Προς το περιεχόμενο

Επιτυχημένη η προσεδάφιση του Curiosity στον Άρη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι αν δεν έχεις ασφάλιση στο Αμέρικα δεν έχεις την πολυτέλεια να αρρωστήσεις, έτσι;

Ότι αυτός ο γίγαντας με πύλινα πόδια τροφοδοτεί την ανάπτυξή του με το αίμα λαών...

 

Great nations built from the bones of the dead

With mud and straw, blood and sweat

You know your worth when your enemies

Praise your architecture of aggression

που λένε και οι Megadeth...

 

ειδα και εδω στο ελλαντα που εχουμε κοινωνικη ασφαλιση,ποσο καλα περναμε οταν αρρωστήσουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειδα και εδω στο ελλαντα που εχουμε κοινωνικη ασφαλιση,ποσο καλα περναμε οταν αρρωστήσουμε.

 

Το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι το "ελλάντα" αλλά οι "έλληνες". Ο νοών νοεί τω, ας μην μασάμε το κουτόχορτο που μας πετάνε. Δηλαδή οι ξένοι δεν έχουν διαφθορά, δεν έχουν καρτέλ, δεν κάνουν κουμάντο οι επιχειρηματίες οι οποίοι ξεκινάν πολέμους κατά το δοκούν για να βάλουν στο χέρι πλουτοπαραγωγικές πηγές και συμβόλαια "ανοικοδόμησης", δεν παίρνουν οι τραπεζίτες με το έτσι θέλω εγγυήσεις και ανακεφαλαιοποιήσεις με τα λεφτά του κράτους, δεν, δεν, δεν. Έλεος πια με αυτό το εθνικό κόμπλεξ. Και για να μην φαίνομαι και σαν τρολλ, μπράβο στην NASA που το κατάφερε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ως Έλληνας να νιώθω μειονεκτικά για το κατόρθωμά τους. Αυτή ήταν η αφορμή για το σχόλιό μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι το "ελλάντα" αλλά οι "έλληνες". Ο νοών νοεί τω, ας μην μασάμε το κουτόχορτο που μας πετάνε. Δηλαδή οι ξένοι δεν έχουν διαφθορά, δεν έχουν καρτέλ, δεν κάνουν κουμάντο οι επιχειρηματίες οι οποίοι ξεκινάν πολέμους κατά το δοκούν για να βάλουν στο χέρι πλουτοπαραγωγικές πηγές και συμβόλαια "ανοικοδόμησης", δεν παίρνουν οι τραπεζίτες με το έτσι θέλω εγγυήσεις και ανακεφαλαιοποιήσεις με τα λεφτά του κράτους, δεν, δεν, δεν. Έλεος πια με αυτό το εθνικό κόμπλεξ. Και για να μην φαίνομαι και σαν τρολλ, μπράβο στην NASA που το κατάφερε, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει ως Έλληνας να νιώθω μειονεκτικά για το κατόρθωμά τους. Αυτή ήταν η αφορμή για το σχόλιό μου.

 

οι ξενοι τα εχουνε.αλλα οι ξενοι στειλανε και μια ερευνητικη αποστολη στον Αρη.

η Ελλαδα τι ακριβως εχει κανει,περα απο το να τρωει τα ιδια της τα παιδια;

τους Ολυμπιακους Αγωνες, το μεγαλο φαγοποτι δηλαδη; με τα στιγματισμενα απο την ντοπα,χρυσα μεταλλια;

τη νικη στην Ευροvision με τα ξενογλωσσα pop τραγουδακια της πλακας;

η τη νικη στο Ευro γιατι ειναι μεγαλη η μορταδελα του Τσολια; αλλα ο Τσολιας τωρα δεν εχει ουτε λεφτα να αγορασει μορταδελα για να φαει.

 

αφηστε μας πια με το παραμυθι οτι δεν διαφερουν οι ξενοι απο μας.

ναι διαφερουν,παρα τα ελαττωματα τους,διαφερουν παρα πολυ απο μας.

και αντι να στρωσετε σαν λαος τον κωλο σας κατω να αρχισετε να μοιαζετε στα καλα των ξενων,πετατε αυτη την ανοητη πλανη οτι δεν ειναι τελειοι (μαζι με το χωρις τους προγονους μας δεν θα φτανανε εδω που ειναι)

και μετα τραβατε μια ρουφηξια απο την φραπεδια σας ενω κοιτατε τον κωλο της σερβιτορας στην καφετερια.

διοτι δεν γουσταρετε να αλλαξετε,ο ελληνας δεν γουσταρει την αλλαγη.προτιμαει να ειναι ετσι οπως ειναι και ας ειναι ο περιγελος του πλανητη.αρκει να του δινουν δανεια οι ξενοι για να εχει λεφτα για βενζινη για να βγαλει την σερβιτορα βολτα.

 

υγ.εγω σε βαζω στοιχημα οτι στο Curiosity project εχουν δουλεψει και ελληνες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ξενοι τα εχουνε.αλλα οι ξενοι στειλανε και μια ερευνητικη αποστολη στον Αρη.

η Ελλαδα τι ακριβως εχει κανει,περα απο το να τρωει τα ιδια της τα παιδια;

τους Ολυμπιακους Αγωνες, το μεγαλο φαγοποτι δηλαδη; με τα στιγματισμενα απο την ντοπα,χρυσα μεταλλια;

τη νικη στην Ευροvision με τα ξενογλωσσα pop τραγουδακια της πλακας;

η τη νικη στο Ευro γιατι ειναι μεγαλη η μορταδελα του Τσολια; αλλα ο Τσολιας τωρα δεν εχει ουτε λεφτα να αγορασει μορταδελα για να φαει.

 

αφηστε μας πια με το παραμυθι οτι δεν διαφερουν οι ξενοι απο μας.

ναι διαφερουν,παρα τα ελαττωματα τους,διαφερουν παρα πολυ απο μας.

και αντι να στρωσετε σαν λαος τον κωλο σας κατω να αρχισετε να μοιαζετε στα καλα των ξενων,πετατε αυτη την ανοητη πλανη οτι δεν ειναι τελειοι (μαζι με το χωρις τους προγονους μας δεν θα φτανανε εδω που ειναι)

και μετα τραβατε μια ρουφηξια απο την φραπεδια σας ενω κοιτατε τον κωλο της σερβιτορας στην καφετερια.

διοτι δεν γουσταρετε να αλλαξετε,ο ελληνας δεν γουσταρει την αλλαγη.προτιμαει να ειναι ετσι οπως ειναι και ας ειναι ο περιγελος του πλανητη.αρκει να του δινουν δανεια οι ξενοι για να εχει λεφτα για βενζινη για να βγαλει την σερβιτορα βολτα.

 

υγ.εγω σε βαζω στοιχημα οτι στο Curiosity project εχουν δουλεψει και ελληνες.

 

Προσωπικά, δεν έχω να σου απαντήσω σε κάτι γιατί βλέπω ότι φάσκεις κι αντιφάσκεις. Από την μια λες είμαστε ο απόπατος, κι από την άλλη, εμείς οι ίδιοι πάλι, δουλεύουμε και στο Curiosity project... Κάπου με μπέρδεψες. Ματάκιες μας είπες, φραπεδιάρηδες μας είπες, ότι παίρνουμε τα λεφτά των ξένων (μας τα χαρίζουν βλέπεις) για να βάλουμε βενζίνη, ικανούς για το Curiosity, όλοι στο ίδιο τσουβάλι... Ας είναι. Το κλείνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ηλιακά πανέλα? Με τι λειτουργεί?

 

Με πυρηνικό αντιδραστήρα μεγέθους βαλίτσας. (Όπως και το Cassini, κ.α)

Που παράγει αρκετή ενέργεια για να εξαερώσει με το laser πέτρες μέχρι 7 μέτρα μακρυά. (Ένα από τα πειράματα).

 

 

Όσον αφορά το κόστος 2.5 δις USD (4 χρόνια κατασκευή + 2 χρόνια χρήση) δεν είναι τίποτα (416 εκ. USD το χρόνο). Αν σκεφτεί κάποιος πόσα δις το Ελληνικό Δημόσιο σκορπά κάθε χρόνο, θα μπορούσαμε να έχουμε στείλει και εμείς ένα.

 

Επίσης ας μην ξεχνά κάποιος ότι με αυτά τα 2.5 δις USD, πόσα περισσότερα λεφτά θα βγάλουν οι ιδιωτικές εταιρίες λόγο της τεχνογνωσίας και τεχνολογίας που χρειάστηκε να εφευρήσουν και κατασκευάσουν. Και περισσότερα κέρδη σε ιδιωτικές εταιρίες, είναι περισσότεροι υπάλληλοι, περισσότερο εισόδημα στο κράτος (με τους μικρούς φόρους που έχουν στην Αμερική), κ.ο.κ.

 

Τα 2.5 δις θα επιστρέψουν στο πολλαπλάσιο. Και ας μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες τεχνολογίες θα πάνε στα οπλικά και εμπορικά συστήματα τις επόμενης 5ετίας, και φυσικά έμμεσα θα τα πληρώσει ακόμα και ο Έλληνας φορολογούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι τα στελνει τα δεδομενα του? Wifi?

 

 

space_pigeon_by_grisso-d32j736.jpg

 

 

:-D

 

Σπουδαίο επίτευγμα.

 

Τα δυο προηγούμενα έχουν σταματήσει να λειτουργούν; Θυμάμαι οτι είχα διαβάσει πως είχαν ξεπεράσει κατά πολύ τη διάρκεια ζωή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε φίλε καλή δουλειά, ωραίος!!

 

Thanks φίλε μου, νάσαι καλά... ταλαιπωρήθηκα αλλά τουλάχιστον το έργο μου αναγνωρίζεται και εκτιμάται...

 

Όσον αφορά το φίλο που περιγράφει για την ασφάλιση στην Αμερική, ναι το γνωρίζω, έχω δει κι εγω το 'sicko' αλλά έχω την ατυχία -γιατί περί ατυχίας πρόκειται- να δουλεύω στο ελληνικό σύστημα υγείας. Ναι, είναι ΔΩΡΕΑΝ όσον αφορά τα χρήματα και μόνο, αλλά ποιός είναι ευχαριστημένος; Ο κόσμος που έρχεται σωρηδών με το παραμικρό χωρίς να φιλτράρεται τίποτα γιατί είναι τζάμπα ή το προσωπικό που ξεθεώνεται να εξυπηρετεί 5 επείγοντα και 1000 μπούρδες την ημέρα; Η απάντηση είναι ΚΑΝΕΙΣ. Προσωπικά προσπαθώ υπερβολικά να είμαι ευγενικός και τυπικός, αλλά ο κόσμος είναι περίεργος... βλέπεις ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ (εγώ δεν είμαι φορολογούμενος πολίτης ξέρεις, εμενα μου ΧΑΡΙΖΟΥΝ τους φόρους) οπότε όταν έρχεσαι και ΑΠΑΙΤΕΙΣ και γκρινιάζεις και φωνάζεις, στους 2-3 πρώτους θα το ανεχτείς και μετά σου γυρνάνε τα λαμπάκια...

 

Στο θέμα μας τώρα. Κάθε φορά που βλέπω Αμερικάνους της Nasa να μιλούν για τα projects τους συγκινούμαι ιδιαίτερα. Μιλούν γι'αυτά λες και είναι τα παιδιά τους. Θαυμάζω τον ενθουσιασμό τους και στεναχωριέμαι απίστευτα που σε μας δε δόθηκε ποτέ μια ευκαιρία να συμμετέχουμε σε κάτι τέτοιο. Μιλούν και τα μάτια τους βγάζουν σπίθες, τρέμουν από τη χαρά τους... για ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ... σχεδίασα το Spirit και δημοσίευσα σε ένα ξένο φόρουμ, και η συμμετοχή από τον κόσμο ήταν απίστευτη. Αγκάλιασαν το πρότζεκτ γιατί αφορούσε το 'ΠΑΙΔΙ' τους...

 

 

space_pigeon_by_grisso-d32j736.jpg

 

 

:-D

 

Σπουδαίο επίτευγμα.

 

Τα δυο προηγούμενα έχουν σταματήσει να λειτουργούν; Θυμάμαι οτι είχα διαβάσει πως είχαν ξεπεράσει κατά πολύ τη διάρκεια ζωή τους.

 

Το ένα από τα δύο είχε πεθάνει γιατί καλύφτηκαν τα φωτοβολταϊκά του από σκόνη... και αναστήθηκε ένα εξάμηνο μετά, όταν πέρασε κάποιος τυχαίος στρόβιλος αέρα και το καθάρισε... εν τέλει πεθαίνει γιατί παγιδεύτηκε σε μια πέτρα και όσο προσπαθούσαν να το απεγκλωβίσουν τόσο βυθιζόταν στην άμμο...

 

Το άλλο απόσο ξέρω ζει και βασιλεύει... οι αποστολές περίμεναν να κρατήσουν 4 μήνες και κράτησαν... 6 χρόνια (!!)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik : Εχεις πείσει ποτέ κανέναν Ελληνα για κάτι;Οι άνθρωποι ζουν σε άλλον πλανήτη μιλάμε.Ακόμα και όταν θα ζουν σαν τη Βόρειο Κορέα που είναι και το πρότυπό τους, πάλι θα κοροιδεύουν όλους τους υπόλοιπους λαούς.Ζούνε μια απίστευτη πλάνη από τη 10ετία του 80 και μετά και έχουν καβαλήσει και καμιά 10αριά καλάμια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στην ΝΑΣΑ ....όσο για μας ούτε χειρότεροι ούτε καλλίτεροι είμαστε .....μετρίως μέτριοι στον σωρο με τους αλλους λαους ,με αναλαμπες και έτσι θα είμαστε πάντα οπότε ούτε να ντρεπόμαστε ούτε να είμαστε υπερήφανοι είμαστε απλα Έλληνες με τα στραβα και τα καλα μας ......

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...