Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Μετά από 76 ώρες τελείωσα και το Infinite Space.Άνετα εικοσάδα στα καλύτερα jrpgs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελείωσα το Valkyrie profile covenant of the plume.Ωραίο strategy rpg αλλά πολύ δύσκολο.Σε σημεία πιο δύσκολο και από τα smt devil survivor.Τώρα ξεκίνησα το blood omen legacy of Kain που είναι το μόνο που δεν έχω παίξει από τη σειρά blood omen και soul Reaver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα το REmake 3 στο Ιnferno πριν λιγες μερες (χωρις cheats) και το τελικο boss ειναι σιγουρα η πιο δυσκολο τελικη μαχη σε Resident Evil, ΣΚ ξεκιναω προσπαθειες για S rank στο Inferno (χωρις cheats φυσικα). Παρα τα μειονεκτηματα που εχει το παιχνιδι ειναι φανταστικο με γαμω τους ρυθμους, εξαιρετικο gameplay, φοβερα σεναρια μαχης, καλα bosses και δεν κανει κοιλια σε κανενα σημειο.

Επισης χτες εκανα τα παντα ολα στο Max The Curse of Brotherhood το οποιο το εβαλα απλα να το δω και τελικα εμεινα εκπληκτος απο τη ποιοτητα του, πολυ καλο puzzle/platformer σε φαση Limbo/Inside με φοβερες ιδεες και πολυ πρωτοτυπους μηχανισμους. Κριμα που το παιχνιδι θαφτηκε απο τους reviewers οταν ειχε βγει (διαβασα quotes οτι ειναι προβληματικα/broken τα controls και οτι δεν τερματιζεται..wtf) και πολλοι δεν του εδωσαν μια ευκαιρια...τα πτυχια των reviewers δεν βοηθησαν στη κουλαμαρα τους απο οτι φαινεται. 

Παραλληλα με το REmake 3 S rank θα παιζω και Desperados 3 το οποιο ξεκινησα χτες και αν και ειναι η πρωτη μου επαφη με τη σειρα το εκλεισα χτες με τις καλυτερες πρωτες εντυπωσεις, ανυπομονω να συνεχισω σημερα στη δευτερη αποστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και με το legacy of Kain blood omen.Και τα πέντε παιχνίδια της σειράς χρειάζονται remaster στις καινούργιες κονσόλες.Είναι όλα 10/10.Τώρα λέω να συνεχίσω με το Valkyria chronicles 3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RazielKvlt είπε

Τέλος και με το legacy of Kain blood omen.Και τα πέντε παιχνίδια της σειράς χρειάζονται remaster στις καινούργιες κονσόλες.Είναι όλα 10/10.Τώρα λέω να συνεχίσω με το Valkyria chronicles 3.

Ααααχχχχχ.Μην μου  το θυμιζεις.Ειδικα η ιστορια του raziel(soul reaver 1&2 + defiance) χρειαζεται οπωσδηποτε remake.Λεω αυτο γιατι ουσιαστικα η ιστορια του ειναι ολοκληρωμενη σε αντιθεση με του kain.

Για μενα παραμενει με διαφορα οτι καλυτερο σε storytelling εχω παιξει σε παιχνιδι.Οι διαλογοι,οι χαρακτηρες,το voice acting,το σεναριο απλα σε αλλο επιπεδο.Ακομα και τα σημερινα AAA παιχνιδια τα ξευτιλιζει σε αυτο το θεμα.

Θυμαμαι οταν επαιξα το soul reaver στο ps ενος φιλου,ερχομενος μαλιστα απο το ocarina of time (!) τοτε και παρολο αυτα εμεινα εντυπωσιασμενος απο το παιχνιδι.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Ααααχχχχχ.Μην μου  το θυμιζεις.Ειδικα η ιστορια του raziel(soul reaver 1&2 + defiance) χρειαζεται οπωσδηποτε remake.Λεω αυτο γιατι ουσιαστικα η ιστορια του ειναι ολοκληρωμενη σε αντιθεση με του kain.

Για μενα παραμενει με διαφορα οτι καλυτερο σε storytelling εχω παιξει σε παιχνιδι.Οι διαλογοι,οι χαρακτηρες,το voice acting,το σεναριο απλα σε αλλο επιπεδο.Ακομα και τα σημερινα AAA παιχνιδια τα ξευτιλιζει σε αυτο το θεμα.

Θυμαμαι οταν επαιξα το soul reaver στο ps ενος φιλου,ερχομενος μαλιστα απο το ocarina of time (!) τοτε και παρολο αυτα εμεινα εντυπωσιασμενος απο το παιχνιδι.

Είναι εντυπωσιακό μέχρι και το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν.Λες και βλέπεις θεατρικό έργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδή το Valkyria Chronicles 3 ήταν σχετικά βαρετό και βλέποντας και την ανακοίνωση για SMT V και remake του 3 είπα να το αφήσω στη μέση για λίγο και να τελειώσω πρώτα ότι δεν έχω παίξει από SMT.Για αυτό τελείωσα με τα SMT I και II τα οποία έχουν φοβερή ιστορία(από τις καλύτερες που έχω δει σε jrpg) και συνεχίζω με το Shin Megami Tensei ...if.Το οποίο φέρνει πολύ σε Persona(οι Guardians είναι στην ουσία σαν τις personas και σου δίνουν skills,υπάρχουν χαρακτήρες που εμφανίζονται στο πρώτο persona και η ιστορία διαδραματίζεται σε σχολείο) .Δεν εντυπωσιάστηκα όμως όπως με τα δυο πρώτα.Έχει απλοική ιστορία,για να κάνεις recruit demons περισσότερες πιθανότητες έχεις να κερδίσεις στο Joker,οι random μάχες είναι χειρότερες από τα boss fights σε θέμα wipe(δεν υπάρχει game over.Γίνεσαι revive με καινούριο Guardian) και γενικά μοιάζει πολύ πρόχειρα φτιαγμένο.Και βλέπω οτι είναι και πολύ μικρό σε διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα αισίως το sekiro (100% yolo) και αποφάσισα να πιάσω το Dark souls remastered που είναι το μόνο της σειράς που δεν είχα τερματίσει και δεν έχω platinum (αν και το έχω πιάσει πολλές φορές στο παρελθόν).

Η ηλικία του είναι εμφανέστατη. Σε σύγκριση με το sekiro νομίζω οτι παίζω σε slow motion και γενικά η δυσκολία μου φαίνεται αστεία μιας και όλα γίνονται αργάάάάάάάάάάάάάάά.

Παρόλα τα προβλήματα του sekiro (συγκεκριμένα το κάκιστα σχεδιασμένο end boss) νομίζω οτι θα πάρει χρόνια μέχρι να βρώ κάποιο παιχνίδι που να πλησιάζει το gameplay του. Ένιωσα rewarded απο παιχνίδι μετά απο χρόνια που όλα μου φαινόντουσαν τα ίδια και τα ίδια. Ήταν πραγματικό challenge που μπορούσες μεν να cheeseάρεις αλλα όχι να cheatάρεις. Θα το χαρακτήριζα ένα απο τα highest bars για υπομονή και gaming skills. Ever. 

Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και το Shin Megami Tensei if....Το τέλος μου άρεσε πολύ(καθορίζεται από ποιον χαρακτήρα θα επιλέξεις στην αρχή του παιχνιδιού να συνεργαστείς).Το τελικό boss πρώτα με έστειλε να κλαίω σε εμβρυική στάση στο κρεβάτι και μετά χρειάστηκα μια μέρα να φαρμάρω demons για fusions της προκοπής.Και εκεί που νόμιζα οτι τέλειωσα μου ανοίγει καινούριο dungeon και συνειδητοποιώ οτι είμαι τουλάχιστον 10lvl κάτω.Άλλη μια μέρα μπρος πίσω στο καινούριο dungeon για lvls,πίσω στα παλιά dungeons για καινούριους demons και φτάνω στο τελικό boss για να αρχίσει τα one shot και να πρέπει να αλλάξω πάλι τους demons και να βρω gear με συγκεκριμένο resistance.Προτείνετε για τους fan της σειράς shin megami tensei(όχι για τους persona fans που μάθανε το franchise μετά το p3) και για όσους τους αρέσουν τα δύσκολα jrpgs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχιζω με Desperados 3 το οποιο ειναι παιχνιδαρα (ειμαι στο chapter 3), προσφατα ξεκινησα να παιζω Hunt Showdown και ειμαι και στο τριτο κοσμο του New Super Lucky's Tale το οποιο μπορει να μην ειναι τιποτα τρελο αλλα μεχρι να βγουν τα Super Mario Odyssey 2 (ή το Μario 3D collection) και Crash Bandicoot 4 θα παρω τη 3D platforming δοση μου οποτε ευχαριστημενος ειμαι. :P

Επεξ/σία από dr_thodt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2020 at 12:23, nemesiskp said:

Μετά από 86 ώρες τελείωσα το Ac origins στο X-ONE. Μένουν τα expansions, αλλά θα κάνω ένα διάλλειμα για την ώρα.

Ξεκίνησα Forza Horizon 3 και Metro Exodus.

Είναι παιχνιδαρα το horizon 3 πάντως. Πιο racing απ' το 4! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d_gkal είπε

Είναι παιχνιδαρα το horizon 3 πάντως. Πιο racing απ' το 4! 

Ειναι ωραιο ισχύει. Βασικά είχα ρωτήσει εδώ μέσα για τα δύο αυτά σε single player και όλοι το 3 μου είπαν. Ανέβασαν και μια προσφορά στο αντίστοιχο θέμα του xbox οπότε το πήρα. Με ψήνει και το blizzard Mountain αλλά θα το σκεφτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...