Προς το περιεχόμενο

Iphone 4s vs Htc One V


pontioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπερα.. Θα ηθελα την γνωμη σας κ την βοηθεια σας γι'αυτα τα κινητα... Αντι για το Htc One V σκεφτομαι για το One S.

δεν ειναι προς συγκριση το one v με το 4s

βρισκονται σε τελειως διαφορετικη οικονομικη εμβελεια..

μεταξυ οne s και 4s θα προτιμουσα one s λογω ανδροιδ και λογω του οτι ειναι φθηνοτερο.

πρεπει αρχικα να διαλεξεις τι θες, iOS η android :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω με το Htc One S... Δεν εχω δουλεψει ουτε ios ουτε android... Περα απο το οικονομικο;;Γιατι δεν ειναι κ μεγαλη η διαφορα (70€). Ποιο θα προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά χρήστης iPhone εδώ και τόσα χρόνια θεωρώ πως το iOS είναι πιο εύκολο στην χρήση από το Android... Κάνοντάς του και jailbreak μπορείς να κάνεις τα πάντα... Το μεγάλο πλεονέκτημα του iPhone είναι το iOS... Αν θες κάτι εύκολο στην χρήση με πολλές δυνατότητες πας σε iPhone... Αν σε ενδιαφέρει το κινητό να έχει τούμπανο hardware τότε αναγκαστικά πας σε Android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To HTC One V κοστίζει 270€ , το One S 450€ και το iPhone 4s 650€.

 

Jailbreak δηλαδη; Να ρωτησω κ το αλλο.. Με τα τραγουδια τι παιζει; Δλδ μπορω να περασω οτι τραγουδι θελω;;

Μπορείς μέσω iTunes (ενα προγραμμα στον υπολογιστή) και μονο απο το δικό σου Computer.

Οχι να σου στείλουν ή να πάς κάπου και να σου γράψουν.

Στο Android μπορείς με όλους τους τρόπους να περάσεις .mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jailbreak είναι μια νόμιμη διαδικασία που κάνεις στο κινητό και μπορείς να κάνεις πράγματα που κανονικά η Apple δεν τα επιτρέπει...

Παράδειγμα η Apple έχει κλειδωμένο το bluetooth της συσκευής και δεν μπορείς να στείλεις αρχεία... Κάνοντας jailbreak μπορείς να βάλεις πρόγραμμα μετά και να στέλνεις κανονικά... Εννοείται πως τα πλεονεκτήματα του jailbreak δεν είναι μόνο στο bluetooth αλλά παντού... Αυτό που λέει ο Βασίλης παραπάνω δεν ισχύει... Μπορείς να τα κάνεις και αυτά στο iPhone αν έχεις jailbreak στο κινητό και περάσεις μετά τα κατάλληλα προγράμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jailbreak είναι μια νόμιμη διαδικασία που κάνεις στο κινητό και μπορείς να κάνεις πράγματα που κανονικά η Apple δεν τα επιτρέπει...

Νόμιμη διαδικασία που θέτει την συσκευή εκτός εγγύησης;

 

Προφανώς δεν μπαίνεις φυλακή κάνοντας Jailbrake το iPhone σου.

Αλλά αν πας jailbroken iPhone σε service είσαι εκτός εγγύησης και με το χέρι βαθυά στην τσέπη.

 

Στα σοβαρά μειονεκτήματα η εγγύηση 1 μόνο έτους της Apple.

 

Σε αντίθεση με τα 2 χρόνια οποιασδήποτε άλλης συσκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jailbreak είναι μια νόμιμη διαδικασία που κάνεις στο κινητό και μπορείς να κάνεις πράγματα που κανονικά η Apple δεν τα επιτρέπει...

Παράδειγμα η Apple έχει κλειδωμένο το bluetooth της συσκευής και δεν μπορείς να στείλεις αρχεία... Κάνοντας jailbreak μπορείς να βάλεις πρόγραμμα μετά και να στέλνεις κανονικά... Εννοείται πως τα πλεονεκτήματα του jailbreak δεν είναι μόνο στο bluetooth αλλά παντού... Αυτό που λέει ο Βασίλης παραπάνω δεν ισχύει... Μπορείς να τα κάνεις και αυτά στο iPhone αν έχεις jailbreak στο κινητό και περάσεις μετά τα κατάλληλα προγράμματα...

 

 

Αρα αυτο το jailbreak μπορει με καποιο τροπο να ξεκλειδωσει λειτουργικο.. Μεσω iTunes δεν γινεται παλι;; Εγω που ειμαι λιγο ασχετη με το jailbreak κ ποια ειναι τα καταλληλα προγραμμα, ποιος μπορει να με βοηθησει σε περιπτωση που παρω το iphone??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέλος στην σελίδα iphonehellas.gr με το ίδιο username... Είναι η μεγαλύτερη κοινότητα iPhone στην Ελλάδα... Μπορώ να σε βοηθήσω όσο θες, αλλά εκεί υπάρχουν τόσοι έμπειροι χρήστες που μπορούν να σε βοηθήσουν σε ότι χρειαστείς...

Πάντως γίνεται ακριβώς όπως το είπες... Ξεκλειδώνεται το λειτουργικό.... Και μετά το jailbreak μέσω iTunes γίνεται αλλά και με πολλά άλλα προγράμματα που είναι πολύ καλύτερα από το iTunes όπως είναι το iTools... Ακόμη και να αναγνωριστεί σαν συσκευή USB γίνεται και να κάνεις drag and drop αρχεία μουσικής όπως κάνεις σε ένα απλό flashaki ή κάρτα μνήμης...

 

Νόμιμη διαδικασία που θέτει την συσκευή εκτός εγγύησης;

 

Προφανώς δεν μπαίνεις φυλακή κάνοντας Jailbrake το iPhone σου.

Αλλά αν πας jailbroken iPhone σε service είσαι εκτός εγγύησης και με το χέρι βαθυά στην τσέπη.

 

Στα σοβαρά μειονεκτήματα η εγγύηση 1 μόνο έτους της Apple.

 

Σε αντίθεση με τα 2 χρόνια οποιασδήποτε άλλης συσκευής.

Το ότι είναι νόμιμη διαδικασία είναι 100% με απόφαση δικαστηρίου... Μπορώ να σου παραθέσω και το link αν το θες... Από εκεί και πέρα η Apple μπορεί να κάνει ότι θέλει κατά του jailbreak το οποίο τονίζω είναι νόμιμο... Αν κάνεις το κινητό ένα restore(format) πριν το πας στο service, χάνεται κάθε ίχνος του jailbreak... Έχω περάσει ένα iPhone 3G έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα. ΣΤο μειονέκτημα με την εγγύηση που λες είσαι σωστός... Η Apple παρέχει 1 χρόνο σε όλες τις συσκευές της ενώ στην Ευρώπη βάση νόμου είναι υποχρεωτικά 2... Έφαγε και καλό πρόστιμο στην Ιταλία γι'αυτόν τον λόγο... Αλλά δεν χαλάνε και τόσο εύκολα όσο νομίζεις...3 iPhone έχω και μόνο το ένα μου έβγαλε πρόβλημα, το οποίο τελικά από ότι αποδείχθηκε ήταν software θέμα και δεν υπήρχε λόγος να το πάω... Το πρώτο μου iPhone είναι το 3G κινητό του 2008 και ακόμα είναι σκυλί... Δεν έχει πάθει τίποτα. Μόνο μια μπαταρία του άλλαξα μόνος μου πριν λίγο καιρό με μια από το eBay με 4$...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεει ο nikoskon για την εγγυηση ισχυει..;;;

Απάντησα και σε αυτό... Διάβασέ το...

Αν φοβάσαι τόσο πολύ με την εγγύηση μπορείς να δώσεις μερικά χρήματα παραπάνω και να πάρεις το πρόγραμμα AppleCare το οποίο ουσιαστικά σου επεκτείνει την εγγύηση σε 3 χρόνια...

 

Ξέχασα να τονίσω πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία με την εγγύηση στην Ελλάδα και γιατί δεν πρόκειται να έχετε ποτέ πρόβλημα στην Ελλάδα...

Στην Ελλάδα όπως μπορεί να ξέρετε δεν έχουμε επίσημο service iPhone παρά μόνο κάποιους που συνεργάζονται... Τι σημαίνει αυτό; Πως αν πάτε την συσκευή σας και δουν ότι δεν είναι software το πρόβλημα, τότε δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν και σε μερικές φορές παίρνετε ανακατασκευασμένο κινητό με τις ζελατίνες...

Ας πούμε ότι χαλάει ένα κουμπί... Τότε κάνεις ένα restore στο κινητό για να φύγει το jailbreak και το πας στο service... Δεν μπορούν με κανένα τρόπο να το εντοπίσουν ότι το κινητό έχει γίνει jailbreak και με το που το δουν ότι έχει πρόβλημα το κουμπί, θα σου δώσουν άλλο σε μερικές μέρες... Πες τώρα ότι το κινητό δεν ανοίγει καν και δεν μπορείς να του κάνεις restore... Όπως είπα, επειδή δεν έχουμε επίσημο service δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν και να δουν στην συνέχεια ότι έχεις jailbreak και να στο βγάλουν εκτός εγγύησης... Θα σου δώσουν άλλο σε λίγες μέρες... Έτσι δουλεύει το service iPhone στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα iPhone jailbroken κολλήσει πχ και δεν ανοίγει, δεν υπάρχει τρόπος για restore.

Για το αν είναι ζημιάρικα ή όχι, φίλος σε γνωστό service έχει βαρεθεί να βλέπει iPhone με πρόβλημα στο home button

και iPhone 4 με το πρόβλημα στο σήμα.

Επίσης από την στιγμή που αγοράσεις iPhone και εντός εγγύησης να είναι και να χαλάσει, δεν νομίζω να σου γίνεται αντικατάσταση με καινούριο του κουτιού.

Άλλη μια αδικαιολόγητη πολιτική της Apple να δίνει bubble phones ακόμα και αν η συσκευή είναι προβληματική εξ αρχής.

Μιας και το DOA ισχύει μόνο για 1 ημέρα.(Aν κάνω λάθος, διορθώστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ένα iPhone jailbroken κολλήσει πχ και δεν ανοίγει, δεν υπάρχει τρόπος για restore.

Για το αν είναι ζημιάρικα ή όχι, φίλος σε γνωστό service έχει βαρεθεί να βλέπει iPhone με πρόβλημα στο home button

και iPhone 4 με το πρόβλημα στο σήμα.

Επίσης από την στιγμή που αγοράσεις iPhone και εντός εγγύησης να είναι και να χαλάσει, δεν νομίζω να σου γίνεται αντικατάσταση με καινούριο του κουτιού.

Άλλη μια αδικαιολόγητη πολιτική της Apple να δίνει bubble phones ακόμα και αν η συσκευή είναι προβληματική εξ αρχής.

Μιας και το DOA ισχύει μόνο για 1 ημέρα.(Aν κάνω λάθος, διορθώστε).

Είπα πως σε περίπτωση που κολλήσει και δεν ανοίγει(περίπτωση πάρα πολύ σπάνια) τα service που συνεργάζονται με την Apple δεν αναλαμβάνουν να το φτιάξουν(άρα δεν καταλαβαίνουν ότι έχει jailbreak και απλά σου δίνουν ανακατασκευασμένο με τις ζελατίνες πάνω(όχι καινούργιο)... Η μόνη επισκευή που γίνεται στην Ελλάδα είναι στο software... Ανακατασκευασμένη συσκευή, είναι μια συσκευή που έχει δημιουργηθεί με εξαρτήματα που δουλεύουν τέλεια από πολλά iPhone και καινούργια καπάκια και μπαταρία... Το DOA είναι για 4 μέρες και σε κάποια καταστήματα 1 εβδομάδα... Που σημαίνει πως αν το πάς σε 4 μέρες από την αγορά στο κατάστημα σου δίνουν άλλο στο κουτί του... Το home button στο iPhone 4 είναι λίγο ευαίσθητο αλλά εξαρτάται και πως το πατάς... Έχω δει άτομα να το πατάνε με δύναμη λες και το σπρώχνουν... Το iPhone 4 μου το έχω από την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας και δουλεύει τέλεια το κουμπί... Για το σήμα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...