Προς το περιεχόμενο

PIRATE wifi δεκτης


felicia_gl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα απλα stickakia οχι για αυτο σου ειπα τα ubiquiti ,alfa που ειναι πιο δυνατα για το send και με καπως καλυτερη ευαισθησια για το receive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω παιδιά.Μαλλον απ'ότι κατάλαβα τα απλά στικάκια δεν είναι πολύ δυνατότερα του wifi που έχει ήδη το λαπτοπ.Θα δω τι θα κάνω!

 

 

Το πρόβλημα των περισσότερων Laptop είναι η κεραία.

 

Αυτός είναι ο λόγος που κάποια USB stickakia ( και λεω κάποια γιατί τα περισσότερα έχουν ενσωματωμένη κεραία ή κεραία κακής ποιότητας) έχουν καλύτερη απόδοση σε σχέση με τις ενσωματωμένες κάρτες.

 

Παράλληλα κάποια έχουν μεγαλύτεροι ισχύ, αλλά αυτό είναι δευτερεύον, κοίταξε να έχει καλή κεραία.

 

Εγώ έχω δοκιμάσει το UBNT SR-71 και έχω δεί τεράστια διαφορά σε σχέση με την ενσωματομένη κάρτα του Laptop.

31tGEHlPTOL._SL500_AA300_.jpg

Αλλά όπως βλέπετε στο image έχει μεγάλη κεραία με Clip για να στερεώνεται στη Οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ισχυ συνηθως λογω νομιμου ειναι 100mw 20dbm.τωρα βεβαια εχω δει και το αναποδο.λαπτοπ με ενσωματωμενη κεραια να παιζουν καλυτερα απο Usb λογω οτι στο laptop εχουν περιθωριο για μεγαλυτερη κεραια αφου πολλες κεραιες ((απλωνονται)) αντιθετα με το usb stick που ειναι περιορισμενο.εκτος απο αυτα που εχουν εξωτερικη κεραια οπως ειπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συμφωνώ ότι τα 2 watt είναι πάρα πολλά για μέσα στο σπίτι. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να βάλω τον δέκτη μου στο μπαλκόνι μέσω μιας απλής επέκτασης usb 5 μέτρων, πάνω από αυτά τα μέτρα χρειάζεται active καλώδιο για να μην υπάρχει απώλεια σήματος. Η κεραία που αγόρασα είναι Link.png Site: αυτή'>http://www.ricardo.g...1720/']αυτή η alfa (γνήσια κι όχι απομίμηση όπως αυτές που πουλάνε στο ebay) και δουλεύει πολύ καλά, συμβατή με το backtrack κ χωρίς προβλήματα ακόμη κ σε χαμηλές συχνότητες. Έχει κ το κατευθυντικό πανελάκι για όταν ξέρουμε τον "στόχο" μας. Έχω πιάσει δίκτυα που είναι αρκετά μέτρα μακρυά απ΄ το σπίτι μου, πάνω από 700-800 μέτρα, αν μπορώ να υπολογίσω σωστά.

 

Για αρχή πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά καλό setup. Στο μέλλον σκέφτομαι να παίξω με μεγαλύτερη omni directional ή κάποιο κατευθυντικό grid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή με την νεκροκεφαλή είναι μούφα ,

 

Η δυνατότερη κάρτα που ξέρω είναι η alfa network με προδιαγραφές Αμερικής και όχι Ευρωπαικής Ενωσης και υποδοχή για μεγαλύτερη κεραία.

 

Συμφωνώ ότι τα 2 watt είναι πάρα πολλά για μέσα στο σπίτι. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να βάλω τον δέκτη μου στο μπαλκόνι μέσω μιας απλής επέκτασης usb 5 μέτρων, πάνω από αυτά τα μέτρα χρειάζεται active καλώδιο για να μην υπάρχει απώλεια σήματος. Η κεραία που αγόρασα είναι Link.png Site: http://www.ricardo.g...1720/''>αυτή η alfa (γνήσια κι όχι απομίμηση όπως αυτές που πουλάνε στο ebay) και δουλεύει πολύ καλά, συμβατή με το backtrack κ χωρίς προβλήματα ακόμη κ σε χαμηλές συχνότητες. Έχει κ το κατευθυντικό πανελάκι για όταν ξέρουμε τον "στόχο" μας. Έχω πιάσει δίκτυα που είναι αρκετά μέτρα μακρυά απ΄ το σπίτι μου, πάνω από 700-800 μέτρα, αν μπορώ να υπολογίσω σωστά.

 

Για αρχή πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά καλό setup. Στο μέλλον σκέφτομαι να παίξω με μεγαλύτερη omni directional ή κάποιο κατευθυντικό grid.

 

τι chipset έχει η Alfa σου; απο που την πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι τα 2 watt είναι πάρα πολλά για μέσα στο σπίτι. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι να βάλω τον δέκτη μου στο μπαλκόνι μέσω μιας απλής επέκτασης usb 5 μέτρων, πάνω από αυτά τα μέτρα χρειάζεται active καλώδιο για να μην υπάρχει απώλεια σήματος. Η κεραία που αγόρασα είναι Link.png Site: αυτή'>http://www.ricardo.g...1720/']αυτή η alfa (γνήσια κι όχι απομίμηση όπως αυτές που πουλάνε στο ebay) και δουλεύει πολύ καλά, συμβατή με το backtrack κ χωρίς προβλήματα ακόμη κ σε χαμηλές συχνότητες. Έχει κ το κατευθυντικό πανελάκι για όταν ξέρουμε τον "στόχο" μας. Έχω πιάσει δίκτυα που είναι αρκετά μέτρα μακρυά απ΄ το σπίτι μου, πάνω από 700-800 μέτρα, αν μπορώ να υπολογίσω σωστά. Για αρχή πιστεύω ότι είναι ένα αρκετά καλό setup. Στο μέλλον σκέφτομαι να παίξω με μεγαλύτερη omni directional ή κάποιο κατευθυντικό grid.

η μεγαλυτερη Omni δεν θα προσφερει κατι ενω η grid ειναι καλυτερη αλλα πρεπει να την γυρνας προς τα εκει που θες.επισης δεν εχει ολο το ebay απομιμησεις.πολλα ατομα φερνουν τις αυθεντικες.χαμηλες συχνοτητες εννοεις λιγα Mw σωστα?

 

αυτή με την νεκροκεφαλή είναι μούφα , Η δυνατότερη κάρτα που ξέρω είναι η alfa network με προδιαγραφές Αμερικής και όχι Ευρωπαικής Ενωσης και υποδοχή για μεγαλύτερη κεραία. τι chipset έχει η Alfa σου; απο που την πήρες;

ξερεις τι.νομιζω οτι οπως και στα ρουτερ ειναι το ιδιο hardware.απλα ισως γινεται αλλαγη σε drivers η αυτες που πωλουνται εδω τις εχουν απο default στους drivers στα 100mw Που ειναι το μαξ οριο.κατι παρομοιο εχω δει με τα ρουτερ τα airlive.αν αλλαξεις και βαλεις αλλο firmware της αμερικης(λογικα το παιρνει) σε αφηνει να ανεβασεις Mw ενω αμα ειναι για ευρωπη σε ριχνει ειτε στα 100 ειτε στα 300.σε ολες τις alfa Η κεραια ειναι αποσπωμενη οποτε αλλαζει.

 

επισης οι αυθεντικες νομιζω εχουν εκεινο το σημα γνησιοτητας το sticker που γυαλιζει κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξερεις τι.νομιζω οτι οπως και στα ρουτερ ειναι το ιδιο hardware.απλα ισως γινεται αλλαγη σε drivers η αυτες που πωλουνται εδω τις εχουν απο default στους drivers στα 100mw Που ειναι το μαξ οριο.κατι παρομοιο εχω δει με τα ρουτερ τα airlive.αν αλλαξεις και βαλεις αλλο firmware της αμερικης(λογικα το παιρνει) σε αφηνει να ανεβασεις Mw ενω αμα ειναι για ευρωπη σε ριχνει ειτε στα 100 ειτε στα 300.σε ολες τις alfa Η κεραια ειναι αποσπωμενη οποτε αλλαζει.

 

επισης οι αυθεντικες νομιζω εχουν εκεινο το σημα γνησιοτητας το sticker που γυαλιζει κτλ.

 

βασικά τώρα κάθομαι μπροστά σε μια AWUSO36H 1W απο Αμερική :-D , έχεις δίκιο για την κεραία -- η μεγάλη απλώς βιδώνει στη θέση της μικρής -τίποτα το ιδαιτερο - ... επίσης στο cdακι έχει λογισμικό για Ευρώπη και Αμερική ... σε καινούργιες διανομές Linux μπερδεύονται οι οδηγοί με ένα καινούργιο τους chipset ... μάλλον δεν είναι κάν το firmware που χρειάζεται για να λειτουργήσει στα 1W αντι των 100mW --απλώς οι drivers για το OS-- ... βέβαια χλώμό το νομίζω να δίνει 1W - ( 1W παραείναι αλλα και πάλι δεν το έχω μετρήσει και η αποδοσή της δεν έχει καμιά σχέση με άλλες κεραίες ) ... δεν έχει κανένα γυαλιστερό στικάκι -- όλη ματ γκρι και μάυρα γράμματα ... τριών χρονών και

 

Καλά , Μόλις είδα στο site τους και μιά που υποτίθεται ότι δουλεύει στα 2W :confused:

http://www.alfa.com....Category=105463

 

νόμιζα στην αρχή ότι ο αναπόσπαστος είχε κάνει λάθος τις μονάδες ( όπως τόσοι άλλοι εδώ ), και δεν παρακολουθούσα την σκηνή τώρα τελευταία ... Δεν ήξερα ότι έχουν βγάλει 2W κεραίες ( νομίζω 20 φορες πάνω απο το επιτρεπτό όριο στην Ευρώπαικη ένωση )

επίσης έχουν βελτιώσει το chipset ...

 

... και νόμιζα ότι η δική μου είναι ανθυγιεινή ...

Επεξ/σία από ipduh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά τώρα κάθομαι μπροστά σε μια AWUSO36H 1W απο Αμερική :-D , έχεις δίκιο για την κεραία -- η μεγάλη απλώς βιδώνει στη θέση της μικρής -τίποτα το ιδαιτερο - ... επίσης στο cdακι έχει λογισμικό για Ευρώπη και Αμερική ... σε καινούργιες διανομές Linux μπερδεύονται οι οδηγοί με ένα καινούργιο τους chipset ... μάλλον δεν είναι κάν το firmware που χρειάζεται για να λειτουργήσει στα 1W αντι των 100mW --απλώς οι drivers για το OS-- ... βέβαια χλώμό το νομίζω να δίνει 1W - ( 1W παραείναι αλλα και πάλι δεν το έχω μετρήσει και η αποδοσή της δεν έχει καμιά σχέση με άλλες κεραίες ) ... δεν έχει κανένα γυαλιστερό στικάκι -- όλη ματ γκρι και μάυρα γράμματα ... τριών χρονών και

Καλά , Μόλις είδα στο site τους και μιά που υποτίθεται ότι δουλεύει στα 2W :confused:

http://www.alfa.com....Category=105463

νόμιζα στην αρχή ότι ο αναπόσπαστος είχε κάνει λάθος τις μονάδες ( όπως τόσοι άλλοι εδώ ), και δεν παρακολουθούσα την σκηνή τώρα τελευταία ... Δεν ήξερα ότι έχουν βγάλει 2W κεραίες ( νομίζω 20 φορες πάνω απο το επιτρεπτό όριο στην Ευρώπαικη ένωση )

επίσης έχουν βελτιώσει το chipset ...

... και νόμιζα ότι η δική μου είναι ανθυγιεινή ...

ναι στις καρτες δεν αλλαζει το firmware οσο ξερω και εγω απλα οι drivers.σε ρουτερς πχ airlive αλλαζει το firmware.

στο stick τι να αλλαξεις?οποτε ναι οι drivers αλλαζουν τα mw.σε αλλες περιπτωσεις αν δεν θες να αλλαξεις drivers απλα πρεπει να αλλαξεις καποιες ρυθμισεις σε καποιο Ini αρχειο.

δεν ειναι πολυ το 1 watt.οπως ειπες υπαρχουν και 2 watt οπως επισης εχουν βγει και κατι κινεζιες στα 6 watt.το μεγαλυτερο που εχω δει στο site Της lcom σε τρελλη τιμη βεβαια ειναι ενισχυτης (οχι κεραια)

25 watt. εδω το Link

http://www.l-com.com/productfamily.aspx?id=6379

to stickaki το γυαλιστερο ειναι στο κουτι οχι πανω στην καρτα οσο ξερω.Υποτιθεται σαν γνησιοτητα.οπως ειναι δηλαδη στις intel cpu που στο κουτι απεξω εχει το αυτοκολλητο αυτο το παραξενο.υποτιθεται οτι ετσι αναγνωριζεις την αυθεντικη.δεν νομιζω οτι ειναι πανω στο stick

nai εχει βγαλει και 2 watt η alfa.ναι στην ευρωπη υποτιθεται οτι για Indoor τουλαχιστον 100mw.αλλοι ελεγαν οτι και για Outdoor το ιδιο ειναι ενω αλλοι ελεγαν 500/1000Mw .δεν ξερω τι ισχυει για το outdoor.καλα ποσοι τα σεβονται αυτα τα ορια ειναι αλλη ιστορια.

για το stick που λεγαμε το αυτοκολλητο γνησιοτητας μπες εδω

http://www.alfa.com.tw/in/front/bin/home.phtml

και διαβασε κατω δεξια που λεει για το sticker anti falsificacion/stereogram

γενικα ειναι και το ανθιυγιεινο ειναι και οτι εχουν σκισει την μπαντα των 2,4 ghz και πας να στησεις Link και τρως παρεμβολες κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to stickaki το γυαλιστερο ειναι στο κουτι οχι πανω στην καρτα οσο ξερω.

 

α! , καλά το κουτί έχει φάει σούτ εδώ και καιρό ...

 

συμφωνώ απόλυτα ότι μολύνουν το χώρο συχνοτητων τις πιο πολλές φορές χωρίς λόγο

 

φαίνεται ότι ασχολείσαι και το κατέχεις,

δώσε καμια ιδεά όταν βρεις χρόνο: http://www.insomnia....κή-κεραίας-wifi

 

είναι για αυτή την κεραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! , καλά το κουτί έχει φάει σούτ εδώ και καιρό ...

συμφωνώ απόλυτα ότι μολύνουν το χώρο συχνοτητων τις πιο πολλές φορές χωρίς λόγο

φαίνεται ότι ασχολείσαι και το κατέχεις,

δώσε καμια ιδεά όταν βρεις χρόνο: http://www.insomnia....κή-κεραίας-wifi

είναι για αυτή την κεραία

αν κοιταξεις στην καρτα πανω και δεν ειναι πανω και εισαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικη τοτε μαλλον στο κουτι ειναι.

καλα ναι πρεπει να πας 5ghz για να βρεις λιγο ηρεμια και να μην γινεται πανικος οταν βλεπεις καρτες 4-5 watt.

για την κεραια σου απανταω σε ενα λεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιταξεις στην καρτα πανω και δεν ειναι πανω και εισαι σιγουρος οτι ειναι αυθεντικη τοτε μαλλον στο κουτι ειναι.

καλα ναι πρεπει να πας 5ghz για να βρεις λιγο ηρεμια και να μην γινεται πανικος οταν βλεπεις καρτες 4-5 watt.

για την κεραια σου απανταω σε ενα λεπτο

 

εΙμαι σίγουρος ότι είναι αυθεντική, την έφερα απο Αμερική, απλώς δεν θυμάμαι πως ήταν το κουτί και το έχω πετάξει ...

 

Εχω παίξει αρκετά με τις συχνότητες και τα κανάλια και το δικτυό μου δουλεύει πολύ καλά.

Σχετικα με την μόλυνση του φάσματος: ίσως και να είμαι τυχερός σ 'αυτήν την τοποθεσία ...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απαντήση στην προστασία της κεραίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι εξαρτατε και τι θες να κανεις.μπορει να εισαι καπου μακρια και να ειναι ολα οκ μπορει να εισαι πχ μεσα στο Themall λεμε τωρα που παιζουν 100 wifi και δεν πιανεις ουτε στα 10 μετρα.

 

Και ας ειναι ολοι στα νομιμα 100Mw.(θεωρητικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...