Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Σημαντικές αλλαγές καθοδόν προς την τελική έκδοση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πάλι, αν πας να στήσεις κάποιο application που θέλεις, άντε και να δεις τι version έχει o kernel, το kde, το cups-mups-fups , αν φας μούτζα στην εγκατάσταση ξανά όλα από την αρχή,

και πάει λέγοντας..

 

Για αυτο η καθε διανομη εχει τα repo της.Ετοιμα χτισμενα packages - ενημερωμενα.

 

μόνο software video rendering γιατί δεν υπάρχει driver για την κάρτα γραφικών,

 

Ποια καρτα γραφικων, απο περιεργεια? (για να κλεισουμε και το offtopic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον δεν έχεις δουλέψει σε mac για να το λες αυτό.

Το interface των windows είναι ότι πιο τρισάθλιο και κακάσχημο έχει φτιαχθεί ποτέ , οπότε κάθε αλλαγή είναι καλοδεχούμενη.

Γενικα πάμε σε πιο απλοικά μενού , στυλ mac , από ότι λένε και σε συμβουλές προς developers τα παιδιά της microsoft, με επικέντρωση στο περιεχόμενο.

 

Για να εχεις άποψη για τα windows θα πρέπει να εχεις δουλέψει σε mac ? Τι καινούριο φρούτο είναι αυτο πάλι !!!

 

Ο άνθρωπος δουλέυει σε windows και το χαλάει κάτι σε αυτο, τι πιο απλό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσες φορές δοκίμασα έσπασα τόσο πολύ τα νεύρα μου που ήθελα να πετάξω το pc από το παράθυρο..

 

Και δε νομίζω ότι είμαι ο μόνος.

 

Παρόλο που έχουν εξελιχθεί οι διανομές σε σχέση με 10 χρόνια πριν που τα κάναμε όλα σε κονσόλα (grub και δεν συμμαζεύεται),

δεν μπορώ να αντέξω "μικροπροβλήματα" του στυλ :

 

μόνο software video rendering γιατί δεν υπάρχει driver για την κάρτα γραφικών,

2 μέρες για να καταφέρω στήσω ένα generic postscript driver που να δουλεύει για laser εκτυπωτή,

πατέντες για να δουλέψει η κάρτα ήχου σε stereo mode ήχου (για hd ούτε λόγος), και πάει λέγοντας...

 

Και πάλι, αν πας να στήσεις κάποιο application που θέλεις, άντε και να δεις τι version έχει o kernel, το kde, το cups-mups-fups , αν φας μούτζα στην εγκατάσταση ξανά όλα από την αρχή,

και πάει λέγοντας..

 

Ένα κωλοpcάκι θέλω να χρησιμοποιήσω, όχι να φάω τη ζωή μου μαθαίνοντας χιλιάδες πράγματα που δεν τα χρειάζομαι..

 

 

Το linux θα το χρησιμοποιούσα μόνο για servers (κανένα samba - mail server κλπ.), για να γλιτώσω τα λεφτά των αδειών που είναι πολλά..

 

Και κυρίως σε έτοιμα - προεγκατεστημένα workstations και servers , αλλά εκεί σε χρεώνουν τα κέρατα τους αυτοί που τα πουλάνε και δεν γλυτώνεις και πολλά..

 

Συμφωνω πολυ , αν και οι linuxades θα μας την πέσουν. Δεν εχουν απολυτα αδικο ομως

. Μιλωντας με linuxa του ελεγα οτι αν παιζεις παιχνιδια δε λεει να βαλεις linux , και επαθε σοκ.. μου ειπε οτι και το crysis παιζει τελεια σε linux με wine κτλ και ολα παιζουν με wine...

 

Για μενα δε λεει πολυ για desktop ..px Να σε πρηζει για να κανεις copy καποια αρχεια.. Οχι δε γουσταρω να γραφω ολο το path ουτε το θυμαμαι.Ουτε να αλλαζω permisions κτλ συνεχεια για να ανοιξω ενα κολοαρχειο και δε μου αρεσει πολυ ο τροπος εγκαταστασης των προγραμματων.. Αλλαξε permission σε +x τρεξτο ετσι αλλιως.....

Στα windows το ανοιγεις και τελος.. Και δεν υπαρχουν παντα οσα θες στο repository η οπως αλλιως λεγεται.. Για τις αναγκες που ειχα το 50% που ηθελα ηταν εκει..

 

Επισης για ηχο δεν υπάρχουν σοβαρα προγραμματα σε linux ουτε απο hardware ειναι περιορισμενα.. οπως και το alsa δε ξερω αν το εχει ακομα θεωρειται αισχος..

Και το printing στα linux δεν ειναι τοσο καλο και το παραδεχονται και οι Linuxaδες (μερικοι)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα παιζουν με wine...

 

ο φιλος σου δεν ειναι και το αντιπροσωπευτικοτερο δειγμα σοβαρου GNU/Linux user, αποτι καταλαβαινω.

 

linux και games δεν.

 

αν θες παιχνιδια, βαζεις windows.

 

wine κλπ ειναι ντεμι λυσεις.

 

ευτυχως 2 παιχνιδια που παιζω ολα κι ολα, βγαινουν native για GNU/Linux (urban terror και rigs of rods) :P

 

 

Το linux δεν ειναι windows.Nαι εχει editing αρχειων, ναι πρεπει να κατσεις να μαθεις 5 πραματα και να ξεμαθεις οτι ηξερες απο τα win κλπ

 

Και μια χαρα ειναι ο τροπος εγκαταστασης προγραμματων.

 

Οτι δεν υπαρχει σε repo ή ετοιμο precompiled binary, χτιζεις πακετο απο source για την διανομη σου.Μεχρι στιγμης δεν μου εχει τυχει να ψαχνω κατι και να μην το βρω στα repos της διανομης μου.

 

Αλλου πασχει το GNU/Linux.Πασχει απο ελλειψη σοβαρων επαγγελματικων εφαρμογων (πολυ σωστα οπως ειπες για ηχο - μουσικος ειμαι και τα εχω ξεψαχνισει)και ποιοτικων (σε καποιες περιπτωσεις πχ ATI) drivers.

 

Επισης ο Xorg ειναι γτπ, μπροστα στον ανταγωνισμο.

 

Χρονια linux user, μπορω να γραψω ενα κατεβατο για το που πασχει και που υπερτερει, αλλα δεν ειναι της παρουσης.

 

Φιλικα. :-)

 

(sorry για το offtopic αλλα με τσιγκλατε! :P :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...