Προς το περιεχόμενο

Αυτόνομο σύστημα πέδησης σε όλα τα αυτοκίνητα από το 2014


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποσο ασχετοι και μπουρδολογοι τεχνοφοβικοι ειστε μερικοι ....το συστημα υπαρχει καιρο και με αλλες μορφες οπως το adaprive cruise control(VW) και ειναι πανω σε αυτην την φιλοσοφια απλα η volvo το εξελιξε και το τελειοποιησε με απειρες δοκιμες....και εξοδα, ουτε θα παρεμβαινει ασκοπα ουτε θα σας βγαλει εκτος πορειας..ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ειστε ειται οι ιδιιοι ειται απογονοι εκεινων που φοβοντουσαν το abs και ελεγαν οτι θα σκοτωσει κοσμο και μετα λεγατε για το esp οτι θα σας βγαζει στις φουρκες εκτος αν κατσει η στραβη και πως μονο εσεις ξερετε ειδικους χειρισμους... ΝΕΑΝΤΕΡΝΤΑΛ ΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Waldo_Vrs, γιατί έσβησες το μαργαριτάρι σου; Μιας και είσαι επαγγελματίας, πες μου που δουλεύεις να έρθω να μου φτιάχνεις το αμάξι μια ζωή.

 

Για τους αερόσακους τί γνώμη έχεις; Μήπως θα ήταν καλύτερα να τους βγάζαμε, ώστε να έχει παραπάνω χώρο η κόρνα; Θα χρειάζεται όταν θα πατάς γκάζι, να ειδοποιείς όλους τους άλλους, και κυριώς τις κατσίκες στα χωράφια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσο ενοχλητική βρίσκω τη γκρίνια για οποιαδήποτε εξέλιξη που ούτε καν γνωρίζουμε, άλλο τόσο και τον υπερβολικό καθωσπρεπισμό που συνήθως συνοδεύεται με αφορισμούς για την νοοτροπία του "ελληνάρα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

snapback.pnggassim, στις 06 Αύγουστος 2012 - 04:06 μμ, έγραψε:

 

μιλάς σαν να είναι κάποια ανάγκη η "αγωνιστική" οδήγηση που στην στερούν με το να μην σε αφήνουν να κάνεις μπατιλίκια στον δρόμο και άρα οφείλει κάποιος να σου φτιάξει πίστα που να πηγαίνεις και να βγάζεις το άχτι σου οικονομικά.

 

Το να μην υπάρχει πίστα που σε εξυπηρετεί δεν σε νομιμοποιεί σε καμία περίπτωση να κάνεις αυτό που θεωρείς εσύ "αγωνιστική" οδήγηση στον δρόμο.

 

NickTG, απάντησε:

Αδιαφορώ.

 

Για μάθε μας εσύ να διαβάζουμε...

 

 

Συνεχίζω να μη βλέπω που ακριβώς προτρέπω κάποιον να βγει έξω και να τρέξει ή που λέω πως το κάνω εγώ.

Υπέθεσε πως το κάνω και απλώς απάντησα πως αδιαφορώ για αυτό που μου λέει.

Δυστυχώς δεν έχω όρεξη να σε μάθω και δεν έχει και νόημα να προσπαθήσω αν βλέπεις φαντάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο προχωραει η τεχνολογια βγαινουν ολο κ πιο εξυπνες συσκευες για χαζους ανθρωπους.. παλια ηταν το αντιθετο...

 

Δηλαδή οι έξυπνοι άνθρωποι παλιά, παίρναν χαζές συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το τρόπο που σχολιάζουν μερικοί φαίνετε και η ηλικία τους...τι κάθομαι και ασχολούμαι..

Επεξ/σία από Waldo_Vrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζήτηση για πίστα σε είδηση που αφορά δημόσιο δρόμο.

 

Εμένα μου αρέσει το βρεγμένο (ένας ο Ayrton και ο άλλος εγώ). Γι' αυτό βγάζω το λάστιχο και βρέχω τον δρόμο για μπαντιλίκια. Έχω στήσει Link.png Site: go-pro camera , gps-logger και καταγράφω τα πάντα.

 

Και επειδή δεν έχει ελεύθερη θέση για παρκάρισμα όπου πάω, παρκάρω στο πεζοδρόμιο. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; (το μήνυμα σατιρικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τρόπο που σχολιάζουν μερικοί φαίνετε και η ηλικία τους...τι κάθομαι και ασχολούμαι..

 

Κρατάω την ανάσα μου, κάθε φορα που ένα επαγγελματίας μιλάει. Δεν μπορει, αυτός θα ξέρει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχετε παρει καθόλου χαμπάρι ότι αληλοεπαναλαμβανοσαστε εδω και αρκετές σελίδες; Και ο καθένας θαβει τον αλλο επειδή έχει διαφορετική άποψη στο πως θα λειτουργήσει; Κανένας δεν ειναι ο ειδικός να ξερει σιγουρα. Σίγουρα κάτι νεο που βγαινει ειναι για καλο, αλλα μη θαβετε οποίον απλα θέτει προβληματισμούς ως το πως θα δουλέψει όταν οι περισσότεροι δεν θα το έχουν εγκατεστημένο. Θα δημιουργήσει ΚΑΙ προβλήματά, χωρίς κανένας να λεει ότι δεν πρέπει να εφαρμόστει γι αυτό. Δεν ειναι ΠΑΝΤΑ (συνήθως όμως, όντως ειναι) σωτήριο να πατιέται το φρένο αυτόματα. Τώρα αν ορισμένοι δεν μπορείτε με τίποτα να το καταλάβετε, και θεωρείτε ανεγκέφαλους όσους σας το επισημενουν ή παιδάκια που σανιδωνουν τα φιατακια κάθε μερα, ειναι δικο σας ψυχολογικό πρόβλημα αυτό, ούτε μπορεί να γίνει διάλογος έτσι. Εχω προσωπική εμπειρια που πατώντας το γκαζι με εσωσε. Τώρα να αρχίσω να τσακώνομαι εδω μέσα και να προσπαθω να αποδείξω ότι δεν ειμαι ελέφαντας, οκ. Ας πιστεύει καθένας ότι θέλει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται, οτι στην σχολη οδηγων, μαθαμε ολα τα καλα παιδια, πως αν περασει σκυλος, απο το να κανει κανεις ολικο φρεναρισμα, τον παταει, (που στην προκειμενη περιπτωση στο εξωτερικο, θα καλυψει την ζημια η ασφαλεια του σκυλου...)αν ειναι αγελαδα,εννοειτε πως δεν θα την πατησεις εσυ, αλλα αυτη εσενα οποτε φρεναρεις.Ο πισω να κοιταει τι του γινεται μπροστα, γιατι αν σου φορτωθει πληρωνει αυτος τα εξωδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δεν ειναι ο ειδικός να ξερει σιγουρα. Σίγουρα κάτι νεο που βγαινει ειναι για καλο, αλλα μη θαβετε οποίον απλα θέτει προβληματισμούς ως το πως θα δουλέψει όταν οι περισσότεροι δεν θα το έχουν εγκατεστημένο.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

 

Έχω από τη μία έχουμε τον ειδικό Waldo_vrs, που δεν ξέρει καν πως δουλέυει το ABS. Μας λέει ότι είναι επαγγελματίας και εκφράζει ενστάσεις για το συγκεκριμένο σύστημα.

 

Από την άλλη έχουμε χρήστες σαν εσένα που δεν μπήκαν καν στον κόπο να διαβάσουν πώς δουλεύει.

 

Έχουμε

1) Το σύστημα ενεργοποιείται αν ο οδηγός ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ. Αρχικά σε ειδοποιεί ηχιτικά, μετά σου τεντώνει τη ζώνη. Αν εσύ συνεχίσεις να τρομπάρεις, τότε θα αντιδράσει. Αν εχεις αντιδράσει (πηγαίνοντας στα χωράφια όπως ο επαγγελματίας φίλος μας), τότε δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα.

Προς το παρόν υπάρχουν 2-3 μάρκες που το υποστηρίζουν. Σε γενικές γραμμές,

2) Στην λειτουργεία πόλης, δουλεύει μέχρι (περίπου) τα 30km/h, για αυτοκίνητα που είναι σταματημένα, ή έχουν την ίδια πορεία με εσένα.

3) Στην εκτός πόλης//εθνική λειτουργεία η μέγιστη εμβέλεια είναι 200 μέτρα και αφού σε προειδοποιήσει, κάνει διάφορους υπολογισμόυς. ΑΝ ΔΕΙ ότι η σύγκρουση δεν αποφεύγεται, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα πατήσει φρένο.

 

Συνέχισε να τρολλάρεις ελεύθερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται, οτι στην σχολη οδηγων, μαθαμε ολα τα καλα παιδια, πως αν περασει σκυλος, απο το να κανει κανεις ολικο φρεναρισμα, τον παταει, (που στην προκειμενη περιπτωση στο εξωτερικο, θα καλυψει την ζημια η ασφαλεια του σκυλου...)αν ειναι αγελαδα,εννοειτε πως δεν θα την πατησεις εσυ, αλλα αυτη εσενα οποτε φρεναρεις.Ο πισω να κοιταει τι του γινεται μπροστα, γιατι αν σου φορτωθει πληρωνει αυτος τα εξωδα....

 

wait wut, στη σχολή οδηγών που πήγες σας μάθαιναν πως αν πεταχτεί σκύλος τον πατάς;;; :wacko:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται, οτι στην σχολη οδηγων, μαθαμε ολα τα καλα παιδια, πως αν περασει σκυλος, απο το να κανει κανεις ολικο φρεναρισμα, τον παταει, (που στην προκειμενη περιπτωση στο εξωτερικο, θα καλυψει την ζημια η ασφαλεια του σκυλου...)αν ειναι αγελαδα,εννοειτε πως δεν θα την πατησεις εσυ, αλλα αυτη εσενα οποτε φρεναρεις.Ο πισω να κοιταει τι του γινεται μπροστα, γιατι αν σου φορτωθει πληρωνει αυτος τα εξωδα....

 

Που ακριβως το εμαθες αυτο και ποιος ηλιθιος δασκαλος το ειπε; Με ποια μερικη λογικη θα προλαβεις να αποφασισεις οτι αυτο που ειναι μπροστα σου ειναι σκυλος και ειναι αρκετα μικρος ωστε να μη σε σκοτωσει το τρακαρισμα; Σκυλος ειναι και το τσιουαουα, σκυλος και του βερναρδου που ειναι μεγαλυτερος απο μικρη αγελαδα. Αν εισαι λοιπον ικανος να βαρεσεις σκυλο με καμμια 100η χιλιομετρα να μη αου ανοιξει ο αεροσακος και τα χασεις, να μη σε τραβηξει ασχημα η ζωνη, και να προλαβεις να το σωσεις ολο αυτο χωρις φρενο, τοτε προφανως μιλας για φορτηγο, και οχι για μκρα οχηματα που επι το πλειστον κυκλοφορουν στο δρομο και που σε τρακαρισμα με σκυλο εχουν τουλαχιστον 1000-1500 ευρω ζημια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσενα που ο δασκαλος σου ειπε οτι τον σκυλο τον παταμε ελευθερα σου εδωσε και λιστα με ρατσες? Διοτι αλλο κανις των 5 κιλων, αλλο μπουλντογκ των 60 κιλων και αλλο αυτο εδω που ειναι μεγαλυτερο και βαρυτερο απο ανθρωπο και σιγουρα δεν συμφερει να το "πατησεις" εαν σε ενδιαφερει η οικογενεια σου, οι φιλοι σου και η ζωη σου.

 

 

sobaki003.jpg

 

@oldnew

Παιδακια που σανιδωνουν φιατακια θεωρω καποιους που κανουν τους ειδημονοεπαγγελματιες (με την απαραιτητη ειρωνεια προς τον συνομιλητη βεβαιως) και στην απο κατω σειρα αγνοουν πως φρεναρει ενα αμαξι με ABS και πως χωρις. Περαν τουτου το γκαζι δε θελει μυαλο να καταλαβουμε οτι βοηθα σε ορισμενες περιπτωσεις στην αποφυγη τρακαρισματος, αναλογως τις συνθηκες, την τυχη κλπ κλπ, αλλα δεν θα μας πει να παμε να διαβασουμε φυσικη αυτος που υποστηριζει πως οταν βλεπεις ΜΕΤΩΠΙΚΑ εμποδιο πρεπει να πατησεις γκαζι ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ και οτι το φρενο ειναι τραγικο λαθος!

Καλως η κακως θα απαντηθουν αυτα, και θα επαναληφθουν οσες φορες επαναλαμβανεται ο ιδιος παραλογισμος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...