Προς το περιεχόμενο

Ασύρματα internet από απέναντι σπίτι. Τι χρειάζομαι από Hardware?


Witcher

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να πάρω στο εξοχικό, internet ασύρματα από απέναντι σπίτι με απόσταση 20-25 μέτρα το πολύ,έχοντας οπτική επαφή.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ενώ στην αυλή μου έχω σήμα, όταν πάω μέσα στο σπίτι χάνετε.

Οπότε θέλω κάτι να βάλω εξωτερικά του σπιτιού(κεραία?) για να πιάνω όσο το δυνατόν καλύτερο σήμα και να το μεταφέρω μέσα στο σπίτι(με utp είναι καλύτερα φαντάζομαι) ρίχνοντας το σε ένα routerακι που έχω, για να έχω ασύρματο δίκτυο και μέσα στο σπίτι από το router μου.

 

Τώρα ο απέναντι που θα πάρω το ιντερνετ έχει wind σαν provider με το modem/router που δίνει η wind(ένα άσπρο με διαφανή περίβλημα δεν ξέρω μοντέλο για αυτό το περιγράφω)και έχει το ασύρματο open με wpa2 σαν ασφάλεια αν θυμάμαι καλά.

Εννοείτε ότι οποιαδήποτε ρύθμιση χρειαστεί να γίνει απο το modem/router τις Wind είναι εύκολο να γίνει γιατί ο "απέναντι" είναι συγγενής οπότε η πρόσβαση στο modem του είναι άμεση.

 

Θα τράβαγα καλώδιο αλλά επειδή στις αυλές μας παίζουν παιδάκια και μεσολαβεί και δρόμος δεν θα ήθελα να γίνει κάνα ατύχημα οπότε προτιμώ την λύση wireless. :rolleyes:

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με το μεγάλο post μου και να τονίσω πώς θα ήθελα ότι εξάρτημα χρειαστεί να αγοράσω να το βάλω στην δικιά μου μεριά και όχι στου "απέναντι". :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα access point χρειαζεσαι. Στην ουσια το ρυθμιζεις να συνδεετε αυτο στο router και εσυ σε αυτο. Ειχα ενα TP-Link το οποιο πεθανε μετα απο περιπου 2 χρονια δεν ξερω για μοντελα κτλ, αν εχει καποιος να προτινει καποιο συγκεκριμενο καλως αλλιως http://www.skroutz.gr/c/125/access_points.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp-link 5210g η πιο φθηνη 100% αξιοπιστη λυση για αυτο που θες να κανεις.

Το στηνεις ταρατσα με ενα cat5 το οποιο μεσω της poe συσκευης (περιεχεται στη συσκευασια του 5210) θα καταληγει στο ρουτερ σου. Και απο κει και περα εχεις κανονικα δικο σου δικτυο στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία οπότε πάω για το tp-link 5210g.

Το ότι έχει wpa2 σαν ασφάλεια δεν θα έχω πρόβλημα κάπου φαντάζομαι ετσι. Γιατί κάπου είχα διαβάσει στην αναζήτηση που έκανα πρίν ανοίξω το θέμα, να λέει κάποιος ότι δεν παίζει με wpa2. :unsure:

Μονοκατοικίες είναι και τα 2 σπίτια οπότε απλά θα το βάλω στο πιο ψηλό σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις μεχρι το παραθυρο σου η εστω απο την μεσα πλευρα μπορεις και ενα tp link wa701nd που ειναι repeater.και μετα θα δινει ασυρματα μεσα σε σενα.για να μην μπλεκεις με ταρατσες αν εχεις σημα ακριβως στο παραθυρο σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tp-link 5210g η πιο φθηνη 100% αξιοπιστη λυση για αυτο που θες να κανεις.

Το στηνεις ταρατσα με ενα cat5 το οποιο μεσω της poe συσκευης (περιεχεται στη συσκευασια του 5210) θα καταληγει στο ρουτερ σου. Και απο κει και περα εχεις κανονικα δικο σου δικτυο στο σπιτι.

 

Σε τι Mode πρεπει να παιζει για αυτο που περιγραφεις? Πρεπει να ρυθμισω κατι η απο default ειναι plug and play για αυτο που περιγραφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι Mode πρεπει να παιζει για αυτο που περιγραφεις? Πρεπει να ρυθμισω κατι η απο default ειναι plug and play για αυτο που περιγραφεις?

Operation Mode: Ap Client Router

Wireless Mode: Client

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι Mode πρεπει να παιζει για αυτο που περιγραφεις? Πρεπει να ρυθμισω κατι η απο default ειναι plug and play για αυτο που περιγραφεις?

 

δεν υπαρχει κατι ακριβως Plug and play>καποις Ip και καποιες ρυθμισεις θα πρεπει υποχρεωτικα να γινουν στο tp link>επισης καλο θα ηταν με το που το παρεις αν παρεις αυτο να το κανεις και ενα firmware update

Operation Mode: Ap Client Router

Wireless Mode: Client

απλα ετσι δεν θα εχει wireless .επισης αν θελει σε παραπανω απο ενα Pc η θα πρεπει να βαλει καποιο access point Κατω η καποιος switch?right?το ap client απλα παιρνει ασυρματα και δινει με καλωδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...