Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γούστα είναι αυτά. Προσωπικά από όλες τις ταινίες μόνο το SW μου αρέσει κι ας έχει ελάχιστη σχέση με το FF.

Γιαυτο ακριβως το εγραψα το παραπανω. Προσωπικα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει μια ταινια που δεν εχει σχεση με τον τιτλο της ή με αυτα που υποτιθεται οτι βασιζεται :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που έχει σημασία είναι η ιστορία τίποτα άλλο. Ολά τα υπόλοιπα σε FF παιχνίδι για μένα είναι ένα extra.

 

Έχοντας παίξει όλα τα FF εκτός από το 13 που για κάποιο λόγο το παράτησα πάνω στην ώρα είμαι άπειρα ενθουσιασμένος με το 15. Ήταν και ο λόγος μαζί με το Fifa που πήρα PS4.

 

Είναι από τα λίγα παιχνίδια που αδιαφορώ πλήρως και για τους reviewers και για το τι λένε οι άλλοι. Όπως για παράδειγμα το αν το Naruto είναι τεχνικά άρτιο anime ή αν έχει πολλά fillers και rollbacks κτλ. δε μειώνει σε κανένα βαθμό στα μάτια μου την επικότητά του.

 

Καλώς ή κακώς η σειρά πάντα είχε το δικό της κοινό το οποίο δεν είναι ντε και καλά ίδιο αυτό του Witcher, του Last of Us ή του GTA. Απευθυνόταν σε FF fans και όχι γενικότερα σε gamers κατ'εμέ. 

Τώρα αν έχουν κάνει καμιά παπαριά και αντί να προσπαθήσουν να φτιάξουν ένα FF game, προσπάθησαν να φτιάξουν ένα "καλό game" που να απευθύνεται σε όλους και να "χτυπήσει" Witcher κτλ. τότε παίζει και να αποτύχουν.

 

Μέχρι στιγμής πάντως μ'αρέσει η παρουσίαση και μου θυμίζει FF στη μια ώρα που έπαιξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο ειναι εικοσαλεπτακια ανιμε με το backstory του καθενος απ τους βασικους χαρακτηρες

το δευτερο ταινια

και τα δυο συνοδευτικα για το βασικο παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και τα 2 πρίκουελ είναι, απλά πιο πρίκουελ συστήνεται πρώτα είναι η ερώτησή μου :D

 

Μου ήρθε μήνυμα για το παιχνίδι, σήμερα θα παραλάβω μετά το σχόλασμα!!!!!

 

Ελπίζω να μη φάω τη φόλα του FF13

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μονο 7gb ειναι το παιχνιδι?

 

Το παιχνίδι είναι περίπου 51GB download σε Xbox One (δεν θυμάμαι πόσο είναι σε PS4, νομίζω λιγότερο). Υπάρχει όμως day one patch που είναι άλλα 9GB στο Χ1 (πιθανώς να είναι 7GB στο PS4).

 

Η σειρά είναι ταινία, επεισόδια, παχνίδι ; 

 

Διάβαζα χθες στο reddit και ο καθένας έλεγε τα δικά του. Είδα όμως τα 5 επεισόδια μαζί με την ταινία και μου φαίνεται πως η καλύτερη σειρά είναι πρώτα anime, μετά η ταινία και τέλος το παιχνίδι.

 

Η λογική είναι πως τα anime είναι μικρά (10-17 λεπτά έκαστο) και σε βάζουν γρήγορα στο κλίμα της ιστορίας χωρίς να κουράσουν. Πρακτικά δίνουν λίγες πληροφορίες για το background του καθενός από τους τέσσερις χαρακτήρες του παιχνιδιού. Η ταινία δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου με τους παραπάνω χαρακτήρες, αλλά έχει πολύ ζουμί για το όλο σκηνικό του κόσμου του FFXV. Λένε ότι το τέλος της ταινίας κάπως αλληλοκαλύπτεται με την αρχή του παιχνιδιού, αλλά δεν το έχω διαπιστώσει ακόμα (έχω παίξει ελάχιστα).

 

Και εφτασε στα χερια μου.. Δεν θα σχολασω? 5 ωριτσες install και ετοιμος!

 

Χθες βράδυ ίσα που πρόλαβα να κατεβάσω το 9GB patch (μέσα σε μισή ώρα, VDSL ftw), να παίξω το tutorial (όπου το σύστημα μάχης είναι πιο περίπλοκο απ' ότι περίμενα) και άλλα 10-15 λεπτά μέσα στο παιχνίδι. Τα γραφικά εντυπωσιακά. Είχε κάποια frame drops αλλά τίποτα ανησυχητικό. Το αγγλικό voice acting αρκετά καλό, ήχος και μουσική άψογα. Επίσης παρατήρησα μεγάλα loading times.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...