Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενεργοποιεί από προεπιλογή τη Do Not Track επιλογή στον IE10 των Windows 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα από ένα σημερινό δημοσίευμα η Microsoft έκανε γνωστό ότι τα Windows 8 θα έχουν ενεργοποιημένη απο προεπιλογή τη ρύθμιση Do Not Track στον Internet Explorer 10. Για όσους δεν ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του browser, μπορούν να το απενεργοποιησουν μέσα απο τις ρυθμίσεις του browser της Microsoft ή κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης των Windows 8.Το Do Not Track είναι μια επιλογή που ενσωματώνουν αρκετοί σύγχρονοι browsers και ουσιαστικά όταν ειναι ενεργοποιημένο ενημερώνει τις διαφημιστικές εταιρείες στο Internet ότι ο συγκεκριμένος χρήστης του Web δεν επιθυμεί να καταγράφονται τα αιτήματα και οι προτιμήσεις του για την εμφάνιση διαφημίσεων. Φυσικά αυτό δεν εμποδίζει την εμφάνιση διαφημίσεων, αποτρέπει όμως την εμφάνιση στοχευμένων μηνυμάτων. Με τη σημερινή της απόφαση η Microsoft αντιτίθεται στις επίσημες προδιαγραφές του DNT οι οποίες αναφέρουν ότι η συγκεκριμένη λειτουργία θα πρέπει να ενεργοποιείται από τους χρήστες κατ´ επιλογήν. Όπως υποστηρίζει η εταιρεία, η ιδιωτικότητα των χρηστών αποτελεί για αυτή πολύ σημαντικό κομμάτι και για λόγο αυτό πρόεβει στη συγκεκριμένη απόφαση.

 

Πρόκειται για μια τεχνολογία που μαζί με τα αιτήματα των χρηστών στο Internet, αποστέλλεται και η προτίμηση τους όσον αφορά την παρακολούθηση τους από διαφημιστικές εταιρείες, μέσω του πρωτοκόλλου HTTP. Τεχνικά οι διαφημιστικές εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να παρακάμψουν την επιθυμεία των χρηστών, όμως είναι αναγκασμένες να συμμορφωθούν καθώς ολοένα και περισσότερες κυβερνήσεις χωρών λαμβάνουν υπόψιν την ιδιωτικότητα των χρηστών του Internet.

 

Link.png Site: arstechnica.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνει η microsoft και το έχει προεπιλογή.

 

δεν θα το ελεγα.διαβασε το αρθρο,προς το τελος, και θα δεις οτι ισως τελικα να μην ειναι καλη ιδεα να ειναι default enabled:

 

http://arstechnica.com/information-technology/2012/08/microsoft-sticks-to-its-guns-keeps-do-not-track-on-by-default-in-ie10/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adblock δειχνει το δρομο εδω και χρονια

 

το adblock δεν εμποδιζει να στελνονται τα ενδιαφεροντα σου στις εταιρειες. στελνονται και σου στελνουν κανονικοτατα στοχευμενες διαφημισεις, απλα εσυ δεν τις βλεπεις. εδω μιλαμε για την ιδιωτικοτητα του καθενος και το adblock δεν βοηθαει καθολου. αν βεβαια καποιος ειναι της αποψης οτι "δεν με νοιαζει τι μου κανουνε αρκει να μην το βλεπω εγω" τοτε ναι, το adblock ειναι το καλυτερο! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν έχω καταλάβει το βάρος του όποιου προβλήματος!!!

 

Το θέμα είναι το αν κάποιοι είναι σε θέση να μας στέλνουν "στοχευμένες" (βάσει παρακολουθήσιμων προτιμήσεών μας) διαφημίσεις Ή το αν παρακολουθούν τις προτιμήσεις μας Ή μήπως το ότι γενικότερα μας στέλνουν διαφημίσεις Ή τέλος το ότι υπάρχει το σύστημα της διαφήμισης σαν βασική πηγή εσόδων ορισμένων εταιριών, με αποτέλεσμα την φθηνότερη (ή ακόμα και δωρεάν) προς εμάς παροχή των υπηρεσιών τους;;;!!!

 

Προσωπικά, δεν μου αρέσουν οι διαφημίσεις σχεδόν ποτέ.

Ωστόσο, κατανοώ τον λόγο ύπαρξης της όλης "πολιτικής" και κάπου, βρίσκοντάς την ως "αναγκαίο κακό", κάνω την απαραίτητη υπομονή και απλώς το "διαχειρίζομαι" όσο και όπως μπορώ.

Από τη στιγμή λοιπόν που θεωρούμε ότι οι διαφημίσεις θα υπάρχουν βάσει άλλων αναγκών και οικονομικών πολιτικών, προτιμώ να δέχομαι διαφημίσεις που στοχεύουν στις προτιμήσεις μου από το να βλέπω μπροστά μου το οτιδήποτε άσχετο με αυτά που με ενδιαφέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι αυτή η default επιλογή είναι μεγάλη βοήθεια για τον αρχάριο χρήστη. Βέβαια ίσως αυτός να είναι και ο χρήστης που δεν ξερει πως υπάρχει και άλλος browser πέρα από τον IE. ;)

Όπως και να έχει, ένα μπράβο στην ms από μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το adblock δεν εμποδιζει να στελνονται τα ενδιαφεροντα σου στις εταιρειες. στελνονται και σου στελνουν κανονικοτατα στοχευμενες διαφημισεις, απλα εσυ δεν τις βλεπεις. εδω μιλαμε για την ιδιωτικοτητα του καθενος και το adblock δεν βοηθαει καθολου. αν βεβαια καποιος ειναι της αποψης οτι "δεν με νοιαζει τι μου κανουνε αρκει να μην το βλεπω εγω" τοτε ναι, το adblock ειναι το καλυτερο! :-D

 

κανεις λαθος.το adblock κοβει και τους trackers.μαλιστα κανει καλυτερη δουλεια απο αλλα εξειδικευμενα εργαλεια:

http://cyberlaw.stanford.edu/node/6730

results_graph.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή κίνηση για να μπει στο μάτι της google και να δείξει ένα καλό πρόσωπο όσον αφορά το σεβασμό του προσωπικού απορρήτου.

Ωστόσο δεν προσθέτει κάτι στον τομέα της ασφάλειας. Και το αν πετυχαίνει κάτι θετικό στην τελική, είναι θέμα προς συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, πρόκειται για μεγάλη πατάτα. Για να λειτουργήσει, πρέπει οι διαφημιστικές εταιρείες να το σεβαστούν, αλλά ως έχει, κανείς δεν τους υποχρεώνει. Εν ολίγοις, δε πα΄να το ΄χεις ενεργοποιημένο...

 

Η MS επιχειρεί επικοινωνιακά κολπάκια προφανώς... Ως τότε, παίζει να το έχουν απενεργοποιημένο από προεπιλογή. Αν το αφήσουν ενεργοποιημένο, τότε θα της βγάλω το καπέλο. Αρκεί στη συνέχεια να υποχρεωθουν οι διαφημιστικές να το σέβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...