Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Μπαταριών σε UPS ~ 70 ευρώ ζητάει το Πλαίσιο !!


Cloud_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εγώ εργάζομαι ως τεχνικός σε εταιρία με υπολογιστές αλλά αν ένας πελάτης μου είχε και παλαιότερα πρόβλημα με μια συσκευή που του πούλησα θα φρόντιζα να ικανοποιήσω όσο γίνεται τις απαιτήσεις του. Αν λοιπόν η εργασία διαρκούσε 5 λεπτά (και ειλικρινά στο δικό μου UPS δεν διαρκεί παραπάνω) και αφού είναι εκτός εγγύησης το μηχάνημα θα χρέωνα τις μπαταρίες αλλά την εργασία δεν θα την χρέωνα καθόλου. Στην συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια αν η αντικατάσταση διαρκεί 1 ώρα τα 30€ τα θεωρώ φυσιολογική τιμή.

Αλίμονο αν τα καταστήματα αρχίσουν να χρεώνουν μικρές δουλίτσες 2-3 λεπτών. Δηλαδή αν κάποιος που δεν ξέρει πολλά πράγματα από κινητά πάει σε ένα κατάστημα να του αλλάξουν την μπαταρία, το βρίσκεις φυσιολογικό να του χρεώσουν 2-3€ για την εργασία της αντικατάστασης;

 

Το δικο σου ειναι δικο σου και το ξερεις πολυ καλα γιατι το εχεις ανοιξει πολλες φορες. Ο τεχνικος στο καταστημα νομιζεις οτι μπορει να ξερει να ανοιγει με κλειστα ματια στο 5 λεπτα ολα τα UPS της αγορας, ολα τα φορητα, ολες τις οθονες; Στην δουλεια σου ολα τα κανεις σε 5 λεπτα; Ειμαι ο μονος που βλεπω οτι πρεπει να ελεγξεις εαν αυτο που μολις εκανες λειτουργει;

Μαλλον εξαιτιας αυτης της ταχυτητας μας που τα κανουμε ολα στο 5 λεπτα ειμαστε πατος απο παραγωγικοτητα στην Ευρωπη. Ο Γερμανος θα εκανε μια ωρα και δεν θα το συζηταγε, θεωρει δεδομενο οτι θα το ελεγξει, θα το φορτισει, θα ειναι σιγουρος οτι ειναι σωστο αυτο που θα σου δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το δικο σου ειναι δικο σου και το ξερεις πολυ καλα γιατι το εχεις ανοιξει πολλες φορες. Ο τεχνικος στο καταστημα νομιζεις οτι μπορει να ξερει να ανοιγει με κλειστα ματια στο 5 λεπτα ολα τα UPS της αγορας, ολα τα φορητα, ολες τις οθονες; Στην δουλεια σου ολα τα κανεις σε 5 λεπτα; Ειμαι ο μονος που βλεπω οτι πρεπει να ελεγξεις εαν αυτο που μολις εκανες λειτουργει;

Μαλλον εξαιτιας αυτης της ταχυτητας μας που τα κανουμε ολα στο 5 λεπτα ειμαστε πατος απο παραγωγικοτητα στην Ευρωπη. Ο Γερμανος θα εκανε μια ωρα και δεν θα το συζηταγε, θεωρει δεδομενο οτι θα το ελεγξει, θα το φορτισει, θα ειναι σιγουρος οτι ειναι σωστο αυτο που θα σου δωσει.

 

Για να μην χαλάμε το θέμα του παιδιού θα σου απαντήσω για τελευταία φορά.

Στο συγκεκριμένο UPS που απαιτεί μια ώρα εργασία για την αντικατάσταση όπως προείπα θεωρώ φυσιολογικό κάποιος να πληρώσει.

Σε περιπτώσεις όμως που η εργασία δεν διαρκεί ούτε 5 λεπτά θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να χρεωθεί η εργασία.

Ο τεχνικός πρέπει να ξέρει πως γίνεται η εργασία. Αλίμονο αν πρέπει να ανοίγει το manual για να το συμβουλευθεί σε τόσο απλά θέματα. Ως προς τον έλεγχο, πόση ώρα θα του φάει; Το μόνο που έχει να κάνει είναι το βάλει στην πρίζα και να το αφήσει σε μια γωνία να φορτίσει. Άντε και μετά την φόρτιση να το δοκιμάσει με ένα φορτίο. Σύνολο άλλα 2-3 λεπτά σαν εργασία. Θεωρείς ότι σαν επιχείρηση θα ωφεληθεί περισσότερο αν απαιτήσει κάτι λίγα ευρώ για την εργασία του παρά να έχει ένα ευγνώμονα πελάτη;

Δικαίωμα του κάθε Γερμανού και της κάθε επιχείρησης να χρεώνει την εργασία 5-10 λεπτών όσο μιας ώρας, ελεύθερη αγορά έχουμε. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι πρόβατο και πρέπει να πιστεύω αυτό που μου λένε. Δικαίωμά του επίσης να χρεώσει την εργασία των 5 λεπτών ως εργασία 5 λεπτών. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι σε τόσο μικρές εργασίες δεν θεωρώ σωστό να γίνεται χρέωση γιατί στην τελική ο επιχειρηματίας θα βγει ωφελημένος.

Ελπίζω να κατάλαβες το πνεύμα μου. Δεν σου ζητάω να υιοθετήσεις τις αντιλήψεις μου, απλά να δεχτείς ότι υπάρχει μια διαφορετική άποψη.

Ζητάω συγνώμη από όλους αν βγήκα εκτός θέματος και από σένα orck αν παρεξήγησα κάποια από τα γραφόμενά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...