Προς το περιεχόμενο

Αγορα macbook pro 8.2 μεταχειρισμενο


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε alatsim με απόλυτη σιγουριά δεν ισχύει αυτο που λες. Έχω αγοράσει πάνω απο 15 σφραγισμένα MacBook και ποτέ δεν ξεκίνησε η εγγύηση μου με την σύνδεση στο Ίντερνετ. Η μοναδική περίπτωση που η εγγύηση είναι ήδη ενεργοποιημένη είναι όταν το προϊόν αγοραζεται απο apple store. Ειδικά για την Αμερική, έχω την εντύπωση οτι νομοθετικα είναι υποχρεωτικό το registration στους υπολογιστες να γινεται στο κατάστημα που πραγματοποιειται η αγορά. Όπως περίπου γίνεται στα κάρτοκινητά στην χώρα μας.

 

Σε όλα τα mac που έχω αγοράσει έχω κάνει registration από το τηλέφωνο (apple Ελλάδας) χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ....

Ούτε αποδείξεις μου ζητήσανε ούτε τίποτα..Μονο serial number..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλες οι εταιρίες δίνουν αποδείξεις/τιμολόγια σε εντυπη μορφή - έχει πάρει pdf απόδειξη από το amazon για παράδειγμα;

 

Και αν θυμάμαι καλά το mbp που αγόρασα από amazon uk, όταν το έκανα register η εγγύηση ξεκίνησε από την ημ. αγοράς και όχι από την ημερομηνία που το σύνδεσα στο internet.

 

@Tablet: Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το apple care ή το registration όμως, θα σου ζητήσουν να τους στείλεις ένα αντίγραφο της απόδειξης. Αν δεν έχεις απόδειξη δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος και πχ το apple care ακυρώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα τα mac που έχω αγοράσει έχω κάνει registration από το τηλέφωνο (apple Ελλάδας) χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ....

Ούτε αποδείξεις μου ζητήσανε ούτε τίποτα..Μονο serial number..

Να μάντεψω ότι όλα ήταν αγορασμενα απο ελληνικά καταστήματα; Έχω κάνει τηλεφωνικό registration και ήξεραν ηδη ποτέ το αγόρασα ακριβώς και απο που (ΠΛΑΙΣΙΟ συγκεκριμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Tablet: Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το apple care ή το registration όμως, θα σου ζητήσουν να τους στείλεις ένα αντίγραφο της απόδειξης. Αν δεν έχεις απόδειξη δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είσαι ο νόμιμος κάτοχος και πχ το apple care ακυρώνεται.

 

Ούτε αυτό ισχύει έχω στείλει lap tops και δικά μου άλλα και φίλων από εξωτερικό που χρειαστήκαν κάτι εδώ και οθόνες και ποτέ δεν μου ζήτησαν αποδείξει αγοράς..

Δεν χρειάζεται να αποδείξω ότι είναι δικό μου ένα μηχάνημα που είναι register στο όνομα μου...Τόσο απλό..

Ούτως η άλλως εάν μου κλέψουν έμενα το mac πχ..Και το δηλώσω στην apple ότι μου το κλέψανε..

οπουδήποτε βρεθεί σε service θα φανεί το όνομα μου..οποτε δεν χρειάζονται αποδείχτηκα..Τουλαχστον η μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό μου έχει αποδείξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αποδειξεις σε χαρτι μην ψαχνετε πλεον σε σοβαρη εταιρεια, ολος ο κοσμος λογω "πρασινων" εφαρμογων τα δινει σε ηλεκτρονικη μορφη. Μονον εδω ειμαστε ακομα με τα χαρτακια στην Εφορια, διπλοτυπα, τριπλοτυπα και παει

Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στο εξωτερικό και έχω αγοράσει προϊόντα απο πολλες χωρες, όπως επίσης εκανα παραγγελιες και απο πολλα ξένα μεγάλα eshops και πρώτη φορά το ακούω αυτο. Για την ακριβεια δεν εχω συναντησει ποτε και κανενα καταστημα παγκοσμιως που να δινει τις αποδειξεις του ηλεκτρονικα. Παντού οι αποδείξεις ήταν σε έντυπη μορφή, όπως ακριβώς και στην χώρα μας.

 

Ούτε αυτό ισχύει έχω στείλει lap tops και δικά μου άλλα και φίλων από εξωτερικό που χρειαστήκαν κάτι εδώ και οθόνες και ποτέ δεν μου ζήτησαν αποδείξει αγοράς..

Αν η εγγύηση είναι ΗΔΗ ενεργοποιημένη απο τον νυν ή των πρώην κάτοχο του MacBook, τότε δεν ζητάει κανένα service point την απόδειξη. Το θέμα μας όμως ΔΕΝ είναι αυτο. Έχεις κάποιο φίλο, γνωστο που έχει ενεργοποιημένη εγγύηση απο electro king ή κάποιο αντίστοιχο eBay shop? Οποίος έχει ας κάνει τον κόπο να ανεβάσει ένα screenshot. Μέχρι τότε ας μην σπευσουμε να διαψευσουμε αυτούς που υποστηριζουν το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Έχεις κάποιο φίλο, γνωστο που έχει ενεργοποιημένη εγγύηση απο electro king ή κάποιο αντίστοιχο eBay shop? Οποίος έχει ας κάνει τον κόπο να ανεβάσει ένα screenshot. Μέχρι τότε ας μην σπευσουμε να διαψευσουμε αυτούς που υποστηριζουν το αντίθετο.

 

Προσωπικά δεν έχω άλλα θα ήθελα να μας πει κάποιος που έχει πάρει από electronic king να μας πει για την εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε αυτό ισχύει έχω στείλει lap tops και δικά μου άλλα και φίλων από εξωτερικό που χρειαστήκαν κάτι εδώ και οθόνες και ποτέ δεν μου ζήτησαν αποδείξει αγοράς..

Εννοούσα αν υπάρχει πρόβλημα κατά την διαδικασία του registration ή της ενεργοποιήσης του apple care. Πχ σε πωλήσεις πλαστών apple care, μπορεί σε περιοδικούς ελέγχους να ακυρωθεί το serial number και για να επιβεβαιώσεις τον κωδικό σου χρειάζεται να τους στείλεις την απόδειξη αγοράς (και νομίζω το κουτί);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιλησα με την Apple 00800-44145417.

 

Ολα τα προιοντα εχουν 1 χρονο εγγυηση απο οπου και να τα παρουμε, ειτε στο ebay, ειτε στην Τανζανια.

Η εγγυηση ενεργοποιειται με την αγορα. Αν ο μεταπωλητης το εχει στοκαρει πανω απο 90 ημερες, στις 90 αρχιζει να τρεχει η εγγυηση. Με την αποδειξη αγορας ομως επαναφερουμε την εγγυηση να ξεκιναει την ημερα της πραγματικης αγορας. Το κανουν ακομα και απο το τηλεφωνο η με scan και email.

 

Παρτε λοιπον αφοβα μηχανακια, αρκει να μην υποπτευεστε οτι μπορει να ειναι απο κλεμμενα κλπ. Για τον ΕΚ που αναφερθηκε τετοιο ενδεχομενο δεν παιζει βεβαια, αν ηταν κλεμμενα θα τον ειχαν μαζεψει εδω και χρονια. Τα περι παρα-εισαγωγων και Επισημους Μεταπωλητες κλπ ειναι αλλα λογια ν'αγαπιομαστε. Μονον για service εγγυησης παμε παντα σε επισημους μεταπωλητες. Πληρωνουμε τα κακα των ανοιχτων και παγκοσμιοποιημενων αγορων, ας επωφεληθουμε και τα οποια καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πέρυσι το MacBook μου από το βασιλιά και γλύτωσα 1080€! Το πήρα τέλος Ιουνίου. Ζήτησα από την apple το redeem της προσφοράς για το lion το οποίο και μου έστειλε κανονικά.

Το Γενάρη προσέθεσα και το AppleCare που αγόρασα από το eBay (από το γερμανικό γλυτώνοντας άλλα 130€!).. Η ενεργοποίηση του έγινε από το ελληνικό support της apple χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο email που έλαβα από την apple η εγγύηση λήγει 8 ημέρες πριν από τη συμπλήρωση των 3 ετών από την αγορά. Άρα η εγγύηση ξεκίνησε πριν από την αγορά μου στο eBay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...