Προς το περιεχόμενο

Τα σχέδια της Canonical για την αντιμετώπιση του Secure Boot των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις μητρικές αλλά στο w/s που έχω, κάνει skip διάφορα και η διάρκεια post/bootstrap είναι 1-2 δεύτερα - αλλά το μεγαλύτερο διάστημα είναι αυτό που δεν αλλάζει όπως φαίνεται και στο video, δλδ πριν το post report

είναι βολικό αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι η μεγαλύτερη έννοια αφού στα windows που προσφέρουν ελάχιστες δυνατότητες minimalization για επαγγελματική χρήση κι έχουν consumer τάσεις (κάτι σαν τα κινητά) είναι που τρώμε το πακέτο αφού μερικά δευτερόλεπτα όταν ανοίγεις το pc (πόσες φορές γίνεται αυτό?) δεν καλύπτουν το χρόνο που χάνεις με το workflow που προσφέρουν τα windows όταν για να κάνεις απλά πραγματάκια μπορεί να φας εύκολα κολλήματα με ότι hardware και να φοράς, αφού μόνο για να κουνήσεις κάτι ανοίγουν διακόσια services

 

αλλά στο θέμα μας, ήθελα την άποψή σας

δεν μου αρέσει αυτή η εξέλιξη κι η κατεύθυνση προς cloud computing, η δημόσια ταυτοποίηση ip με φυσικά πρόσωπα και με κοινωνικά δίκτυα και email και όλα αυτά, όπου ο άλλος σιγά σιγά θα έχει έλεγχο στα αρχεία που χρησιμοποιώ εγώ και αναλόγως με τα κέφια του θα μπορεί να παρέμβει όταν και όπως κρίνει ενώ εγώ θα πρέπει να μαζεύω τις συνέπειες έχοντας υπογράψει βεβαίως μη έχοντας άλλη επιλογή ότι το δέχομαι κι επιπλέον τον απαλάσσω και από την ευθύνη και το κόστος... (όπως έχει συμβεί αν δεν κάνω λάθος σε διάφορες συσκευές όπως ebook readers, applestuff κτλ)

κι επειδή δεν έχω ασχοληθεί με linux καθόλου και έχω μόνο ακουστά για τις πιο user friendly εκδόσεις

αξίζει να πληροφορηθώ για το ubuntu (ή κάτι άλλο) αν θέλω να κάνω τη δουλειά μου και χρειάζομαι κάτι έτοιμο αλλά 100% λειτουργικό ή όχι? γνωρίζετε μια έγκυρη, και ενημερωμένη αλλά όχι τυχαία googlaρισμένη πηγή που να δείχνει διαφορές και μειονεκτήματα σε σχέση με mac os και windows?

νομίζω πως θα ενδιαφέρει και τους υπόλοιπους αναγνώστες μια σύντομη πληροφόρηση σε αυτό χωρίς να φύγουμε από το θέμα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου αρέσει αυτή η εξέλιξη κι η κατεύθυνση προς cloud computing, η δημόσια ταυτοποίηση ip με φυσικά πρόσωπα και με κοινωνικά δίκτυα και email και όλα αυτά, όπου ο άλλος σιγά σιγά θα έχει έλεγχο στα αρχεία που χρησιμοποιώ εγώ και αναλόγως με τα κέφια του θα μπορεί να παρέμβει όταν και όπως κρίνει ενώ εγώ θα πρέπει να μαζεύω τις συνέπειες έχοντας υπογράψει βεβαίως μη έχοντας άλλη επιλογή ότι το δέχομαι κι επιπλέον τον απαλάσσω και από την ευθύνη και το κόστος... (όπως έχει συμβεί αν δεν κάνω λάθος σε διάφορες συσκευές όπως ebook readers, applestuff κτλ)

κι επειδή δεν έχω ασχοληθεί με linux καθόλου και έχω μόνο ακουστά για τις πιο user friendly εκδόσεις

αξίζει να πληροφορηθώ για ubuntu κτλ αν θέλω να κάνω τη δουλειά μου και χρειάζομαι κάτι έτοιμο αλλά 100% λειτουργικό ή όχι? γνωρίζετε μια έγκυρη, και ενημερωμένη αλλά όχι τυχαία googlaρισμένη πηγή που να δείχνει διαφορές και μειονεκτήματα σε σχέση με mac os και windows?

νομίζω πως θα ενδιαφέρει και τους υπόλοιπους αναγνώστες μια σύντομη πληροφόρηση σε αυτό χωρίς να φύγουμε από το θέμα μας

Στο χέρι σου είναι να μην χρησιμοποιείς αυτές τις υπηρεσίες αν φοβάσαι. Αν πάλι θες, επειδή ξέρω ότι είναι ωραίες και σου λύνουν τα χέρια σε μερικές περιπτώσεις μπορείς να κρυπτογραφείς ότι ανεβάζεις στο cloud με δικό σου Software (υπάρχουν πολλά και free/open soucre).

Και αυτό με τα ubuntu vs mac vs win έχει γεμίσει ο τόπος. Η πιο έγκυρη πηγή είσαι εσύ. Πάρε το live cd του ubuntu τρέχτο δες το, κάνε και μία εγκατάσταση και δες αν σου κάνει. Τσάμπα είναι δεν χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χέρι σου είναι να μην χρησιμοποιείς αυτές τις υπηρεσίες αν φοβάσαι. Αν πάλι θες, επειδή ξέρω ότι είναι ωραίες και σου λύνουν τα χέρια σε μερικές περιπτώσεις μπορείς να κρυπτογραφείς ότι ανεβάζεις στο cloud με δικό σου Software (υπάρχουν πολλά και free/open soucre).

αν δεν κάνω λάθος στο cloud computing δεν θα ανεβάζεις τπτ αφού θα χρησιμοποιείς cloud software και θα το δημιουργείς εκεί (εσύ μιλάς μόνο για cloud storage όπως λειτουργεί σήμερα υποθέτω..)

για να το θέσω πιο απλά, τα email σου αυτή τη στιγμή ακόμη και αν έχεις τη δυνατότητα να τα αποθηκεύεις, δεν το κάνεις (έτσι δεν είναι; )

κι επίσης δεν έχεις διαβάσει και τους όρους χρήσης του email τους οποίους δέχθηκες την τελευταία φορά που άλλαξε το skin όπου νόμιζες πως το μόνο που άλλαζε είναι τα γραφικά παρόλο που σου ζήτησε να συμφωνήσεις και σε κάποιους όρους (έτσι δεν είναι; )

όσο πηγαίνουμε προς cloud computing, το περιεχόμενο όλο και πιο πολύ θα δημιουργείται εκεί και θα μένει εκεί

όπως νοικιάζεις servers σήμερα και όπως πληρώνεις για τα online video games (που είναι η πρώτη κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση προκειμένου να μπουν όλοι από μικροί στο κλίμα cloud), κι όπως πληρώνεις τη συνδρομή για το κινητό σου, έτσι θα νοικιάζεις και το cloud computing στο μέλλον

αυτό έχει διάφορα πλεονεκτήματα, είναι πιο αποδοτικό, πιο χρηματο-οικονομικό, πιο αντιπειρατικό, πιο εργονομικό, εξόχως πιο οικολογικό, πιο αξιόπιστο από πλευράς hardware κτλ

εσύ θα έχεις μια συσκευή για να συνδέεσαι μόνο σε ένα virtual κομμάτι σε ένα server και όλα τα άλλα θα συντηρούνται από επαγγελματίες, όπως περίπου γίνεται και με τα κινητά και τα video games όπως είπα

θα είναι όλα μαζί ένα πακέτο όπως είναι αυτά της nova ή της forthnet πχ

εγώ δεν έχω κανένα μίζερο αντιεξουσιαστή μέσα μου που φοβάται μήν του πάρουν τα προσωπικά δεδομένα λες και θα βάλω για πρόεδρος βέβαια

αλλά αντίθετα έχω φόβο για τα ψηφιακά δεδομένα μου και θέλω να έχω εγώ την ευθύνη και να αποφασίζω και όχι κάποιος άλλος γιατί υπάρχουν περιπτώσεις όπως μπορεί να διαβάσει κανείς και σε ειδήσεις του insomnia που δημιουργούνται προβλήματα

εγώ έχω χάσει δεδομένα από τέτοιες υπηρεσίες στο παρελθόν

ενώ επίσης όταν κρατούν αυτοί τις εφαρμογές ή τα δεδομένα σου, τότε μπορούν να σε υποχρεώσουν να πληρώσεις ότι αντίτιμο γουστάρουν για να έχεις πρόσβαση σε αυτά όπως κάνουν και στις άλλες υπηρεσίες που παρέθεσα

δεν χρειάζεται να πας μακριά, αρκεί να δεις την εξέλιξη των τιμών σε παρόμοιες υπηρεσίες από file hosting μέχρι οτιδήποτε και θα βρεις περιπτώσεις όπου το κόστος ήταν απαράδεκτο

την επιλογή στην οποία αναφέρεσαι λοιπόν δεν την βλέπω να υπάρχει μόλις 'επιβληθεί' (εννοώντας ότι αναγκαστικά όλοι θα ακολουθήσουν τις εξελίξεις) το cloud computing

 

Και αυτό με τα ubuntu vs mac vs win έχει γεμίσει ο τόπος. Η πιο έγκυρη πηγή είσαι εσύ. Πάρε το live cd του ubuntu τρέχτο δες το, κάνε και μία εγκατάσταση και δες αν σου κάνει. Τσάμπα είναι δεν χάνεις τίποτα.

θα το κάνω, αλλά τα θέματα που έχει γεμίσει ο τόπος είναι γεμάτα αρλούμπες μέσα που δεν ενδιαφέρουν κάποιο σαν κι εμένα, αλλιώς δεν θα ζήταγα αξιόπιστη πηγή, ξέρω κι εγώ να κάνω search στην τύχη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παρερμήνευσα. Θεωρώ ότι απέχουμε πολύ από το cloud computing και δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Προφανώς δεν έχω διαβάσει τους όρους χρήσης, και το θέμα είναι ότι σίγουρα θα διαφωνούσα αν τους διάβαζα, αλλά δεν υπάρχει κάποιος που να μου παρέχει κάτι καλύτερο ή έστω και λίγο χειρότερο με πιο χαλαρούς όρους χρήσης. Καλώς η κακώς η google και η facebook μας έχουν πολύ καλά στο χέρι. Και το κυρίως πρόβλημα δεν είναι οι κακές εταιρίες, αυτές την δουλειά τους κάνουν και σίγουρα θα μας σπρώξουν στα cloud services. Το πρόβλημα είναι ο χαζός χρήστης που δεν τον νοιάζουν οι ελευθερίες του, αγοράζει mac και windows χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, (και να πεις ότι τα παίρνει και φτηνά να πεις πάει στο διάλο...) και γενικά δεν σκέφτεται.

 

Τώρα αν θες ενημέρωση για το Linux πες μας τι περίπου θες από ένα λειτουργικό. Τι κάνεις κάθε μέρα κλπ (αν και νομίζω βγαίνουμε εκτός θέματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κύρια προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου έχουν συμβατότητα και κάποια ξεκίνησαν από εκεί οπότε βασικά ήθελα να γνωρίζω από μεσσαία προγράμματα τι παίζει

αλλά ήδη έγραψα δυο μακρά κείμενα οπότε καλύτερα να μην χαλάσω κι άλλο το topic, θα αφιερώσω λίγο χρόνο να διαβάσω ότι βρω για να έχω πιο συγκεκριμένα ερωτήματα και να τα θέσω σε ανάλογο θέμα

btw γενικά είμαι φορτωμένος γιατί πρόσφατα πέρασα σε win 7 στο workstation (από xp x64 - vista δεν έβαλα ποτέ) κι έχω αδικαιολόγητα προβλήματα και τα χω πάρει λίγο, μου έβγαλαν file corruption και διαπίστωσα ότι η M$ επίσημα έχει ομολογήσει 2 τέτοια bug (έλεος να βάλεις νέο os και να καταλήξεις με corrupted αρχεία..), ενώ δεν μπορώ να λύσω μικροπροβλήματα όπως το taskbar που δεν μένει σε μία θέση...anyway offtopic αυτά απλά εξηγούμαι

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι χαλιεστε να πουμε;

Αφου το ξερετε πολυ καλα: οτι κλειδωνει ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ!!

ακομα κι ΑΝ το κλειδωσουν (πιστευω πως δεν θα γινει ποτε κατι τετοιο), θα βρεθει καποιος κ θα βγαλει σπαστηρι/hack/crack πες το οπως θες... Οποτε...Χαλλαραααα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει θεληση κ σοβαροτητα σπανε αγαπητε John!

Δες πχ τι κανει η apple με τα iOS καθε 3&λιγο κ σε ποσο χρονο τα σπανε, ή πως σπαγανε τα psx/2/3.

Απλα θελει επιμονη κ υπομονη κ καλες γνωσεις σε αυτο π κανεις!

Εξαλλου το μοτο των χακερς ειναι 'οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει'! (εκτος απο το 'η πληροφορια θελει να ειναι ελευθερη')!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps3 αν δεν κάνω λάθος άργησε πάρα πολύ για να σπάσει. Το θέμα είναι ότι δεν σπάνε όλα όπως το εννοείς. Ότι θέλει auth online δεν "σπάει". Όπως πχ το battle.NET - warcraft 3 (και όλα τα Games της blizzard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...