Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο μια 20ετια ξαναεπιασα το Parasite Eve. Μολις το τερματισω, σειρα εχει προφανως το sequel. ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ, ειχα διαβασει οτι ετοιμαζουν remastered για το PS5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xθές τελείωσα το Observation .
9 ώρες και κάτι ψιλά με πήρε.

Απίθανη, απίθανη ατμόσφαιρα σε βαθμό που οταν το πάιξεις και με ενα καλό set ακουστικών νομίζεις οτι βρίσκεσαι όντως μέσα σε διαστημικό σταθμό.
Πολύ ώραία γραφικά, πολύ καλή παραγωγή ήχου, όμορφο story που σε κρατάει απο τα...ξέρετε :D 
Πως καταλαβαίνεις οτι εμπλέκονται άτομα απο το team του Alien Isolation...το UI είναι απίστευτα μινιμαλιστικό/λιτό και "ρεαλιστικό".

Aρνητικά :
-  Το Unity engine...το παιχνίδι προσπαθεί να τρέξει στα 60fps (ΧΟΝΕΧ) αλλά υπάρχουν μόνιμα micro-stutters/κοψίματα στην κίνηση.
- Οι γρίφοι/puzzles ώρες-ώρες καταντάνε πραγματικά σπαστικοί καθώς δεν έχεις ιδέα τι πρέπει να κάνεις (και τα tutorial του παιχνιδιού δεν είναι καλά).
- Η πλόηγηση στο παιχνίδι είναι και αυτή ώρες-ώρες σπαστική καθώς τα objectives δεν είναι πάντα ξεκάθαρα (παρόλο που λέει στη λίστα τι πρέπει να κάνεις) με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις pixel-hunting σε μια οθόνη για να δεις που διάολο μπορείς να κάνεις interact με αντικείμενα οδηγόντας με τη σειρά του σε χάσιμο χρόνου λόγω ψαξίματος.
0 replay value προφανώς καθώς ο τίτλος βασίζεται καθαρά και μόνο στην ατμόσφαιρα/ιστορία και οι επιλογές που σου δίνονται είναι προκαθορισμένες, κοινώς, ο,τι είναι να δείτε θα το δείτε σε ενα playthrough.

Σε γενικές γραμμές, ο τίτλος είναι τιμιότατος και θα το πρότεινα σε όσους αρέσει το hard sci-fi.

8/10 

 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2020 στις 1:33 ΜΜ, asemnos είπε

Μετα απο μια 20ετια ξαναεπιασα το Parasite Eve. Μολις το τερματισω, σειρα εχει προφανως το sequel. ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΕΣ, ειχα διαβασει οτι ετοιμαζουν remastered για το PS5.

Το 1 είναι κλασσικό παιχνίδι και από τα αγαπημένα rpg του psone.Το δυο είναι περισσότερο resident evil κλώνος.Δεν είναι κακό απλά δεν είναι σαν το 1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RazielKvlt είπε

Το 1 είναι κλασσικό παιχνίδι και από τα αγαπημένα rpg του psone.Το δυο είναι περισσότερο resident evil κλώνος.Δεν είναι κακό απλά δεν είναι σαν το 1.

Η αισθηση που εχω απο τοτε ειναι αυτη ακριβως που περιγραφεις! Χωρις να με χαλαει ωστοσο, μια και ειμαι φαν των RE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματισα το blasphemus που ηταν free για το πσκ με το gold. 

Παρα πολυ ευχάριστο παιχνίδι με symphony of the night vibes. Ειχε ωραια concept, εξυπνα mobs και bosses και γενικά οτι χρειαζόμουν.  Καποιοι θα το πουν metroidvania αλλα τα μερη που δεν ειναι προσβασιμα ειναι optional οποτε θα το ελεγα περισσοτερα castlevania clone σε αλλο setting. Δε μπορω να φανταστω καποιον καλό λόγο για να παίξει καποιος ng+ πάντως. Οτι είναι να δεις το βλέπεις σε ενα playthrough. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασα πρόσφατα το FF8 remake. Είναι η 3η η 4η φορά που το πιάνω και με έχει ρουφήξει στον κόσμο του για άλλη μια φορά. Όσο μεγαλώνω τόσο το εκτιμώ παραπάνω ελλειψη σοβαρών εναλλακτικών στο genre.

Αυτό που με εντυπωσιάζει στο συγκεκριμένο playthrough είναι οι ασχετοι npcs και το ότι αντι να λένε τα δικά τους για καμία γάτα που έχασαν κτλ προσθέτουν στο υπάρχον world building με ουσιαστικές πληροφορίες.

Και προφανώς η σκηνοθεσία του game. Συνέχεια συμβαίνουν πράγματα με ουσία με ελάχιστα fillers.

Anyway πότε δε κατάλαβα γιατί θεωρείται υποδεέστερο από τα FF7,9,10. Σίγουρα το έχω πολύ ψηλά λόγω νοσταλγίας από τη στιγμή που ήταν το game που με έβαλε στο genre πριν 23 χρόνια αλλά και πάλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάρα πολύ καλό και το Digital Devil Monogatari: Megami Tensei II.Και το ότι στο remake Kyūyaku Megami Tensei τα έχουν ενώσει(μετά τους τίτλους τέλους ξεκινάει αμέσως το δεύτερο) το κάνει ακόμα καλύτερο γιατί έχεις την αίσθηση ενός μεγάλου σε διάρκεια παιχνιδιού και όχι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις ημέρες έχω φάει κόλλημα με το Neon Abyss το θεωρώ καταπληκτικό πολύ ωραία μουσική , όπλα , skills στην τύχη το βρήκα στο game pass απορώ πως δεν το είχα πετύχει πουθενά

Οι fans αυτού του είδους μπορείτε να του ρίξετε μία ματιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα! Τη προηγούμενη εβδομάδα τερμάτισα το God of War και τώρα ξεκίνησα το Assassins Creed Origins. Πολύ καλό παιχνίδι με έχει κρατήσει μέχρι στιγμής. 22 ώρες και είμαι στο 18%. Είμαι και fan των stealth games / tactics. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα στην παρέα! Τη προηγούμενη εβδομάδα τερμάτισα το God of War και τώρα ξεκίνησα το Assassins Creed Origins. Πολύ καλό παιχνίδι με έχει κρατήσει μέχρι στιγμής. 22 ώρες και είμαι στο 18%. Είμαι και fan των stealth games / tactics. 

Καλησπερα! Το God of War ποση ωρα σου πηρε συνολικα; Εγω μολις σκοτωσα το

Spoiler

dark elf boss (Svartáljǫfurr)

και αναρωτιεμαι ποσο εχει ακομα το παιχνιδι γιατι δεν με εχει κερδισει και θελω να ξεμπερδευω (μην πεσετε να με φατε, μετα απο From Software το χαος, με κατεστρεψαν οι παιχνιδαρες τους).

 

Ταυτοχρονα εχω ξεκινησει και Detroit: Become Human και μου αρεσει πολυ, αν και μου φαινεται πολυ αργο στην αρχη του και ελπιζω να ανεβασει ρυθμους.

Επεξ/σία από mixschino
spoiler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλα γιατι εχουν περασει 2 χρονια που το τελειωσα εχεις ακομα μπολικο δρομο για το τερματισμο.
Το Detroit Become Human  ειναι παιχνιδαρος μη το παρατησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...