Προς το περιεχόμενο

μπαταρία σε Scooter " SYM Joyride " 200cc


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Ενω χθες δούλευε κανονικά , σήμερα δεν έπαιρνε μπρος καθόλου ...

 

Το τσούλησα ως το service στο σπίτι μου κοντά και μου είπαν οτι πρέπει να γίνει αλλαγή της μπαταρίας ....

 

Επειδή εχω αμφιβολίες περι της ορθότητας αυτού ,

 

σε μηχανή 1,5 έτους με 35 χιλιόμετρα σχεδόν καθημερινά , είναι λογικό να αχρηστεύεται έτσι η μπαταρία του ? ΔΕΝ ισχύει οτι γινεται και στα αυτοκίνητα ? Οτι δηλαδη με την κίνηση και την λειτουργία όσο νάναι η μπαταρία επαναφορτίζεται ?

 

Τελοσπάντων , με αλλαγή λαδιών που ήθελα , σύνολο ενα παπάρι της τάξης των 95 Ευρώ το φελέκι μου μέσα ....

 

Και αυτομάτως , θα πάω διακοπές 2 ημέρες λιγότερο εξαιτίας της γαμομπαταρίας ....

 

Σε κάθε περίπτωση , εχω ετοιμάσει μήνυμα σχετικής ερώτησης τόσο στην αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Ελλάδα , όσο και στα κεντρικά της στο εξωτερικό ..

 

 

Τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω...ποιος ο τυπος της μπαταριας; μηπως μπορεις να τη βρεις καπως φθηνοτερα και να κερδισεις μια μερα διακοπες απο τις 2 που εχασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελάσω ... Τους ζήτησα να μου δώσουν την μπαταρία που άλλαξαν ( για να δώ αν την άλλαξαν ή την ... "άλλαξαν" ) .

Αλλα και πάλι ( δεν εχω επαφη με το θέμα ) πες ξερω τύπο μπαταρίας και μπαίνω στην διαδικασία να την ψαξω για φτηνότερα απο το Internet ... :

α) Πρέπει να βρω αξιόπιτσα site ε ? και

β) πες εν τελει παραγγέλνω , ερχεται σπιτι , ολα οκ ... Τι θα κάνω ? Θα πάω στο μαγαζι αυτό που πιθανότατα θα έχει την ίδια μπαταρία ως ανταλλακτικό και θα του πώ " κοίτα , την αγόρασα απο αλλού , βάλτην " ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δεις τα στοιχεια, απλα κοιτας πανω στη μπαταρια τι γραφει.

μαγαζια μπορει να εχεις και στην περιοχη σου που απλα πουλανε μπαταριες και δεν μεσολαβει αλλος ωστε να τη χρεωνεσαι παραπανω. και μπορει να στη βαλει απο το μαγαζι εκεινο δωρεαν εννοειται ειτε μπορεις και μονος σου αν πιανουν ελαχιστα τα χερια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το SYM mio έβαλα μόνος μου μια της yuasa περίπου 35€ με τα έξοδα γιατι μένω επαρχία. Βρήκα στο google το service manual του μοντέλου μου & έτσι βρήκα σε ποιο σημείο είναι η μπαταρία. Είναι πολυ αναλυτικό & αναφέρει & ποιες βιδες βγάζεις.

Η μπαταρία ήρθε φορτισμένη απο την Αθήνα, την έβαλα & αμέσως δούλεψε το μοτορι & η μιζα ζωντάνεψε!! :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη μπαταρια κανει περιπου 55Ε ενω λαδια-φιλτρο γυρω στα 20-25Ε, οποτε δεν πληρωσες λιγα αλλα δεν σου επιασαν και τον πισινο.

Για την βλαβη, οι μπαταριες στα σκουτερ δεν κρατανε οντος πολυ. Αυτο ωφειλεται στο οτι δεν εχουν δυναμο οπως τα ΙΧ αλλα ανορθωτη, ενα μαραφετι που δεν κανει τοσο καλη δουλεια στο να φορτιζει την μπαταρια. Προσοχη θελει να μην αφηνεις τα φωτα ανοιχτα ενω δεν δουλευει το μηχανακη για να μην την ξελιγωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...