Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Witcher 3 σε PS4 pro, 30 ωριτσες μέχρι στιγμής.

Απλα να πω ότι οποίος το έχει αφήσει, είναι επειδή δεν το έχει μάθει.

Πλεον είναι επίσημα μαζί με το Red Dead 2, και το Horizon στα 3 καλύτερα παιχνίδια του Ps αλλά και γενικότερα όλων των εποχών.

Το μόνο μου θέμα είναι πως με κουράζει πολύ ( μάτια) στην Sony Xf 9005, με HDR εννοείται.

Εχει κανείς άλλος το θέμα αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, h3342 said:

Και εγω πριν λιγες μερες το ξεκινησα! Το παιζω σε μονιτορ 1080 εγω οχι τηλεοραση 4κ

Εκτος οτι ειναι πανεμορφο

Πρεπει ναναι και τεραστιο παιχνιδι..

Εχω παιξει 25 ωρες και ειμαι στον δευτερο-τριτο χαρτι ακομα και επιπεδο 16!!

Έχει τοσα πολλα να κανεις...!

 

Εσυ πως τα πας.;;

γυρω στις 6 ωρες εχω gameplay. 

level 7-8 ειμαι. 

πηγαινω απο δω απο κει, ψάχνω, βρίσκω, προχωραω στα quests. 

γενικά παιζω για να περάσει η ωρα. 

δυσκολευομαι αρκετά στις μαχες, ειδικα οταν την πέφτουν 5-6+ ατομα. και το εχω στο easy 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 2:19 ΠΜ, klainmaingr είπε

Καλη τύχη με το sekiro. Hesitation is defeat. Μονο μούτρα και μονο deflect. Αντρικά. 

Μέχρι τώρα καλά πάει, πέφτει ξύλο βέβαια και έχει τρομερή εκμάθηση αλλά η μάχη του είναι πραγματικά σκέτη απόλαυση. Αισθάνεσαι κάθε χτύπημα και κάθε parry σε σειρά σαν πραγματικό ποίημα. Ειδικά η πρώτη μου επαφή με τον Genichiro το παιχνίδι είναι real time επικό samurai sword clash movie και χωρίς QTE και βλακείες. Είναι επιτακτικό να μάθεις να παλεύεις και είναι εντελώς skill based. 

Γουστάρω τα upgrades που είναι πρακτικού χαρακτήρα και όχι απλά και ξερά νούμερα. Γουστάρω που η κεντρική ιδέα είναι ότι σου δίνω εργαλεία και να βρεις το πως θα τα χρησιμοποιήσεις. 

Το παιχνίδι έχει σχέση με souls μόνο στο πνεύμα. Στην πράξη όμως δεν είναι. Ακόμα και το bloodborne που είναι γρήγορο ως gameplay δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έφτιαξαν με το Sekiro. Δεν είναι σίγουρο ότι θα του αρέσει κάποιου που γουστάρει Souls καθώς το Sekiro είναι δική του κατηγορία. Προσωπικά το γουστάρω πολύ αλλά δεν τα βάζω δίπλα δίπλα. 

Αντε με το καλό να προσπαθήσω τώρα για πολλοστή φορά να φάω τον πίθηκα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Μέχρι τώρα καλά πάει, πέφτει ξύλο βέβαια και έχει τρομερή εκμάθηση αλλά η μάχη του είναι πραγματικά σκέτη απόλαυση. Αισθάνεσαι κάθε χτύπημα και κάθε parry σε σειρά σαν πραγματικό ποίημα. Ειδικά η πρώτη μου επαφή με τον Genichiro το παιχνίδι είναι real time επικό samurai sword clash movie και χωρίς QTE και βλακείες. Είναι επιτακτικό να μάθεις να παλεύεις και είναι εντελώς skill based. 

Γουστάρω τα upgrades που είναι πρακτικού χαρακτήρα και όχι απλά και ξερά νούμερα. Γουστάρω που η κεντρική ιδέα είναι ότι σου δίνω εργαλεία και να βρεις το πως θα τα χρησιμοποιήσεις. 

Το παιχνίδι έχει σχέση με souls μόνο στο πνεύμα. Στην πράξη όμως δεν είναι. Ακόμα και το bloodborne που είναι γρήγορο ως gameplay δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έφτιαξαν με το Sekiro. Δεν είναι σίγουρο ότι θα του αρέσει κάποιου που γουστάρει Souls καθώς το Sekiro είναι δική του κατηγορία. Προσωπικά το γουστάρω πολύ αλλά δεν τα βάζω δίπλα δίπλα. 

Αντε με το καλό να προσπαθήσω τώρα για πολλοστή φορά να φάω τον πίθηκα. 

Σαν χορογραφια πραγματικα οι μαχες,ειδικα με Genichiro,θεωρω με διαφορα η καλυτερη μαχη του παιχνιδιου.

Ελπιζω παντως στο επερχομενο eldin ring να υπαρχει κατι απο sekiro μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Σαν χορογραφια πραγματικα οι μαχες,ειδικα με Genichiro,θεωρω με διαφορα η καλυτερη μαχη του παιχνιδιου.

Ελπιζω παντως στο επερχομενο eldin ring να υπαρχει κατι απο sekiro μεσα.

Πραγματικά, χορογραφία. Απίστευτο στυλ, animations, camera work. Η FROM έκανε τρελό mastery σε αυτό το κομμάτι και όλα αυτά γίνονται real time. Πραγματικά μετά από κάθε μάχη τσεκάρω τα χέρια μου μην έχω κοψίματα και ο ιδρώτας τρέχει από το μέτωπο ενώ ιδρώνουν και οι μασχάλες μαζί. Τέτοια αίσθηση έχω μόνο στο Street Fighter V σε online αγώνες και αυτοί το κατάφεραν με single player μάχη. Απλά respect. 

Το stealth κομμάτι είναι όσο πρέπει και είναι συμπληρωματικό. Αν θες να το πας εντελώς stealth εν μέρη μπορείς και τουλάχιστον μέχρι τώρα αν χάσω κάπου στον χάρτη δεν είναι απαραίτητο να πολεμήσω τους πάντες για να φτάσω εκεί που ήμουν. Απλές χειρουργικές επεμβάσεις με τον γάντζο σε σημεία κλειδιά προσπερνάς τους πάντες αν θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Πραγματικά, χορογραφία. Απίστευτο στυλ, animations, camera work. Η FROM έκανε τρελό mastery σε αυτό το κομμάτι και όλα αυτά γίνονται real time. Πραγματικά μετά από κάθε μάχη τσεκάρω τα χέρια μου μην έχω κοψίματα και ο ιδρώτας τρέχει από το μέτωπο ενώ ιδρώνουν και οι μασχάλες μαζί. Τέτοια αίσθηση έχω μόνο στο Street Fighter V σε online αγώνες και αυτοί το κατάφεραν με single player μάχη. Απλά respect. 

Το stealth κομμάτι είναι όσο πρέπει και είναι συμπληρωματικό. Αν θες να το πας εντελώς stealth εν μέρη μπορείς και τουλάχιστον μέχρι τώρα αν χάσω κάπου στον χάρτη δεν είναι απαραίτητο να πολεμήσω τους πάντες για να φτάσω εκεί που ήμουν. Απλές χειρουργικές επεμβάσεις με τον γάντζο σε σημεία κλειδιά προσπερνάς τους πάντες αν θέλεις. 

Αυτο ακριβως.Να πω την αμαρτια μου παντως ειχα καποια θεματα με την camera,σε ορισμενες μαχες.Ειδικα σε ενα μικρο χωρο που πολεμας,τον camera ninja οπως τον αποκαλουσα,μου εσπασε τα νευρα.Δεν νομιζω να το εχεις παιξει ακομη.Βασικα δεν θυμαμαι.

Και για το stealth που λες,επειδη το σιχαινομαι σαν ειδος στα games,δεν στο αναγκαζει το game,περα απο τα encounters με το great serpent,οπου ειναι λογικο ομως.

Παντως δοκιμασε να παιξεις ομως dark souls ,μετα απο το sekiro.Απλα δεν.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια Valhalla

Το παιχνίδι ΕΠΟΣ

Ακολουθουν μερικές φώτο.Στην τελευταία ,είναι αυτο που λέμε κρυφτό😝

Quiz ,που βρίσκεται ο ήρωας😁;

Spoiler

1252646233_data(5).jpg.04ab3ad6244a568b468f54ad2f86d39a.jpg960451700_data(1).jpg.ea82f28fd0242a724537eb2abefe4355.jpg1012436605_data(4).jpg.1ba2d5bf401b175bc3bf739649d47741.jpg2030105423_data(3).jpg.a1328a4c231bfe40904db296d8eb7f6c.jpg1927590125_data(2).jpg.bbea36c9a17d6cb58ef971a5229993da.jpgdata.jpg.3a61553ceba92dbfc04e26f59becfbdb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2020 στις 10:54 ΠΜ, takjar είπε

Έχω ξεκινήσει το Days Gone χαλαρά μετά την δουλειά τα βραδάκια, με στόχο για πλατίνα (~90 ώρες).

Μου το επέστρεψε φίλος, που το παράτησε διότι δεν του άρεσε καθόλου, ειδικά αφού του είχα δανείσει το Last of Us 2, η σύγκριση για αυτόν ήταν αναπόφευκτη και δεν το έφτανε το LoU2.

Είμαι περίπου στην μέση του game και αυτό που βλέπω είναι ένα παιχνίδι με bugs, αλλά και ένα παιχνίδι το οποίο είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ φιλόδοξο, απεικονίζει ένα ανοιχτό κόσμο, με μία ρεαλιστική πραγματικότητα και άπειρα ζόμπι :).

Το σκηνικό όπου είναι στημένο το game, φαίνεται αρκετά ξένο (σε μένα), διότι (μέχρι εκεί που έχω παίξει) είναι στημένο σε ανοιχτούς αμερικάνικους δρόμους στην μέση του πουθενά με ελάχιστα κτήρια.

Σαν στήσιμο θυμίζει περισσότερο Horizon Zero Dawn και Red Dead Redemption παρά Last of Us, αλλά νιώθεις ότι έχει μπει λιγότερος χρόνος, φροντίδα και χρήμα σε αυτό το game. Οπότε έτσι εξηγώ τα bugs και ότι δεν έχουν λυανθεί η διάφορες "γωνίες" στο game.

Μεταξύ περιοχών δεν έχει loading, ενώ το HZD είχε loading, βέβαια το HZD είχε και ένα drawing distance αδιανόητο για εχθρούς κλπ. Ίσως να το κλέβει στα τούνελ το loading περιοχών το DG.

Το story μέχρι τώρα χτίζεται ωραία, χωρίς υπερβολές. Είναι λίγο δύσκολο να ταυτιστείς με τον πρωταγωνιστή, καθώς είναι ιδιαίτερος και διότι συνέχεια στον χτίζει το game και στον κάνει πιο ανθρώπινο και σου δικαιολογεί πολλά πράγματα στην πορεία.

Μέχρι τώρα δεν το έχω μετανιώσει που μπήκα στο τρυπάκι αυτού του game. Παρότι ήξερα ότι το main game διαρκεί περίπου 80 ώρες

* Σημείωση: Έχω πλατινάρει το LoUs2 και το HZD, πριν ξεκινήσω το Days Gone. Το HZD για μένα είναι το καλύτερο game του PS4

Το τερμάτισα το game και προχωράω για πλατίνα. Summary: Μου άρεσε :)

Μία συμβουλή αν δεν το έχετε παίξει ακόμα ή το είχατε αρχίσει και το σταματήσατε.

Να το παίξετε στο PS5 (Το τερμάτισα στο PS4 Pro)

Είναι ένα παιχνίδι αδιανόητα φιλόδοξο, όπου τα βασικά θέματα που έχει είναι θέματα γραφικών και ιπποδύναμης.

Λάθος aggressive blurriness σε πάρα πολλές σκηνές, fps drops και textures να μην φορτώνουν ακόμα και στα πιο απλά cinematics. Όλα αυτά παρότι είναι καθαρά θέματα ιπποδύναμης και optimization, καταφέρνουν και σου κλέβουν από την εμπειρία του παιχνιδιού.

Αν σε αυτό το παιχνίδι του είχαν δώσει περισσότερο χρόνο, φροντίδα και budget και το είχαν πλανάρει κατευθείαν για PS5 launch title, θα ήταν console-buyer.

Θα το πλατινάρω το game, και μπορεί σε κάποια φάση σε κάνα 2 χρόνια, να το παίξω New Game+ στο PS5

Επεξ/σία από takjar
Ορθογραφικά
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Mετα απο 150 ωρες τελειωσα το  AC Valhalla   και ξεκινησα fallout 4  για πρωτη φορα σε αυτη την σειρα .Ειναι απωθητικος ο τεχνικος τομεας για τα δικα μου ματια  αλλα ας οψεται  η αναμονη για το next gen update sto cyberpunk .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 7:46 ΠΜ, Fotis13 είπε

Mετα απο 150 ωρες τελειωσα το  AC Valhalla   και ξεκινησα fallout 4  για πρωτη φορα σε αυτη την σειρα .Ειναι απωθητικος ο τεχνικος τομεας για τα δικα μου ματια  αλλα ας οψεται  η αναμονη για το next gen update sto cyberpunk .

Ο περισσοτερος κοσμος δεν το αρεσε, αλλα εγω το λατρεψα. Απο τα καλυτερα games που επαιξα στο ps4. Εχει και ενα απιστευτο dlc που ειναι καλυτερο απο το main game imo. Τα γραφικα δε λενε πολλα, αλλα αν ασχοληθεις λιγο θα το παραβλεψεις θα καεις πιστεψε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είμαι εκτός και η δυνατότητα gaming είναι μικρή έχω πέσει στο AI the somnium files. Τι παιχνιδαρα είναι τούτο; Δεν έχω πολλές ώρες αλλά με έχει κερδίσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 8:26 ΜΜ, najinblue3 είπε

Ο περισσοτερος κοσμος δεν το αρεσε, αλλα εγω το λατρεψα. Απο τα καλυτερα games που επαιξα στο ps4. Εχει και ενα απιστευτο dlc που ειναι καλυτερο απο το main game imo. Τα γραφικα δε λενε πολλα, αλλα αν ασχοληθεις λιγο θα το παραβλεψεις θα καεις πιστεψε με

Το παρατησα  στις 10 ωρες εχει πολυ δυστροπο μενου  και δεν την παλεψα με τον τεχνικο τομεα .Σε εχω ομως θα εκπλαγεις .Ξεκινησα Persona 5   και  αφου  ξεπερασα  το αρχικο πολιτισμικο σοκ με κρατησε ,εχω ηδη  γυρω στις 40 ωρες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις πρωτες δεκα ωρες με επιανε πονοκεφαλος οποτε επαιζα το παιχνιδι. Τα εντονα χρωματα που εναλλασονταν συνεχως και η μουσικη πρεπει να εφταιγαν.

Μετα το συνηθισα. Εφτασα 200 ωρες και οσο περναγε μου αρεσε ολο και περισσοτερο.

(Για το Περσονα 5 λεω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...