Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 4S εκπέμπει τη τριπλάσια ακτινοβολία από το SGS III


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα μου εκανε εντυπωση η ανεση με την οποια εγινε το comment παραπανω, οταν μιλαμε για θεματα υγειας, ζωης και θανατου.

Δεν είναι θέμα "άνεσης", είναι θέμα λογικής. Όταν το κινητό έχει wifi, bluetooth, gps και ένα καράβι ακόμα ασύρματες τεχνολογίες να παίζουν όλη μέρα κι εμείς περιμένουμε να σωθούμε από τον δείκτη SAR (κι ενώ το πιο απλό που έχουμε να κάνουμε στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να χρησιμοποιήσουμε ένα handsfree) κάπου χάνεται το νόημα της υπόθεσης...

 

ΥΓ: Δε μιλάω μόνο για iphone και λοιπά καφριλίκια φίρμας και μάρκας, είναι γενικότερο το φαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dewn οταν χρησιμοποιεις τις τεχνολογιες που προανεφερες δεν χρειαζεται να εχεις το κινητο κολημενο στο κεφαλι σου. Συν τοις αλλοις η ισχυς ειναι αρκετα μικροτερη για καθε μια απτις τεχνολογιες που αναφερεις, πιθανως και αθροιστικα ολες μαζι να μη σου βγαζουν το SAR που βγαζει το GSM, αλλα σε αυτο το τελευταιο δεν παιρνω και ορκο γιατι συσκευη με συσκευη διαφερει.

 

Ναι, αυτος ο οποιος κοιταει να φυλαει τα ρουχα του οσο μπορει για να εχει εστω τα μισα, ενδιαφερεται για το SAR και δεν ειναι "ανετος" να λεει ρισκαρω. Φιλος πηγε απο ογκο στον εγκεφαλο πριν καμια 2ετια στα 23 του. Αν ζουσε θα ειχε ενδιαφερον να ρωτουσαμε την αποψη του για αυτα τα θεματα, διοτι εμεις οσο ειμαστε υγιεις μπορουμε να ειμαστε και παραλογα αλαζονες-αδιαφοροι στα θεματα της υγειας, μιας και οσο δεν ειμαστε παθοντες θεωρουμε ΚΛΑΣΣΙΚΑ οτι δεν μας αφορα το ζητημα.

 

Και τελος, η γενικευση "υπαρχει ηλεκτρομαγνητικη ρυπανση αρα τι να λεει το 0,35 μπρος στο 1,10SAR" ειναι βολικη, αλλα δεν εχει και τοση λογικη οσο δειχνει εκ πρωτης οψεως. Το ιδιο μπορει να υποστηριξει ενας καπνιστης που ζει μεσα σε μια πολη με καυσαεριο και ρυπανση. Ξερουμε ομως οτι δεν εχει βαση. Επαναλαμβανω αλλο ο πομπος να βρισκεται κολημενος στο κεφαλι σου και αλλο σε αποσταση εκατοστων/μετρων/χιλιομετρων οπου πεφτει γεωμετρικα η ισχυς που καταφτανει στους ιστους και γινεται σχεδον αμελητεα και σε καποιες περιπτωσεις δυσκολα ανιχνευσιμη παρα μονο με εξειδικευμενα υπερυεαισθητα εργαλεια.

 

Αλλο να εισπνεεις τον καπνο απο το τσιγαρο απευθειας και αλλο να καπνιζει ενας απτο διπλα τραπεζι και να σου ρχεται ο καπνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος, η γενικευση "υπαρχει ηλεκτρομαγνητικη ρυπανση αρα τι να λεει το 0,35 μπρος στο 1,10SAR" ειναι βολικη, αλλα δεν εχει και τοση λογικη οσο δειχνει εκ πρωτης οψεως. Το ιδιο μπορει να υποστηριξει ενας καπνιστης που ζει μεσα σε μια πολη με καυσαεριο και ρυπανση. Ξερουμε ομως οτι δεν εχει βαση. Επαναλαμβανω αλλο ο πομπος να βρισκεται κολημενος στο κεφαλι σου και αλλο σε αποσταση εκατοστων/μετρων/χιλιομετρων οπου πεφτει γεωμετρικα η ισχυς που καταφτανει στους ιστους και γινεται σχεδον αμελητεα και σε καποιες περιπτωσεις δυσκολα ανιχνευσιμη παρα μονο με εξειδικευμενα υπερυεαισθητα εργαλεια.

 

Mιλάμε πάντα για ανθρώπους που έχουν το ελάχιστο μυαλό που απαιτείται για να χρησιμοποιήσουν hands-free. Εάν λέμε για άτομα που μιλάνε 8 ώρες τη μέρα και με το κινητό σαν τσιρότο πάνω στο κεφάλι, ε sorry κιόλας αλλά δε φταίει το SAR 1,55 άμα ψοφολακιάσουν. Καλύτερα να τι τινάξουν κιόλας, πιο καλό gene pool για τους επόμενους.

 

:)

 

Εγώ πάντως θα συνεχίσω να νιώθω πιο ασφαλής όταν μιλάω με το BT hands-free (κι ας έχω SAR 1,10) παρά στο λεωφορείο πατικωμένος που μιλάει ο άλλος δίπλα και το κινητό είναι κολλημένο και στο δικό μου κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι σιγα σιγα πρεπει να μαθουμε να χρησημοποιουμε hands free,ειτε το κινητο μας εχει χαμηλο ,ειτε ψηλο SAR!

Εγω προσωπικα δε θα προτινα σε κανενα να μην αγορασει iphone,γιατι εχει ψηλο SAR!Καλο ομως να προσεχουμε λιγο περισσοτερο το πως χρησημοποιουμε καποια πραγματα στην ζωη μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε πάντα για ανθρώπους που έχουν το ελάχιστο μυαλό που απαιτείται για να χρησιμοποιήσουν hands-free. Εάν λέμε για άτομα που μιλάνε 8 ώρες τη μέρα και με το κινητό σαν τσιρότο πάνω στο κεφάλι, ε sorry κιόλας αλλά δε φταίει το SAR 1,55 άμα ψοφολακιάσουν. Καλύτερα να τι τινάξουν κιόλας, πιο καλό gene pool για τους επόμενους.

 

:)

 

Εγώ πάντως θα συνεχίσω να νιώθω πιο ασφαλής όταν μιλάω με το BT hands-free (κι ας έχω SAR 1,10) παρά στο λεωφορείο πατικωμένος που μιλάει ο άλλος δίπλα και το κινητό είναι κολλημένο και στο δικό μου κεφάλι.

Φιλε Haldol δεν ειναι ολοι "εξυπνοι" για αυτο και εμεις που ξερουμε 5 πραγματα παραπανω πρεπει να τους ενημερονουμε πανω σε τετοια θεμματα.

 

Δεν χρειαζεται να σου πω ποσοι κοιμουνται μετο κινητο διπλα στο κεφαλι ή ποσοι το εχουν μεσα σε στενα τζιν διπλα στα γεννητικα οργανα ή στη θηκη του πουκαμισου πανω στη καρδια.

 

Για αυτο λοιπον επιδη δινουμε και ενα σκασμο λεφτα καλο ειναι να προτιμαμε συσκευες με πολυ χαμηλο SAR.

 

Οσο για αυτο που λες για τις κεραιες που ειναι παντου, τα bluetooth κλπ εχεις δικιο για αυτο και οι καρκινοι θεριζουν αλλα αυτο δεν παει να πει οτι δεν πρεπει να προσεχεις εστω και κατ ελαχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ή κακως πολλες συσκευες τωρα πια εχουν υψηλο sar, αυτο ομως που με ενοχλει ειναι οτι ενω το ξερουν δεν κανουν κατι γι αυτο, οπως π.χ. το hands free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα τα wi fi το νομιμο τους ειναι 100mw αντιθετα με τα 1000+ του κινητου.το bt Νομιζω ειναι 10mw και αυτος ειναι και ενας λογος που η αποσταση που παιζει ειναι ελαχιστη.βεβαια στο bt εξαρτατε ισως και η version του.και βεβαια το wifi δεν το κολλας στο κεφαλι.καλο ειναι οσο μπορουμε αφου το χειροτερο ειναι το κινητο ειτε να μην μιλαμε με τις ωρες ασχετα με το sar η αν ειναι αναγκαιο για την δουλεια μας τοτε ενα hands free η ενα bt.προσωπικα χρησιμοποιω παντα bt αφου αναγκαστικα λογω δουλειας μιλαω ανετα μια ωρα την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόση ακτινοβολία τρώς δεν εξαρτάται μόνο από το κινητό, αλλά και από το πόσο το χρησιμοποιείς. Καλό είναι αυτοί που μιλάνε πολύ να πάρουν κινητό με χαμηλό δείκτη sar.

Κατά τ' άλλα: ένα κινητό με μεγάλη ακτινοβολία μπορεί ίσως να έχει καλύτερο σήμα.

Αν ήταν επικίνδυνο, θα είχε πάνω του τυπομένες προειδοποιήσεις όπως τα πακέτα τσιγάρων.

Τουλάχιστον έζησα τα πρώτα 25 χρόνια της ζωής μου χωρίς κινητά, wifi, bluetooth και λοιπές παπαριές. Αν ζήσω 100 χρόνια, θα έχω φάει 25% λιγότερη ακτινοβολία από κάποιον που έχει γεννηθεί το 1997 ή αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ήταν επικίνδυνο, θα είχε πάνω του τυπομένες προειδοποιήσεις όπως τα πακέτα τσιγάρων.

 

 

Αυτο που λες δεν ισχυει και το αλκοολ ειναι ακρως επικυνδινο αλλα δεν βλεπω πουθενα καμια σημανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν ισχυει και το αλκοολ ειναι ακρως επικυνδινο αλλα δεν βλεπω πουθενα καμια σημανση!

βλεπεις το v/v στο μπουκαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πισω στα περιεχομενα :rolleyes:

 

το ν/νομως ειναι κατι σαν το sar..δεν σου δειχνει ποσο επικινδυνο ειναι..ουτε το sar..απλα οσο μεγαλυτερο τοσο χειροτερο!ενω στα τσιγαρα λεει οτι προκαλει ζημιες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...