Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft εντυπωσιάζει με το Surface, το δικό της tablet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το σκέφτομαι έτσι: όσοι πάρουν ταμπλέτα, έχουν ήδη κάποιο smartphone. Σχεδόν όλα τα smartphones προσφέρουν personal hotspot. Γιατί λοιπόν να πληρώνεις διπλά πάγια όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον data pack;

 

Εγώ τουλάχιστον εάν έπαιρνα iPad αυτό θα έκανα. Αν και μάλλον θα έπαιρνα τη 3G εκδοχή διότι... ποτέ δε ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 301
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενσωματωμένο gps θα έχει ή θα πρέπει να το αγοράσω έξτρα?Οσο για το iPad δεν είναι tablet και η κάθε σύγκριση που γίνεται απο την Microsoft είναι για να προσέλκυσει το αγοραστικό κοινο των pads που κακώς τα ονομάζουμε tablets.Το surface είναι πραγματικο tablet pc και δεν αφορά τους χρήστες pads, τα οποία είναι εφεδρικα των pc.Θα ξεγελάσει μερικούς στην αρχη με την υβριδική σχεδίαση του αλλα θα έχει την τύχη των netbook ,άποψη μου πάντα...

 

Sent from my iPad using Insomnia

Το surface ειναι στην ultrabook κατηγωρια και οχι στην netbook(που ειναι ουσιαστικα μονο για ιντερνετ ασχολιες)!

Δε θα ξεγελασει κανενα,το metro ui ειναι αρκετο για να ικανοποιησει απο μονο του,τους καθαρα tablet χρηστες!

Το desktop ui θα βρησκεται εκει,για καθε επαγγελαματια ή οχι,για να κανει την δουλεια του οπως πρεπει ή οπως εμαθε να την κανει,τοσα χρονια!

Ο ι5 ,η HD4000 και τα 4gb ram ειναι εκει για να τον βεβαιοσουν οτι θα γινει η δουλεια του οπως πρεπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το σκέφτομαι έτσι: όσοι πάρουν ταμπλέτα, έχουν ήδη κάποιο smartphone. Σχεδόν όλα τα smartphones προσφέρουν personal hotspot. Γιατί λοιπόν να πληρώνεις διπλά πάγια όταν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον data pack;

Ετσι σκεφτονται απο οτι φαινεται απο τις χαμηλες πωλησεις των 3g tablets και οι περισσοτεροι αγοραστες tablets.

 

Κοινως δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι τα "tablets χωρις 3g ειναι fail" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το ερωτημα,αν ξερει κανεις!

Κατι ασχετο,στην Χ86 εκδοση θα υπαρχει τροπος για dualboot δυνατοτητα ή θα ειναι κλειδομενο!Δε μιλαω μονο γι'αυτο αλλα και για τα αλλα win tablet αλλων εταιριων!

Ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι τα "tablets χωρις 3g ειναι fail" .

Επιμένω στην άποψή μου ότι τάμπλετ χωρίς 3G είναι fail! Προφανώς για την ώρα οι περισσότεροι τις χρησιμοποιούν στο σπίτι ή/και στο γραφείο, αλλά είναι θέμα χρόνου να αλλάξουν τα ποσοστά πωλήσεων. Με την ολοένα και αυξανόμενη χρήση του ίντερνετ on the go, μια εταιρεία που ανακοινώνει ταμπλέτα σήμερα και θα τη βγάλει στην παραγωγή αύριο, μεθαύριο, δε νοείται να μην προσφέρει την επιλογή wifi+3g (αν όχι μόνο αυτή την επιλογή)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφερω το ερωτημα' date='αν ξερει κανεις!

[/quote']

Το συγκεκριμενο νομίζω καπου διαβασα ότι θα ειναι καρακλειδωμενο.. Για τα υπολοιπα δεν ξέρω, παντως δεν πιστεύω ότι δεν θα σπάσουν αργα η γρήγορα αν ειναι όλα κλειδωμένα. Το κακο ειναι ότι μας βάζουν στην πριζα, ενώ αργούν ακόμα να βγουνε. Η pro εκδοσή θα βγει 3 μήνες μετα τη light. Η οποία light επίσης θέλει μήνες. Μεχρι να έρθουν Ελλάδα, περιμενε και 3-4 μήνες αν θες να πέσει λίγο η τιμη, αν θες και τέτοια κολπάκια dual boot ξεκλειδωματα κλπ, συνολικά περιμενε κανα χρονο ακόμα. Ουσιαστικά τοτε θα βγαίνουν και πολλά μοντέλα να διαλέξεις..

Γι αυτό λεω μας μπριζωνουν προωρα για να τα σκασουμε κανονικά..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο νομίζω καπου διαβασα ότι θα ειναι καρακλειδωμενο.. Για τα υπολοιπα δεν ξέρω, παντως δεν πιστεύω ότι δεν θα σπάσουν αργα η γρήγορα αν ειναι όλα κλειδωμένα. Το κακο ειναι ότι μας βάζουν στην πριζα, ενώ αργούν ακόμα να βγουνε. Η pro εκδοσή θα βγει 3 μήνες μετα τη light. Η οποία light επίσης θέλει μήνες. Μεχρι να έρθουν Ελλάδα, περιμενε και 3-4 μήνες αν θες να πέσει λίγο η τιμη, αν θες και τέτοια κολπάκια dual boot ξεκλειδωματα κλπ, συνολικά περιμενε κανα χρονο ακόμα. Ουσιαστικά τοτε θα βγαίνουν και πολλά μοντέλα να διαλέξεις..

Γι αυτό λεω μας μπριζωνουν προωρα για να τα σκασουμε κανονικά..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Κοιτα επειδη θελω αυτα τα κολπακια,γι'αυτο ειμαι πολυ επιφυλακτικος μ'αυτο της ms!

Πιστευω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο ή θα επιλεξω απο αλλη εταιρεια ή και παλυ θα περιμενω μεχρι να κυκλοφορισει η πρωτη φουρνια και σιγουρα θα ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θα μαθουμε τι παιζει,αν γινεται κ πως γινεται!

 

Εγω τα παιριμενω σ'αυτη τη μορφη,εδω και 4χρονια!Κανε λιγη υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms προχωράει τα tablet και συμβάλει στην ορίμανσή τους. Προσωπικά τα θεωρούσα υπερτιμημένη γκατζετιά και τίποτα παραπάνω. Εννοείται πως με τίποτα apple με όλα τα κλειδώματα και κωλύματα που έχει.. (πχ όχι flash, όχι usb κτλ).

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ σωστή προσθήκη και σε αυτήν μορφή το φέρνει πιο κοντά στα netbooks. Παντα πιστευα και ακόμα το πιστευω ότι τα μελλοντικά laptop θα έχουν ΚΑΙ touch οθόνες. Με αυτή την αλλαγή καταλαβαίνουμε την ομοιότητα μεταξύ τους. Βασικά συγκλίνουν το ένα στο άλλο.

 

Μπράβο στην MS για το πληκτρολόγιο και το USB (να βάζουμε κανα φλασάκι ρε αδελφέ). Βέβαια το USB υπήρχε είδη στα android καθώς και card reader τώρα και στην MS. Αντε και στα μηλαράκια.

 

 

Βέβαια Οτι τιμή και να έχει ακόμα δεν με αφορά, πιστεύω ότι είναι γκατζεντάκια ακόμα και τώρα κυρίως για γυναίκες (όχι αποκλειστικά) με κύρια χρήση αυτή του ηλεκτρονικού "περιοδικού" και τίποτα άλλο, α ίσως και στο μέλλον στην εκπαίδευση αντί βιβλίων (παίζεται αυτό το ύπαν και για τα PC αλλα τώρα πιο πολύ τυπώνουμε).. Εξακολουθώ να θεωρώ τα ultabooks, netbooks μακράν πιο χρήσιμα.

 

Δεν αποκλύω κάποτε να πάρω και μια ταμπλέτα αλλα πιστεύω θα την βαρεθώ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχα να γράψω, αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον το surface. Αν και φίλος της Apple, θα σχολιάσω κι εγώ το νέο καλούδι...

 

1. Hardware

Επιτέλους, άλλη μία εταιρία, δίνει πολύ μεγάλη σημασία στα υλικά, στο σχεδιασμό, και στις λεπτομέρειες. Στον σκελετό από μαγνήσιο, στη γρίλλια του εξαερισμού, στις δύο κεραίες Wi-Fi, κλπ. Καλό το Galaxy S III, αλλά σε αυτές τις κατηγορίες, ο χρήστης είναι απαιτητικός, και δεν αρκείται στα πλαστικά καλύμματα.

+1 στην Microsoft

 

Επίσης, πολύ καλό το πληκτρολόγιο. Δεν έπρεπε να επιμείνουν τόσο στα μαγνητάκια -αντιγραφή από το iPad- αλλά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, που το κάνουν μοναδικό. Αν ακουμπούσες το ροζ πληκτρολόγιο σε iPad που θα άλλαζε σε ρο ροζ theme, σε παρουσίαση της Apple, οι Ρουβίτσες θα τσίριζαν από ενθουσιασμό. Το ίδιο ισχύει με την απενεργοποίηση των πλήκτρων, μόλις το διπλώσεις προς τα πίσω. Standing ovation...

+1 επίσης

 

Η απουσία του 3G είναι μεγάλο fail, ειδικά στο Pro. Δεν μπορώ να διανοηθώ, κάποιον business man, να βγάζει από την τσέπη του USB modem και να τα κουμπώνει, για να κατεβάσει τα email του.

-1

 

Κανένας δεν παρατήρησε την απουσία GPS ??? Σήμερα, με τις ολοένα και περισσότερες location based υπηρεσίες, θεωρώ απαράδεκτη μια τέτοια έλλειψη.

-3 για την Microsoft

 

 

2. Software

Μετά από 3 χρόνια χρήσης του iPhone, και μετά και την τελευταία παρουσίαση του Mac OS Mountain Lion, έλαβα την απόφαση να το γυρίσω σε Mac. Γιατί ? Το πάντρεμα που έχουν κάνει στην Apple μεταξύ κινητού, tablet και σταθερού υπολογιστή είναι καταπληκτικό, και είμαι σίγουρος, ότι σε 1-2 χρόνια, δεν θα τις αντιλαμβάνεσαι καν σαν διαφορετικές συσκευές.

 

Η Microsoft κάνει πλέον κάτι αντίστοιχο, με αργά αλλά πολύ σταθερά βήματα. Υπολογιστής, surface, windows phones. Παντού τα Windows 8, με το Cloud από πίσω. Και έχουν το απίστευτο ατού, ότι το 90% του πληθυσμού, χρησιμοποιεί ήδη Windows στους σταθερούς υπολογιστές.

 

Ο πολύς κόσμος δεν είναι εύκολος σε μια τέτοια μετάβαση/ξεβόλεμα και δεν αφήνει τα Windows. Για αυτούς, αυτή η ενοποίηση των συσκευών, αν και άργησε, έρχεται σαν ιδανικό δώρο.

Επομένως, η MS έχει πάρα πολύ καλές πιθανότητες, να πουλήσει πολλά Surfaces, γιατί η μετάβαση σε αυτά, θα είναι πιο εύκολη για τους χρήστες αυτούς.

Για τον ίδιο λόγο, θεωρώ, ότι μακροπροθεσμα, τα Windows Phones έχουν πολύ μεγάλες προοπτικές !

 

 

Τέλος, θεωρώ ότι τα Android phones, και για αυτόν τον λόγο, θα έχουν να αντιμετωπίσουν σημαντικά προβλήματα στο μέλλον. Η Apple και η MS θα προσφέρουν ένα πολύ καλό σετ από συσκευές, με ενιαία συμπεριφορα και UI και στην ουσία θα έχεις να μάθεις 1 λειτουργικό που θα παίζει παντού.

Η Google θα δίνει μόνο κινητά, και μάλιστα βασιζόμενη σε τρίτες εταιρίες (με όλα τα γνωστά προβλήματα σε upgrade paths, etc). Δεν το συζητώ τι θα γίνει, αν βγουν και τηλεοράσεις Apple, αυτοκίνητα με Siri, κλπ, κλπ. Αν έχεις iPhone, θα παίζουν όλα με τον ίδιο τρόπο, και θα συνεργάζονται και αυτόματα...

 

 

Συμπερασματικά: πολύ καλή συσκευή, που αφήνει πολλές ελπίδες για το Surface 2.0 με τα Windows 8.5...

 

Αυτός που έχει αγχωθεί πλέον, δεν είναι η Apple αλλά η Google !

 

 

3. Κουτσομπολίστικα

Για την παρουσίαση έχω να πω ότι θέλουν πολλή δουλειά ακόμη εκεί στην Microsoft. Κάτι οι μπλε οθόνες (ή αλλιώς τα κολλήματα), κάτι ο ενθουσιασμός του κοινού που ΔΕΝ υπήρχε, ειδικά στα σημεία που το περίμενες, (όπως όταν άνοιξε την αναδιπλώμενη βάση και δεν ακούστηκε κιχ), δείχνει πόση προπόνηση και μελέτη πέφτει για τα events της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό είχα να γράψω, αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον το surface. Αν και φίλος της Apple, θα σχολιάσω κι εγώ το νέο καλούδι...

 

1. Hardware

Επιτέλους, άλλη μία εταιρία, δίνει πολύ μεγάλη σημασία στα υλικά, στο σχεδιασμό, και στις λεπτομέρειες. Στον σκελετό από μαγνήσιο, στη γρίλλια του εξαερισμού, στις δύο κεραίες Wi-Fi, κλπ. Καλό το Galaxy S III, αλλά σε αυτές τις κατηγορίες, ο χρήστης είναι απαιτητικός, και δεν αρκείται στα πλαστικά καλύμματα.

+1 στην Microsoft

 

Επίσης, πολύ καλό το πληκτρολόγιο. Δεν έπρεπε να επιμείνουν τόσο στα μαγνητάκια -αντιγραφή από το iPad- αλλά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, που το κάνουν μοναδικό. Αν ακουμπούσες το ροζ πληκτρολόγιο σε iPad που θα άλλαζε σε ρο ροζ theme, σε παρουσίαση της Apple, οι Ρουβίτσες θα τσίριζαν από ενθουσιασμό. Το ίδιο ισχύει με την απενεργοποίηση των πλήκτρων, μόλις το διπλώσεις προς τα πίσω. Standing ovation...

+1 επίσης

 

Η απουσία του 3G είναι μεγάλο fail, ειδικά στο Pro. Δεν μπορώ να διανοηθώ, κάποιον business man, να βγάζει από την τσέπη του USB modem και να τα κουμπώνει, για να κατεβάσει τα email του.

-1

 

Κανένας δεν παρατήρησε την απουσία GPS ??? Σήμερα, με τις ολοένα και περισσότερες location based υπηρεσίες, θεωρώ απαράδεκτη μια τέτοια έλλειψη.

-3 για την Microsoft

 

 

2. Software

Μετά από 3 χρόνια χρήσης του iPhone, και μετά και την τελευταία παρουσίαση του Mac OS Mountain Lion, έλαβα την απόφαση να το γυρίσω σε Mac. Γιατί ? Το πάντρεμα που έχουν κάνει στην Apple μεταξύ κινητού, tablet και σταθερού υπολογιστή είναι καταπληκτικό, και είμαι σίγουρος, ότι σε 1-2 χρόνια, δεν θα τις αντιλαμβάνεσαι καν σαν διαφορετικές συσκευές.

 

Η Microsoft κάνει πλέον κάτι αντίστοιχο, με αργά αλλά πολύ σταθερά βήματα. Υπολογιστής, surface, windows phones. Παντού τα Windows 8, με το Cloud από πίσω. Και έχουν το απίστευτο ατού, ότι το 90% του πληθυσμού, χρησιμοποιεί ήδη Windows στους σταθερούς υπολογιστές.

 

Ο πολύς κόσμος δεν είναι εύκολος σε μια τέτοια μετάβαση/ξεβόλεμα και δεν αφήνει τα Windows. Για αυτούς, αυτή η ενοποίηση των συσκευών, αν και άργησε, έρχεται σαν ιδανικό δώρο.

Επομένως, η MS έχει πάρα πολύ καλές πιθανότητες, να πουλήσει πολλά Surfaces, γιατί η μετάβαση σε αυτά, θα είναι πιο εύκολη για τους χρήστες αυτούς.

Για τον ίδιο λόγο, θεωρώ, ότι μακροπροθεσμα, τα Windows Phones έχουν πολύ μεγάλες προοπτικές !

 

 

Τέλος, θεωρώ ότι τα Android phones, και για αυτόν τον λόγο, θα έχουν να αντιμετωπίσουν σημαντικά προβλήματα στο μέλλον. Η Apple και η MS θα προσφέρουν ένα πολύ καλό σετ από συσκευές, με ενιαία συμπεριφορα και UI και στην ουσία θα έχεις να μάθεις 1 λειτουργικό που θα παίζει παντού.

Η Google θα δίνει μόνο κινητά, και μάλιστα βασιζόμενη σε τρίτες εταιρίες (με όλα τα γνωστά προβλήματα σε upgrade paths, etc). Δεν το συζητώ τι θα γίνει, αν βγουν και τηλεοράσεις Apple, αυτοκίνητα με Siri, κλπ, κλπ. Αν έχεις iPhone, θα παίζουν όλα με τον ίδιο τρόπο, και θα συνεργάζονται και αυτόματα...

 

 

Συμπερασματικά: πολύ καλή συσκευή, που αφήνει πολλές ελπίδες για το Surface 2.0 με τα Windows 8.5...

 

Αυτός που έχει αγχωθεί πλέον, δεν είναι η Apple αλλά η Google !

 

 

3. Κουτσομπολίστικα

Για την παρουσίαση έχω να πω ότι θέλουν πολλή δουλειά ακόμη εκεί στην Microsoft. Κάτι οι μπλε οθόνες (ή αλλιώς τα κολλήματα), κάτι ο ενθουσιασμός του κοινού που ΔΕΝ υπήρχε, ειδικά στα σημεία που το περίμενες, (όπως όταν άνοιξε την αναδιπλώμενη βάση και δεν ακούστηκε κιχ), δείχνει πόση προπόνηση και μελέτη πέφτει για τα events της Apple.

Μιλας σαν το Surface,να ειναι η μοναδικη συσκευη ταπλετ που θα τρεχει windows8,για να πρεπει να περιμενουμε το νουμερο 2!

Ακομη τα μεγαλα ονοματα στο χωρο των pc,δεν εχουν κανει τις παρουσιασεις τους με τα windows 8 tablets!Και σε διαβεβεωνω οτι το Surface,απ'αυτα που θα κυκλοφορισουν,θα ειναι ενα απο αυτα,με τις λιγοτερες δυνατοτητες!

Προς το παρων η acer εχει παρουσιασει ταπλετ με thanderbold εξωδο και εποντε και καλυτερα μεχρι το χειμονα!Αναμενονται περιπου 10-20 συσκευες tablet με windows,για την πρωτη φουρνια!

Οσο για το 3g,o business man να παρει ενα τετοιο και να μη χρειαζεται να το βγαζει απο τη τσαντα του!

 

Το Surface απλα ειναι ο κραχτης για τα windows tablets!

 

Υ.Γ.Πληροθοριακα,γιατι ισως να μην το γνωριζεις,τα windows8 ειναι desktop λογισμικο και δε θα υπαρξει 8.5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας σαν το Surface,να ειναι η μοναδικη συσκευη ταπλετ που θα τρεχει windows8,για να πρεπει να περιμενουμε το νουμερο 2!

 

Μα στο surface αναφέρεται το thread και για αυτό συζητάμε όλοι. Πώς σου ήρθε το Acer ?

 

 

Οσο για το 3g,o business man να παρει ενα τετοιο και να μη χρειαζεται να το βγαζει απο τη τσαντα του!

Επίσης μπορεί να πάρει μια καλή φωτογραφική για να βγάζει φωτογραφίες και ένα bluetooth GPS για υπηρεσίες τοποθεσίας. Και καναδυο φορτιστές για όλα αυτά. Σωστά ?

Τα smartphones συνδύασαν όλα αυτά, σε μία συσκευή, κι εσύ προτείνεις να τα ξανασπάσουμε σε 2-3 ?

 

 

 

Υ.Γ.Πληροθοριακα,γιατι ισως να μην το γνωριζεις,τα windows8 ειναι desktop λογισμικο και δε θα υπαρξει 8.5!

Ωωωω ! Καλά που μου το 'πες, γιατί είμαι αρχάριος...

Κάτι τέτοιες εξυπνάδες τρώγομαι να τις απαντήσω όπως πρέπει, αλλά μετά το μετανιώνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τι θα μου απαντησεις στην κοτσανα που εριξες?Οτι ξερεις απο "μεσα" οτι αναμενουμε τα windows 8.5,μαζι με το Surface 2!

2.Ειναι γνωστο οτι πρωτη ξεκινησε την διαδικασια ενωποιησης των λειτουργικων/πρατφορμων της η MS και μετα αρχισε και η apple να ακολουθει το παραδειγμα της!ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!

3.Το χειμωνα η ms τελειωνει την πληρη εννοποιηση των λογισμικων της,με ΟΛΕΣ τις νεες εφαρμογες που θα γραφονται,απο την ημερα κυκλοφοριας Win8/RT/WP8, να τρεχουν κανονικα σε ΟΛΕΣ τις συσκευες της και οι συσκευες αυτες να ειναι αμεσα δεμενες μεταξυ τους!Αυτο λεγεται ΕΝΩΠΟΙΗΣΗ ή τουλαχιστων το βασικο κοματι,αυτης!

Η apple απλα προσθεσε μερικες default εφαρμαγες του ios στο osx και εσυ/εσεις με υφακι του προτοπωρου το βαφτησατατε πληρη ενοποιηση των λογισμικων της και μας λετε και το ωραιο,

"μπραβω στην ms,που αν και αργα,τελικα ακολουθησαι την πορεια που χαραζει η "προτωπορος" apple"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...