Προς το περιεχόμενο

Notepad++ + Plugins + MinGW = IDE


migf1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για γράψε εδώ όλο τον κώδικα που έγραψες.

 

oριστε φιλε αυτο ειναι θελει ερωτηματικω μηπως το getch()? το δοκιμασα και ετσι και παλι το ιδιο εκανε

/* Hello World program */

 

#include<stdio.h>

 

int main()

{

    printf("Hello World");

 

}

getch()

return 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τα μέσα στις αγκύλες και βάλε ; στο τέλος τους, όπως κάνεις και με το printf.

το ; δηλαδη ειναι συμαντικο σε καθε εντολη να υπαρχει ? που μπορω να βρω κανα καλο site για εκμαθηση της C η της C++?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι είναι απαραίτητο να μπαίνει στο τέλος κάθε "εντολής". Αν τώρα ξεκινάς με προγραμματισμό θα σου έλεγα να μην ξεκινήσεις ούτε με C ούτε με C++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εξασκηθεί αρκετά με html css ψευδογλωσσα και έχω κάνει λιγάκι sql... Απλά θέλω να πάω και σε μια γλώσσα εφαρμογών και όχι σε κειμένου όπως είναι η Html εσύ πάντως ποιά γλώσσα προτίνεις αρχικά; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική παρουσίαση!! Δυστυχώς ως χρήστης των Linux δεν μπορώ να αξιοποιήσω όλα αυτα... :-) Περιμένω με ανυπομονησία μια αντοίστιχη παρουσίαση για το gedit! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Geany ενσωματώνει από "μαμά" τερματικό μέσα στο περιβάλλον εργασίας του (μόνο σε Linux όμως). Το βγάζει στην κάτω μεριά (νομίζω το διαλέγεις από κάποια καρτέλα, από τις κάθετες στα αριστερά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ.

 

Πάντως από τη στιγμή που έχεις απευθείας πρόσβαση στο τερματικό μέσα από το Geany, μπορείς να καλέσεις όποια και όσα shell-scripts (ή/και commands) θέλεις ανά πάσα στιγμή, χωρίς να αλλάξεις παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις επειδή πρόσφατα (πριν από ένα μήνα) πέρασα από Windows σε Linux και προσπαθώ να κάνω τις αλλαγές και να συνηθίσω στο νέο περιβάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...