Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy XV [PS4][Xbox One]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παίζω το game ένα 10ωρο κοντά και είμαι νομίζω 3ο chapter. Μ αρέσει πολύ αλλά παραείναι χαλαρό στην αρχή και περιμένω κάποια αλλαγή στην ιστορία ώστε να γίνει κάτι πιο δραματικό.

ναι κι εγω περιμενα. το τελειωσα και ακομα περιμενω.

δε συμβαινει Τ Ι Π Ο Τ Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κι εγω περιμενα. το τελειωσα και ακομα περιμενω.

δε συμβαινει Τ Ι Π Ο Τ Α

Ο τρόπος που παρουσιάζετε η ιστορία είναι πράγματι αρκετά φτωχός -μιας και προφανώς το έτρεχαν λόγο χρόνου-. Πάντως θα βρω σαν θετικό πως είναι αντί να σε διακόπτουν κάθε 15 λεπτά τις πρώτες ώρες του παιχνιδιού με ατελείωτα cutscenes που εξηγούν το τι και το πως (όπως στα Χ & ΧΙΙΙ), έκαναν μία ολοκληρωμένη ταινία με συνοχή που περιγράφουν ακριβώς πως ο Noctis και η παρέα του έφτασε να σπρώχνει το βασιλικό αμάξι. Για μένα θα έπρεπε να ακολουθήσουν αυτή την συνταγή με ταινία και στα επόμενα. Το πολύ exposition είναι ενοχλητικό. Φυσικά δεν θα ήθελα να τρέχουν την ιστορία και στο τέλος.

Τώρα η ιστορία καθεαυτή είναι μία περίληψη του κεντρικού DNA των final fantasy: ένα μαγικό βασίλειο που παίρνει δύναμη από θεϊκής προέλευσης κρυστάλλους, απέναντι σε μία αυτοκρατορία με μηχανές και τεχνολογία. Απλή και δυνατή ιστορία. Επίσης παράσιτα.

 

XPK7WKl.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιχνιδι θεωρειται κορυφη οταν δεν μπορεις καν να ελεγχεις τα summons,που η μαγεια εχει αυτη την μορφη και που οι κεντρικες πολεις ειναι ελαχιστες αν και open world,τοτε κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιχνιδι θεωρειται κορυφη οταν δεν μπορεις καν να ελεγχεις τα summons,που η μαγεια εχει αυτη την μορφη και που οι κεντρικες πολεις ειναι ελαχιστες αν και open world,τοτε κατι δεν παει καλα.

Ποιος το θεωρει κορυφη? Μετριο ητανε, δεν μου κανε καν κλικ μετα το τελος να το συνεχισω εστω λιγο ακομα να τελειωσω ολα τα quests, αυτο με τα summons δεν καταλαβα ποτε γτ το κανανε ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παίζω το game ένα 10ωρο κοντά και είμαι νομίζω 3ο chapter. Μ αρέσει πολύ αλλά παραείναι χαλαρό στην αρχή και περιμένω κάποια αλλαγή στην ιστορία ώστε να γίνει κάτι πιο δραματικό. Μια ερώτηση γιατί όλο το ξεχνάω. Αν είμαι στο έδαφος και θέλω να κάνω wrap strike διαλέγω τον εχθρό και πατάω τρίγωνο σωστά"?

 

Αν και αγόρασα από day one, έπαιξα πρώτη φορά πριν μια βδομάδα. Πρόλαβα να γράψω 20 ώρες μέσα σε 4-5 μέρες και έφτασα chapter 5 αν θυμάμαι καλά. Πρακτικά δεν συμβαίνει σχεδόν τίποτα, όπως είπαν και οι παραπάνω. Αδιάφορα και επαναλαμβανόμενα side quests (αχ, πόσο μπροστά είσαι ρε Witcher 3...), αμφιλεγόμενα main quests και γενικά ελάχιστη εξέλιξη στην ιστορία. Αν δεν είχα δει anime και ταινία, δεν θα είχα καταλάβει απολύτως τίποτα και πιθανώς θα το είχα παρατήσει ήδη.

 

Οι περισσότεροι βέβαια συμφωνούν ότι αργότερα το παιχνίδι βελτιώνεται, οπότε υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιχνιδι θεωρειται κορυφη οταν δεν μπορεις καν να ελεγχεις τα summons,που η μαγεια εχει αυτη την μορφη και που οι κεντρικες πολεις ειναι ελαχιστες αν και open world,τοτε κατι δεν παει καλα.

 

Σε όλα τα open world παιχνίδια αν θέλεις να βρεις κάτι να γκρινιάξεις θα βρεις μιας και είναι εξ ορισμού μεγάλα παιχνίδια. Τα summons, η μαγεία και οι πόλεις (βενζινάδικα) είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Για μένα το παιχνίδι υστερεί κυρίως σε δυσκολία, σε ξύλινους NPC (ενώ το Witcher 3 το αισθανόσουν πολύ ζωντανό) και μεταφορικά μέσα. Αλλά στην τελική το παιχνίδι κάνει πολύ καλά ένα πράγμα που (εκτός από την action rpg Souls σειρά) δεν έχω δει σε κανένα rpg: διασκεδαστικό gameplay.

 

https://www.youtube.com/watch?v=D9dC6-nivyk

 

Οι περισσότεροι βέβαια συμφωνούν ότι αργότερα το παιχνίδι βελτιώνεται, οπότε υπομονή.
 
Δεν θα το έλεγα, περισσότερο το συνηθίζεις !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Με το Witcher 3) είναι το μόνο rpg που έχει τόσο καλό motion capture και τόσο φυσικές κινήσεις στους χαρακτήρες. Πιστεύω θα περάσουν χρόνια μέχρι να ξεπεραστεί το gameplay.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ltdHcyi13-A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...