Προς το περιεχόμενο

Πρώην υπάλληλοι της Nokia ετοιμάζουν smartphones με το λειτουργικό Meego


akiros12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ομάδα από πρώην προσωπικό της Nokia μαζί με υποστηριχτές του λειτουργικού Meego δημιούργησαν μια νέα mobile startup εταιρία με όνομα Jolla, με σκοπό να κατασκευάσουν νέα smartphones βασισμένα στο λειτουργικό Meego, το οποίο τρέχει το Nokia N9.Συγκεκριμένα σύμφωνα με την LinkedIn σελίδα τους,η εταιρία αποτελείται από επαγγελματίες από την ομάδα του Meego N9 μαζί με τα καλύτερα μυαλά από τις κοινότητες του Meego.H Jolla δε σχετίζεται με την Nokia,οπότε δε πρόκειται να προσφέρει υποστήριξη στο Nokia N9.H εταιρία ηγείται από τον πρώην αρχιμηχανικό του Meego τμήματος, Marc Dillon ο οποίος δούλευε στην Nokia για 11 χρόνια και έφυγε από την Φινλανδική εταιρία τον Μάιο.

 

Source.png Πηγή: http://www.itechgreek.com/2012/07/jolla-ex-nokia-staff-to-build-meego.html'>itechgreek.com

Επεξ/σία από akiros12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν πρόκειται να τους χρηματοδοτήσει κανείς και δεν θα βγει τελικό προϊόν. Μόνο σχέδια στο χαρτί...

Δηλωσαν πως εχουν χρηματοδοτες και δεν τιθεται θεμα ρευστου και τελους του χρονου θα εχουμε συσκευη/ες :rolleyes:

Τωρα ποιος τους χρηματοδοτη; Αν δεν ειναι κρυφα η ιδια η Nokia τοτε ισως καποιος κινεζος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό project αλλά για πτυχιακή, όχι για εμπορικό προϊόν. Εγώ αν ήμουν apple ή google, θα φρόντιζα να τους δίνω χρηματοδότηση (μέχρι ενός σημείου) και μετά, ανάλογα το αποτέλεσμα ή θα τους έθαβα ή θα τους εξαγόραζα. Με εταιρείες τέτοιου μεγέθους που έχουν το 70-80% της αγοράς δεν έχεις καμία ελπίδα για κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κάθε τι στο ξεκίνημά του, έχει πιθανότητες να πετύχει ή ν' αποτύχει. Αν τα τηλέφωνα που θα φτιάξουν, είναι πράγματι αξιόλογα, εύχομαι να έχουν μεγάλη επιτυχία. Ο κόσμος μας έχει ανάγκη από νέες ιδέες, από όπου κι αν προέρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν ήμουν apple ή google, θα φρόντιζα να τους δίνω χρηματοδότηση (μέχρι ενός σημείου) και μετά, ανάλογα το αποτέλεσμα ή θα τους έθαβα ή θα τους εξαγόραζα. Με εταιρείες τέτοιου μεγέθους που έχουν το 70-80% της αγοράς δεν έχεις καμία ελπίδα για κάτι διαφορετικό.

 

 

Γι' αυτό το βροντοφωνάζουν και αυτοί ..... μπας και ασχοληθεί κανένας μαζί τους.

Η Nokia και οτιδήποτε έχει σχέση με Nokia .... έχει πεθάνει και δεν το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουν την υποστήριξη των εταιρειών κινητής, όπως πάει να κάνει η Mozilla με το Firefox OS, δε νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι οι μεγαλύτερες εταιρείες μετά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουν την υποστήριξη των εταιρειών κινητής, όπως πάει να κάνει η Mozilla με το Firefox OS, δε νομίζω να μπορούν να κάνουν κάτι οι μεγαλύτερες εταιρείες μετά...

 

 

Η Mozzila αν συνεχίσει έτσι, σε λίγο θα ψάχνει υποστηρικτές.

Με την νέα στρατηγική της εταιρίας, (update κάθε μήνα) .... όλο κάτι γίνετε και όλο κάτι δεν δουλεύει ... την μία κολλάει, την άλλη δεν παίζει βίντεο .... τα ποιό πολλά plugs δεν υποστηρίζονται ..... ο κόσμος άρχισε να κουράζετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...