Προς το περιεχόμενο

Τα σχέδια της Canonical για την αντιμετώπιση του Secure Boot των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω ότι η MS στους όρους επιβάλει την επιλογή disable να υπάρχει

 

edit, found it:

http://www.insomnia.gr/topic/448099-η-red-hat-θα-πληρώνει-99-στην-verisign-για-να-τρέχει-το-λειτουργ/page__view__findpost__p__4777104

και σε tablets?(x86) αν ναι καλή κίνηση πολύ καλή

+ αν κάποιος γνωρίζει αν bootaroon τα 8 σε σύστημα που έχει UEFI με secure boot disabled (σε απλά bios βοοταρει)

 

Μισό λεπτό.

Να το απενεργοποιήσει για να βάλει άλλο linux distribution; Και δεν θέλει να μπλέξει με μια απλή απενεργοποίηση;

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει πλήρως τι παίζει με το secure boot, αλλά νομίζω πως οι χρήστες που περιγράφεις οτι δε θέλουν να μπλεχτούν δεν θα το καταλάβουν καν οτι έχει αλλάξει το bios και έχει γίνει uefi κτλ κτλ.

και γιατι linux μόνο? αν θέλω να βάλω 7 xp κλπ το ίδιο γίνεται........ (δεν είναι μόνο linux είναι οτιδήποτε δεν έχει το κλειδί αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και σε tablets?(x86) αν ναι καλή κίνηση πολύ καλή

+ αν κάποιος γνωρίζει αν bootaroon τα 8 σε σύστημα που έχει UEFI με secure boot disabled (σε απλά bios βοοταρει)

Μόνο σε arm δεν θα γίνεται disable.

 

και γιατι linux μόνο? αν θέλω να βάλω 7 xp κλπ το ίδιο γίνεται........ (δεν είναι μόνο linux είναι οτιδήποτε δεν έχει το κλειδί αυτό)

Σωστά επειδή είχα στο μυαλό μου την canonical πήγαινε το μυαλό μου μόνο σε linuxοκαταστάσεις.

Και πάλι, αν κάποιος πρόκειται να μπει στη διαδικασία να κάνει format και να περάσει άλλο λογισμικό απο αυτό με το οποίο ήρθε ο υπολογιστής, τότε όπως τώρα μαθαίνει πώς αλλάζει το boot order στο bios έτσι θα μάθει ότι πρέπει να γίνει αυτό disable.

Αν μιλάμε για αρχάριους, που δεν ξέρουν τι σημαίνει "μπαίνω στο bios", και προφανώς υπάρχουν πάρα πολλοί, ας ξεκινήσουμε με το 99% του γυναικείου πληθυσμού πχ, τότε δεν κάνει και τώρα αλλαγή λειτουργικού.

 

Δηλαδή όσοι κάνουν τώρα format θα μπορούν να κάνουν και disable αυτό το secure boot.

Νομίζω πως δε θα μπορεί να αυτοματοποιηθεί για λόγους ασφαλείας, αλλά δεν θα χρειάζεται να είσαι hacker για να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hardware που αγοράζουμε είναι δικό μας και δεν πρέπει να έχει περιορισμούς που προβλέπει η συμφωνία του κατασκευαστή με μια εταιρία εταιρία software. Για άλλη μια φορά η MS πάει να εκμεταλλευτεί την κυρίαρχη θέση της στην αγορά εις βάρος της ίδιας της αγοράς.

 

Πρέπει η κοινότητα -και ειδικά του LINUX- να αντισταθεί. Δεν είναι λύση το να έχουν κλειδιά οι major distros. Τι λύση είναι αυτή; Εγώ μπορεί να θέλω στο πισί μου να κάνω οτιδήποτε, να μπουτάρω ΔΙΚΟ ΜΟΥ OS, γραμμένο από τα χεράκια μου,δε μπορεί να επικρατήσει τέτοια λογική.

Η γνώμη μου είναι πως οι καταναλωτές πρέπει να μποϋκοτάρουν τέτοιες πρακτικές. Από εκεί που η χαρά του PC είναι να μπορεί να σταθεί με διαφορετικές πλατφόρμες λογισμικού. κλειδώνουμε το hardware, όπως είναι στα κινητά. Γιατί να μην αγοράζεις δηλαδή το hardware που σου αρέσει και να περνάς ότι θες πάνω του από τη στιγμή που τεχνικά υπάρχει η δυνατότητα; Γιατί αν υπήρχε η δυνατότητα να μην πέρναγαν στα iphone android, στα samsung iOS, στα Νοκια android κτλ; Εκεί, οκ υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί. Γιατί πρέπει ο χρήστης να περιορίζεται από τεχνιτά εμπόδια αντί να μπορεί να κάνει ότι θέλει με το υλικό του; Τι τρικλοποδιές είναι αυτές... Και αυτά τα "για το καλό και την ασφάλειά σας" τα ακούω βερεσέ.

Λογικό είναι οι εταιρίες να θέλουν να οδηγούνται σε πιο <<κλειστές>> λύσεις,τόσο για να μαζεύουν χρήμα,όσο και για το <<και καλά>> θέμα ασφαλείας.Ειδικά όταν όλοι οι υπόλοιποι βλέπουν την apple να πουλάει τα πανάκριβα προιόντα της(που εκεί όλα είναι χιλιοκλειδωμένα) σαν ζεστά ψωμάκια.

Εφόσον αυτή η πολιτική του τύπου apple έχει απήχηση στο κοινό δεν βρίσκω τον λόγο να μην το κάνει και η ms και η κάθε ms.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν με βρίσκουν σύμφωνω τετοιού είδους πολιτικές απλά όταν κάτι πουλάει στην αγορά δυστυχώς έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις.

Όσο για το θέμα ασφαλείας που λένε,δεν υπάρχει πιο αστείο πράγμα για συζήτηση.Δεν θα ξεχάσω τα 1000 μυνήματα και λαμπιόνια που ανάβανε στα vista αν έκλεινες το uac και το windows defender.Σύμφωνα με την ms βέβαια ήταν πιο ασφαλές αν είχες αυτές τις αηδίες ανοιχτές και να έμπαινες συνέχεια σε τσοντόsite και κάτι μυστήρια warez παρά να τα είχες κλειστά και να έμπαινες μόνο πχ στο insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι οι εταιρίες να θέλουν να οδηγούνται σε πιο <<κλειστές>> λύσεις,τόσο για να μαζεύουν χρήμα,όσο και για το <<και καλά>> θέμα ασφαλείας.Ειδικά όταν όλοι οι υπόλοιποι βλέπουν την apple να πουλάει τα πανάκριβα προιόντα της(που εκεί όλα είναι χιλιοκλειδωμένα) σαν ζεστά ψωμάκια.

Εφόσον αυτή η πολιτική του τύπου apple έχει απήχηση στο κοινό δεν βρίσκω τον λόγο να μην το κάνει και η ms και η κάθε ms.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν με βρίσκουν σύμφωνω τετοιού είδους πολιτικές απλά όταν κάτι πουλάει στην αγορά δυστυχώς έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις.

Όσο για το θέμα ασφαλείας που λένε,δεν υπάρχει πιο αστείο πράγμα για συζήτηση.Δεν θα ξεχάσω τα 1000 μυνήματα και λαμπιόνια που ανάβανε στα vista αν έκλεινες το uac και το windows defender.Σύμφωνα με την ms βέβαια ήταν πιο ασφαλές αν είχες αυτές τις αηδίες ανοιχτές και να έμπαινες συνέχεια σε τσοντόsite και κάτι μυστήρια warez παρά να τα είχες κλειστά και να έμπαινες μόνο πχ στο insomnia.gr

 

τι κανει η apple; Ποτε πουλησε σαν ζεστα ψωμακια; Τα μεριδια αγορας δειχνουν οτι δεν πουλαει οσο θελουν. ;) Με μεριδιο κατω απο 10% δεν το λες και τρελες πωλησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας κάνουν ότι θέλουν, άμα οι εταιρίες αυτές θέλουν να έχουν την τύχη της Ελλάδας (να χρεοκοπήσουν) ας το κάνουν.

 

Όχι που θα χαλάσουμε τη ζαχαρένια μας... :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UEFI είναι επαναστατικό σε σχέση με το απαρχαιωμένο BIOS. Είναι καλό για τον αρχάριο και προσφέρει επιπλέον συμβατότητες με το σύγχρονο hardware και λογισμικό.

 

Όμως σήμερα μόνο το 10 % των υπολογιστών το υποστηρίζει και αυτό σε ακριβά μοντέλα ή από ψαγμένους χρήστες. Επειδή ταλαιπωρούμε με το BIOS από το 1997, το UEFI είναι μία επανάσταση που άργησε πολύ να έρθει. Εν έτη 2012 και τουλάχιστον το 80 % των έμπειρων χρηστών παλεύει στο γραμμικό περιβάλλον του BIOS.

 

Στους Mac το UEFI κυριαρχεί πολλά χρόνια τώρα και βγάζω το καπέλο στην Apple.

 

Σίγουρα ο μέσος χρήστης έχει άγνοια του BIOS ή UEFI και τις περισσότερες φορές καλά κάνει. Στην περίπτωση που πειραματιστεί με το LINUX π.χ. το Ubuntu θα χρειαστεί να επέμβει για να μην μπλέξει τα λειτουργικά στον ίδιο σκληρό δίσκο.

 

Το UEFI Secure Boot είναι μία ακόμα προσπάθεια της Microsoft για να περιορίσει το πειρατικό λογισμικό. Φυσικά είναι μάταιο αφού σίγουρα θα εμφανιστούν πειραγμένες εκδόσεις των WIndows. Σίγουρα θα είναι ένα ακόμα εμπόδιο και πολλοί θα μπούν σε δεύτερη σκέψη πριν σε περιπέτειες εγκατάστασης νέου λειτουργικού.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UEFI Secure Boot είναι μία ακόμα προσπάθεια της Microsoft για να περιορίσει το πειρατικό λογισμικό. Φυσικά είναι μάταιο αφού σίγουρα θα εμφανιστούν πειραγμένες εκδόσεις των WIndows.

 

 

αφου λεμε οτι δεν ειναι απαραιτητο για να παιξουν τα windows 8 στο desktop. χρειαζεται μονο για τα windows RT. αρα δεν περιοριζει κανενα πειρατικο λογισμικο μιας που τα windows RT δεν πωλουνται ξεχωριστα παρα μονο πακετο με το μηχανακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το UEFI είναι επαναστατικό σε σχέση με το απαρχαιωμένο BIOS. Είναι καλό για τον αρχάριο και προσφέρει επιπλέον συμβατότητες με το σύγχρονο hardware και λογισμικό.

 

Oι επιπλέον συμβατότητες μπορούν λογικά να υπάρξουν και στο "απαρχαιωμένο" bios. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλό να είναι απλό το bios. Είναι κάτι που δεν πρέπει επουδενί να πειράζει ένας αρχάριος χρήστης και αυτό του το επισημαίνει μια χαρά η μπλε γραμμική οθόνη. Αν υπαρξει κάποιο πρόβλημα, υπάρχουν και οι γνώστες φίλοι ή οι επαγγελματίες. Αντίθετα το χαρούμενο σύγχρονο περιβάλλον δεν το προειδοποιεί επαρκώς για την σημασία των αλλαγών που μπορεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι επιπλέον συμβατότητες μπορούν λογικά να υπάρξουν και στο "απαρχαιωμένο" bios. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί είναι καλό να είναι απλό το bios. Είναι κάτι που δεν πρέπει επουδενί να πειράζει ένας αρχάριος χρήστης και αυτό του το επισημαίνει μια χαρά η μπλε γραμμική οθόνη. Αν υπαρξει κάποιο πρόβλημα, υπάρχουν και οι γνώστες φίλοι ή οι επαγγελματίες. Αντίθετα το χαρούμενο σύγχρονο περιβάλλον δεν το προειδοποιεί επαρκώς για την σημασία των αλλαγών που μπορεί να κάνει.

 

Ίσως τότε αν υπάρχει δυνατότητα να μπαίνει το wallpaper του λογαριασμού root των διανομών linux :lol: Χαρωπό είπαμε, όχι ότι έχει πάνω θέμα από Hello Kitty :P

 

Αν και δε μπορεί να μη πετάει προειδοποίηση... Εξάλλου τα περισσότερα UEFI firmware τις επιλογές για πιο προχωρημένα πράγματα όπως OC κλπ τις έχουν κρυμμένες πίσω απ' τη κατηγορία advanced...

 

Συν τοις άλλοις, ο μέσος άσχετος συνήθως "κάνει πατάτες" στην ιδέα να πειράξει ρυθμίσεις τόσο χαμηλού επιπέδου, εκτός κι αν θέλει να μάθει οπότε δικό του το μηχάνημα, δική του και η ευθύνη ;)

 

Edit: Στη τελική υπάρχει και ο κωδικός του BIOS/UEFI :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κανει η apple; Ποτε πουλησε σαν ζεστα ψωμακια; Τα μεριδια αγορας δειχνουν οτι δεν πουλαει οσο θελουν. ;) Με μεριδιο κατω απο 10% δεν το λες και τρελες πωλησεις.

Πες μας τώρα ότι η apple μπήκε μέσα να τρελαθούμε!Τα λεφτά που ήθελε να μαζέψει πάντως τα μάζεψε και με το παραπάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνούμε φίλε μου

 

 

 

Βέβαια με το uefi ακυρώνεται εν πολλοίς ο ποζεράδικος ρόλος των εκατοντάδων αντρών που περνάνε τα windows 7 στα svista laptop της συμφοιτήτριας/συναδέλφου/γειτόνισσας και παίρνουν το σοβαρό ύφος μόλις μπαίνουν στο bios για να αλλάξουν boot device. Πρώτη φορά βλέπει τέτοιο πράγμα η κορασίδα, σου λέει "αυτός είναι πολύ expert". :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου, επανάσταση. Από τα 19 στα 11, 8 seconds.... Τώρα θα γράφω κώδικα πολύ πιο γρήγορα.. Αλλού είναι τα οφέλη του UEFI. Τώρα τα 8 seconds λιγότερα αμελητέα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...