Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Σημαντικές αλλαγές καθοδόν προς την τελική έκδοση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε να βρεθώ στο webcamp της MS για την παρουσίαση των win8 και των προγραμματιστικών τεχνολογιών που προσφέρει για την ανάπτυξη metro εφαρμογών. Το στυλ είναι πράγματι πολύ minimal, αλλά το θεωρώ απολύτως δικαιολογημένο. Τα πάντα από θέμα αισθητικής, και εκτός Η/Υ, προστάζουν minimal στυλ. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι η αλλαγή στην αισθητική συμβάλλει και στην ευκολότερη εμπειρία χρήσης σε φορητές συσκευές, και ειδικά από χρήστες που πιάνουν πρώτη φορά τέτοια ηλεκτρονική συσκευή στα χέρια τους.

 

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα είναι οι πιο ελαφριές εφαρμογές, που θα τρέχουν ενιαία σε όλες τις συσκευές (mobile, tablet και desktop), με έξυπνο και responsive σχεδιασμό στο interface ώστε να λειτουργούν καλά σε όλες τις αναλύσεις.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι πως το μοντέλο ανάπτυξης εφαρμογών metro (MVC) είναι ακριβώς το ίδιο με το αντίστοιχο του iOS. Έχει τύχει να γράψω εφαρμογές σε iOS, και οι μηχανισμοί ανάπτυξης και εκτέλεσης εφαρμογών metro που περιγράφτηκαν στην ημερίδα της MS είναι ένας προς ένα αντίστοιχοι με το iOS. Ακόμα και το μοντέλο του store είναι σχεδόν πανομοιότυπο (όλες οι metro εφαρμογές θα μπορούν να κατεβάζονται και να εγκαθιστούνται ΜΟΝΟ μέσω του ms store).

 

Αυτά σε γενικές γραμμές. Αυτό που μου έκανε εντύπωση από το post είναι πως είχαν ανακοινώσει ξεκάθαρα ότι η RT έκδοση των win8 (που στοχεύει κυρίως στους arm cpu) δεν θα περιλαμβάνει υποστήριξη desktop εφαρμογών, κάτι που βλέπω πως δεν ισχύει στο screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το εκνευριστικό (και με την canonical) είναι ότι ενοποιούν το γραφικό περιβάλλων για touch συσκευές και για Desktop, ενώ σα συσκευές έχουν πολύ διαφορετικές ανάγκες. Με αποτέλεσμα οι χρήστες desktop να πρέπει να κάνουμε ένα σορό παραμετροποιήσεις για να δουλέψουμε σαν άνθρωποι. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Η σημαντικότερη ίσως αλλαγή είναι η κατάργηση του Aero Theme ή αλλιώς της "γυαλάδας" την οποία έχουν τα παράθυρα των Windows Vista και Windows 7 κάνοντας τα να φαίνονται ημιδιαφανή"

 

ΕΜΕΤΟΣ!!!!

Επεξ/σία από didakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει περισσότερο έτσι. Το Αερο ωραίο, cool αλλά και λίγο ζαλιστικό. Πιο συμπαγής η νέα εμφάνιση.

 

Ας βγάλει κάποιος όμως driver για τον ήχο VIA HD AUDIO (VINYL), γιατί με έχει κουράσει το ζήτημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η MS έχει την πιο επιτυχημένη έκδοση του λειτουργικού της, τα Windows 7, την μόνη που από την πρώτη στιγμή που βγήκε ακούει καλά σχόλια. Και τι κάνει τη στιγμή που μεσουρνεί στα desktops/laptops; Διαγράφει το λειτουργικότατο UI των 7 και το αντικαθιστά με μια πατάτα περιορισμένης λειτουργικότητας και δυνατοτήτων που ταιριάζει μόνο σε tablets.

 

Κράζω γιατί δεν έκανε απλά default το MetroUI οπότε 99% των χρηστών να το έκανε disable και να έπαιρναν όλα το δρόμο τους. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η MS φτύνει έτσι στην μάπα τους χρήστες της. Η apple πρέπει να τρίβει τα χέρια της. Η MS πιστεύει πιθανόν ότι τα desktops πεθαίνουν αλλά πολύ το αμφιβάλω, έχω ταμπλέτα και σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά ούτε πρόκειται να αντικαταστήσει τον υπολογιστή για πρακτικούς λόγους. Να δείτε ότι τα windows 9 θα βγουν πιο σύντομα από οποιαδήποτε άλλη έκδοση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδάκια με δουλεύετε ? :P Στο Desktop των Windows 8 το θέμα συνεχίζει να είναι Aero ! Το οποιο μου αρέσει αρκετά ... ειδικά σε μαύρο φόντο που δίνει μια ωραία ντιζαϊνάτη αίσθηση ! :mrgreen:

 

Δηλαδή η MS έχει την πιο επιτυχημένη έκδοση του λειτουργικού της, τα Windows 7, την μόνη που από την πρώτη στιγμή που βγήκε ακούει καλά σχόλια. Και τι κάνει τη στιγμή που μεσουρνεί στα desktops/laptops; Διαγράφει το λειτουργικότατο UI των 7 και το αντικαθιστά με μια πατάτα περιορισμένης λειτουργικότητας και δυνατοτήτων που ταιριάζει μόνο σε tablets.

 

Εγώ φίλε μου πάντως έβαλα στο παλιό μου laptop τα windows 8 και φυσάει το μηχάνημα !!! Αλλα έχεις απόλυτο δίκιο δεν έχεις τις ίδιες ελευθερίες που είχες στα windows 7 και δεν πρόκειται ποτε να αλλάξω στο desktop μου τα windows 7 ... ! Πάντως κακά τα ψέματα , οι υπολογιστές πεθαίνουν , οι πωλήσεις στα tablet πιάνει κορυφή και πιστεύω θα συνεχιστεί αυτό μέχρι να βγει το pc με την αόρατη οθόνη σαν αυτά που βλέπουμε στις ταινίες ... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδάκια με δουλεύετε ? :P Στο Desktop των Windows 8 το θέμα συνεχίζει να είναι Aero ! Το οποιο μου αρέσει αρκετά ... ειδικά σε μαύρο φόντο που δίνει μια ωραία ντιζαϊνάτη αίσθηση ! :mrgreen:

Η release preview εχει Aero. Οι μεταγενεστερες εκδοσεις ομως δεν εχουν. Οπως δεν θα εχει και η RTM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν με το καλο κυκλοφορησουν, θα αραξω υπο την αιγιδα του arch μου, και θα παρακολουθω το massive rage / whining που θα επελθει! :P

 

Περα απο την πλακα, αφαιρουν τον blur shader για χαμηλοτερη καταλαλωση πορων + οτι θελουν να δωσουν ενα metro look στο κλασσικο desktop.

 

Με αποτέλεσμα οι χρήστες desktop να πρέπει να κάνουμε ένα σορό παραμετροποιήσεις για να δουλέψουμε σαν άνθρωποι. :mad:

 

 

Εδω παντως μια φορα το εστησα το συστημα οπως το θελω και δεν ξανασχοληθηκα. (archlinux)

 

Προτιμοτερο ειναι να το φτιαξεις μια φορα απο το 0 βαζοντας οτι θες, παρα να βαλεις το bloated - "ετοιμο" και να αφαιρεις.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άμα το δούμε πιο ψύχραιμα μιλάμε για απλό επικοινωνιακό λάθος, αφού κακός το αναμενόμενο λειτουργικό της MS ονομάζεται Windows αφού πολύ λίγες σχέσεις έχει με το υπάρχον. Ας το λέγανε ας πούμε Tiles!

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το καλύτερο interface της MS είναι το luna theme που έχουνε τα xp.

Πώ θα ήτανε τέλειο η MS στα 8 να επέστρεφε στο luna theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμβάλλω λίγο σε αυτό με μία εικόνα που κατά τη γνώμη μου είναι η βασική αιτία που δεν "περπατάνε" τα Mac.

 

mac-vs-pc-1340226003-6084.jpg

 

Όχι βέβαια. Τα Mac θα εύχονταν να είχαν τον kernel των Windows.

 

Η διαφορά μεταξύ Windows - Mac συνοψίζεται στο εξής:

 

Windows: Υποστηρίζω προγράμματα από το 1995. Έχω κάνει ακροβασίες, έχω βάλει στην άκρη κορυφαία ερευνητικά OS projects (βλ. singularity) αλλά συνεχίζω να υποστηρίζω εφαρμογές από το 1995 !

Mac: Υποστηρίζω προγράμματα από την τελευταία μεγάλη αναβάθμιση λειτουργικού (2 χρόνια) και μετά. Ξαναγοράστε τα πάντα. Αν σας αρέσει.

 

Αν έχεις εταιρεία για ποια πλατφόρμα θα αγόραζες λογισμικό ;

 

Απλά επειδή είναι μονόδρομος... Σου τα πασάρουν με κάθε νέα συσκευή. Η Apple δυστυχώς είναι πανάκριβη για 98% τον καταναλωτών και τα linux δεν είναι εύκολα,

 

Άρα δεν είναι μονόδρομος! Είναι η καλύτερη επιλογή στο desktop για τον μέσο χρήστη! Έχεις mac, linux, solaris κλπ. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

 

...και δύστυχος δεν υποστηρίζονται κατάλληλα από της εταιρίες οι οποίες έχουν συμβάσει με Microsoft να προωθούν τα Windows.

 

Με τους μόνους που έχουν σύμβαση οι εταιρείες είναι με τους μετόχους τους για να συνεχίσουν να έχουν κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω παντως μια φορα το εστησα το συστημα οπως το θελω και δεν ξανασχοληθηκα. (archlinux)

 

Προτιμοτερο ειναι να το φτιαξεις μια φορα απο το 0 βαζοντας οτι θες, παρα να βαλεις το bloated - "ετοιμο" και να αφαιρεις.

 

Το να πάω σε Arch είναι στους σκοπούς μου. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Απλά προς ώρας θέλω να αποφύγω τα πειράματα στο σύστημα μου. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάω σε Arch είναι στους σκοπούς μου. Ακριβώς γι' αυτό το λόγο. Απλά προς ώρας θέλω να αποφύγω τα πειράματα στο σύστημα μου. :rolleyes:

 

 

Απο οταν πηγα, γλιτωσα απο πολλα βασανα

 

gnome 2 --> gnome 3

 

unity :eek:

 

και τωρα θα γλυτωσω και το

 

aero ---> metro

 

Happy GNU/Box User :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...