Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο ελληνικό κινητό τηλέφωνο


tsipouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη δημιουργία του πρώτου ελληνικού κινητού τηλεφώνου, με το όνομα MLS iQTalk, ανακοίνωσε η MLS Πληροφορική. Το κινητό συνδυάζει τεχνολογίες αναγνώρισης φωνής (Talk) και τεχνητής νοημοσύνης (iQ), τις οποίες η εταιρεία αναπτύσσει εδώ και χρόνια.Το MLS iQTalk είναι smartphone με λειτουργικό σύστημα Android που καταλαβαίνει και μιλάει την ελληνική γλώσσα. Η λεπτομερής παρουσίασή του θα πραγματοποιηθεί μόλις κυκλοφορήσει επισήμως στην ελληνική αγορά τις επόμενες μέρες.

 

«Είμαστε ενθουσιασμένοι και περήφανοι που ολοκληρώσαμε την ανάπτυξη του πρώτου ελληνικού κινητού τηλεφώνου το οποίο ενσωματώνει άκρως ενδιαφέρουσες καινοτομίες. Προσπαθήσαμε, ώστε όλοι οι Έλληνες που θα το αποκτήσουν να απολαύσουν ένα εντελώς καινούργιο επίπεδο επικοινωνίας με το iQTalk και μάλιστα σε προσιτή τιμή», δήλωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος της MLS, κ. Ιωάννης Καματάκης.

 

 

Πηγή

 

 

Επίσης, από το site της cosmote τα χαρακτηριστικά του

 

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

Android

3G

HSDPA

Wi-Fi

Quadband

5MP Κάμερα

Video

Οθόνη Αφής

Οθόνη TFT 4.3''

262.000 Χρώματα

Bluetooth

e-mail

MMS

GPS

Ραδιόφωνο

MP3

Παιχνίδια

Μνήμη τηλεφώνου: 512MB

Εξωτερική μνήμη: MICRO SD

Βάρος: 116γρ.

Διαστάσεις: 124x68x11.5mm

Χρόνος ομιλίας: Έως και 8.5 ώρες

Χρόνος αναμονής: Έως και 168 ώρες

Επεξ/σία από tsipouro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά θα στήριζα μια τέτοια προσπάθεια στον ελλαδικό χώρο. Η ανάπτυξη μέσα από τέτοιες επιχειρηματικές κινήσεις θα 'ρθει. Είμαι πολύ χαρούμενος που διαβάζω ένα τέτοιο νέο!! θα ήθελα να μάθω σε ποιες χώρες κατασκευάζονται τα διάφορα εξαρτήματα και ποιο μέρος της δουλειάς γίνεται στην Ελλάδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λενε ελληνικο, θα κατασκευαζετε σε ελληνικο εργοστασιο ή απλα το λειτουργικο-καινοτομιες θα ειναι ελληνικες;

θα γραφει made in greece απο πισω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από παραμετροποίηση έχουν κάνει κάτι άλλο; Η είναι rebrand; Θέλω να πω, έχουν κάνει έρευνα τουλάχιστον και σχεδιασμό hardware; Το να έχει φτιαχτεί στην κίνα ή κάπου αλλού δεν είναι κακό, είναι απόλυτα αναμενόμενο. Όμως θέλω να πω, μήπως απλά βρήκαν ένα no-name κινεζάκι, το πήρανε,στήσανε ένα android πάνω του και κάνανε μαζικές παραγγελίες απλά με δικού τους firmware; Επειδή αυτό φαντάζομαι, τότε δε βλέπω κανένα τεχνολογικό επίτευγμα, μόνο αρκετή τσάμπα διαφήμιση. Δηλαδή μήπως είναι TURBO-X φάση+firmware?

 

Και για να προλάβω τους θιγμένους ελληνάρες που θα αρχίσουν τα "μη δείτε καλή προσπάθεια,αμέσως να τη θάψετε κομπλεξάρες" κτλ, ας μου απαντήσει κάποιος που ξέρει στις ερωτήσεις που κάνω ΓΙΑ ΝΑ ΜΑθΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόλυτα θετικός όσον αφορά την είδηση, για να μην πω ενθουσιασμένος, αλλά είναι δυνατόν στα τεχνικά χαρακτηριστικά να μην αναφέρεται ο τύπος και η συχνότητα του επεξεργαστή;

Το παρακολουθώ από κοντά πάντως, χίλιες φορές να αγοράσω αυτό, παρά την κάθε άλλη κινεζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλα θα εξαρτηθούν από το price tag του: αν είναι εφάμιλλο των κινέζικων συσκευών και προσφέρεται και αξιόπιστο service στην Ελλάδα, δε βρίσκω τον λόγο να μην το προτιμήσει κάποιος, ακόμα κι αν κοστίζει κάτι παραπάνω. Αν πάλι τη δούνε ξαφνικά samsung και sony και το βγάλουν στα 600ευρώ, ποντάροντας στο ότι θα μας πιάσει όλους το φιλότιμο να βοηθήσουμε μια ελληνική προσπάθεια, μάλλον θα μείνουν με τη προσμονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο μου φαίνεται να είναι Ελληνικής παραγωγής. Κινέζικο με κάποιο mod android μου φαντάζει πιο πιθανό. Μακάρι να κάνω λάθος. Όσο για την MLS, από τις μεταφράσεις και παραμετροποιήσεις των destinator, δεν έχω και την καλύτερη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η επίσημη παρουσίαση του αναμένεται να συμβεί μέσα στις επόμενες ημέρες, ξεκινώντας άμεσα την κυκλοφορία του στην ελληνική αγορά με τιμή που φαίνεται πως θα κυμαίνεται γύρω στα 250 ευρώ."

 

 

Απο myphone.gr...

με τιμη 250 ευρω δεν παει πουθενα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει η προσπάθεια και ο σχεδιασμός και γιατί όχι κάποια στιγμή να ανοίξει εργοστάσιο να ανέβουν να αλλάξουν οι δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε κοσμε και κοσμακη κινητο απο τον ζερβουδακη?

 

ζερ φον!!

 

 

χαχαχαχαχαχ

 

 

σοβαρα τωρα,ελπιζω να ειναι κατι αξιοπιστο.αν ειναι δεν θα ελεγα οχι στο ναι παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...