Προς το περιεχόμενο

NASA Curiosity: Εντυπωσιακές φωτογραφίες από τον Πλανήτη Άρη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριε geowizard σαν επιστημονικό επίτευγμα ναι αλλά όχι για αυτές καθ¨ αυτές τις φωτογραφίες.

Κοιτα, εγω που εχω αφιερώσει την ζωη και τις σπουδες μου στο διαστημα και στην φυσικη τις θεωρω εργα τεχνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν ο Λιακόπουλός είναι γνωστό ότι είναι μέγα απατεώνας και έχουν αποκαλυφθεί οι απάτες του που γελάει όλο το internet μαζί του. Η ποιο γνωστή του είναι η φωτογραφία με τον σκελετό του γιγάντιου ανθρώπου που την είχε κλέψει από έναν γνωστό διαγωνισμό φωτογραφίας με την χρήση photoshop.

 

http://mavrosgatos.b...-post_5606.html

 

Μιλάμε ο άνθρωπος είναι για γέλια αλλά για κλάματα είναι όσοι πιστεύουν τις μπούρδες του και θεωρούν όλη την επιστημονική κοινότητα τσαρλατάνους ενώ τύπους σαν τον Λιακόπουλο τους θεωρούν σοφούς...

Αλλά ξέρω όλη αυτή είναι λάσπη των Νεφελίμ και των ζωόμορφων ανθρωπωειδών που θέλουν να κλέψουν την εικόνα της παναγίας από έναν μοναχό στο Αγιο όρος για να μπορέσουν να μπουν στην κούφια γή... :P

Τώρα για το σημείο που επέλεξαν στον Αρη δεν είναι καθόλου τυχαίο και υπάρχουν σαφής ενδείξης ύπαρξης νερού ιδίως κάτι από την επιφάνεια του που λόγο της ατμόσφαιρας του Αρη εξατμίζετε αρκετά γρήγορα.

Για τις πυραμίδες που λέτε θέλω να μου πει ειλικρινά κάποος αν αυτό εδώ από το Google Earth είναι σαφή ένδειξη για πυραμίδες. Ελέος ρε παιδιά πιστεύετε την κάθε ανοησία.

 

http://www.youtube.com/watch?v=qsg-lmfF68A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη τι πάει να πει ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ?τι δείχνουν κανένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα η κάποιο δάσος με οργιώδη βλάστηση,ποτάμια και διάφορα ζώα να τρέχουν?εγώ βλέπω κάτι χωράφια με πέτρες και χωρίς καθόλου πράσινο,έναν ξερότοπο δηλαδή μην τρελαθούμε κιόλας με τις λεκτικές υπερβολές.Έλεος

 

Εσύ πρέπει να θεωρείς εντυπωσιακή φώτογραφία, μια γκόμενα η οποία έχει βγάλει μια ψευτό-artistic φωτο με το ντεκολτέ στο όριο, περασμένη από instagram, και της έχεις κάνει Like στο facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ο Λιακόπουλός είναι γνωστό ότι είναι μέγα απατεώνας και έχουν αποκαλυφθεί οι απάτες του που γελάει όλο το internet μαζί του. Η ποιο γνωστή του είναι η φωτογραφία με τον σκελετό του γιγάντιου ανθρώπου που την είχε κλέψει από έναν γνωστό διαγωνισμό φωτογραφίας με την χρήση photoshop.

 

http://mavrosgatos.b...-post_5606.html

 

Μιλάμε ο άνθρωπος είναι για γέλια αλλά για κλάματα είναι όσοι πιστεύουν τις μπούρδες του και θεωρούν όλη την επιστημονική κοινότητα τσαρλατάνους ενώ τύπους σαν τον Λιακόπουλο τους θεωρούν σοφούς...

Αλλά ξέρω όλη αυτή είναι λάσπη των Νεφελίμ και των ζωόμορφων ανθρωπωειδών που θέλουν να κλέψουν την εικόνα της παναγίας από έναν μοναχό στο Αγιο όρος για να μπορέσουν να μπουν στην κούφια γή... :P

Τώρα για το σημείο που επέλεξαν στον Αρη δεν είναι καθόλου τυχαίο και υπάρχουν σαφής ενδείξης ύπαρξης νερού ιδίως κάτι από την επιφάνεια του που λόγο της ατμόσφαιρας του Αρη εξατμίζετε αρκετά γρήγορα.

Για τις πυραμίδες που λέτε θέλω να μου πει ειλικρινά κάποος αν αυτό εδώ από το Google Earth είναι σαφή ένδειξη για πυραμίδες. Ελέος ρε παιδιά πιστεύετε την κάθε ανοησία.

 

Video Link: http://www.youtube.com/watch?v=qsg-lmfF68A

Ενοειτε ότι όπως τα λες ειναι.. Ο Λιακοπουλος δεν ειναι ακριβώς απατεώνας. Έμπορος ειναι. Λεει αυτά που λεει στα κανάλια λες και τα πιστεύει, αλλα αμα πάρεις τα βιβλια του πχ για Νεφαλιμ κλπ γραφει ότι πρόκειται για μυθιστορημα!! Κάτι που φυσικα ποτε δε λεει στα καναλια... :) Ο ανθρωπος εχει πλουτίσει απο ολους τους συνομοσιολογους, ουφολογους κλπ. Υπάρχει μια παγκόσμια βιομηχανία πανω σε αυτό.

Τα ιδία τα περιοδικά δημιουργούν πλαστές φωτο με ουφο κλπ, ψεύτικες ιστορίες για να έχουν να γραψουν μετα και να πουλήσουν. Εχει αποδειχθεί άπειρες φορές αλλα οι ουφολογοι δεν πιστεύουν την διαψευση. Προτιμουνε να πιστεύουν την πλαστή είδηση.

Βιβλια, περιοδικά, βίντεο, καναλια. Τζίρος δισεκατομμύριων. Στο βιβλίο του για τον Αρη τετράγωνα pixel βλέπεις και αυτος απο πίσω φαντάζεται πολυκατοικίες, δρόμους κλπ :) Την Έρημο σαχάρα να βγάλεις φωτο απο το διάστημα, εκεί που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, με την ιδία λογική θα σου βρω εγω πυραμίδες, πρόσωπα, αυτοκινητόδρομους , πολικατοικιες και ότι αλλο θες.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τεράστιο σαν γεγονός πέραν της πλάκας.

Αλλα ακόμα πιο τεράστιο ειναι το ποσό που κόστισε όλο αυτο, και που παράλληλα κόσμος πεθαίνει απο την πείνα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Πριν απο λιγα χρονια ισως να ελεγα και εγω το ιδιο. Αλλα μετα σκεφτηκα οτι πριν απο αρκετα χρονια που και τοτε ο κοσμος πεινουσε αντι να καθησουν να σπειρουν χωραφια μερικοι ψαξαν τροπους για να αυξησουν θεαματικα την αποδωση του χωραφιου, και τα καταφεραν. Πλεον ειναι πολιτικη αδιαφορια που συνεχιζει να πειναει ο κοσμος οπου αυτο συμβαινει.

Πολυ θα ηθελα να ειμουν εκει να το εβλεπα να προσγειωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιεχόμενο της φωτογραφίας δεν μου λέει κάτι δεν βλέπω τίποτα περισσότερο από χώμα και πέτρες η ιδέα όμως ότι εγώ είμαι ξάπλα στο κρεβάτι και χαζεύω μια εικόνα από έναν άλλο πλανήτη που τραβήχτηκε κάποια στιγμή όταν εγώ κοιμόμουν η έτρωγα η χάζευα τα οπίσθια κάποιας αιθέριας ύπαρξης στην παράλια με εντυπωσιάζει! Ελπίζω να δούμε καμιά φώτο και από την ατμοσφαίρα του Αρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastcam-34.jpg?v=1559

 

Θεαματικές και ίσως δούμε σύντομα περισσότερες...,

 

με 2 MP καμερα του 2004 μην περιμενεις και πολλα :P

 

http://www.dpreview.com/news/2012/08/08/Curiosity-interview-with-Malin-Space-Science-Systems-Mike-Ravine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να βαλουν ενα iphone με Χ mpixel καμερα και application φασματογραφου/ αναλυτη ακτινοβολιας/ μεταφραστη αριανων, ντυμενο με την πιο μοδατη κεραμικη ασπιδα. Θα ψαρωναν οι αριανες αμοιβαδες σιγουρα με την τεχνολογια μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να σταμάτησαν οριστικά οι αναφορές στον Λιακόπουλο. Για όνομα του Θεού δηλαδή.

 

Αποστολή από το Nexus S με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή ναι.. ειναι όντως μια εντυπωσιακη (ή για να κυριολεκτώ πανόραμα πολλών) φωτο.. Μπραβω που την ανακαλυψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα εχω να πωωωω ποση σαβουρα ακομα θα στειλουμε στους αλλους πλανητες

Τα υπολειμματα,αυτα που αφηνουν που φευγουν απο την γη τα διαστημικα bys (επυτελους πανε σε μουσεια)και τα αλλα πυραυλοκινητα οχηματα τα λεγομενα διαστημηκα σκουπιδια

Απο μεγεθος απο μια βιδα ως μεγεθος ενος μεγαλου φορτηγου τουλαχηστον, τσουλατσαρουν γυρω γυρω απο την γη η στους αλλους πλανητες,κινδυνος οχι γιατη θα πεσουν στην γη και στο κεφαλι μας,αλλα γιατη θα πεσουν σε κανεναν δορυφο

Δεν φτανει που ειναι σκουπιδαριο η γη γιατη κανουν και τους αλλους πλανητες ασε του μεγαλους τα τρωννν

Αλλα ο αρης απο τοσα διαστημικα οχηματα που εχουν παει δεν λεγετε κοντα 70 οχηματα και τι εκαναν......

Σαφες υπερ της επιστημης,αλλα ειμαστε τοσο.....μαμιουδες για εμενα μικροι, λιγη για να ασχοληθουμαι με αυτα

Εδω ακομα πιστευουμαι σε θεους και δαιμονες υπαρχουν πανο απο 45 θρυσκειες επισημα σε ολον τον κοσμο

Τα χρηματα απο αυτε της αποστολες θα επρεπε να επενδυθουν στην υγεια,την ερευνα,την προστασια του γαλαζιου δαμαντιου της γης,των ζωον,την παιδεια και τοσα αλλα για εναν καλητερο κοσμο

Οστε να υπαρχουν τα εγγονια μας σε καλο κοσμο οστε να ασχολειθουν αυτα με την διαστημικη ερυνα και μην τους εχουμε αφηση αυτα τα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...