Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτου tablet


GR-Internet Blog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά tablet. Να πάρω 10,8,7 ίντσες? Θέλω να μου πουν αυτοί που έχουν 10 ίντσες αν τους βολεύει στην μεταφορά? Επίσης επειδή δεν έχω ξαναγοράσει tablet δεν ξέρω αν τα 16Gb είναι αρκετά ή να πάρω με 32?

 

Είμαι ανάμεσα σε: Htc Flyer 32 ή 16 gb

Blackberry playbook 13 ή 32 gb

samsung galaxy tab 2 16gb

google nexus 7 16gb

motorola xoom 2 16 gb

 

Θέλω να είναι μέχρι 325 ευρώ. όλες οι προτάσεις και απόψεις δεκτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ιδέα των ταμπλετ ειναι η φορητότητα.... δεν υπαρχει θέμα με αυτό.

 

Απο εκει και πέρα, διαλέγεις ποσο ανετα θες να βλεπεις το περιεχόμενο.

 

Απο ολα οσα ανέφερες overall το καλύτερο ειναι το Xoom 2 hardware wise...

Flyer = νεκρό καιρό τώρα

Playbook = συλλεκτικό για να έχεις να θυμάσαι την αποπειρα της RIM στις τάμπλες

Galaxy Tab 2 = Καλουτσικο με αρκετά λάθος τιμη στα 500 ευρώ...

Google Nexus = για την τιμή πολυ καλο μηχάνημα, αλλά χωρις hdmi, 3G, καμερα στην πλάτη... είναι για πολυ βασικές ανάγκες.

Xoom 2 = πληρεστερο απο ολα στο hardware, πλην ομως πρεπει να ανέχεσε την Μοτορολα και τα "οποτε θυμηθει" updates στο λειτουργικο. Ερχετε με honey και συντομα παιρνει ICS... Δεν εχει ξεκλειδωτο bootloader, οποτε δεν υπάρχει κινητικοτητα στο XDA γυρω απο αυτό. Ερχετε ομως σε τιμή αστεράτη : http://www.amazon.de/gp/product/B006T8QDIA/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=ce-de και γύρω στα 385€ το 16GB.

 

Προσωπικά απο αυτά μονο Xoom 2 και Tab 2 θα εξέταζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το έξετασα και εγώ περισσότερο από όταν άνοιξα το θέμα σε ότι λες δίκιο έχεις. Για το θέμα των ινστων το 8αρι επειδή πήγα σε κατάστημα και τα έποιασα, είναι το καλύτερο. Τώρα το θέμα είναι άλλο. Εγώ το motorola xoom 2 media edition σκέφτομαι να πάρω? 3G πιστεύεις θα μου χρειαστεί? γιατί λεφτά για συνδέσεις δεν υπάρχουν και ούτε το βλέπω να κάνω σύνδεση. Έτσι και αλλιώς τώρα όπου πας υπάρχει wifi οπότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου οτι το hdmi ειναι αχρηστο σε tablet για εμενα, και 3g κανω το κινητο μου hotspot (αν εχεις) θα επαιρνα το google nexus 7, ειδικα αν ερθει με τιμη αντιστοιχη της αμρικανικης.

ο κυριοτερος λογος ειναι πως θα παιρνει πρωτο τις ενημερωσεις του λειτουργικου (λογικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω και εγώ το Google Nexus 7. Το hdmi είναι μάλλον άχρηστο και, πόσες φορές έχει χρειαστεί να βγάλεις φωτογραφία με το tablet? Η πρόσθια κάμερα, για τις απαραίτητες βιντεοκλήσεις, αρκεί. Με το μοντέλο των 16 Gb και έναν δωρεάν λογαριασμό σε cloud θα είσαι άρχοντας.

 

Α, και το λειτουργικό του τα σπάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν νομίζω να έρθει στην ΕΛλάδα με την τιμή της Αμερικής. Αγγλία πάντως κοιτάξτε τιμές στο ebay http://www.ebay.co.uk/ctg/ASUS-Google-Nexus-7-16GB-WiFi-7in-Black-/115407616?_refkw=google+nexus+7&_pcatid=840&_pcategid=171485&LH_ItemCondition=1000&_dmpt=UK_iPad_Tablets_eReaders

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια γνωμη εχετε για αυτο το tablet?μια και τα οικονιμικα δεν ειναι σε καλη κατασταση?

 

Για απλη χρηση μονο.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908272

Ευχαριστω

Τιποτα κανεις ???? :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα κανεις ???? :( :(

Μιας και ψάχνω και εγώ κάτι τέτοιο, έψαξα για εντυπώσεις από άλλους χρήστες. Στα 100-150 ευρώ συνήθως μιλάνε για πολύ χαμηλή ποιότητα κατασκευής (άμα πέσει, πάει), χαμηλή ανάλυση οθόνης, απαίσιες οθόνες, χαμηλό battery lifespan (αυτό ειδικά μπορεί να το αχρηστεύσει μέσα σε λίγους μήνες, οπότε μπορεί να χρειαστείς καινούργιο σχετικά σύντομα).

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστα, σίγουρα κάνουν τη δουλειά που θες με προσιτό κόστος. Απλά καλό είναι να τα δοκιμάσεις πριν τα πάρεις, για να ξέρεις τι συμβιβασμούς κάνεις. Εγώ πάντως προτιμό να πάρω κάτι ελαφρώς πιο ακριβό, αν η ποιότητα είναι αισθητά καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...