Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σπίτι μου είναι σχετικά καινούργιο (2006) αλλά βράζει το καλοκαίρι (29 βαθμούς εντός) και είναι πολύ κρύο το χειμώνα (2,5 τόνοι πετρέλαιο...). Ζω σε χωριό της Χαλκιδικής κι επιπλέον δεν έχω σπίτια τριγύρω οπότε ο ήλιος το βαράει ανελέητα το καλοκαίρι και ο παγωμένος βοριάς το χειμώνα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω επιπλέον εξωτερική θερμομόνωση. Επειδή είναι πολύ ακριβή, έχει κανείς προσωπική εμπειρία/γνώση να μου πει αν αξίζει η επένδυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκεπή έχω η οποία είναι αμόνωτη -πλην εκείνης της πράσινης αηδίας που βάζουνε κάτω από τα κεραμίδα για στεγανοποίηση- και σαφώς θα ξεκινήσω μονωνοντάς αυτήν εσωτερικά, δηλαδή στα ξύλα κάτω από τα κεραμίδια.

 

Έχουν μόνωση οι τοίχοι, το κλασικό fibran αλλά προφανώς δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλαμε πρόσφατα στο σπίτι μας εξωτερική θερμοπροσοψη Knauf το χειμώνα χρεισημοποιησαμε αισθητά λιγότερο πετρέλαιο το σπίτι κρατούσε ζεστά για πολλη ωρα τώρα το καλοκαίρι με την 35-40 που χτυπήσαμε χτες προχτές εδώ (Χαλκιδική και εγώ είμαι) το σπίτι μέσα είχε 26 βαθμούς στις 4 το μεσημέρι που έβραζε ο τόπος χωρίς a/c και τέτοια με κλειστά παράθυρα (θερμομονωτικά φυσικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες; Ειδικότερα:

 

1. Πόσο λιγότερο πετρέλαιο;

2. Ποιοι το εγκατέστησαν;

3. Πόσο σας κόστισε το τ.μ.;

4. Βάλατε παντού ή σε κάποιους τοίχους;

5. Ήταν παλιό το σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και συντοπιτη...

 

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις απο μεσα απο το σπιτι μονωσει στα ταβανια ...

 

Τι εννοω..Να βαλεις γυψοσανιδα και μονωση παχους 5 εκατοστων, ωστε να μονωσεις το σπιτι σου εξωτερικα..Να μονωσεις την στεγη, παλι απωλεις θα εχεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες; Ειδικότερα:

 

1. Πόσο λιγότερο πετρέλαιο;

2. Ποιοι το εγκατέστησαν;

3. Πόσο σας κόστισε το τ.μ.;

4. Βάλατε παντού ή σε κάποιους τοίχους;

5. Ήταν παλιό το σπίτι;

1. δεν κρατήσαμε λογαριασμό αλλά χοντρικά 10-20% μείωση πιστεύω.

2. Στέλνω pm μην κάνουμε διαφήμιση

3. 75ευρώ/τμ

4. Βάλαμε παντού όλο το σπίτι ντύθηκε.

5. Το σπίτι είναι του 96 τζαμιά διπλά θερμοηχομονοτικα με τοίχους με μεγάλο πάχος και ενισχυμένη μόνωση που όσο νάνε βοηθάν (βαζω και φωτο να δεις).

photo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν κρατήσαμε λογαριασμό αλλά χοντρικά 10-20% μείωση πιστεύω.

2. Στέλνω pm μην κάνουμε διαφήμιση

3. 75ευρώ/τμ

4. Βάλαμε παντού όλο το σπίτι ντύθηκε.

5. Το σπίτι είναι του 96 τζαμιά διπλά θερμοηχομονοτικα με τοίχους με μεγάλο πάχος και ενισχυμένη μόνωση που όσο νάνε βοηθάν (βαζω και φωτο να δεις).

photo

 

75/τ.μ. είναι υπερβολικό το ποσό. 17 ευρώ έχει το σακί της Knauf και δεν βγάζει μόνο ένα τετραγωνικό μέτρο. Δηλαδή πήραν 70 ευρώ εργατικά το μέτρο. Cool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Το σπίτι είναι του 96 τζαμιά διπλά θερμοηχομονοτικα με τοίχους με μεγάλο πάχος και ενισχυμένη μόνωση που όσο νάνε βοηθάν (βαζω και φωτο να δεις).

photo

 

Μας έφτιαξες το βράδυ... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

75/τ.μ. είναι υπερβολικό το ποσό. 17 ευρώ έχει το σακί της Knauf και δεν βγάζει μόνο ένα τετραγωνικό μέτρο. Δηλαδή πήραν 70 ευρώ εργατικά το μέτρο. Cool.

 

Εάν έλεγες για το φελιζόλ-θερμοπρόσοψη, συγνώμη δεν το κατάλαβα. Άκυρο το σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έφτιαξες το βράδυ... :-D

για τις αλλες φωτο λες? :P

 

Εάν έλεγες για το φελιζόλ-θερμοπρόσοψη, συγνώμη δεν το κατάλαβα. Άκυρο το σχόλιο.

Ναι με φελιζον κατι οργανικούς σοβάδες knauf και κάτι ακόμα που δεν το Θυμαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

εχει κανεις αλλος μονωση απο εξω να μας πει την εμπειρια του και ποσο του κοστισε??

 

σκεφτομαι να κανω και γω στο σπιτι μου..αλλα να παρω τα υλικα και να την φτιαξω μονος μου...μην πληρωνω μαστορικα..!!απο οτι ειδα ειναι πολυ ευκολη η τοποθετηση της..πιστευω δεν θα χω προβλημα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις αλλος μονωση απο εξω να μας πει την εμπειρια του και ποσο του κοστισε??

 

σκεφτομαι να κανω και γω στο σπιτι μου..αλλα να παρω τα υλικα και να την φτιαξω μονος μου...μην πληρωνω μαστορικα..!!απο οτι ειδα ειναι πολυ ευκολη η τοποθετηση της..πιστευω δεν θα χω προβλημα..!!

 

Η τοποθέτηση των πλακών είναι πράγματι απλή υπόθεση -κι εγώ μόνος μου το έκανα. Πρέπει να έχεις σωστά εργαλεία όμως. Π.χ. το τρύπημα του μπετού για να μπουν τα βύσματα που κρατάνε τις πλάκες έγινε με πνευματικό τρυπάνι -που να έκανα 100 τρύπες σε μπετό με απλό, ακόμα θα τρυπούσα...

 

Η τοποθέτηση του υαλοπλέγματος έπειτα ήταν επίσης απλή υπόθεση.

 

Σοβά όμως ξέρεις να περνάς; Ή η τελική επιφάνεια θα μοιάζει με φουρτουνιασμένη θάλασσα;

 

Γνωστός μου που αγόρασε τα υλικά αλλά του τα πέρασε μάστορας, του βγήκε 30 ευρώ το τετραγωνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...