφορά την μπαταρία.

Από την άλλη είναι λογικό όταν ασχολείσαι συνεχώς με το κινητό να τελειώνει σε μερικές ώρες.

 

Αν μετά από 3-4 μήνες που θα έχεις χαλαρώσει και η χρήση σου θα ακολουθεί μια συγκεκριμένη ρουτίνα,

διαπιστώσεις πως δεν σε ικανοποιεί, τότε οκ, το συζητάμε.

 

Πάντως μην περιμένεις να δεις διαφορά με τις no name high capacity μπαταρίες.

Στην καλύτερη ένα 10% με ευλαβικές κυκλικές φορτίσεις κλπ.

Άσε που πριν βάλεις την μπαταρία στο κινητό θα πρέπει να σιγουρευτείς για το αν δίνει την ονομαστική της τάση,

μιας και υπάρχει περίπτωση να προκληθεί βλάβη στο κινητό(υπέρταση) ή να μην λειτουργεί σωστά(υπόταση).

 

Γενικότερα, είναι ζόρικο το θέμα με τις no name μπαταρίες.

 

Αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο. Μην πάω για μαλλί και βγω γουλί. Μην μου σκάσει στα χέρια το S2. Την τάση μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως; Τάση εννοείς στα πόσα volt δουλεύει έτσι; Άσχετα με την χωρητικότητά της.. Αυτήν δεν μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως;

 

Γενικά, μου προκαλεί κάποια "ανασφάλεια" το πόσο γρήγορα τελειώνει. Δηλαδή να το έχω φορτίσει το πρωί, να ασχοληθώ λίγο, να φύγω από το σπίτι με 65% πχ μπαταρία και να'χω το άγχος αν θα μου πιάσει μέχρι το βράδυ αν χρειαστεί να κάνω λίγο browsing ή GPS κλπ.

 

Είδα έχει και κάτι άλλα, που το κουμπώνεις κάτω από το κινητό και από ό,τι κατάλαβα φορτίζει το κινητό on-the-go, αυτό:

http://www.ebay.com/itm/External-Backup-Battery-Mobile-Charger-Samsung-Galaxy-S-II-S2-i9100-2200mAh-BL-/280890517337?pt=PDA_Accessories&hash=item4166612759

Μήπως αυτό θεωρείται καλύτερο; Για να μην έχεις και τα βάλε/βγάλε συνέχεια την μπαταρία;

 

Εγω παντως πηρα αυτή απο εδω http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_520_110_33967&products_id=38975

Επειδή το εχω ψαξει, οι περισσότερες noname 2100 ειναι στην πραγματικότητα 1200!!! :)

Ότι και να πάρεις πανω απο 2000 mah το κινητό θα γίνει βαρελακι.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Δηλαδή ακόμα και για 2000mah έδινε καπάκι γιατί άλλαζε το πάχος του κινητού; Αυτό να φανταστείς στο eBay το κάνουν μόνο με μπαταρίες (που γράφουν τουλάχιστον) 3200mah :-D :-D :-D

 

Εσύ με αυτήν την 2000mah είδες διαφορά από την άλλη την 1650άρα που είχε μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι που με απασχολεί περισσότερο. Μην πάω για μαλλί και βγω γουλί. Μην μου σκάσει στα χέρια το S2. Την τάση μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως; Τάση εννοείς στα πόσα volt δουλεύει έτσι; Άσχετα με την χωρητικότητά της.. Αυτήν δεν μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως;

 

Γενικά' date=' μου προκαλεί κάποια "ανασφάλεια" το πόσο γρήγορα τελειώνει. Δηλαδή να το έχω φορτίσει το πρωί, να ασχοληθώ λίγο, να φύγω από το σπίτι με 65% πχ μπαταρία και να'χω το άγχος αν θα μου πιάσει μέχρι το βράδυ αν χρειαστεί να κάνω λίγο browsing ή GPS κλπ.

 

Είδα έχει και κάτι άλλα, που το κουμπώνεις κάτω από το κινητό και από ό,τι κατάλαβα φορτίζει το κινητό on-the-go, αυτό:

http://www.ebay.com/itm/External-Backup-Battery-Mobile-Charger-Samsung-Galaxy-S-II-S2-i9100-2200mAh-BL-/280890517337?pt=PDA_Accessories&hash=item4166612759

Μήπως αυτό θεωρείται καλύτερο; Για να μην έχεις και τα βάλε/βγάλε συνέχεια την μπαταρία;

 

Δηλαδή ακόμα και για 2000mah έδινε καπάκι γιατί άλλαζε το πάχος του κινητού; Αυτό να φανταστείς στο eBay το κάνουν μόνο με μπαταρίες (που γράφουν τουλάχιστον) 3200mah :-D :-D :-D

 

Εσύ με αυτήν την 2000mah είδες διαφορά από την άλλη την 1650άρα που είχε μέσα;[/quote']

 

Εννοείται δίνουν καπάκι.. Αν η μπαταριά δεν ειναι μεγαλύτερη, ειναι εντελώς βέβαιο ότι σε κοροιδευουν. Στις μπαταριές size does matter.. Απλα με την 2000 ούτε που θα καταλαβεις τη διαφορά στο πάχος. Μη σου πω και καλύτερα, προστατεύεται και η κάμερα.

Ειδα διαφορά, αλλα όχι τεραστία. 20% μεγαλύτερη ειναι. Να στο πω απλα, όταν θα βλέπεις ότι έχεις 20% μπαταρια θα ξέρεις ότι με την προηγούμενη θα ειχες 0..

Σε συνδιασμο με rom και kernel βγάζω τη μερα με πολυ βαρια χρηση. Δε χρειάζομαι κάτι περισσότερο..

Για να σκάσει το κινητό με τις noname, μη το φοβάσαι. Απλα ειναι μουφα. Μονο οι μεγάλες που κάνουν το κινητό 2πλασιο σε πάχος αξίζουν και απο αυτές όχι ολες..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει και με τους φορτιστές παρόμοιο θέμα;

 

Γιατί πήρα ήδη έναν τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/370616154059?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

για το αμάξι με 2 ντόλαρς.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα αυτό το Mugen θεωρείται καλό; :rolleyes:

Υπάρχει και βίντεο στο utube. Η mugen δεν ειναι μαϊμού. Αλλα το κινητό γίνεται 2πλασιο. Αρα αφορα το 1% και αν..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να αυτοκουοταριστώ μήπως δεν το είδε κάποιος και έχει σχετική εμπειρία..

 

Παίζει και με τους φορτιστές παρόμοιο θέμα;

 

Γιατί πήρα ήδη έναν τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/370616154059?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

για το αμάξι με 2 ντόλαρς.. :rolleyes:

 

Μήπως είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψάχνω και εγώ...

για μπαταρία ...

+ charger που να μπορεί να φορτίζει το κινητό (με τη νέα μπαταρία) + παράλληλα τη παλια μπαταρία (να την έχω για καβάτζα).

 

Διάβασα μια πρόταση για μπαταρία των 2000 mah απο τον Oldnew πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...