Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την ρύθμιση ip στο δίκτυο μου

orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλαιότερα(πριν κάνα χρόνο) όταν έμπαινα στο ίντερνετ με λάπτοπ που είχε windows δεν μπορούσα να σερφάρω στο ίντερνετ. Μετά από ένα τηλεφώνημα στον ΟΤΕ μου είπαν να ρυθμίζω την ip(ip,dns,gateway κτλ.) χειροκίνητα. Δούλεψε. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πριν 2 μήνες σε λάπτοπ με linux mint. Έβαλα πάλι χειροκίνητα την ip και δούλεψε. Το ίδιο και με το κινητό μου(Alcatel Ot 995) πριν μερικές βδομάδες. Σήμερα πέρασα το Android ICS στο τάμπλετ μου και δεν μπορεί να μπει στο ίντερνετ ενώ συνδέεται στο δίκτυο. Πήγα να τα βάλω πάλι χειροκίνητα αλλά δεν υπάρχει επιλογή για submask(εάν θυμάμαι καλά το όνομα) έτσι δεν μπορώ να μπω στο ίντερνετ. Έχετε στο μυαλό σας κάποια λύση είτε για το τάμπλετ είτε γενικά για όλο το δίκτυο; Σκέφτομαι να κάνω ένα reset αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι πρέπει να στήσω πάλι 2 ρούτερ και 1 φίλτρο(που δεν ξέρω καν πως δουλεύει) άρα λογικά θα πρέπει να έρθει αυτός που το έβαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στις ρυθμίσεις του router αυτού που συνδέεσαι και τσέκαρε την επιλογή dhcp να ειναι ενεργοποιημένη ή του πρώτου, ανάλογα ποιο δίνει αυτόματη αντιστοίχηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρησιμοποιούμε  cookies για να απολαμβάνεις το insomnia προσωποποιημένο στις ανάγκες σου αλλά και για την παροχή στοιχείων επισκεψιμότητας για να βελτιώσουμε την ποιότητα των υπηρεσιών μας