Προς το περιεχόμενο

Iphone 4s vs Htc One V


pontioula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Άρα μετά το DOA των 4 ημερών σε περίπτωση που πας service, παίρνεις refurbished/bubble phone ή όπως αλλιώς το λένε.

Τράτζικ.

 

Επίσης, απ' όσο γνωρίζω η όποια εγγύηση δεν ισχύει για όσα συνοδεύουν την συσκευή. Δηλαδή αν χαλάσει το καλώδιο,αντάπτορας φόρτισης, ακουστικά, δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης ούτε DOA.

Για το DOA εδώ δεν βάζω το χέρι στην φωτιά.

 

Πάντως αν έδινα 600€ για συσκευή θα ήθελα και 2 χρόνια εγγύηση, και αντικατάσταση με καινούριο κλπ.

Εδώ αξίζει ένα μπράβο στο 1 hour service της Samsung(Smartec) στο Χαϊδάρι.

 

Η διαδικασία αντικατάστασης που ακολουθεί το service στα bricked iPhones δεν αναιρεί το γεγονός πως

υπάρχει τρόπος να διαγνωστεί αν ένα iPhone(από 3Gs και μετά νομίζω) έχει γίνει jailbrake.

Φαντάσου κάτι αντίστοιχο με τον counter του Galaxy SII.

 

Εσυ nikoskon τι κινητο θα μου προτεινες;; Ενα οχι μεγαλο, αλλα καλο...

Αν αποδέχεσαι αυτά τα σοβαρά μειονεκτήματα των iPhones, πάρε iPhone.

Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς πολύ με το κινητό, είναι μια χαρά.

Απλά αυτά που γράφουμε, τα γράφουμε για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις γύρω από διάφορες μάρκες.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις Samsung μόνο και μόνο για το απίστευτο service της.

πχ προσωπικά δεν θα ξανααγοράσω Samsung για την πολιτική της εταιρείας να αφήσει το Galaxy S εκτός ICS/JB.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως φτιάχνει εξαιρετικές συσκευές με διετή υποστήριξη σε software/hardware.

 

Η επόμενη συσκευή μου θα είναι iPhone μάλλον, αλλά γνωρίζω τί παίρνω και τι συμβιβασμούς θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια που λετε για το jailbreak ισχυον και για το root σε android...Περι εγγυησεων, ξεκλειδωμενων λειτουργιων κλπ..

Οσο απαραιτητο μπορει να θεωρηθει στο ios τοσο απαραιτητο μπορει να θεωρηθει και στο android.

Και αν το κινητο φαει σκαλωμα ωστε να μην μπορεις να κανεις restore, η εγγυηση χανεται ειτε εχεις apple εγγυηση 1 ετους, ειτε samsung εγγυηση 500 ετων.

 

Χοντρικα το πλεονεκτημα μιας android συσκευης απεναντι στην apple ειναι οτι συνηθως βρισκεις παρεμφερες hardware σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Αν ομως φτασεις να μιλας για τα ιδια χρηματα, τοτε δε βλεπω το λογο να μην παει καποιος στο ios και να μπλεκει με android, παρα μονο αν εχει ανησυχιες τυπου να σκαλιζει το κινητο μεχρι αηδιας και να λιωνει στο debugging. Αυτος που σκοπευει να σκασει 600 για κινητο ας παρει iphone. Αυτος που δεν σκοπευει να διαθεσει τοσα, παιρνει android και ειναι παραπανω απο μια χαρα κανοντας πανω-κατω οσα κανει και ο κατοχος ενος iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια που λετε για το jailbreak ισχυον και για το root σε android...Περι εγγυησεων, ξεκλειδωμενων λειτουργιων κλπ..

Οσο απαραιτητο μπορει να θεωρηθει στο ios τοσο απαραιτητο μπορει να θεωρηθει και στο android.

Και αν το κινητο φαει σκαλωμα ωστε να μην μπορεις να κανεις restore, η εγγυηση χανεται ειτε εχεις apple εγγυηση 1 ετους, ειτε samsung εγγυηση 500 ετων.

Τα έχεις μπερδέψει και οδηγούμαστε off topic.

Το iPhone χρειάζεται το jailbrake για να αποκτήσει λειτουργίες που ένα Android smartphone τις έχει by default.

Ένα Android smartphone το κάνεις root όχι για βασικές λειτουργίες αλλά κυρίως για να πειραματιστείς μαζί του και να έχεις οφέλη τύπου να μην εμφανίζονται διαφημίσεις, να κρατάς backup απ'ευθείας στην external sd κλπ.

Αν ένα τηλέφωνο brickάρει και είναι εντός εγγύησης, εννοείται πως όλες οι υπόλοιπες εταιρείες πλην της Apple, στο αντικαθιστούν με κουτάτο, unopened, untouched etc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μετά το DOA των 4 ημερών σε περίπτωση που πας service, παίρνεις refurbished/bubble phone ή όπως αλλιώς το λένε.

Τράτζικ.

 

Επίσης, απ' όσο γνωρίζω η όποια εγγύηση δεν ισχύει για όσα συνοδεύουν την συσκευή. Δηλαδή αν χαλάσει το καλώδιο,αντάπτορας φόρτισης, ακουστικά, δεν τίθεται θέμα αντικατάστασης ούτε DOA.

Για το DOA εδώ δεν βάζω το χέρι στην φωτιά.

 

Πάντως αν έδινα 600€ για συσκευή θα ήθελα και 2 χρόνια εγγύηση, και αντικατάσταση με καινούριο κλπ.

Εδώ αξίζει ένα μπράβο στο 1 hour service της Samsung(Smartec) στο Χαϊδάρι.

 

Η διαδικασία αντικατάστασης που ακολουθεί το service στα bricked iPhones δεν αναιρεί το γεγονός πως

υπάρχει τρόπος να διαγνωστεί αν ένα iPhone(από 3Gs και μετά νομίζω) έχει γίνει jailbrake.

Φαντάσου κάτι αντίστοιχο με τον counter του Galaxy SII.

 

 

Αν αποδέχεσαι αυτά τα σοβαρά μειονεκτήματα των iPhones, πάρε iPhone.

Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς πολύ με το κινητό, είναι μια χαρά.

Απλά αυτά που γράφουμε, τα γράφουμε για να μην έχουμε ψευδαισθήσεις γύρω από διάφορες μάρκες.

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις Samsung μόνο και μόνο για το απίστευτο service της.

πχ προσωπικά δεν θα ξανααγοράσω Samsung για την πολιτική της εταιρείας να αφήσει το Galaxy S εκτός ICS/JB.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πως φτιάχνει εξαιρετικές συσκευές με διετή υποστήριξη σε software/hardware.

 

Η επόμενη συσκευή μου θα είναι iPhone μάλλον, αλλά γνωρίζω τί παίρνω και τι συμβιβασμούς θα κάνω.

Αυτό για τα αξεσουάρ δεν το ήξερα, αλλά δεν νομίζεις ότι είναι δύσκολο να τύχει χαλασμένος φορτιστής και τα λοιπά; Εκτός αυτού το κινητό τι σχέση έχει με τα αξεσουάρ; Αν το κινητό είναι οκ και είναι χαλασμένος ο φορτιστής και σου δώσουν έναν καινούργιο τι σε πειράζει; Τα iPhone επίσης έχουν παραπάνω υποστήριξη στο software από ότι τα κινητά Android... Το iPhone 3GS ας πούμε θα υποστηρίζεται ακόμα και στο iOS 6... Ενώ στα android με το που βγαίνει μια έκδοση δεν γίνεται κατευθείαν και official release σε όλες τις συσκευές... Πρέπει να περιμένεις... Αν το κινητό είναι bricked υπάρχει τρόπος να εντοπίσουν αν είναι jailbroken ή όχι αλλά όπως είπα όχι στην Ελλάδα... Στην Ελλάδα το κοιτάνε 2 λεπτά και αν δουν ότι δεν είναι software σου δίνουν άλλο... Γενικά όμως εντοπίζεται... Μετά από restore όμως με καμία Παναγία... Γι'αυτό που λες σχετικά με το Galaxy S2 δεν ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με Android κινητά...

 

Τα έχεις μπερδέψει και οδηγούμαστε off topic.

Το iPhone χρειάζεται το jailbrake για να αποκτήσει λειτουργίες που ένα Android smartphone τις έχει by default.

Ένα Android smartphone το κάνεις root όχι για βασικές λειτουργίες αλλά κυρίως για να πειραματιστείς μαζί του και να έχεις οφέλη τύπου να μην εμφανίζονται διαφημίσεις, να κρατάς backup απ'ευθείας στην external sd κλπ.

Αν ένα τηλέφωνο brickάρει και είναι εντός εγγύησης, εννοείται πως όλες οι υπόλοιπες εταιρείες πλην της Apple, στο αντικαθιστούν με κουτάτο, unopened, untouched etc.

Η μόνη βασική λειτουργία που λείπει από το iPhone είναι το bluetooth και το ραδιόφωνο... Το bluetooth λύνεται με jailbreak ενώ το ραδιόφωνο δεν λύνεται παρά μόνο αν αγοράσεις έξτρα αξεσουάρ.... Το jailbreak το κάνεις πολύ απλά για να βάλεις άλλα πράγματα αντίστοιχα με αυτά που αναφέρεις και για το android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις μπερδέψει και οδηγούμαστε off topic.

Το iPhone χρειάζεται το jailbrake για να αποκτήσει λειτουργίες που ένα Android smartphone τις έχει by default.

Ένα Android smartphone το κάνεις root όχι για βασικές λειτουργίες αλλά κυρίως για να πειραματιστείς μαζί του και να έχεις οφέλη τύπου να μην εμφανίζονται διαφημίσεις, να κρατάς backup απ'ευθείας στην external sd κλπ.

Χρησιμες εφαρμογες στο android χρειαζονται root για να δουλεψουν.

Για να μην κρυβομαστε πισω απτο δαχτυλο μας ομως, σχετικα με το ios και το jailbreak ο κυριος σκοπος που γινεται ειναι ο ιδιος που γινεται και το android root και οριζεται στην κλεπταποδοχη/πειρατεια μεσω αναλογων προγραμματων.

Οι λειτουργιες που στερεισαι στο ios αν δεν το κανεις jailbreak ειναι δευτερευουσης σημασιας, με σημαντικοτερο το οτι δεν μπορεις να το λειτουργησεις σαν usb flash χωρις το itunes.

 

Αν ένα τηλέφωνο brickάρει και είναι εντός εγγύησης, εννοείται πως όλες οι υπόλοιπες εταιρείες πλην της Apple, στο αντικαθιστούν με κουτάτο, unopened, untouched etc.

Aν μου brickarei το rooted galaxy S μου με official android θα εχω κουτατο στα χερια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τα αξεσουάρ δεν το ήξερα, αλλά δεν νομίζεις ότι είναι δύσκολο να τύχει χαλασμένος φορτιστής και τα λοιπά; Εκτός αυτού το κινητό τι σχέση έχει με τα αξεσουάρ; Αν το κινητό είναι οκ και είναι χαλασμένος ο φορτιστής και σου δώσουν έναν καινούργιο τι σε πειράζει; Τα iPhone επίσης έχουν παραπάνω υποστήριξη στο software από ότι τα κινητά Android... Το iPhone 3GS ας πούμε θα υποστηρίζεται ακόμα και στο iOS 6... Ενώ στα android με το που βγαίνει μια έκδοση δεν γίνεται κατευθείαν και official release σε όλες τις συσκευές... Πρέπει να περιμένεις... Αν το κινητό είναι bricked υπάρχει τρόπος να εντοπίσουν αν είναι jailbroken ή όχι αλλά όπως είπα όχι στην Ελλάδα... Στην Ελλάδα το κοιτάνε 2 λεπτά και αν δουν ότι δεν είναι software σου δίνουν άλλο... Γενικά όμως εντοπίζεται... Μετά από restore όμως με καμία Παναγία... Γι'αυτό που λες σχετικά με το Galaxy S2 δεν ξέρω να σου πω γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με Android κινητά...

Ένα προιόν όπως πολύ σωστά είπες, δεν είναι μόνο η συσκευή αλλά και το software(iOS) και τα αξεσουάρ που το συνοδεύουν αλλά και το aftersales support κλπ που θα έχεις.

Ένα λοιπόν προϊόν δεν είναι μόνο η συσκευή αλλά και ό,τι άλλο το συνοδεύει.

Αν συνυπολογίσεις το υψηλό κόστος των γνήσιων αξεσουάρ αλλά και την έννοια του προϊόντος, εννοείται πως αγοράζοντας ένα iPhone θέλει κανείς εγγύηση και στον φορτιστή και στα ακουστικά.

 

Οι "σοβαρές" συσκευές Android υποστηρίζονται για 2 χρόνια από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους.

Ωστόσο αν θες όλα τα Android updates με συνέπεια και ταχύτητα, υπάρχουν και τα εμπορικά διαθέσιμα Google Phones (Nexus S,Galaxy Nexus).

 

Η μόνη βασική λειτουργία που λείπει από το iPhone είναι το bluetooth και το ραδιόφωνο... Το bluetooth λύνεται με jailbreak ενώ το ραδιόφωνο δεν λύνεται παρά μόνο αν αγοράσεις έξτρα αξεσουάρ.... Το jailbreak το κάνεις πολύ απλά για να βάλεις άλλα πράγματα αντίστοιχα με αυτά που αναφέρεις και για το android...

Βάλε και το USB mass storage, βάλε και τον File Manager κλπ κλπ...

 

Χρησιμες εφαρμογες στο android χρειαζονται root για να δουλεψουν.

Για να μην κρυβομαστε πισω απτο δαχτυλο μας ομως, σχετικα με το ios και το jailbreak ο κυριος σκοπος που γινεται ειναι ο ιδιος που γινεται και το android root και οριζεται στην κλεπταποδοχη/πειρατεια μεσω αναλογων προγραμματων.

Οι λειτουργιες που στερεισαι στο ios αν δεν το κανεις jailbreak ειναι δευτερευουσης σημασιας, με σημαντικοτερο το οτι δεν μπορεις να το λειτουργησεις σαν usb flash χωρις το itunes.

 

Δεν χρειάζεται root για να περνάς εφαρμογές μη αγορασμένες από το Google Play. Μην λες πράγματα που δεν γνωρίζεις ή γνωρίζεις λάθος.

 

Aν μου brickarei το rooted galaxy S μου με official android θα εχω κουτατο στα χερια μου? Εισαι βεβαιος για αυτο που λες?

 

Απόλυτα.

 

Επειδή ήδη ξεφεύγουμε σε Android OS vs iOS, θα σταματήσω να ποστάρω εδώ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το πρωτο σκελος της απαντησης σου ειπα: Μεσω αναλογων προγραμματων. Τα αναλογα προγραμματα προαπαιτουν root.

 

Oσο για το θεμα της εγγυησης δεν ξερω τι σε κανει τοσο απολυτο, οι αποψεις στα διαφορα εξειδικευμενα φορα ειτε διιστανται, ειτε τεινουν προς το αντιθετο απο αυτο που λες.

 

By the way καθολου offtopic δεν ειναι η συζητηση. Κανουμε εκτενεστερη αναλυση σε μια απο τις βασικοτερες διαφορες των 2 μοντελων αναμεσα στα οποια αμφιταλαντευεται ο ts: Την καρδια της καθε συσκευης, το ΟS, Οπως και το θεμα εγγυησης και παρακαμψης μερικων περιορισμων του καθε OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα προιόν όπως πολύ σωστά είπες, δεν είναι μόνο η συσκευή αλλά και το software(iOS) και τα αξεσουάρ που το συνοδεύουν αλλά και το aftersales support κλπ που θα έχεις.

Ένα λοιπόν προϊόν δεν είναι μόνο η συσκευή αλλά και ό,τι άλλο το συνοδεύει.

Αν συνοπολογίσεις το υψηλό κόστος των γνήσιων αξεσουάρ αλλά και την έννοια του προϊόντος, εννοείται πως αγοράζοντας ένα iPhone θέλει κανείς εγγύηση και στον φορτιστή και στα ακουστικά.

 

Οι "σοβαρές" συσκευές Android υποστηρίζονται για 2 χρόνια από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους.

Ωστόσο αν θες όλα τα Android updates με συνέπεια και ταχύτητα, υπάρχουν και τα εμπορικά διαθέσιμα Google Phones (Nexus S,Galaxy Nexus).

 

 

Βάλε και το USB mass storage, βάλε και τον File Manager κλπ κλπ...

 

 

 

Επειδή ήδη ξεφεύγουμε σε Android OS vs iOS, θα σταματήσω να ποστάρω εδώ. ;)

Και εγώ σταματάω εδώ στο θέμα android vs iOS... Απλά θέλω να πω μόνο αυτό που λες με τα αξεσουάρ... Αν είναι χαλασμένος ο φορτιστής ή το καλώδιο ή τα ακουστικά και σου δώσουν άλλα καινούργια του κουτιού ενώ το κινητό δουλεύει κανονικά, ποιος ο λόγος να σου κάνουν αντικατάσταση το κινητό;

Και κάτι ακόμα για το άλλο παιδί που συνδέει το jailbreak και το root με την πειρατεία... Τίποτα από τα 2 δεν δημιουργήθηκε γι'αυτό τον σκοπό... 1 αρχείο πειράζεις για να βάζεις πειρατικά στο iPhone και στο cydia υπάρχουν χιλιάδες άλλα αρχεία και προγράμματα... Δεν νομίζω να γίνεται όλος αυτός ο ντόρος για την πειρατεία... Εγώ έχω jailbreak στο κινητό μου αλλά όλα μου τα προγράμματα είναι αγορασμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να πω μόνο αυτό που λες με τα αξεσουάρ... Αν είναι χαλασμένος ο φορτιστής ή το καλώδιο ή τα ακουστικά και σου δώσουν άλλα καινούργια του κουτιού ενώ το κινητό δουλεύει κανονικά, ποιος ο λόγος να σου κάνουν αντικατάσταση το κινητό;

 

Εννοώ πως η όποια εγγύηση θα έπρεπε να αφορά και τα αξεσουάρ εκτός από την ίδια την συσκευή.

Ειδικά στα iPhones που τα γνήσια αξεσουάρ τους είναι ακριβά.

Αν πάρω αύριο ένα iPhone και ο φορτιστής χαλάσει μετά από ένα μήνα, θα ήθελα να μου τον αντικαταστήσουν και όχι

να φάω πόρτα.

Αυτό εννοώ. ;)

 

Anyway.

On topic,

Πάντως στα + των iPhones είναι τα aftermarket accessories. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ πως η όποια εγγύηση θα έπρεπε να αφορά και τα αξεσουάρ εκτός από την ίδια την συσκευή.

Ειδικά στα iPhones που τα γνήσια αξεσουάρ τους είναι ακριβά.

Αν πάρω αύριο ένα iPhone και ο φορτιστής χαλάσει μετά από ένα μήνα, θα ήθελα να μου τον αντικαταστήσουν και όχι

να φάω πόρτα.

Αυτό εννοώ. ;)

 

Anyway.

On topic,

Πάντως στα + των iPhones είναι τα aftermarket accessories. :)

ΑΑΑ άλλο κατάλαβα εγώ πριν... Νόμιζα πως έλεγες πως αν ο φορτιστής είναι χαλασμένος από το κουτί να σου αλλάξουν όλο το κινητό μαζί... Ναι όντως τα aftermarket είναι σωτηρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βιαζεσαι,θα σου προτινα να περιμενεις για τα windows phone 8.

Θεωρω ειναι το ιδανικο λογισμικο για τη περιπτωση σου!

Ειναι ευκολο,γρηγορο,σταθεροτατο και γενικα πολυ καλη προσβαση και χρηση σε οτι αφορα τα κοινωνικα δυκτια τυπου fb,twiter,skype,emails και τα λοιπα!

Ψαξε το λιγο αν θες,πριν αποφασησεις να πας,ειτε σε android, ειτε σε ios!

 

Sent from my HTC HD2 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς δέκτη εννοείται... Πρόγραμμα από την μάνα του όμως δεν έχει πέρα από τους χάρτες που θέλουν ίντερνετ... Μετά βάζεις ένα πρόγραμμα της αρεσκείας σου όπως Navigon,TomTom,Sygic,NavvGreece,CitisNAV και κάνεις την δουλειά σου ακριβώς όπως και με ένα GPS... Εγώ προσωπικά έχω το CitisNAV και είμαι υπέρευχαριστημένος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...