Προς το περιεχόμενο

Στην κυκλοφορία το Samsung Galaxy Note 10.1


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aρα το tablet δεν απευθυνεται στο ευρυ κοινο μας λες εν ολιγοις.

Δεν εγραψα και τιποτε διαφορετικο αναφερομενος στην πενα του που παρουσιαστηκε ως μεγα πλεονεκτημα, ασχετως αν δεν αφορα καν την συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων...

 

Φυσικά και δεν αναφέρεται στην συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που θα έκαναν καλύτερα τη δουλειά τους με ένα PS vita και απλά θέλουν να παίζουν σε μεγαλύτερη οθόνη. Ούτε σε αυτούς που έχουν εφαρμογές με κουμπάκια και δεν θα χρειαστεί να γράψουν ποτέ.

 

Αναφέρεται στους φοιτητές, που στις ανεπτυγμένες χώρες παίρνουν τα συγγράμματα σε ηλεκτρονική μορφή και πλέον θα μπορούν να κρατούν σημειώσεις επάνω (Note, duh), σε ανθρώπους με καλλιτεχνικές φλέβες που θα μπορούν να σκετσάρουν τις ιδέες τους όπου και αν είναι, σε επαγγελματίες που έχουν ήδη tablet pc και θα μπορούν να το αντικαταστήσουν με κάτι ελαφρύτερο και με μεγαλύτερη αυτονομία, ακόμα και στους επαγγελματίες που κρατάνε το filofax τους γιατί το on-screen πληκτρολόγιο είναι πιο αργό, στους περισσότερους Ασιάτες που πλέον θα μπορούν να κάνουν οπτική αναγνώριση των 4000+ γραμμάτων τους (αυτοί δεν είναι πολλοί, 2-3 δις μόνο) ή να κρατάνε χειρόγραφες σημειώσεις και σε 2-3 άτομα ακόμα που μπορεί να πιστεύουν ότι είναι καλύτερο το να γράφεις με 'πενάκι' παρά με το δάχτυλο - αν και είχαν πλάκα οι δακτυλομπογιές όταν ήμασταν μπέμπηδες.

 

Τώρα η συντριπτική πλειοψηφία ας παίζει τα παιχνίδια της, ας βλέπει τις ταινίες της και ας μπαίνει στο facebook από όποιο tablet θέλει.

Και όχι δεν χρειάζεται retina display για να τα κάνει αυτά. Παρεμπιπτόντως το Note δεν έχει IPS έχει όμως Super-PLS πανελάκι που είναι εξέλιξη της IPS τεχνολογίας, με καλύτερη φωτεινότητα και γωνίες θέασης - επειδή κάποιος είπε ότι έχει TFT (μυστικό : όλες οι LCD είναι TFT).

 

Ναι ξέρω, τρολλάρω αλλά με εκνευρίζει αφάνταστα όταν η ημιμάθεια πάει να βγει από επάνω τη στιγμή που η ελεύθερη σε όλους γνώση είναι ένα googlάρισμα μακριά. Έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σταματησα να διαβαζω εκει που λες οτι ο κοσμος που δεν χρειαζεται ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο το ΜΑΓΙΚΟ πενακι του note, απλα εχει τα tablet σαν gameboy. Παρεμπιπτοντως υποβαθμιζεις "καπως" αυτους που παιζουν στο tablet, που μπαινουν fb και που βλεπουν ταινιες, σαν χρηστες "δευτερης διαλογης" μπρος στις φοιτηταρες που το μαγικο πενακι θα τους λυσει τα χερια ή δεν καταλαβα καλα?

 

Οσο για την οθονη εγω το εγραψα οπως το βρηκα απο αλλου και αναφερομουν φυσικα στην αστεια αναλυση του note και οχι στον τυπο πανελ.

Την οποια αστεια αναλυση δεν ειδα καπου να σχολιαζεις για τον φοιτητη/τον καλλιτεχνη.

Θα παει ο καλιτεχνης να παρει tablet με χαμηλη αναλυση, true story. Aσε που ο καλιτεχνης δεν θα παρει καν tablet για να δημιουργησει, μιλαμε δηλαδη για αστεια επιχειρηματα για να στηριξουμε το δεκανικι του note που λεγεται πενα...

 

Εν τελει συνεχιζεις να μας λες οτι αποτελει μια καλη λυση για τον γιαπωνεζο με τα 4000+γραμματα, για τον τυπο με την καλιτεχνικοζωγραφικη φλεβα (λες κι αυτος δεν μπορει να ζωγραφισει οπου σταθει κι οπου βρεθει με ενα μολυβι και ενα χαρτι, θελει ταμπλετ να το κανει...) κλπ. Παρολα αυτα, συνεχιζω να ψαχνω αν αυτα αφορουν σε κατι τον Ελληνα χρηστη ταμπλετ, συνηδητοποιημενο ή μη, βλακα ή εξυπνο, ψαγμενο ή αψαχτο...

 

Οπως και να χει, εχουμε εδω και 2-3 ποστ καποιον που υποστηριζει οτι αυτο το ταμπλετ ειναι κατι το εξαιρετικο χαρη στην πενα του. Τα συμπερασματα ας τα βγαλει ο καθενας μονος του...

 

Και σημειωνω: Δεν ειπα καπου οτι δεν ειναι καλο ταμπλετ, ειπα οτι η τιμη του ειναι τραγικη. Τωρα αν η πενα κανει 200 ευρω, ποιους αφορα ειπαμε? Τους γιαπωνεζους με τα 4000+γραμματα και τους e-Πικασο που σκεφτηκαν οτι το ταμπλετ ειναι καλη ιδεα να ζωγραφισουν? Αστο απο αυτο και μονο δε το'χουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματησα να διαβαζω

 

ώριμο..

 

εκει που λες οτι ο κοσμος που δεν χρειαζεται ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ αυτο το ΜΑΓΙΚΟ πενακι του note, απλα εχει τα tablet σαν gameboy. Παρεμπιπτοντως υποβαθμιζεις "καπως" αυτους που παιζουν στο tablet, που μπαινουν fb και που βλεπουν ταινιες, σαν χρηστες "δευτερης διαλογης" μπρος στις φοιτηταρες που το μαγικο πενακι θα τους λυσει τα χερια ή δεν καταλαβα καλα?

 

Άνετα υποβαθμίζω ΩΣ ΧΡΗΣΤΕΣ αυτούς που νομίζουν ότι χρειάζονται retina display για να μπουν στο fb, quadcore για να βλέπουν ταινίες και ένα μηχάνημα 600 ευρώ για να παίζουν παιχνίδια (όταν με τα μισά και βγάλε παίρνεις παιχνιδομηχανή).

 

Οσο για την οθονη εγω το εγραψα οπως το βρηκα απο αλλου και αναφερομουν φυσικα στην αστεια αναλυση του note και οχι στον τυπο πανελ.

Την οποια αστεια αναλυση δεν ειδα καπου να σχολιαζεις για τον φοιτητη/τον καλλιτεχνη.

 

Αστεία σε σχέση με τα λαπτοπ των 15 ιντσών που έχουν χαμηλότερη; Αστεία με το ipad προηγούμενων γενεών που πουλιέται ακόμα και έχει χαμηλότερη; Ή με το τελευταίας γενιάς που το 90% των εφαρμογών δεν την υποστηρίζουν;

 

Θα παει ο καλιτεχνης να παρει tablet με χαμηλη αναλυση, true story. Aσε που ο καλιτεχνης δεν θα παρει καν tablet για να δημιουργησει, μιλαμε δηλαδη για αστεια επιχειρηματα για να στηριξουμε το δεκανικι του note που λεγεται πενα...

 

Μιλάς εκ πείρας; Γιατί ο καλλιτέχνης "δεν θα το πάρει για να δημιουργήσει" (αν και άνετα μπορεί) θα το έχει πάντα μαζί του επειδή μπορεί, και όποτε του έρθει η έμπνευση θα την σώσει σε 16.000.000 χρώματα με πινέλα, σπάτουλες και αερογράφους. Το avatar μου έγινε σε 12" 1024x768 tablet pc με 1 GB μνήμη και windows xp, εντός 5-λέπτου. Αλλά τι ξέρω εγώ...

 

Εν τελει συνεχιζεις να μας λες οτι αποτελει μια καλη λυση για τον γιαπωνεζο με τα 4000+γραμματα, για τον τυπο με την καλιτεχνικοζωγραφικη φλεβα (λες κι αυτος δεν μπορει να ζωγραφισει οπου σταθει κι οπου βρεθει με ενα μολυβι και ενα χαρτι, θελει ταμπλετ να το κανει...) κλπ. Συνεχιζω να ψαχνω αν αυτα αφορουν σε κατι τον Ελληνα χρηστη ταμπλετ, συνηδητοποιημενο ή μη, βλακα ή εξυπνο, ψαγμενο ή αψαχτο...

 

Οπως και να χει, εχουμε εδω και 2-3 ποστ καποιον που υποστηριζει οτι αυτο το ταμπλετ ειναι κατι το εξαιρετικο χαρη στην πενα του. Τα συμπερασματα ας τα βγαλει ο καθενας μονος του...

 

Τα συμπεράσματα θα τα βγάλει ο καθένας μόνος του φυσικά, αν και εξακολουθείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, σαν γνήσιο fanboy δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι λένε οι υπόλοιποι και όλα είναι άσπρα και μαύρα, θεωρείς τον Έλληνα χρήστη tablet διαφορετικό από όλους τους υπόλοιπους, επανειλημμένως απαξίωσες ένα προϊόν που κυκλοφορεί παγκοσμίως χωρίς να αναφερθείς στον "Έλληνα μέσο χρήστη" οπότε και η απάντησή μου ήταν κατάλληλη, αναφέρεσαι σε ένα niche προϊόν (google it) λες και είναι κινέζικο της σειράς τη στιγμή που ακόμα και το όνομα Note υπάρχει επειδή υπάρχει αυτή η ρημαδιασμένη η πένα (η οποία έχει πολλή περισσότερη τεχνολογία μέσα της απ'όσο φαντάζεσαι).

 

Και στην τελική το Note απευθύνεται σε παραγωγικούς χρήστες είτε σου αρέσει είτε όχι. Αυτοί θα το εκτιμήσουν και θα δώσουν τα παραπάνω χρήματα που ζητάει. Οι υπόλοιποι ας πάρουν τα κουβαδάκια τους και σε άλλη παραλία.

 

Όχι δεν θα το πάρω γιατί εντός ολίγου θα βγουν οι Α15 based Exynos 5xxx που και γρηγορότεροι και ενεργειακά οικονομικότεροι θα είναι, οπότε δεν αξίζει να κάνεις την επένδυση αν δεν το έχεις άμεσα ανάγκη (ξέρεις, αυτή είναι η διαφορά του παιχνιδιού με το εργαλείο), αλλά όσο μπουρδολογείς αγαπητέ θα σου απαντάω.

 

 

Φιλικά πάντα - προφανώς δεν έχουμε τίποτα προσωπικά, άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα υποβαθμίζω ΩΣ ΧΡΗΣΤΕΣ αυτούς που νομίζουν ότι χρειάζονται retina display για να μπουν στο fb, quadcore για να βλέπουν ταινίες και ένα μηχάνημα 600 ευρώ για να παίζουν παιχνίδια (όταν με τα μισά και βγάλε παίρνεις παιχνιδομηχανή).

Παριστανεις τον χαζο, δεν εξηγειται αλλιως. Σε βολευει αλλωστε. Ποιος εχει tablet για αποκλειστικη χρηση παιχνιδιων ? Τα πιστευεις και τα γραφεις? Σου εγραψα εγω για τετοια κατηγορια? ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα παιχνιδια ειναι ενα μερος απο τις χρησεις που κανουν ορισμενοι κατοχοι tablet (εγω ας πουμε, οχι). Αυτο με το "αποκλειστικα παιχνιδια" σε tablet ουτε το εχω δει, ουτε το εχω φανταστει, δεν περιμενα να μπει σαν επιχειρημα στη συζητηση...

 

Αστεία σε σχέση με τα λαπτοπ των 15 ιντσών που έχουν χαμηλότερη; Αστεία με το ipad προηγούμενων γενεών που πουλιέται ακόμα και έχει χαμηλότερη; Ή με το τελευταίας γενιάς που το 90% των εφαρμογών δεν την υποστηρίζουν;

Α τωρα βαζουμε τα λαπτοπ στη συγκριση με τα ταμπλετ? :devil:

Και βλεπω επιχειρημα οτι η αναλυση ειναι κατι το ανουσιο απο τον ιδιο χρηστη που εδω και 5 ποστ αναπτυσει επιχειρηματολογια για να μας πεισει για τη χρησιμοτητα της ΠΕΝΑΣ? :X Ποσο πιο ανουσια γινεται να ειναι η αναλυση απο την πενα δηλαδη?

 

Μιλάς εκ πείρας; Γιατί ο καλλιτέχνης "δεν θα το πάρει για να δημιουργήσει" (αν και άνετα μπορεί) θα το έχει πάντα μαζί του επειδή μπορεί, και όποτε του έρθει η έμπνευση θα την σώσει σε 16.000.000 χρώματα με πινέλα, σπάτουλες και αερογράφους. Το avatar μου έγινε σε 12" 1024x768 tablet pc με 1 GB μνήμη και windows xp, εντός 5-λέπτου. Αλλά τι ξέρω εγώ...

Και συνεχιζουμε να δεχομαστε αυτο το τρολλινγκ επιχειρηματολογιας με τον καλιτεχνη που οταν του ρθει εμπνευση μεσα στο καραβι για Παξους θα βγαλει το ταμπλετ και ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΝΑΚΙ για να ζωγραφισει το ηλιοβασιλεμα απτην κουπαστη...Ισως να μιλαμε για 0.1% των χρηστων tablet, Σιγουρα μας διαβαζουν και συγκινουνται οι απανταχου ζωγραφοι ή wannabe ζωγραφοι για την ιδιαιτερη μνεια που γινεται σε αυτους σημερα, εξαιτιας μιας...πενας, σε...ενα ταμπλετ...

 

σαν γνήσιο fanboy

Ανετρεξε σε παλαιοτερα ποστ μου για να δεις οτι για ακομα μια φορα εισαι ακυρος οσο δεν παει ο νους σου. Δε βαριεσαι σε αυτο το φορουμ εχω γινει απο fanboy της samsung μεχρι και της apple πλεον. Παιζει να ειμαι απο τους πλεον καυστικους χρηστες κατα της apple, εχω samsung κινητο με android (και δεν σκοπευω να το αλλαξω), αλλα οταν βλεπω την samsung οσο περναει ο καιρος να παιρνει ψηλα τον αμανε δε θα ντραπω να την κρινω για να μη χαλασω τη ζαχαρενια τον android και νυν πενα- fanboys...

 

δείχνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι λένε οι υπόλοιποι και όλα είναι άσπρα και μαύρα, θεωρείς τον Έλληνα χρήστη tablet διαφορετικό από όλους τους υπόλοιπους,

Ως προς το θεμα ΤΗΣ ΠΕΝΑΣ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ διαφορετικος ο Ελληνας απτους υπολοιπους και η επιχειρηματολογια σου το αποδεικνυει εδω και πολυ ωρα: Οι γιαπωνεζοι εχουν 4000+ γραματα και χρειαζονται το πενακι, οι φοιτητες θα παιρνουν σημειωσεις στο ταμπλετ (sdoing), ο καλιτεχνης την ωρα που το πλοιο θα ειναι μεσοπελαγα θα βγαζει το πενακι να ζωγραφισει το ηλιοβασιλεμα κλπ. Πες μου, σε τι ποσοστο τους υπολογιζεις αυτους στην Ελλαδα? Δηλαδη Γιαπωνεζους, wannabe ζωγραφους που χρειαζονται ταμπλετ για να ζωγραφιζουν ανα πασα στιγμη και φοιτητες που θα προτιμησουν ταμπλετ με πενα των 450ευρω αντι για τετραδιο και BIC...

 

επανειλημμένως απαξίωσες ένα προϊόν που κυκλοφορεί παγκοσμίως χωρίς να αναφερθείς στον "Έλληνα μέσο χρήστη" οπότε και η απάντησή μου ήταν κατάλληλη, αναφέρεσαι σε ένα niche προϊόν (google it) λες και είναι κινέζικο της σειράς τη στιγμή που ακόμα και το όνομα Note υπάρχει επειδή υπάρχει αυτή η ρημαδιασμένη η πένα (η οποία έχει πολλή περισσότερη τεχνολογία μέσα της απ'όσο φαντάζεσαι).

Αντε παλι με την πενα.

Νομιζω οτι εγω μιλαω για ταμπλετς κι εσυ μιλας για πενες...

Και στην τελική το Note απευθύνεται σε παραγωγικούς χρήστες είτε σου αρέσει είτε όχι. Αυτοί θα το εκτιμήσουν και θα δώσουν τα παραπάνω χρήματα που ζητάει. Οι υπόλοιποι ας πάρουν τα κουβαδάκια τους και σε άλλη παραλία.

Λογω του πενακιου, ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παριστανεις τον χαζο, δεν εξηγειται αλλιως. Σε βολευει αλλωστε. Ποιος εχει tablet για αποκλειστικη χρηση παιχνιδιων ? Τα πιστευεις και τα γραφεις? Σου εγραψα εγω για τετοια κατηγορια? ΠΡΟΦΑΝΩΣ τα παιχνιδια ειναι ενα μερος απο τις χρησεις που κανουν ορισμενοι κατοχοι tablet (εγω ας πουμε, οχι). Αυτο με το "αποκλειστικα παιχνιδια" σε tablet ουτε το εχω δει, ουτε το εχω φανταστει, δεν περιμενα να μπει σαν επιχειρημα στη συζητηση...

 

η ίδια κατηγορία είναι όλοι αυτοί που είπα.. Όλοι μαζί. Και υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί που το 90% που κάνουν με το tablet είναι να παίζουν. Και δεν παριστάνω τον χαζό, ΕΙΜΑΙ, εντάξει !?!?! εεε... δεν πήγαινε ακριβώς έτσι..

 

Α τωρα βαζουμε τα λαπτοπ στη συγκριση με τα ταμπλετ? :devil:

Και βλεπω επιχειρημα οτι η αναλυση ειναι κατι το ανουσιο απο τον ιδιο χρηστη που εδω και 5 ποστ αναπτυσει επιχειρηματολογια για να μας πεισει για τη χρησιμοτητα της ΠΕΝΑΣ? :X Ποσο πιο ανουσια γινεται να ειναι η αναλυση απο την πενα δηλαδη?

 

Σε ποιό παράλληλο σύμπαν έγραψα ότι η ανάλυση είναι ανούσια; Σοβαρά, αλήθεια, σε ποιό; Έγραψα, αν δεν κάνω λάθος, ότι ΔΕΝ είναι αστεία. Ναι κάτσε να δω.. Ναι αυτό έγραψα, δεν έχω τρελαθει ακόμα. Και ναι θα το συγκρίνεις και με τα laptop γιατί η απόσταση χρήσης, λόγω μεγέθους, είναι περίπου η ίδια.

 

 

Και συνεχιζουμε να δεχομαστε αυτο το τρολλινγκ επιχειρηματολογιας με τον καλιτεχνη που οταν του ρθει εμπνευση μεσα στο καραβι για Παξους θα βγαλει το ταμπλετ και ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΝΑΚΙ για να ζωγραφισει το ηλιοβασιλεμα απτην κουπαστη...Ισως να μιλαμε για 0.1% των χρηστων tablet, Σιγουρα μας διαβαζουν και συγκινουνται οι απανταχου ζωγραφοι ή wannabe ζωγραφοι για την ιδιαιτερη μνεια που γινεται σε αυτους σημερα, εξαιτιας μιας...πενας, σε...ενα ταμπλετ...

 

Απ'όλα τα σενάρια χρήσης αυτό σου ήρθε?

Μάθημα ιστορίας : Αυτό είναι ένα από τα πιο επιτυχημένα tabletPCs για τη συγκεκριμένη χρήση. Δες οθόνη, ανάλυση, μνήμη και τιμή. Για να είναι επιτυχημένο σημαίνει ότι υπήρξαν πάρα πολλοί που το πήραν. Μα καλά τι διαφορετικό έχει ; Α, ναι, την πένα! Για να το πήραν μάλλον θα τους βόλευε εεε; Μπα τι ξέρουν αυτοί...

 

 

Ανετρεξε σε παλαιοτερα ποστ μου για να δεις οτι για ακομα μια φορα εισαι ακυρος οσο δεν παει ο νους σου. Δε βαριεσαι σε αυτο το φορουμ εχω γινει απο fanboy της samsung μεχρι και της apple πλεον. Παιζει να ειμαι απο τους πλεον καυστικους χρηστες κατα της apple, εχω samsung κινητο με android (και δεν σκοπευω να το αλλαξω), αλλα οταν βλεπω την samsung οσο περναει ο καιρος να παιρνει ψηλα τον αμανε δε θα ντραπω να την κρινω για να μη χαλασω τη ζαχαρενια τον android και νυν πενα- fanboys...

 

Αν έκανα λάθος φταίω και ζητώ συγνώμη, αλλά και εσύ φταις γιατί αυτό δείχνεις.

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις οπωσδήποτε είναι ότι :

  1. το Galaxy Note ΔΕΝ επαναλαμβάνω ΔΕΝ είναι galaxy Tab. Η samsung έβγαλε το Note γι'αυτούς που το χρειάζονται που είναι πολλοί. Το μικρό Note ξεπέρασε τις 10.000.000 πωλήσεις παγκοσμίως άρα η συνταγή δουλεύει μάλλον. Για τους υπόλοιπους έχει το Tab που είναι αυτό που είναι. Δεν είναι συγκρίσιμα το ένα με το άλλο.
     
  2. Η Samsung είναι κατακριτέα για πάρα πολλά πράγματα αλλά αυτό που λέμε τώρα δεν είναι ένα από αυτά. Έφτιαξε ένα κομμάτι αγοράς στο οποίο κυριαρχεί και πάει να το επεκτείνει, όπως θα δεις επιτυχημένα, γιατί πάρα πολλοί θα πάνε να το πάρουν και θα το χρησιμοποιήσουν και θα το ευχαριστηθούν. Εσύ προφανώς δεν είσαι ένας από αυτούς, αλλά δεν μπορείς αβίαστα να κατακρίνεις ένα προϊόν σε δική του κατηγορία, επειδή δεν είναι στην δική σου κατηγορία και δεν σε βολεύει.
     
  3. Όσο και να προσπαθείς να υποβαθμίσεις το active digitizer του, αυτό είναι το selling point του, αυτή είναι η καινοτομία του, και είναι πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμο σε πάρα πολλούς. Υπάρχουν πολλά σενάρια χρήσης ενός tablet που η γραφή με 'πένα' είναι απαραίτητη, και οι τύποι της samsung ερεύνησαν και υπολόγισαν ότι θα πουλήσει. Αλλά και πάλι, τι ξέρουν αυτοί. Η καριέρα και μισθός τους παίζονται μόνο, τίποτα σοβαρό.

Δεν είμαι πένα fanboy, αλλά χρησιμοποιώ active digitizer από όταν η Silicon Graphics είχε στο top of the line της dual pentium 60.

 

 

Ως προς το θεμα ΤΗΣ ΠΕΝΑΣ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ διαφορετικος ο Ελληνας απτους υπολοιπους και η επιχειρηματολογια σου το αποδεικνυει εδω και πολυ ωρα: Οι γιαπωνεζοι εχουν 4000+ γραματα και χρειαζονται το πενακι, οι φοιτητες θα παιρνουν σημειωσεις στο ταμπλετ (sdoing), ο καλιτεχνης την ωρα που το πλοιο θα ειναι μεσοπελαγα θα βγαζει το πενακι να ζωγραφισει το ηλιοβασιλεμα κλπ. Πες μου, σε τι ποσοστο τους υπολογιζεις αυτους στην Ελλαδα? Δηλαδη Γιαπωνεζους, wannabe ζωγραφους που χρειαζονται ταμπλετ για να ζωγραφιζουν ανα πασα στιγμη και φοιτητες που θα προτιμησουν ταμπλετ με πενα των 450ευρω αντι για τετραδιο και BIC...

 

 

Αντε παλι με την πενα.

Νομιζω οτι εγω μιλαω για ταμπλετς κι εσυ μιλας για πενες...

 

Λογω του πενακιου, ε?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο όπως πάντα : http://www.clemson.e...why_tablet.html (σελίδα πανεπιστημίου). Ναι δεν γίνονται αυτά που λέω, δεν υπάρχουν, είναι στο μυαλό μου μα καλά τι ζώο που είμαι και δεν νιώθω. Σε δυο-τρία χρόνια που και εδώ θα καταργηθούν όλα τα έντυπα δωρεάν συγγράμματα γιατί κοστίζουν, θα σημειώνεις με το δάχτυλο στα slides.. Σωστός..

 

Όπως και σε κάθε τι άλλο, η ιστορία (και συγκεκριμένα η οικονομική πορεία) θα κρίνει και θα δείξει ποιος έχει δίκιο. Προς το παρόν μπορείς να κατευθύνεις τα πυρά σου στο Tab που είναι μέτριο έως κακό και να αφήσεις ήσυχο το Note που κάνει πολύ καλά τη δουλειά για την οποία φτιάχτηκε και ας μην είναι Tablet.

 

Και αν θες, μπορώ να σε βοηθήσω στο flamming του πρώτου Ελληνικού μαγαζιού που το έφερε με τιμή 730ευρώ (hint: bestprice). Σε αυτό σε βοηθάω όσο θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά ειλικρινά. Μου αρέσει πολύ η συζήτηση σας με κάνατε κ γελασα ;-) ;-) αλλά θα υποστηρίξω Samsung γιατί έχει δίκιο γιαυτό το ονομάζει note και όχι tab. κ συγνώμη ΚΙΌΛΑΣ δεν θεωρώ την τιμή του υπερβολική. Για την τεχνολογία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη αποτυχια συμφωνα με preview απο cnet & t3 ....

 

cnet.com --->

 

The bottom line: The Samsung Galaxy Note 10.1 is the best Samsung tablet yet. If you can get over its somewhat high price, it's a sound Android tablet investment.

 

t3.com --->

 

the Samsung Galaxy Note 10.1 looks like a decent tablet, and while some may feel that the inclusion of a stylus seems a little dated, the S-Pen works well with the super-responsive touchscreen.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ με αυτη τη λογική και το note phone δεν είναι τηλέφωνο αλλα note. Τι άλλο θα ακούσουμε. Το ότι έχει μια γραφίδα δε το κάνει αυτόματα μια κατηγορία μόνο του. Tablet είναι και πολυ καλο μάλιστα αν και κάπως ακριβω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Galaxy Note όπως και τα περισσότερα smartphones είναι τόσο τηλέφωνα όσο και το Curiocity είναι αυτοκίνητο.

 

Οι ισοπεδωτικές λογικές είναι καλύτερες δηλαδή; Σύμφωνα με αυτές λοιπόν δεν υπήρξαν ποτέ τα netbooks (είναι απλά μικρά laptops), το iphone είναι το ίδιο με το πρωτότυπο του Bell, η NVidia δεν θα έπρεπε να έχει τολμήσει να βγάλει τον όρο GPU, το Bluray είναι CD, και το διαστημικό λεωφορείο είναι (ήταν) αεροπλάνο αφού έχει φτερά.

 

Η αλήθεια είναι ότι κανένας μας δεν δίνει 400 - 500 - 600 ευρώ για να πάρει τηλέφωνο, το δίνει για να πάρει έναν υπολογιστή τσέπης που παίρνει και τηλέφωνα. Δεν χρειαζόμαστε σε καμία περίπτωση 1-2 Mflops για να μιλήσουμε. Σταματήστε να τα ισοπεδώνετε όλα και ξεκολλήστε το μυαλό σας.

 

Δείτε κανένα βιντεάκι από χρήστες, μπας και καταλάβετε γιατί είναι διαφορετική η συγκεκριμένη ηλεκτρομαγνητική γραφίδα και για ποιο λόγο θα δώσει κάποιος τόσα λεφτά γι'αυτό. Αν δεν σε ενδιαφέρει η γραφίδα δεν θα πρέπει ούτε καν να γυρίσεις να το κοιτάξεις, γιατί το hardware της μαζί με το κόστος ανάπτυξης του software ανεβάζουν 150 - 200 ευρώ το κόστος της συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπες και εσυ smartphone οπότε ως πρώτη λειτουργία είναι τηλέφωνο. Τώρα αν κάνει και καφε ακόμα καλύτερα! Για παράδειγμα δε θα επερνα iPhone αλλα iPod. Αυτο είναι παράδειγμα καμία σχέση με apple fun!

Οπότε και το note είτε το θέλεις είτε όχι είναι tablet. Δυνατό αλλα ταμπλετ!

Και η τεχνολογια που έχει μια Mercedes έχει διάφορα με αυτη της χιουνται εξου και η διάφορα στη τιμη. Αυτο δε κάνει όμως το ένα κάρο και το άλλο αυτοκίνητο!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την οθονη εγω το εγραψα οπως το βρηκα απο αλλου και αναφερομουν φυσικα στην αστεια αναλυση του note και οχι στον τυπο πανελ.

 

Αν και κάτοχος του νέου iPad, για πια αστεία ανάλυση μιλάς, γιατί σε αυτή την ανάλυση βλέπω πολλές ταινίες απο 1.8 μέτρα απόσταση στην 50" Panasonic μου και είναι super.

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολικά ακριβό μόνο για να χρησιμοποιήσουμε μια πένα.

Το panel επίσης απογοητευτικό λόγω χαμηλής ανάλυσης. Βέβαια φαντάζομαι αιτία μπορεί να είναι και το touchwiz UI της Sammy που θα τρώει το 80% και βάλε των πόρων του συστήματος ... Θα ήθελε GTX 680 σε SLI για να τρέξει σε ανάλυση της προκοπής.

Τα καλύτερα tablets της αγοράς κατά τη γνώμη μου, (new) ipad και nexus 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το touchwiz UI της Sammy που θα τρώει το 80% και βάλε των πόρων του συστήματος ... Θα ήθελε GTX 680 σε SLI για να τρέξει σε ανάλυση της προκοπής.

 

μάλλον τα παραλές, αλλά αυτό το touchwiz όντως κανει τη συσκευή αργή. Έχω το tab 7.7, ήθελα να γράψω και review, πολύ καλό hardware, άψογη κατασκευή αλλά έπρεπε να εγκαταστήσεις adw launcher γιατί το touchwiz χαντάκωνε τη συσκευή. Ε τί να έγραφα λοιπόν, είναι για να ξύνει το κεφάλι του κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...