Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, The_Judas είπε

Παίζω το man of medan τελευταία. Είναι διαδραστικό παιχνίδι θρίλερ όπου ακολουθείς μια ιστορία και οι πράξεις σου έχει συνέπειες.

Θετικά: Πολύ ωραία γραφικά και ήχος και είναι ενδιαφέρον ως ιδέα. Εχει 5 χαρακτήρες που χειρίζεσαι και αναλόγως τις επιλογές σου μπορεί να πεθάνουν από 1 ώς 5 στο τέλος. Επίσης οι διάλογοι καθορίζουν και τις σχέσεις μεταξύ των παικτών.

Μπορείς να το παίξεις με1-5 άτομα αλλά με το ίδιο χειριστήριο.

Αρνητικά: Έχει πολλά time critical σημεία όπου εκεί που παρακολουθείς την υπόθεση, ξαφνικά σου δίνει χρόνο 2 δευτερόλεπτα για να πατήσει ενας και των τεσσάρων κουμπιών. προσωπικά είμαι αρκετά άμπαλος σε αυτά τα θέματα και πάντα πατάω λάθος κουμπί.

Καλή προσπάθεια αλλά χρειάζεται αρκετή βελτίωση σε ορισμένα σημεία. Θα μπορούσε να σου δίνει περισσότερο χρόνο και περισσότερη διαδραστικότητα γιατί σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού απλά παρακολουθείς διάλογο 3-4 λεπτά...

Θα μπορούσαν να πάρουν πολλές ιδέες από το One way out...

Bingo Ιούδα μου, το αυτό ακριβώς, το Little Hope ελπίζω να είναι καλύτερο, θα περιμένω να μπει στο gamepass και αυτό ;) 

27 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Παιζω εδω και μια μερα περίπου το jedi fallen order.. Να πω την αληθεια δεν μου αρεσει και πολυ..η κινηση του χαρακτηρα μου φαινεται πολυ αποτομη..εχω παει σε 3 κοσμους και το level design με απωθει παρα πολυ.. Σαν να παιζω ενα 3d platform παιχνιδι

Aποτομη φίλε δεν είναι καθόλου - over-animated θα την χαρακτήριζα (βλέπε: πολλά καρέ κίνησης/animation).
Το level design...το παιχνίδι θα μπορούσες να το χαρακτηρίσεις και Metroidvania (με soulslike σύστημα μάχης).
Δεν ειναι κακό πάντως, συνέχισέ το λίγο, "ανοίγει" το gameplay απο ένα σημείο και μετά λόγω των ικανοτήτων που ξεκλειδώνεις.
Μου άρεσε αρκετά και να φανταστείς πως δεν είμαι καθόλου fan των Star Wars :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει πολλά διαμαντακια το gamepass.  Τώρα έβαλα το deliver us to the moon, πολύ ωραίο διαστημικό sim adventure.

Ωραία ατμόσφαιρα, κλειστοφοβικη, ρεαλιστικες κινήσεις μέσα και εξω απο το διαστημόπλοιο.

Πολλές αποστολές έχουν χρονικό οριο, πχ τρέχεις στο διαστημόπλοιο για να κάνεις το sequence εκτόξευσης και να οδηγήσεις το διαστημόπλοιο στο φεγγάρι ή μετά να λύσεις έναν γρίφο προτού σου τελείωσει το οξυγόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο οικογενειακο συμβουλιο αποφασιστηκε οτι θα πρεπει αν ειναι δυνατον, να υπαρχουν 4 games εγκατεστημενα ταυτοχρονα. Δυο για το ανδρογυνο (ενα για την ημερα/απογευμα και ενα σε horror φαση το βραδυ), ενα για την γυναικα μου και ενα για μενα.

Αυτα λοιπον που παιζουμε αυτες τις μερες ειναι τα:

Luigi's Mansion 3 στο switch και για τους δυο

Man of Medan στο series x και για τους δυο ( η horror φαση που λεγαμε)

Bejeweled 3 στο series x για την γυναικα μου που εχει τρελαθει με αυτο

Octopath traveler στο switch για μενα. 

 

Το man of medan δεν το χουμε ξεκινησει ακομα, το luigi's mansion 3 ειναι απλα εκπληκτικο και το octopath μου αρεσει παρα πολυ, με μονο μελανο σημειο το οτι καθε 15-20 δευτερολεπτα μπαινεις σε μαχη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Μετα απο οικογενειακο συμβουλιο αποφασιστηκε οτι θα πρεπει αν ειναι δυνατον, να υπαρχουν 4 games εγκατεστημενα ταυτοχρονα. Δυο για το ανδρογυνο (ενα για την ημερα/απογευμα και ενα σε horror φαση το βραδυ), ενα για την γυναικα μου και ενα για μενα.

Αυτα λοιπον που παιζουμε αυτες τις μερες ειναι τα:

Luigi's Mansion 3 στο switch και για τους δυο

Man of Medan στο series x και για τους δυο ( η horror φαση που λεγαμε)

Bejeweled 3 στο series x για την γυναικα μου που εχει τρελαθει με αυτο

Octopath traveler στο switch για μενα. 

 

Το man of medan δεν το χουμε ξεκινησει ακομα, το luigi's mansion 3 ειναι απλα εκπληκτικο και το octopath μου αρεσει παρα πολυ, με μονο μελανο σημειο το οτι καθε 15-20 δευτερολεπτα μπαινεις σε μαχη...

Δοκιμάστε και το one way out από το gamepass, από τα κορυφαία συνεργατικα παιχνίδια για δύο άτομα. με συνεργασία δύο παικτών προσπαθείς να δραπετεύσεις με κινηματογραφικό τρόπο από την φυλακή.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω γύρω στις 80 ώρες breath of the wild... Το παιχνίδι δεν τελειώνει με τπτ κ πως παίρνει το 3ωρο ούτε που καταλαβαίνω... Φοβάμαι πλέον να ανοίξω την κονσόλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές τελείωσα το tell me why 

Ωραίο στορυ, ανατροπές, πουλ ωραίο παιχνίδι 

 

Επίσης πριν λίγο καιρό ασχολήθηκα με το call of the sea. Φάνηκε αρκετά δύσκολο σε κάποιους γρίφους. Να ναι καλά το youtube αλλιώς θα το είχα παρατήσει. 

 

 

Κάποια πρόταση για παρόμοιο είδος με τα παραπάνω; (Έχω τερματίσει το life is strange και παίζω την δεύτερη σεζόν του walkind dead)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Προχθές τελείωσα το tell me why 

Ωραίο στορυ, ανατροπές, πουλ ωραίο παιχνίδι 

 

Επίσης πριν λίγο καιρό ασχολήθηκα με το call of the sea. Φάνηκε αρκετά δύσκολο σε κάποιους γρίφους. Να ναι καλά το youtube αλλιώς θα το είχα παρατήσει. 

 

 

Κάποια πρόταση για παρόμοιο είδος με τα παραπάνω; (Έχω τερματίσει το life is strange και παίζω την δεύτερη σεζόν του walkind dead)

the wold among us πολυ καλο και με δραση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω το rage 2 που το ειχα παρατησει γιατι δεν μου αρεσε γενικα αλλα τωρα που το ξαναπαιζω μου αρεσει πολυ το gunplay μονο σπαστικο ειναι ο μεγαλος αδειος χαρτης που δεν εχει τιποτα να κανεις και συνεχεια βρουμ βρουμ μεχρι το επομενο shooting.εχει λιγο gore ευτυχως και τα skills εχουν πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω καει με το octopath traveler οσο δεν παει... Το αφησα σχεδον στη μεση και ξεκινησα απο την αρχη... 

Ειδικα στα rpg games το κανω σχεδον παντα... Παιζω κανα 20ωρο μεχρι να παρω ενα γενικο feeling των mechanics, τι δουλευει και τι οχι και μετα αρχιζω φρεσκο playthrough. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα το yakuza 0 μετά από τις καλές κριτικές που διάβασα.

Καλό είναι αλλά δεν με έχει εντυπωσιάσει. Εχοντας παίξει το sleeping dogs, το gta5 και διάφορα παρόμοια παιχνίδια, είχα υψηλότερες προσδοκίες.

Το yakuza κατά βάση είναι beat em up rpg. Δεν έχω βρει ακόμη κάποια ποικιλία στο παιχνίδι, αλλά είμαι ακόμη στο 3ο κεφάλαιο. Συνέχεια ξύλο, ξύλο και ξύλο, σε σημείο που θα χρειαστώ σύντομα καινούργιο gamepad από την "κακομεταχείρισή" του :P

Ούτε τα mini games με έχουν ενθουσιάσει ιδιαίτερα.

Κατά τ'άλλα καλή η ιστορία, αλλά και πάλι το παιχνίδι έχει υπερβολικά πολλούς διαλόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, The_Judas said:

Καλό είναι αλλά δεν με έχει εντυπωσιάσει. Εχοντας παίξει το sleeping dogs, το gta5 και διάφορα παρόμοια παιχνίδια, είχα υψηλότερες προσδοκίες.

Δεν είναι παρόμοια παιχνίδια. 

Ειδικά με το GTA δεν μπορώ να βρω πολλές ομοιότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση GTA με Yakuza περαν απο το οτι ειναι στην συγχρονη εποχη, εντελως άλλα παιχνιδια.

το Yakuza η βάση του ειναι η πολυ πλουσια ιστορια και διάλογοί του, στο χτίσιμο μιας πολυ μεγαλης noir drama ιαπωνικης ταινίας. τα mini games υπαρχουν απλα για χαβαλε, μπορεις να τα αγνοήσεις όλα διχως προβλημα. τα side quests από την αλλη, σε μεγαλο τους ποσοστο ειναι πολυ ωραια γιατι εχουν φοβερο χιουμορ και πολυ εξυπνες κ διαφορετικες ιδεες.

Γενικα αν περιμενες παιχνιδι GTA τύπου, λάθος παιχνιδι διαλεξες. εδω η ιστορια ειναι πανω από όλα, με το gameplay στις μαχες σε πιο 2η μοίρα (ασχετως αν το 0 εχει το πιο πλουσιο gameplay απο ολα τα βασικα της σειρας)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το Majin Tensei II: Spiral Nemesis.Το είχα ξεκινήσει κάτι μήνες πριν αλλά βγήκε το expansion του WoW και με το κάψιμο στο Cod mobile σε κάθε νέα σεζόν για legendary rank σε br και mp το έπαιζα κάθε φορά ελάχιστα.Το βρήκα απλά τέλειο αν και με τα Shin Megami Tensei δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός.Ειναι strategy tactical rpg όπως η σειρά fire emblem.Πολύ υψηλός βαθμός δυσκολίας,μάχες που μπορεί να κρατήσουν και μια ώρα,πολλά restart όπως και στα fire emblem,αν μια μονάδα σου σκοτωθεί χάνεται μόνιμα και θέλει πολύ προσοχή γενικά για να μην καταλήξεις να κλαίς σε εμβρυϊκή στάση μετά από μια ώρα γιατί έκανες save μετά από λάθος κίνηση(μπορείς να κάνεις save πριν από κάθε γύρο).Η ιστορία είναι πάρα πολύ καλή.Το ίδιο και οι χαρακτήρες και θες να δεις τι θα συμβεί.Εχει πέντε εναλλακτικά τέλη.Φοβερό soundtrack(λογικό αν σκεφτείς ότι τα smt έχουν πάντα πάρα πολύ καλό soundtrack) και οι χαρακτήρες είναι πολυ ενδιαφέροντες με ξεχωριστές προσωπικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...