Προς το περιεχόμενο

Notepad++ + Plugins + MinGW = IDE


migf1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μια τελευταία ερώτηση... (αν και λίγο off topic): Χρησιμοποιώ το Construct 2 για να φτιάχνω απλά παιχνίδια όμως το πρόγραμμα αυτό κανονικά λειτουργεί μόνο σε Windows. Δοκίμασα να τρέξω το πρόγραμμα μέσω Wine αλλά δεν μου φαίνεται τόσο αποδοτική λύση και έχει προβλήματα... Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένοντας σε linux, πρακτικά, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Με το wine αν δεν παίζει κάτι τότε συνήθως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

 

α) Αν ξέρεις ότι παίζει με κάποια προηγούμενη έκδοση του wine, να κάνεις downgrade την έκδοση του wine που χρησιμοποιείς

β) Να περιμένεις να βγει κάποια νέα έκδοση του wine στην οποία ενδεχομένως να υπάρχει καλύτερη υποστήριξη για την εφαρμογή που θέλεις.

 

Αν δεν μπορείς να βρεις κάποια εναλλακτική της εφαρμογής που σε ενδιαφέρει σε Linux, τότε imho η καλύτερη λύση είναι να βάλεις windows σε Virtual Machine ή, αν δεν το σηκώνει το pc σου, υποχρεωτικά πας σε dual boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις επειδή πρόσφατα (πριν από ένα μήνα) πέρασα από Windows σε Linux και προσπαθώ να κάνω τις αλλαγές και να συνηθίσω στο νέο περιβάλλον...

 

 

Άσχετο με το νήμα, αλλά μιας και μίλησες για προσαρμογές προγραμμάτων, αυτόν τον καιρό τον όποιον ελεύθερο χρόνο έχω ασχολούμαι με κάτι πανέμορφα themes που βρήκα για το Gimp (ναι... δυστυχώς εξακολουθώ να έχω άρνηση να επανέλθω στο 2048cc... ελπίζω να μου περάσει σύντομα).

 

Τα themes αυτά τα βρήκα στο deviantART, τα λάτρεψα, κι άρχισα να τα μοντάρω (και να μαθαίνω ταυτόχρονα και τα τερτίπια του Gimp/GTK2 theming... πανικός γίνεται). Ανέβασα μια 1η τους έκδοση στο deviantART, κι άνοιξα σχετικό νήμα κι εδώ στο insomnia για να υπάρχει η περιγραφή και οι οδηγίες  και στα ελληνικά.

 

Αυτές τις μέρες ξαναγράφω τον κώδικα και ρετουσάρω την "Dark" οικογένεια των themes (ιδανικά προσπαθώ να τα κάνω να θυμίζουν κάτι από Photoshop CS6: Dark Blue preview).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...