Προς το περιεχόμενο

Notepad++ + Plugins + MinGW = IDE


migf1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκιμασα διαφορα θα προτιμουσα να εχω κατι μεσα στο NPP.

Τωρα βεβαια εχω ικανο αυτον που μου την εδωσε να μην εχει κλεισει σωστα τις φορμες, διοτι τεσταρω καποια html αρχεια μου και τουλαχιστον η 3η λυση δουλευει σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν χρησιμοποιώ notepad++ ... ωραίος ρε migf1! ... μπράβο

 

μπορείς να κανεις κομπλε debug όπως: set watches , breaks , inspect memory locationς , κτλ όπως με το Visual Studio ?

 

Thanks.

 

Ναι, ο gdb είναι από τους πληρέστερους debuggers που κυκλοφορούν (μόνο που είναι text-based και για Windows δεν έχω βρει graphical front-end... αν κι εγώ έχω μάθει και τον δουλεύω σε text-mode εδώ και πολλά χρόνια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks.

 

Ναι, ο gdb είναι από τους πληρέστερους debuggers που κυκλοφορούν (μόνο που είναι text-based και για Windows δεν έχω βρει graphical front-end... αν κι εγώ έχω μάθει και τον δουλεύω σε text-mode εδώ και πολλά χρόνια).

 

ναι σε ωραίο GUI ενvοούσα ... συμφωνώ ο gdb είναι πολύ καλός ...

καλά, πιο μεγάλη command line slut απο εμένα δεν υπάρχει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ναι σε ωραίο GUI ενvοούσα ... συμφωνώ ο gdb είναι πολύ καλός ...

καλά, πιο μεγάλη command line slut απο εμένα δεν υπάρχει :-)

 

Μόλις κατέβασα το Affinic Debugger GUI και δείχνει promising! Το είχα δοκιμάσει και παλαιότερα, αλλά τότε δεν ξέρω γιατί δεν είχα καταφέρει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δέησα επιτέλους να αναρτήσω σχετική δημοσίευση και στη σελίδα μου: http://x-karagiannis.gr/prg/el-ide-the-chameleon-notepad-plus-plus/.

 

Αναφορικά με τον οδηγο παραπέμπει σε αυτό το νήμα, ενώ η υπόλοιπη αναλώνεται σε... πάρλα σχετικά με text-editors, ide, γραμμή εντολών, κλπ. Στο τέλος έχω βάλει μαζεμένα σκριπτάκια για καμιά 10αριά γλώσσες ή/και compilers, τα οποία ελπίζω να φανούν χρήσιμα.

 

Επειδή όμως βγήκε μεγάλο το σεντόνι, την αγγλική μετάφραση του ποστ θα την κάνω άλλη μέρα (αύριο, μεθαύριο, ούτε που ξέρω :lol:). Αν δεν σας δείχνει το ελληνικό ποστ, διαλέξτε "Ελληνικά" από τις κατηγορίες δεξιά (ή από το μενού των Ειδήσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σου λογια!

 

Ανέβασα και το αγγλικό ποστ (περιέχει περισσότερα links από ότι το ελληνικό κι αυτός ο οδηγός, προς χρήσιμα plugins και αγγλικές σελίδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τι ακριβως συμαινει το "IDE"?

Integrated Development Environment

 

Γενικά, είναι ένα πρόγραμμα με γραφικό περιβάλλον (συνήθως) το οποίο περιλαμβάνει editor, compiler, debugger και πολλά ακόμη εργαλεία και διαδικασίες αυτοματοποιημένες.

 

Στην ουσία είναι ένα σύστημα στημένο για σένα από άλλους, αντί να φτιάξεις το δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Integrated Development Environment

 

Γενικά, είναι ένα πρόγραμμα με γραφικό περιβάλλον (συνήθως) το οποίο περιλαμβάνει editor, compiler, debugger και πολλά ακόμη εργαλεία και διαδικασίες αυτοματοποιημένες.

 

Στην ουσία είναι ένα σύστημα στημένο για σένα από άλλους, αντί να φτιάξεις το δικό σου.

και μεσω δηλαδη του mingw κανουμε το notepad ide? οταν επιλεγουμε μια οποιαδηποτε γλωσσα στο notepad ++ και προγραμματιζουμε σε αυτην σε κεινη την φαση το notepad δεν ειναι ide ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μεσω δηλαδη του mingw κανουμε το notepad ide? οταν επιλεγουμε μια οποιαδηποτε γλωσσα στο notepad ++ και προγραμματιζουμε σε αυτην σε κεινη την φαση το notepad δεν ειναι ide ?

Αυτός ο οδηγός που βλέπεις σε βοηθάει να φτιάξεις το δικό σου IDE. IDEs έτοιμα από εταιρίες (Visual Studio κ.α.) χρειάζονται είναι ήδη στημένα με το που τα εγκαταστήσεις (μόνο κάποιες προσωπικές ρυθμίσεις χρειάζονται).

 

Το notepad++ είναι ένας editor, όπως το Wordpad των Windows, με τη διαφορά ότι εξειδικεύεται στις γλώσσες προγραμματισμού. Ο οδηγός αυτός σε βοηθάει να καταφέρεις και να συνδέσεις τον compiler με τον editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο οδηγός που βλέπεις σε βοηθάει να φτιάξεις το δικό σου IDE. IDEs έτοιμα από εταιρίες (Visual Studio κ.α.) χρειάζονται είναι ήδη στημένα με το που τα εγκαταστήσεις (μόνο κάποιες προσωπικές ρυθμίσεις χρειάζονται).

 

Το notepad++ είναι ένας editor, όπως το Wordpad των Windows, με τη διαφορά ότι εξειδικεύεται στις γλώσσες προγραμματισμού. Ο οδηγός αυτός σε βοηθάει να καταφέρεις και να συνδέσεις τον compiler με τον editor.

αν χρησημοποιησω τα ετοιμα τα ide οπως λες και συ τι διαφορα θα εχει με το δικο μου οπως αυτο στον αδηγο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν χρησημοποιησω τα ετοιμα τα ide οπως λες και συ τι διαφορα θα εχει με το δικο μου οπως αυτο στον αδηγο ?

Δε θα χρειαστεί να κάνεις τα περισσότερα από αυτά που λέει ο οδηγός. Αλλά ακόμη θα πρέπει να εγκαταστήσεις έναν καλό compiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...