Προς το περιεχόμενο

NASA Curiosity: Εντυπωσιακές φωτογραφίες από τον Πλανήτη Άρη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ρομποτικό όχημα Curiosity της NASA το οποίο προσεδαφίστηκε στον πλανήτη Άρη πριν μια εβδομάδα ύστερα από ταξίδι 8.5 μηνών, ξεκίνησε να στέλνει τις πρώτες φωτογραφίες του από την αφιλόξενη επιφάνεια του Κόκκινου Πλανήτη.Οι πρώτες φωτογραφίες που δημοσιοποίησε η NASA είναι άκρως εντυπωσιακές και περιλαμβάνουν μια πανοραμική άποψη της τοποθεσίας που βρίσκεται το Curiosity το οποίο από γεωλογικής πλευράς είναι αρκετά βραχώδης ενώ όπως επισημαίνει η NASA μοιάζει αρκετά με την τοπογραφία της ερήμου σε όλες τις νοτιοδυτικές ΗΠΑ.

 

NASA Mars CuriosityNASA Mars CuriosityNASA Mars CuriosityNASA Mars Curiosity

 

Link.png Site: robotpig.net : Τι είναι το Curiosity

Link.png Site: NASA Image Gallery

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό δεν είναι από το Curiosity αλλά από το Opportunity, ένα άλλο ρόβερ που βρίσκεται αρκετό καιρό στον Άρη.

 

Ένα πρώτο μωσαϊκό από τις φωτογραφίες που έχει τραβήξει το Curiosity μπορείτε να βρείτε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι από το Curiosity αλλά από το Opportunity' date=' ένα άλλο ρόβερ που βρίσκεται αρκετό καιρό στον Άρη.

 

Ένα πρώτο μωσαϊκό από τις φωτογραφίες που έχει τραβήξει το Curiosity μπορείτε να βρείτε εδώ

 

Τι ειναι αυτό ρε παιδιά.. Δε βλέπω τίποτα.. Αυτή ειναι η εντυπωσιακη φωτογραφια απο τον Αρη... :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι ειναι αυτό ρε παιδιά.. Δε βλέπω τίποτα.. Αυτή ειναι η εντυπωσιακη φωτογραφια απο τον Αρη... :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Εμένα μόνο δεν εμφανίζεται ολόκληρη η είναι αυτή η φωτογραφία; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα μόνο δεν εμφανίζεται ολόκληρη η είναι αυτή η φωτογραφία; :S

Αυτή ειναι η "εντυπωσιακη" φωτογραφια.. Μια φωτο απο την έρημο Σαχάρα να βαζανε κανείς δε θα καταλαβαινε ότι δεν ειναι απο τον Αρη και θα ήταν απείρως εντυπωσιακότερη... :)

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόνο δεν εμφανίζεται ολόκληρη η είναι αυτή η φωτογραφία; :S

Τα «πλακάκια» που λείπουν δεν έχουν αποσταλεί ακόμα, όταν έρθουν θα συμπληρώσουν το παζλ.

 

Όσο για το «εντυπωσιακό», ΟΚ τι περιμένατε. Έρημους και βουνά έχει μόνο στην περιοχή που προσεδαφίστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακή, απο επιστημονικής άποψης, υποτίθεται.

Δεν ειναι σε διαγωνισμό με άλλες που έχουν τραβηχθεί εδώ.

Η σύγκριση είναι άδικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά δεν μου φαίνεται εντυπωσιακη και δεν ειναι επειδή λείπουν κοματια. Ούτε καν αναλυση δεν εχει. Ανάθεμα και αν ξεχωρίζεις τίποτα. Οκ ειναι απο τον Αρη αλλα ηδη έχουμε δει πάμπολλες φωτο απο τα προηγούμενα ρομποτ με μια χαρά αναλυση. Όταν ακούς "εντυπωσιακη" αν μη τι αλλο περιμένεις κάτι καλύτερό, που σίγουρα θα δουμε στο μέλλον.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τεράστιο σαν γεγονός πέραν της πλάκας.

Αλλα ακόμα πιο τεράστιο ειναι το ποσό που κόστισε όλο αυτο, και που παράλληλα κόσμος πεθαίνει απο την πείνα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά δεν μου φαίνεται εντυπωσιακη και δεν ειναι επειδή λείπουν κοματια. Ούτε καν αναλυση δεν εχει. Ανάθεμα και αν ξεχωρίζεις τίποτα. Οκ ειναι απο τον Αρη αλλα ηδη έχουμε δει πάμπολλες φωτο απο τα προηγούμενα ρομποτ με μια χαρά αναλυση. Όταν ακούς "εντυπωσιακη" αν μη τι αλλο περιμένεις κάτι καλύτερό, που σίγουρα θα δουμε στο μέλλον.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Κατέβασε την φωτογραφία σε πλήρη ανάλυση http://photojournal.jpl.nasa.gov/tiff/PIA16051.tif (362.8 MB) να δεις λεπτομέρειες :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τεράστιο σαν γεγονός πέραν της πλάκας.

Αλλα ακόμα πιο τεράστιο ειναι το ποσό που κόστισε όλο αυτο' date=' και που παράλληλα κόσμος πεθαίνει απο την πείνα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia[/quote']

 

Σιγα το τεραστιο ποσο.. Το Ελληνικο δημοσιο χρεος θα έφτανε να στείλουμε 200 "curiosity" στον Αρη και θα παίρναμε και ρεστα. Αντίθετως το Ελληνικο δημοσιο χαλασε τόσα, και πεινάμε και σχεδον ολοι... (Πλην οσων τα φαγανε). Και μιλαμε για χώρα 10 εκατ. που θα μπορούσε να στηλει τόσα.. Για χώρα 550 εκ το ποσο ειναι αστειο..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εδώ είναι η καλύτερη φωτογραφία που έχει ανέβει μέχρι στιγμής υψηλής ανάλυσης στα 140mb περίπου.

 

http://anon.nasa-global.edgesuite.net/anon.nasa-global/msl/figure_1_raw.png

 

 

Μιλάμε κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί πριν δεκαετίες ότι θα είχαμε αυτή την δυνατότητα σήμερα να βλέπουμε άμεσα εικόνες από ένα όχημα που έχουμε στείλει σε άλλο πλανήτη. Ακόμα και αυτή η ερημία είναι εντυπωσιακή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...