Προς το περιεχόμενο

Νέος στο Linux


elementoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ ο προχω τι θα βαλει?

 

Οποιαδήποτε διανομή θέλει. Το ίδιο θα του είναι.

 

Ο αρχάριος αν πάει σε διανομή που το κρύβει πράγματα κάτω από το χαλάκι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ο προχω τι θα βαλει?

 

Θα συμφωνήσω με tritona και firewalker (πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω, είναι mentors μου, ο ένας από το 2007 και ο αλλός από το 2011 σε αυτό το φόρουμ).

 

Μια διανομή τύπου arch/debian θα μάθει στον χρήστη πολλά περισσότερα, αρκεί αυτός να θέλει να μάθει.

 

Προσωπικά όσα έμαθα από το Gentoo το 2005 δεν τα έμαθα σε καμία άλλη διανομή. Μπορεί να μην θυμάμαι και πολλά, αλλά η γενική ιδέα έχει εντυπωθεί.

Αν ωστόσο θες απλά να αλλάξεις λειτουργικό, χωρίς να δεις τι γίνεται κάτω από το καπό, τότε οι επιλογές σου είναι αμέτρητες (*ubu, fedora κτλ).

 

Οι δυσκολίες που αναφέρεις tr3quart1sta θα υπάρξουν έτσι και αλλιώς σε ένα βαθμό. Εδώ ερχόμαστε στην διάθεση του χρήστη να ασχοληθεί. Όσο θα μαθαίνει πράγματα τόσο πιο σταθερός θα είναι στο χώρο του linux, και δεν θα γυρίσει εύκολα στα windows (που τα θεωρώ καλό λειτουργικό, αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας) γιατί θα έχει βρει τρόπους να κάνει την δουλειά του με το linux!

 

Στον TS πάντως, μια ιδέα είναι. Οι περισσότεροι από εμάς εδώ μέσα καταφέραμε και κάναμε το switch σε linux και ότι προβλημάτα αντιμετωπίζουμε τα λύνουμε μαζί.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εύρεση προγραμμάτων που να κάνουν την δουλειά που θες. Υπάρχουν τα πάντα απλά πρέπει να τα βρεις/μάθεις.

Σε ότι αφορά το λειτουργικό, έχει τους κανόνες του και θα το μάθεις, εν καιρό και στο βαθμό που εσύ θα θες.

Εγώ ποτέ δεν έγινε master γιατί θέλω να μπορώ να δουλέψω στο pc και όχι να φτιάξω τον επόμενο kernel. Εσύ μπορεί να ακολουθήσεις μια διαοφορετική πορεία, εδώ είμαστε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι το "καλύτερο". Υπάρχει κάποιος που να τα έχει χρησιμοποιήσει όλα και να μπορεί να κάνει μια πιο εκτεταμένη περιγραφή για το καθένα (πέρα από αυτήν που υπάρχει ήδη στο site τους στα Αγγλικά)? Να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά από την σκοπιά του καθημερινού χρήστη...

Μου προτείναν το Cinammon Desktop η αλήθεια είναι αλλά θέλω να πάρω κι άλλες γνώμες πριν προχωρήσω σε εγκατάσταση.

 

Να σημειώσω πως το PC μου δεν είναι καλό αλλά πιστεύω μπορεί να υποστηρίξει άνετα οποιαδήποτε έκδοση Linux. Συνοπτικά μιλάμε για μονοπύρηνο AMD Athlon 3,2GhZ 64bit , 2 GB RAM , 1 SSD Agility3 OCZ (προσεχώς) κ.ά.

 

Introduction

Εγώ ΔΕΝ είμαι πληροφορικάριος, αλλά γιατρός. Με το Linux ασχολήθηκα από καπρίτσιο πριν 10 χρόνια, έμαθα αρκετούτσικα και πλέον μπορώ όλες μου τις δουλειές να τις κάνω με αυτό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είμαι τεράστιος γνώστης. Ήμουν όμως κάποτε για ~2,5 χρόνια μόνο με δαύτο στο PC. Τώρα είμαι dual αλλά στα (νόμιμα) W7 πάω μία στις 15 μέρες.

 

Στα υπόλοιπα

Κάνεις τα εντελώς κλασικά λάθη που κάνουν όλοι όσοι μπαίνουν. Ρωτάς πχ ποιο είναι "το καλύτερο". Η απάντηση είναι απλή. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καλύτερο, όσο και αν σου φαίνεται παράξενο. Υπάρχει αυτό που ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι σαν να θέλεις να παντρευτείς και έρχεσαι εδώ και ρωτάς "ποιες γυναίκες είναι οι καλύτερες ; οι ξανθιές ή οι μελαχρινές ή μήπως οι καστανομάλλες ; ", Αυτό κάνεις.

Linux είναι αυτό που βρίσκεται κάτω από το καπώ. Τώρα, ΦΥΣΙΚΑ και γίνεται (πλέον) σχεδόν το 80-90% των πραγμάτων, να τα κάνεις και με διάφορα σωβρακάκια (GUI) αλλά τότε δεν μαθαίνεις σχεδόν τίποτα.

Το πρόβλημα δεν είναι τα κλασικά λάθη. Σιγά και αν είπες ΤΑ linux. Το πρόβλημα είναι οτι αντιμετωπίζεις το θέμα με την νοοτροπία του παραθυρά. Αυτό διώχνει το 90% των newbies, μιας και πχ δεν βρίσκουν το setup.exe για να εγκαταστήσουν τα προγράμματα. Σύμφωνα με τη "λογική του παραθυρά", αν ένα πρόγραμμα δεν έχει setup.exe δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις παρά μόνο αν είσαι γκουρού.

ΔΕΝ είναι καλύτερο πχ το Arch από κάποια άλλη διανομή. Είναι πιο εύχρηστο (υπό προϋποθέσεις) αν το μάθεις καλά, αλλά απ' την άλλη θέλει περισσότερη μελέτη στην αρχή για να το "τιθασεύσεις" οπότε έρχεται μια η άλλη. Τα *buntu απ την άλλη είναι πολύ ευκολότερα στην αρχή, αλλά το τίμημα είναι οτι μαθαίνεις και ΠΟΛΥ λιγότερα.

Συνεπώς η ερώτηση είναι άλλη. ΠΟΙΑ είναι η δουλειά σου. Αν είσαι απλά περαστικός (εργασία κτλ) βάζεις κάτι ευκολότερο για αρχή, τελειώνεις με τη δουλειά σου και στο καλό.

 

Bottom line

Εφόσον θέλεις να μάθεις, αυτό που κατέβασες για αρχή είναι μια χαρά. Απλά πρέπει να ασχοληθείς. ΕΦΟΣΟΝ ασχοληθείς θα βγάλεις γρήγορα άκρη. Τώρα μιας και έχεις λίγο light μχνμ, θα μπορούσες να βάλεις ως περιβάλλον εργασίας το XFce. Πρόσφατα έκανα μια εγκατάσταση σε κάποιον και "βολεύτηκε" σχετικά γρήγορα. Συγκεκριμένα σε light μχνμ, του έβαλα το Ub12.04 και στο καπάκι του πέρασα το XFce (Δεν έβαλα Xubuntu επίτηδες για όποιον ενδιαφερθεί). Σφαίρα πάει, απλούστατο είναι το desktop, προσαρμόστηκε σε χρόνο dt για τα στοιχειώδη, και τώρα μαθαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο ξεκινα πρωτα.

 

Το UI ( DE's, WM's κλπ) ειναι δευτερευουσης σημασιας αν δεν μαθεις 5 βασικα - στοιχειωδη πραματα που ισχυουν ανεξαρτητα διανομης και καλυπτουν τα θεμελια του GNU/Linux.

 

Σωστός..εφόσον είσαι σε λίνουξ καλό είναι να μάθεις βασικά στοιχεία και κυρίως εντολές...μέσω εντολών θα κάνεις τα περισσότερα...πιο άμεσα, πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε σεις πόσο δύσκολο είναι το arch.Απλά θέλει όρεξη και διάβασμα.Αμα το μάθεις το κάνεις με κλειστά τα μάτια.

 

δύσκολο δεν είναι, απλά θέλει δουλειά και διάβασμα (δεν έχεις control panel, πας στο wiki διαβάζεις, βρίσκεις το *.conf που θες και το αλλάζεις)

 

+1 @angelheart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε σεις πόσο δύσκολο είναι το arch.Απλά θέλει όρεξη και διάβασμα.Άμα το μάθεις το κάνεις με κλειστά τα μάτια.

Μωρέ τίποτα δεν είναι δύσκολο άμα κάτσεις να ασχοληθείς,αλλά δεν γίνετε κατευθείαν το παιδί να το ρίξουμε στα βαθιά νερά,κάτσε να παίξει λίγο με καμία άλλα διανομούλα και μετά θα φτάσει και Arch άμα θέλει...

Ακόμα δεν ξέρει τι επιλογές θα πρέπει να κάνει για να στήσει δικό του σύστημα,κάτσε να ανακαλύψει τα UI τις εφαρμογές,να καταλάβει τα πακέτα και τους package managers και μετά!

 

Υγ.Και έμενα Arch η αγαπημένη διανομή είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

interkirilos θα διαφώνησω μόνο στο ότι με το arch δεν πέφτει στα βαθιά, με τόσο καλό wiki απλά πρέπει να διαβάσεις :)

 

Τώρα για τον πειραματισμό των GUI/DE/DM/... συμφωνώ και προσθέτω: virtualbox ή/και livecds.

 

flame on: Μετά από μερικές δοκιμές το XFCE ή τα *box είναι μονόδρομος :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flame on: Μετά από μερικές δοκιμές το XFCE ή τα *box είναι μονόδρομος :D :D :D

 

ΧΑ.

 

Ευτυχως το αντιληφθηκα νωρις (απο οταν ημανε με debian), αλλιως τωρα θα ειχα ματωσει.

 

Επισης και compiz σκετος με compiz-allone-utils και ανοιγμα/configuration αλα *box, ζωαρα ειναι.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουμε κλασικά offtopic αλλά εγώ ακόμα κρατάω τα λάβαρα του KDE!

Δεν λέω,πολλές φορές έχω πει να το αφήσω αλλά δεν μπορώ,με λίγη παραμετροποίηση και ξήλωμα σε πολλές μαλακίες που έχει,την παλεύω μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...